m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Do Pragi wracamy po prawie dziesięciu latach i bardzo jesteśmy ciekawi co się zmieniło w tym pięknym mieście. Tym razem na Zamek Praski wchodzimy od ul. U Prashnego mostu ( gdzie zostawiliśmy samochód - 30 koron/ godz), po uprzedniej kontroli wykrywaczem metalu. Od razu wchodzimy na drugi dziedziniec, który jest pełen ludzi.  Spoglądamy na strzeliste wieże katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha i idziemy dalej. Przed katedrą trafiamy na kolejny tłum ludzi, który tym razem przygląda się sesji fotograficznej młodej pary. Która wcale młodą parą nie jest. To modele i sesja do japońskiego katalogu ślubnego. Takich par spotykamy potem jeszcze kilka. Zerkamy na ozdobne rzygacze na katedrze, które bardzo przypominają te z paryskiej Notre- Dame. Jednak do środka nie wchodzimy. Nie mamy czasu na stanie w ogromnej kolejce. Gdy okrążamy kościół uliczką Vikarską wychodzimy wprost na rdzawoczerwoną bazylikę św. Jerzego z którą kontrastują dwie czworoboczne romańskie wieże. Podobno południową wieżę nazywano kiedyś Adam, a północną -Ewa. Spacerując dalej po zamku,( choć niektórzy już potrzebowali odpoczynku) zbliżamy się do Złotej uliczki. Ale oczywiście najpierw musimy kupić bilety.
Mamy do wyboru trzy trasy w różnych cenach. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na Złotą uliczkę. Tak więc nie pozostaje nam nic innego jak zakup Trasy B za 250 koron, w skład której wchodzi zwiedzanie Katedry św. Wita, bazyliki św. Jerzego i Złota uliczka. Oczywiście na tej uroczej uliczce napotykamy tłum ludzi, który głównie zatrzymuje się pod numerem 22, gdzie na przełomie 1916 i 1917 roku nad swoimi opowiadaniami pracował Franz Kafka. A także przed tym najładniejszym niebieskim. Następnie po odstaniu w kolejce do wyjścia, kierujemy się do ogrodów. Robimy sobie jeszcze chwilę przerwy w winnicy i znów przechodząc przez bramki z wykrywaczami metalu trafiamy w moje ulubione miejsce na Zamku. Z którego w całej okazałości można oglądać czerwone dachy Malej Strany. Z ogrodów Rajskiego i Hartigovskiego szczególnie pięknie wygląda kopuła kościoła św. Mikołaja
Kościół ten powstał na zamówienie jezuitów, którzy potrzebowali nie tylko świątyni, lecz  przede wszystkim budowli podkreślającej potęgę Kościoła i własnego zgromadzenia. Dobrze widoczny jest także most Karola, ale o nim później. Ogrody pełne były ludzi robiących sobie zdjęcia w każdym możliwym miejscu. I co ciekawe, zauważyłam, że większość z nich posługiwała się telefonami. Czyżby klasyczne aparaty odchodziły do lamusa? Zerkamy na panoramę miasta i idziemy dalej.
Z ogrodów fajnie wygląda wieża Petrin, ale na nią wdrapiemy się następnym razem. Gdyby nie samochód, właśnie tymi schodami zeszlibyśmy do mostu Karola i Starego Miasta. Czy wiecie, że mają one 160 metrów długości i mimo, że wybudowano je wcześniej niż Stare Schody Zamkowe to nazywa się je Nowymi Schodami Zamkowymi?  My wracamy na Zamek, ale jeszcze przez chwilę zatrzymujemy się na placu Hradczańskim. Obserwujemy tę parę kupującą obrazek, bo byli bardzo wybredni, ale w końcu udało im się coś wybrać. Transakcję zakończyli wspólnym zdjęciem ze sprzedawczynią:) Za to my robimy sobie pamiątkowe zdjęcie z gigantami i strażnikami, i po kolejnym przejściu przez bramki trafiamy na pierwszy, a następnie drugi dziedziniec.
Na parkingu spotykamy jeszcze tak pięknie ubrane panie, które pomaszerowały na przystanek tramwajowy. Teraz, żeby nie robić zamieszania, pokażę Wam zdjęcia z wyspy Kampa,( żeby pozostać na jednym brzegu Wełtawy), choć w rzeczywistości byliśmy tu później. Wyspę Kampa o powierzchni 1 ha oddziela od lewego brzegu Wełtawy, odnoga zwana Diabelskim Potokiem. Jego wody wykorzystywano do obracania kół młyńskich. Dzisiaj można wykupić sobie rejs łódką i obejrzeć wyspę z wody. O wyspę opierają się trzy filary mostu Karola, między którymi zbudowano schody umożliwiające zejście na Kampę. Warto się tam zagłębić, bo jest tam trochę spokojniej i można znaleźć takie cudeńka.
To tu udało mi się zrobić jedyne zdjęcie, na którym na fotografowanej ulicy, nie ma człowieka w kadrze. Kawałek dalej znajduje się centrum zabudowy wyspy - plac Kampa, na którym w XVII w. istniało słynne na całą Pragę targowisko wyrobów garncarskich. Dziś jeszcze można znaleźć tu nawiązanie do dawnej tradycji. A teraz wracamy na naszą trasę. Samochód zostawiamy na parkingu praktycznie przy samym moście Karola ( nie mogę przypomnieć sobie nazwy ulicy) i udajemy się na wspomniany most. Oczywiście balustrady wzdłuż nabrzeża obwieszone są kłódkami z imionami zakochanych par. Ciekawe ile z nich przetrwało?  Most Karola łączy Stare Miasto z Malą Straną i spina brzegi Wełtawy w miejscu gdzie od najdawniejszych czasów istniała przeprawa przez rzekę. Aby ją ułatwić, w odległych czasach przerzucano przez wodę związane kłody drewna tzw. prahy dopiero w X w. zastąpione mostem. Drewniany most często ulegał zniszczeniu, dlatego ok. 1170r. Władysław II nakazał budowę kamiennego. Nowy most był drugim w Europie, ale i on został zniszczony podczas powodzi w 1342r. Dopiero 15 lat później cesarz Karol IV zdecydował o kolejnej budowie mostu. Most Karola do 1741r pozostawał jedynym w Pradze. Dzisiaj most pełen jest turystów, grajków i artystów. A jeszcze do II wojny światowej przejeżdżały tędy tramwaje i autobusy. Ruch samochodowy zamknięto dopiero w 1965 r.
Kierując się na Stare Miasto weszliśmy na Staromiejską Wieżę Mostową ( bilet 100 koron), z której rozpościera się wspaniały widok na miasto.To jeden z siedmiu punktów widokowych. Gotycka wieża z charakterystycznym, praskim dachem ma 47 metrów wysokości.
Następnie podążając za tłumem udaliśmy się na Stare Miasto. Tym razem nie błądziliśmy uroczymi uliczkami , tylko od razu skierowaliśmy się na Rynek Staromiejski. Ratusz jest w remoncie, więc największą uwagę skupia teraz kościół Marii Panny przed Tynem. Główny kościół Starego Miasta, od początku XV w. aż do klęski husytów na Białej Górze, był najważniejszą husycką świątynią Pragi.    Tuż obok kościoła św. Michała znajduje się okazały pomnik czeskiego kaznodziei i reformatora- Jana Husa. Został on ukończony w pięćsetną rocznicę śmierci Husa, skazanego na spalenie na stosie.  Oczywiście Rynek oprócz zabytków pełen był różnych grajków i przebierańców. Ale dzieci najlepiej bawiły się ganiając bańki :) Nasza córka aż wyrywała się z wózka :)
Powoli żegnamy się z Pragą i udajemy się ponownie na lewy brzeg Wełtawy, aby z parku Letna sfotografować praskie mosty. Mogę tylko powiedzieć, że po 10 latach miasto wypiękniało, ale stało się też bardziej tłoczne. Jednak już myślę o powrocie i mam nadzieję, że Praga jak najdłużej będzie bezpiecznym miejscem. Dziękuję za uwagę

najbliższe galerie:

 
Czechy - Praga II
1pix użytkownik ignac74 odległość 0 km 1pix
Czechy 2012-Praga- majowy weekend
1pix użytkownik metuzalech odległość 0 km 1pix
Praha
1pix użytkownik nata44 odległość 1 km 1pix
Praga
1pix użytkownik adix odległość 1 km 1pix
Praga
1pix użytkownik ilona odległość 1 km 1pix
Spacer po Pradze.  Cz. 2.  Rynek Staromiejski i okolice:)
1pix użytkownik halszka odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (37):

 
barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 01.10.2017 19:07

halszko, a my byliśmy dwa razy sami. Z jednej strony to plus, bo idziesz gdzie chcesz, a z drugiej to czasami fajnie byłoby wiedzieć na co się patrzy.
Mnie najbardziej podobał się Paryż :)
Pozdrawiam serdecznie

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 01.10.2017 19:05

iwosz75, my też mało widzieliśmy. To była nasza druga wizyta w Pradze, a tak właściwie byliśmy tylko na zamku i na rynku. Jeszcze jest tyle do zobaczenia.
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.09.2017 22:34

Ze wszystkich europejskich stolic,które widziałam,Praga zrobiła na mnie największe wrażenie i zapadła w sercu:) Zwiedzałam miasto już 3 razy w grupie z przewodnikiem,ale nast. razem chętnie się sama powłóczę z aparatem.
Dziękuję za ten wspaniały spacer i pozdrawiam:)

iwosz75 użytkownik iwosz75(wpisów:14) dodano 29.09.2017 10:15

Bardzo ciekawie było pospacerować po Pradze, twoja galeria pokazała, jak mało jeszcze widziałam. Szczególnie podoba mi się zdjęcie numer 13. Pozdrawiam:)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 24.09.2017 22:14

doracz, dziękuję za miły komentarz.
Pozdrawiam serdecznie

doracz użytkownik doracz(wpisów:1213) dodano 24.09.2017 19:17

Bardzo piękina jest Twoja Praga. Kusisz żeby wrócić tam wkrótce. Pozdrowienia:)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 24.09.2017 12:31

paweller, na wieże weszłam, bo w Twoich galeriach widziałam, że warto:) Żałuję tylko, że ratuszowa była zamknięta.
Mam w planach zrobić galerię z gdańskich punktów widokowych, ale to za jakiś czas :)
Dzięki, że zajrzałeś.
Pozdrawiam

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 24.09.2017 12:29

gabi, jeszcze raz dziękuję Ci za wizytę w mojej galerii :) Im więcej galerii z danego miejsca, tym trudniej pokazać coś nowego .Cieszę się, że moje spojrzenie na Pragę przypadło Ci do gustu.
Pozdrawiam serdecznie

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 24.09.2017 00:24

Bardzo fajna prezentacja ..., widzę, że nawet widoki z góry są ..., i to mi się właśnie podoba, Praga widziana z wyższej perspektywy jest piękna ..., pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 23.09.2017 16:51

Twoja Praga jest wesoła, kolorowa, urozmaicona i bardzo żywotna. Bardzo mi sie podoba,
pozdrawiam

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 23.09.2017 13:02

andred, szczerze mówiąc to w Łodzi nigdy nie byłam, zawsze tylko tranzytem.
Ale wydaje mi się, że jest to miasto trochę niedoceniane.
Czyli jak widać wszędzie jest jakieś miejsce które przez nazwijmy to szumnie " zagrożenie" jest spychana na margines. A prawda jest taka, że często właśnie tam można odnaleźć prawdziwą duszę miasta.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 23.09.2017 11:42

Barbara_31, to zapraszam do Łodzi. Też są miejsca z klimatem na super zdjęcia ale nikt Ci nie zagwarantuje, że wrócisz z aparatem.

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 23.09.2017 10:51

achernarze, przemysławie, gabi dzięki za wizytę:)
Pozdrawiam

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 23.09.2017 10:50

wo, dzięki za wizytę
Pozdrawiam

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 23.09.2017 10:49

patryk80, super, że udało mi się pokazać coś interesującego dla Ciebie :)
Pozdrawiam

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 23.09.2017 10:48

andred, no to całe szczęście, że udało Ci się wrócić z aparatem:) Ja w Gdańsku chciałabym porobić zdjęcia w dwóch dzielnicach, które są przepiękne, ale bardzo niebezpieczne i mąż obawia się właśnie, że wrócę bez aparatu :)
Cieszę się, że moja Praga przypadła Ci do gustu.
Pozdrawiam serdecznie

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 23.09.2017 10:45

wasago, to faktycznie byłaś wcześnie:)

wo użytkownik wo(wpisów:366) dodano 23.09.2017 08:12

.... i bardzo interesująco. pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 22.09.2017 23:59

Miło się spacerowało. Subiektywnie, ale ciekawie także dla kogoś, kto zna Pragę

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 22.09.2017 23:33

Kiedyś chciałem fotografować most Karola z jak najmniejszą ilością ludzi. Czekałem do późnej nocy, aż światła pogasili, a ludzie nadal byli.
Potem wracałem w nocy do hotelu sam, tramwaje i autobusy już nie jeździły, ja obładowany sprzętem fotograficznym szedłem szybkim i zdecydowanym krokiem.
Potem się dowiedziałem, że w nocy w Pradze wcale nie jest bezpiecznie ale udało się.
Było to chyba 6 czy 7 lat temu ale widzę, że nic się nie zmieniło....tak jak było fajnie, tak jest :-)
Z przyjemnością obejrzałem Twoją Pragę.
Pozdrawiam,
andred

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 22.09.2017 17:08

Ja zwiedzanie zaczęłam po 5 rano, bo tak przyjechał mój autobus. Było po prostu genialnie. Na Moście Karola było tylko kilka par robiących sobie sesje foto. Na placu przed katedrą na Hradczanach byłam prawie sama. A na otwarcie Złotej uliczki musiałam poczekać, bo byłam za wcześnie i też weszłam jako jedna z pierwszych, bez tłumu. Później na rynku już tak fajnie nie było ;) Polecam zwiedzanie bez samochodu. Bardzo dobrze funkcjonuje komunikacja miejska i nie jest droga. Samochód mozna zostawić gdzieś poza centrum. Wtedy nie stoi się w korkach i nie płaci majątku za parkowanie. Pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.09.2017 15:35

ja bym dał 38 albo 40 na okładkę :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.09.2017 15:34

dokładnie, na weekendy zawsze ceny są wyższe

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 22.09.2017 15:26

no tak, ale to trzeba urlop brać itd. Więcej zachodu z tym. No chyba, że jest się panem samego siebie to wtedy nie ma ograniczeń

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.09.2017 15:23

To trzeba tak np. od wtorku do piątku, albo jakoś tak

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 22.09.2017 15:19

voyager, masz rację jeden weekend to zbyt mało.
No chyba, że z dużym wyprzedzeniem uda się coś tańszego trafić

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 22.09.2017 15:18

jasko, ja tak często mam, że czegoś nie zauważę, czegoś nie sfotografuję, a potem żałuję. No ale co zrobić :)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 22.09.2017 15:16

wasago, miło mi, że się podobało. Co do tej konkretnej "pary młodej" to podsłuchałam, jak babeczka rozmawiała z dziewczyną z ekipy:) W odróżnieniu od innych par, które widzieliśmy, tej towarzyszyło więcej osób ( makijażystka itd.). Pisząc " takich par spotykaliśmy jeszcze kilka" miałam na myśli zwykłe pary młode. muszę skorygować opis:)
A co do tłumu, to musiałam mocno się nagimnastykować, żeby nie był on tak widoczny. Np. przy wyjściu ze Złotej uliczki 'z zegarkiem w ręku" staliśmy pięć minut.
Ja miałam okazję zwiedzać Rzym właśnie wcześnie rano, gdy tylko nieliczni Rzymianie kręcili się po ulicach. Zupełnie inny odbiór miasta.
Jeszcze raz dzięki za wizytę ,
Pozdrawiam

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.09.2017 15:08

oj pewnie nie w jednym :) Wiem, ostatnio widziałem bilety do Bratysławy za ok. 100 pln, ale zwykle w weekend są droższe, tańsze są w tygodniu.

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 22.09.2017 15:02

voyager, choć raz byłam gdzieś, gdzie Ty nie byłeś:) A tak na serio, to z Warszawy można polecieć tam za śmieszne pieniądze, więc może wybierzesz się tam na weekend? A warto tam pojechać.
Dzięki za wizytę.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 22.09.2017 14:55

następnym razem o tym będziesz pamiętać ... byłaś pewnie wniebowzięta,że nikogo nie ma na ulicy ... :))

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 22.09.2017 14:54

charlie, przygotowując galerię czytałam właśnie o tej dacie położenia kamienia węgielnego. Wyobrażam sobie ile tam musiało być ludzi. A rok 2023 już całkiem blisko, więc może wtedy Ci się uda:)
A kolejnych galerii już nie będzie; miałam taki plan, ale nic na siłę:)
Pozdrawiam

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 22.09.2017 14:50

jasko, bardzo się cieszę, że aż tyle zdjęć Ci się podobało:) Co do 31 to dopiero teraz zobaczyłam, że na ścianę budynku pada snop światła. Widzisz, taki ze mnie fotograf:))) A Pragę zawsze warto odwiedzić. Mi po spacerze na moście Karola i oglądaniu plakatów tam sprzedawanych, zamarzyło się zobaczenie Pragi we mgle. Może za kolejne 10 lat.
Pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:723) dodano 22.09.2017 14:05

Podoba mi się Praga widziana Twoim obiektywem. Zastanowiło mnie to co piszesz o sesjach ślubnych. Skąd informacja, że były to sesje modowe? Ja byłam w Pradze w tym roku w maju i również spotkałam sporo skośnookich par robiących sobie sesje ślubne m.in. na Moście Karola. Nie wyglądali oni jednak na modeli pracujących dla magazynów modowych.
Na Twoich zdjęciach nawet nie widać tych dzikich tłumów, które w Pradze spotyka się na każdym kroku. W środku dnia ciężko było się przecisnąć przez Most Karola. Warto Pragę zwiedzać bardzo wcześnie rano, wtedy ludzi jest znacznie mniej. Pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.09.2017 13:52

obejrzałem, fajnie, nie byłem

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 22.09.2017 12:38

Stara dobra Praga. Też byłam tam 10 lat temu i z Twoich zdjęć widzę, że niewiele się tam zmieniło.
Byliśmy w lutym, a luty 2007 był w Czechach wyjątkowo ciepły. Zero śniegu, jakieś 10-15 na plusie, pąki na drzewach które lada dzień miały się otwierać i... malutko turystów.
Miałam nadzieję że w tym roku też mi się uda zajrzeć do Pragi, ale ścieżki skierowały mnie bardziej na północ. A bardzo chciałam stanąć na Moście Karola dokładnie 9 lipca, o godzinie 05.31 rano. Właśnie tego dnia i o tej porze, dokładnie 660 lat temu, w 1357 roku, położono kamień węgielny pod budowę mostu.
Najlepsze jest to, że wtedy była to niedziela, i w tym roku 9 lipca to również była niedziela :-)
Cóż, kolejna taka okazja to 2023 rok :-)
Czekam na kolejne odsłony Twojej Pragi bo sama jakoś nie mogę się ze swoją zmobilizować.
Pozdr.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 22.09.2017 10:57

tą galerią w zasadzie namówiłaś mnie na wyjazd do Pragi :)) ... śliczne kadry ... tak z grubsza : 15,17,22,29,42,44,49 ... świetna panorama na 40 - no i 31 eleganckie - przy czym próbował bym trochę przesunąć się jeszcze trochę w lewo,żeby światełko na ścianie bardziej pokazać ... świetna galeria ! pozdrawiam serdecznie :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!