m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Isola Bella Cytryny, fotki są słabe, to wszystko skany. Isola Bella, to niedaleko Taorminy Syrakuzy.
Według relacji biblijnej ok. 59 roku n.e. z Malty przypłynął aleksandryjski statek, na którym pokładzie znajdował się ewangelista Łukasz, Arystarch i przewożony na proces do Rzymu apostoł Paweł. Dzieje Apostolskie (28:11, 12) podają, iż statek zatrzymał się w Syrakuzach na trzy dni. W tym okresie miasto podzielone było na dwie części: jedna znajdowała się na wyspie Ortygia, gdzie prawdopodobnie przybił wspomniany statek, a druga na samej Sycylii. Syrakuzy, dorycka świątynia Apolla.
Powstała już na początku VI wieku p.n.e. i była najstarszą na Sycylii (i w całej Wielkiej Grecji) otoczoną kolumnami świątynią dorycką Agrigento,Świątynię Zgody (Tempio della Concordia)
Park archeologiczno - krajobrazowy „Dolina Świątyń” zajmuje imponujący obszar ok. 1.800 ha. Teren ten w całości został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Większość zebranych tu budynków pochodzi z czasów największego rozkwitu miasta, czyli V wieku p.n.e. Wszystkie one reprezentują styl dorycki i powstały z tufu (lokalnej skale wapiennej o intensywnej żółtej barwie). Agrigento,Świątynię Zgody (Tempio della Concordia), który był jednym z najbardziej czczonych bóstw w starożytnym Akragas, jest najstarszą w dolinie. Etna, wjechaliśmy na samą górę, ale pogoda była zła, chmury, nic nie było widać. Taormina, w oddali widać Etnę. Syrakuzy.
Miasto to powstało jako antyczna kolonia greckich Dorów z Koryntu w 733 p.n.e. na miejscu wcześniejszej osady. Pierwsze ślady osadnictwa greckiego na tym terenie w postaci ceramiki mykeńskiej oraz grobów tholosowych pochodzą z XIV w. p.n.e. Początkowo miasto zajmowało tylko przybrzeżną wysepkę Ortygię (gr. Ορτυγία, wł. Ortigia). Po zbudowaniu kamiennej grobli w VI wieku p.n.e. Syrakuzy zaczęły rozrastać się szybko na lądzie stałym, gdzie założono agorę, a z dala od miasta, nad rzeką Anopos, wzniesiono około 560-550 p.n.e. wielki peripteros dorycki poświęcony Zeusowi Olimpijskiemu. Od V wieku p.n.e. Syrakuzy były uważane za najpiękniejsze i najbogatsze, a niewątpliwie najludniejsze miasto wyspy (około 200 tysięcy mieszkańców), posiadające dwa doskonałe porty (handlowy i wojenny), które zapewniały panowanie miasta nad wschodnią częścią Sycylii. Starożytne Syrakuzy składały się ostatecznie z pięciu dzielnic. Taormina.
Taormina, Piazza Duomo, katedra św Mikołaja i fontanna.
Taormina,teatr.
Teatr został zbudowany przez Greków w III wieku p.n.e. przez kolonistów z Naxos. W czasach greckich grano tam tragedie. W pierwszym wieku naszej ery, kiedy Taormina było znaczącym miastem Rzymu, teatr po odpowiednich modyfikacjach, prawdopodobnie był używany jako arena do walk gladiatorów. Ślady przebudowy są wyraźnie widoczne. Rzymskie przeróbki są wykonane z czerwonej cegły. Obecnie teatr ma pojemność 18,900 miejsc. Od 1983 odbywa się tu Taormina Arte - pokazy, wydarzenia, które odbywają się co roku w okresie letnim.
Isola Bella Katedra w Syrakuzach stoi w miejscu, gdzie wcześniej stała świątynia Ateny wzniesiona po zwycięskiej dla Syrakuz bitwie z Kartaginą pod Himerą w 480 roku p.n.e., za czasów Gelona. W VII wieku świątynia ta została włączona w budowany kościół. W czasie panowania Arabów kościół został przekształcony w meczet, potem, za panowania Normanów został przebudowany i ponownie zaczął pełnić funkcję kościoła. Podczas wielkiego trzęsienia ziemi w 1693 roku kościół uległ zniszczeniu, a fasada zapadła się - obecna barokowa katedra powstała w latach 1728-1753 według projektu Andrei Palmy. Agrigento Agrigento
Agrigento Syrakuzy.
Początkowo w Syrakuzach panował ustrój arystokratyczny, potem demokratyczny. Tyranię wprowadził Gelon I w 485 p.n.e. W V wieku p.n.e. tyrani Syrakuz sięgnęli po hegemonię w Wielkiej Grecji i walczyli z powodzeniem (bitwa pod Himerą, 480 p.n.e.) z zajmującymi zachód wyspy Kartagińczykami. Syrakuzy.
Syrakuzy były szeroko promieniującym centrum kultury greckiej, ojczyzną np. Epicharma i Archimedesa, gościły także m.in. Pindara, Ajschylosa i Platona. W mieście tym żył i tworzył Archimedes, który zginął z rąk Rzymian podczas oblężenia miasta w czasie II wojny punickiej w 212 p.n.e. W trakcie tych walk Archimedes skonstruował wiele machin wojennych używanych do obrony miasta. Do II wojny punickiej Syrakuzy przystąpiły po stronie Kartaginy, chcąc odzyskać utraconą niezależność - podczas I wojny punickiej Hieron II, tyran Syrakuz był sprzymierzeńcem Rzymu. Po zdobyciu przez Rzymian miasto straciło wiele ze swojej dawnej świetności, choć wciąż powstawały nowe budowle jak portyki czy teatry. Zdobyte i złupione w 212 p.n.e. przez Rzymian miasto stało się częścią pierwszej kolonii imperium, czyli Sycylii. Syrakuzy.
W VII i VIII wieku Syrakuzy były atakowane przez muzułmańskich Arabów, w 668 zostały złupione przez nich podczas śmiałego wypadu z północnej Afryki na Sycylię. Wraz z całą wyspą miasto dostało się pod panowanie arabskie w 878. W 1086 Syrakuzy zajęli Normanowie pod wodzą Rogera I zwanego Wielkim Księciem, którzy stworzyli, rządzone przez własną dynastię, dobrze prosperujące królestwo. Agrigento Agrigento
Agrigento,Świątynię Zgody (Tempio della Concordia)
est najlepiej zachowana świątynia w całym kompleksie a jednocześnie jedna z najlepiej zachowanych świątyń greckich na świecie; jest również pięknie usytuowana, z wspaniałymi widokami na miasto i morze. Agrigento,Świątynię Zgody (Tempio della Concordia).
Ogorzały kamień dodaje konstrukcji ciepła i siły. Świątynia pochodzi z czasów imperium rzymskiego, powstała ok. 430-440 r. p.n.e. w stylu doryckim. Przetrwanie niemal bez uszczerbku tyle czasu zawdzięcza prawdopodobnie temu, że VI w. n.e. przekształcono ja w kościół chrześcijański. W XVIII w. mniej więcej przywrócono pierwotny układ; możemy oglądać lekko zwężone ku górze kolumny, ale niestety z daleka - świątynię ogrodzono dla ochrony przed tłumem. Agrigento,Świątynię Zgody (Tempio della Concordia) Agrigento Taormina Isola Bella. Do Taorminy chodziliśmy piesza z naszego hotelu i takie widoki mieliśmy po drodze.
Taormina.Pierwszymi w czasach historycznych mieszkańcami terenów, na których leży dzisiejsza Taormina, byli Sykulowie. Taromina.
Sama Taormina, wówczas Tauromenion (nazwa pochodząca od nazwy góry Monte Tauro, na zboczach której miejscowość jest położona), została założona w IV wieku p.n.e. przez uciekinierów z Naxos (dzisiejsze Giardini-Naxos), których wyparł z ich miasta tyran Syrakuz, Dionizjos I. Agrigento,Świątynię Zgody (Tempio della Concordia) Syrakuzy, dorycka świątynia Apolla.
Syrakuzy. Syrakuzy były szeroko promieniującym centrum kultury greckiej, ojczyzną np. Epicharma i Archimedesa, gościły także m.in. Pindara, Ajschylosa i Platona. W mieście tym żył i tworzył Archimedes, który zginął z rąk Rzymian podczas oblężenia miasta w czasie II wojny punickiej w 212 p.n.e. Agrigento, Dolina Świątyń (Valle dei Templi) obejmuje duży obszar w południowej części starożytnego miasta. Taormina
Taormina Taormina Taormina, Piazza IX Aprile, kościół San Giuseppe z przełomu XVII i XVIII wieku, z dzwonnicą po prawej stronie. Syrakuzy Syrakuzy Agigento

najbliższe galerie:

 
Syrakuzy i Morze Jońskie - Sycylia
1pix użytkownik whisky1979 odległość 30 km 1pix
SYCYLIA 4 - Syrakuzy
1pix użytkownik mocar odległość 31 km 1pix
Syrakuzy-Ortigia cz. I  2013 r
1pix użytkownik magdar odległość 31 km 1pix
Ortygia i Neapolis,  czyli piękne Syrakuzy
1pix użytkownik imod odległość 31 km 1pix
Syrakuzy-Ortigia cz II 2013 r
1pix użytkownik magdar odległość 31 km 1pix
SYCYLIA 3 - Katania
1pix użytkownik mocar odległość 33 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 14.09.2017 22:32

Teraz jak leciałem na Korfu, to u nas w WAW mi dłonie sprawdzali takim urządzeniem do wykrywania różnych substancji, a nic mi nie piszczało.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 14.09.2017 22:29

Dzięki Lucy, to albo scyzoryk super, albo ochrona do bani :) Sycylię polecam zawsze.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2787) dodano 14.09.2017 22:06

A mnie się podoba Sycylia, nawet ta ze skanów.Tam jeszcze nie byłam.A propos przeswietleń,mój mąż też ma swój ulubiony scyzoryk-taki wypasiony ,nawet nie 3w1😉i z nim się nie rozstaje.Mimo tego "rentgena" o dziwo w parę miejsc wszedł!Pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.09.2017 16:49

nieźle, dzięki za odwiedziny, Sycylię polecam

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:799) dodano 12.09.2017 16:42

My jak lecieliśmy na Korfu mieliśmy w plecaku stabilizator męża, bo był po operacji kolana i musiał nosić ( ale wtedy dla komfortu zdjął), i pani na bramce kazała mu pokazać co to jest i do czego służy. Pani pewnie bała się, że to jakiś transformers jest :) Kolejka za nami jak cholera, a ten biedny ubiera to żelastwo i przekonuje panią, że to na 100 procent jest stabilizator. Ale co zrobić, takie czasy.
A sama Sycylia jest bardzo ładna. Włochy mamy zwiedzone od północy do południa, ale i tak oczywiście w wiele miejsc chciałoby się pojechać.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.09.2017 15:41

w 1985 r. to ja jeszcze nie latałem, a w 1999r. to jeszcze pozwalali w kokpicie zrobić fotkę podczas lotu. Scyzoryk ? nigdy nie noszę ze sobą

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.09.2017 15:34

Aparat też musiałem kiedyś włączyć i pokazać, że robi zdjęcia ale to i tak nic jak w 1985 r. lecąc na Maltę musiałem pokazać co mam w majtkach :-)))). Najgorzej było w Chinach, bo tam prześwietlają bagaż tak jak na lotnisku 5-10x dziennie.....wchodzą na dworzec, do pociągu, do kas biletowych, do metra, do większości świątyń, do muzeum, sklepów itd. a ja zawsze miałem przy sobie scyzoryk. Były z tym problemy ale znalazłem na nich sposób ;-)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.09.2017 14:13

Aparat też mi kazali włączać kiedyś.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.09.2017 14:13

Kiedyś jak poleciałem do Frankfurtu focić samoloty, to siedziałem sporo na lotnisku. Kupiłem za chyba 3 euro jakąś colę u nich i potem gdzieś wyszedłem do jakiegoś sektoru innego, jak chciałem wrócić, to pani Helga mi tę colę kupioną u nich zabrała, trochę się wkurzyłem :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:8854) dodano 12.09.2017 14:11

i trzeba odpalać lapatapy :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.09.2017 14:10

a piankę zjeść :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.09.2017 14:09

Z jednej strony nie ma się co dziwić, a z drugiej ostatnio było głośno w mediach jak gość poleciał gdzieś tam na paszporcie swojej dziewczyny. Niby sprawdzaj, ale nie zawsze dokładnie. Teraz już każą aparat wyjąć z pokrowca, obiektyw itd. Wody też nie można wnieść, a butelka kosztuje mała 6 pln.
Andred zauważyłeś, że w Chinach na lotniskach woda jest za darmo ? Ciepła i zimna.

pipol użytkownik pipol(wpisów:8854) dodano 12.09.2017 14:08

wodę po goleniu można było wypić ! ;)))

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.09.2017 13:59

Ja na bramkach lotniskowych straciłem już: scyzoryk, nożyczki, wodę po goleniu i piankę do golenia :-(

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.09.2017 13:43

No tak, wczoraj była rocznica. My wtedy we wrześniu mieliśmy lecieć do Egiptu i nie polecieliśmy do tej pory. Ja dopiero w 2004r. byłem w NY, nie było już WTC i tego nowego też jeszcze nie było.
Syrakuzy ciekawe, cała Sycylia też, dzięki za odwiedziny.

pipol użytkownik pipol(wpisów:8854) dodano 12.09.2017 13:30

Dłużej na Sycylii gościłem we wrześniu 2001, więc dwa dni przed moim wylotem nastąpił atak na WTC.
Pamiętam, że w samolocie powrotnym nie było stewardes, sami panowie. I kazali mi wyrzucić na lotnisku moje ulubione nożyczki do paznokci :(
Syrakuzy bardzo mi się podobały.
pozdro

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.09.2017 00:09

to podobnie jak my, tylko wschód i południe. Też bym się wybrał, to fajna wyspa i ciekawa. Dzięki Leszku za wizytę.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5055) dodano 11.09.2017 23:50

Na Sycylię chętnie wybrałbym się jeszcze raz. Byłem tam ponad 20 lat temu i tylko we wschodniej części wyspy... Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 11.09.2017 21:05

My byliśmy też tylko tydzień i mało zwiedziliśmy, a wsypa duża, trzeba sporo czasu poświęcić na dojazdy. Całą część zachodnią mamy nie ruszoną.
Dzięki za odwiedziny.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 11.09.2017 20:59

Wiadomo, że skany zdjęć nie mogą konkurować z obecnymi zdjęciami cyfrowymi ale mają za to klimat.....za kórym chyba trochę tęsknimy.
Sycylia jest bezwzględnie warta odwiedzenia ale to duża wyspa i trzeba na nią dużo czasu poświęcić albo się pogodzić, że wszystkiego się nie zwiedzi.
Kilka miejsc rozpoznaję, choć sam byłem tylko tydzień i nie miałem za dużo czasu na zwiedzanie.
Pozdr,
andred

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!