m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (22):

 
Kościółek pw. św. Marii. Na obrzeżach wioski niedaleko jej północnej bariery już nieistniejących murów obronnych. Wybudowany w pierwszej połowie XII wieku przez przesiedlonych ludzi z Gormaz. W Caracena stała już wtedy świątynia lecz przesiedleńcy z Gormaz chcieli mieć swój kościół.
Wynika z tego, że niezbyt mieli chęć na integrowanie się z rodzinami wcześniej zamieszkującymi w wiosce. Kościółek dobudowali do wcześniej tu istniejącej obserwacyjnej wieżywybudowanej tu przez muzułmanów około X w. Podczas prac archeologicznych przeprowadzonych w latach 80-tych XX w odkryto dwa szkielety.
Pochówek wskazywał na Templariuszy. Drążąc temat naukowcy  doszli do wniosku iż tereny Caraceny były w przeszłości kontrolowane w jakiś sposób przez ten zakon. My drążyć nie będziemy. Ale ciekawostka jest :) Kościół Santa Maria jest budowlą bardzo skromną jak przystało na styl romański.Zwarta obronna bryła. Kilka okien, niewiele i tylko w ich obróbce całe bogactwo zdobień. Reszta murów potraktowana z bezwzględną surowością stylu. Jednonawowy, z dwoma wejściami , południowe i drugie od północy,  obecnie zamurowane. Przy nim maluteńki cmentarzyk.
Wnętrz nie można wizytować z uwagi na trwające prace restauracyjne. Santa Maria widok na elewację północną ... Ciut wcześniej lecz także w pierwszej połowie XII wieku wybudowano kościół San Pedro. Przykładowa budowla tamtego okresu. Turyści szukając cienia dla autek parkują jak popadnie aby  tylko uniknąć skwaru hiszpańskiego lata choć na kilka godzin. Kościółek S.Pedro był bogaciej przyozdobiony.
Niektóre rzeźby do dziś stanowią niezłą zagwózdkę dla znawców epoki i stylu... nie wszystkie przedstawiają sceny biblijne Niektóre z nich turnieje czy inne potyczki rycerskie , a są i takie , które reprezentują bóstwa  celtyckie ! tu w głowicach ich nie spotkamy... ... lecz kilka przykładów można zauważyć w rzeźbach maszkaronów... Tak, że i ten kościółek ma wiele nie do końca odkrytych tajemnic ... ...
... kiedyś, kiedyś wrócimy tu do kanionu ale... ... tymi widokami żegnamy się na długi czas z Careceną :) uffff :D

najbliższe galerie:

 
Caracena . . .  tak po prostu.
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Zamki - Caracena
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Opuszczone wioski - Cañicera
1pix użytkownik ak odległość 5 km 1pix
Ślady Imerium - Tiermes,  akwedukt
1pix użytkownik ak odległość 8 km 1pix
Ślady Imerium - Tiermes
1pix użytkownik ak odległość 8 km 1pix
Architektura romańska - Santa María de Tiermes
1pix użytkownik ak odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6330) dodano 18.09.2017 13:34

Charlie obydwa kościółki zamknięte na głucho, jeden w konserwacji to wiadomo, a drugi tylko w wyznaczone godziny i dni w miesiącu. I tylko na celebrację mszy, tak więc nie wypadało by się tam i tak kręcić z obiektywem niepotrzebnie denerwując gromadkę wiernych :)
Pozdrówki :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 18.09.2017 13:24

Niesamowity zbytek. Przepiękna architektura i fantastyczne detale.
Szkoda że do środka nie mogłeś wejść, ale już patrząc na to co na zewnątrz, nie jest mi trudno wyobrazić sobie, co też może kryć się wewnątrz.
Rewelacja. Zdecydowanie.
Pozdr.

ak użytkownik ak(wpisów:6330) dodano 17.09.2017 10:40

Lucy właśnie te maszkarony sprawiają naukowcom niezłą zagwózdkę :)
Serdecznie pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3089) dodano 14.09.2017 22:13

Skręcona kolumna rzuca się w oczy.Maszkarony be.Ogólnie ciekawie.Pozdrówki.

ak użytkownik ak(wpisów:6330) dodano 12.09.2017 14:15

Andred możesz mieć takie wrażenie lecz tak nie jest, zamieściiłem troszkę Madrytu tudzież street foto z różnych miejsc w Hiszpanii lecz większość moich galerii rzeczywiście jak mówisz... no bo lubię przyrodę i wkomponowane w nią ruinki wszelkiego typu :)
Pozdrawiam .

ak użytkownik ak(wpisów:6330) dodano 12.09.2017 14:12

Pipolu , nie wiem , próbowałem się dowiedzieć czy to ma jakieś specjalne znaczenie ale dalej jestem w fazie domysłów i jak do tej pory mam tylko same zabawne skojarzenia :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.09.2017 14:08

AK, po Twoich prezentacjach Hiszpanii zmieniło się moje wyobrażenie o tym kraju. Teraz mi się wydaje, że tam tylko takie miasta i budowle.
Pipol, myślę że autor tych skręconych kolumn jak je robił to sobie pomyślał; za kilkaset lat będą się dziwić i zadawać to pytanie "dlaczego?" i nikt nie znajdzie odpowiedzi.....no chyba, że ja teraz znalazłem ;-)
Pozdr,
andred

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 12.09.2017 13:25

A dlaczego jedna z tych kolumn jest taka skręcona ? Dobrze widoczne na foto 10.
pozdro

ak użytkownik ak(wpisów:6330) dodano 12.09.2017 07:28

Achernarze też pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 11.09.2017 23:51

Kolejna odkryta hiszpańska perełka... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!