m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - pierwsza świątynia zbudowana została w XIII w. przez króla halicko-wołyńskiego Daniela Halickiego jako cerkiew prawosławna. Obecna barokowa świątynia przebudowana przez arch. Pawła Fontanę jako katedra unicka (greckokatolicka) w latach 1736-1757. Budowniczym świątyni był Tomasz Rezler. W latach 1875-1915 był to sobór prawosławny. Od 1919 r. kościół rzymskokatolicki. W latach 1940-1944 ponownie cerkiew prawosławna. Dzwonnica - zbudowana w 1878 r., przebudowana i podwyższona w 1939 r. Otwarta dla ruchu turystycznego w czerwcu 2008 r. Tytuł bazyliki mniejszej nadał świątyni papież Jan Paweł II. Brama Uściłuska, Uściługska Klasztorna, Bazyliańska, Zamkowa - brama zamkowa (później klasztorna) wchodząca w skład zespołu katedralnego na Górze Zamkowej w Chełmie. Jest to najstarsza budowla miasta. Jest ona jedynym zachowanym w całości obiektem będącym częścią dawnych obwarowań miejskich. 
Brama łączy zabudowania gospodarcze będące dawniej częścią klasztoru Bazylianów.
Została zbudowana w 1616 r. Pełniła funkcję obronną. Przebiegał nią trakt prowadzący do Uściługa nad Bugiem. Przebudowano ją w połowie XVIII wieku nadając wystrój barokowy.
Grodzisko (Wysoka Górka, Górka Chełmska, Wzgórze Widokowe - pomnik przyrody) - pochodzi z wczesnego średniowiecza. Pod ziemią znajdują się pozostałości palatium książęcego oraz cerkwi św. Jana Złotoustego, wybudowanych przez króla halicko-wołyńskiego Daniela Halickiego. Podczas badań archeologicznych odkryto również pozostałości kamiennej wieży datowanej na XIV w. Zachowały się także fundamenty cerkwi św. Cyryla i Metodego, zbudowanej w 1875 r. i rozebranej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Budynek Bractwa Bogarodzicy - zbudowany w 1904 roku. Obecnie plebania. Kopiec Niepodległości na Wysokiej Górce (wczesnośredniowiecznym grodzisku).
Droga Krzyżowa.
Kościół Rozesłania św. Apostołów - późnobarokowy kościół arch. Pawła Fontany wybudowany w latach 1753-1763. Posiada wnętrze niezmieniane od czasu budowy, jedynie kilkakrotnie odnawiane. Postawiony na miejscu drewnianego kościoła fundowanego w XV w. przez króla Władysława Jagiełłę na pamiątkę zwycięstwa pod Grunwaldem, w czym 16 chorągiew Ziemi Chełmskiej, walcząca pod znakiem Białego Niedźwiedzia na czerwonym tle, miała znaczący udział. Kościół ten nieprzerwanie (nawet w czasach zaborów i okupacji hitlerowskiej) był w rękach katolików i Polaków.
Cerkiew pod wezwaniem św. Jana Teologa - prawosławna cerkiew konkatedralna oraz parafialna. Należy do dekanatu Chełm diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Miasto widziane z Górki Chełmskiej.
Ulica Lubelska przy Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej.
Plac Łuczkowskiego wraz z pozostałościami dawnego ratusza i kamienic starosty chełmskiego W. Węglińskiego... ....oraz zrekonstruowana studnia miejska

najbliższe galerie:

 
Rejowiec-Góra Ariańska-Stołp
1pix użytkownik tereza odległość 14 km 1pix
Krupe-zamek
1pix użytkownik tereza odległość 20 km 1pix
Zamość-wieczorem
1pix użytkownik mereks odległość 23 km 1pix
Bitwa pod Wojsławicami 2006
1pix użytkownik bilbo odległość 24 km 1pix
Krasnystaw-kościół i muzeum
1pix użytkownik tereza odległość 28 km 1pix
Krasnystaw-rynek i chmielaki
1pix użytkownik tereza odległość 28 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
wo użytkownik wo(wpisów:228) dodano 10.09.2017 13:04

u-optymisty, achernar-51, glockerka - dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:736) dodano 09.09.2017 23:52

Miasto z ciekawą historią. Pomimo to Chełm mnie nie urzeka, ale to wyłącznie subiektywna opinia. W Twojej galerii zaś najbardziej podobają mi się zdjęcia z Drogi Krzyżowej. Pozdrawiam.:-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5055) dodano 09.09.2017 22:27

Miałem okazję być w Chełmie dwa razy i pokazane miejsca są mi znane. Nie udało mi się natomiast zobaczyć wnętrza cerkwi św. Jana Teologa, ale za to miałem okazję odbyć spacer słynnymi chełmskimi podziemiami kredowymi... Pozdrawiam. :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:817) dodano 09.09.2017 20:55

Wschodnia ściana naszej Polski jest mi niestety nieznana. Piękne miasto.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!