m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Sanktuarium Świętej Marii Magdaleny w Biłgoraju to dawny franciszkański zespół klasztorny. W skład tego zespołu wchodzi kościół pw. św. Marii Magdaleny (w przyszłości ma zostać bazyliką), nieczynny klasztor, kaplica pw. św. Marii Magdaleny oraz dzwonnica. Znajduje się na terenie Puszczy Solskiej - dawnej wsi, obecnej dzielnicy Biłgoraja.

Sanktuarium jest celem licznych pielgrzymek. Miały tu miejsce liczne objawienia Marii Magdaleny oraz cuda dokonane przez tą świętą. Istnieje wiele legend opowiadających o różnych cudownych wydarzeniach związanych z tym miejscem.

Nazwa wsi Puszcza Solska, w której znajdowało się sanktuarium pochodzi od nazwy pobliskiej wsi Sól oraz nazwy Eremus Salensis (łac. Puszcza, Pustelnia) nadanej przez franciszkanów miejscu swojego życia. Od określenia tego pochodzi nazwa pobliskiego wielkiego kompleksu leśnego - Puszczy Solskiej. Dawny klasztor franciszkanów. Budynek klasztoru ma kształt litery L i znajduje się na południe od kościoła, przy ul. Tarnogrodzkiej. Wybudowany został w roku 1778, w 1794 częściowo padł ofiarą pożaru. W tym samym roku zaczął pełnić funkcję kościoła. W 1864 opuścili go franciszkanie i od tego czasu stał się również plebanią. Taki stan utrzymywał się do 1928 r. Klasztor ma dwie kondygnacje, znajdują się tu sklepienia kolebkowe i kolebkowo-krzyżowe.
Kaplica znajduje się przy ul. Tarnogrodzkiej, naprzeciwko klasztoru. Powstała w 1794 r. w miejscu spalonego kościoła. Ma kształt kwadratu, wewnątrz znajduje się głęboka studnia z cudownym źródłem oraz barokowy ołtarz. W ołtarzu znajduje się obraz św. Marii Magdaleny (1792) oraz dwa czteropolowe obrazy (pochodzące z XVII lub XVIII w.) przedstawiające legendę i cud św. Marii Magdaleny, jaki miał tu miejsce. Cmentarz z Puszczy Solskiej - rokokowa brama cmentarna z 1906 roku. Cmentarz z Puszczy Solskiej.
Przydrożne kapliczki z Puszczy Solskiej.
Świątynie Puszczy Solskiej. Cerkiew św. Jerzego - prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Zamość diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zlokalizowana przy ulicy Tarnogrodzkiej. Jest to nowoczesna świątynia, zaprojektowana przez Mirosława Załuskiego, budowana od 2008 na planie krzyża greckiego. Posiada jedną kopułę. Wewnątrz znajduje się współczesny ikonostas (planowane jest zastąpienie obecnego kamiennym). Od listopada 2014 do kwietnia 2015 zostały rozpisane freski wewnątrz cerkwi; prace wykonali ikonografowie z Doniecka. 8 marca 2015 po raz pierwszy sprawowano w cerkwi Boską Liturgię. Chałupy z Puszczy Solskiej. Kościół pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest najstarszą rzymskokatolicką świątynią w Biłgoraju, siedzibą dekanatu Biłgoraj Północny.
Kościół jest jednonawowy, dwuwieżowy, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Dłuższe ramię krzyża leży na linii wschód-zachód, w jego wschodniej stronie znajduje się prezbiterium. Krótsze ramię leży na linii północ-południe, jego część południowa to kaplica św. Mikołaja, a północna stanowi zakrystię. 
W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP, ponadto znajdują się tu jeszcze trzy ołtarze - ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej po prawej stronie, ołtarz Przemienienia Pańskiego po lewej i ołtarz św. Mikołaja w kaplicy bocznej. W środku kościoła znajdują się dwa rzędy ławek; tylna część świątyni - przedsionek jest oddzielona drewnianą ścianą. Obok wejścia do zakrystii ustawiona jest XIX-wieczna chrzcielnica; nad nią znajduje się ambona. Świątynia jest zbudowana w stylu neobarokowym. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. kapliczka przykościelna. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. krzyż powstańczy 1863. Kościół parafialny pw. św. Jerzego. Kościół zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego, jego dłuższe ramię leży na linii wschód-zachód. Wejście do kościoła znajduje się po stronie wschodniej, naprzeciwko wejścia znajduje się prezbiterium. Krótsze ramię krzyża leży na linii północ-południe; w jego południowej części znajduje się zakrystia. 
Wnętrze świątyni ma charakter barokowy; kościół posiada trzy nawy. W nawie północnej znajduje się ołtarz Chrystusa Ukrzyżowanego, umieszczono w nim skałę z Góry Oliwnej. W nawie południowej znajduje się ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej z umieszczoną w nim skałą z Nazaretu. W prezbiterium znajduje się drewniany ołtarz główny. Na rogu ulic Zamojskiej i Łąkowej stoi okazała figura św. Jana Nepomucena. Ten zabytek sztuki sakralnej został wykonany z kamienia w 1821 roku i umieszczony na czworobocznym postumencie. Jego autorem był rzeźbiarz August Kuczyński, a fundatorami Obywatele Biłgoraja. Ławeczka Isaaca Bashevisa Singera.
Pomnik sitarza. Pomnik poświęcony Ignacemu Krasickiemu. Opuszczona zagroda. Czarna Łada.

najbliższe galerie:

 
Niebo w ogniu
1pix użytkownik caprio72 odległość 12 km 1pix
w zgodzie z naturą
1pix użytkownik chipsik odległość 12 km 1pix
Świat zaklęty w soplach lodu
1pix użytkownik caprio72 odległość 13 km 1pix
Roztocze Zachodnie-wąwozy
1pix użytkownik tereza odległość 18 km 1pix
Gorajec
1pix użytkownik gxtom odległość 19 km 1pix
Na Lubelszczyźnie
1pix użytkownik achernar-51 odległość 19 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 19.09.2017 20:42

Pięknie w tej zimowej scenerii :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!