m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Pozzuoli, dawniej Puteoli to miasto portowe nad Morzem Tyrreńskim. Można dojechać tutaj z Neapolu linią L2 z dworca Garibaldi do stacji Pozzuoli-Solfatara. Będąc w Neapolu kilka dni warto skorzystać z Artecard. Sa 2 wersje tej karty : miejska i regionalna. Kosztują odpowiednio 21 euro i 32 euro. Karta artecard umożliwia darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej, oraz darmowe wejście i zniżki do najważniejszych atrakcji. Dzięki regionalnej Artecard można dojechać do Pozzuoli. Karta upoważnia także do zniżki na bilety do Solfatary. Solfatara di Pozzuoli to nazwa własna części kaldery superwulkanu zwanej Polami Flegrejskimi. Cała kaldera ma średnicę około 13 kilometrów.
Na terenie kaldery znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne, a także fumarole, solfatary i gorące źródła. Do ostatniego wielkiego wybuchu Campi Flegrei doszło około 40 tys. lat temu. W powietrze wyleciało wtedy ok. 300 km³ popiołów i kawałków skał, a ziemia została zalana 200 kilometrami sześciennymi magmy. Na terenie Solfatary można zobaczyć liczne fumarole. Fumarola to rodzaj wyziewów wulkanicznych, towarzyszących czynnym wulkanom. Przez fumarole wydostają się gazy, spośród których najważniejsze to chlorowodór, dwutlenek siarki i para wodna pochodzenia wulkanicznego o temperaturze od 300 do 1000°C, bogate w różne składniki chemiczne.
Wokół otworów można oglądać wykrystalizowane związki siarki. Są tu także solfatary, od których wzięło nazwę to miejsce. Solfatary to rodzaj ekshalacji wulkanicznych umiarkowanie gorących, o temperaturze 100-300°C. Solfatary składają się głównie z przegrzanej pary wodnej, dwutlenku węgla i siarkowodoru, z którego wytrąca się nieraz duża ilość siarki. Solfatary zazwyczaj towarzyszą wulkanom drzemiącym i wygasającym. Często traktowane jako odmiana fumaroli. ...
Jest tu faktycznie ciepło, o czym miałam okazję przekonać się przyklękając podczas robienia zdjęcia. Okazało się, że wytopiłam sobie dziurę w spodniach. Podwyższoną aktywność super wulkanu odnotowano w latach 1950-52, 1969-72 oraz 1982-84. W tym roku na wiosnę również prasa bardzo się rozpisywała o tym, że wulkan budzi się do życia. Zespół włoskich wulkanologów ogłosił, że obecnie Campi Flegrei zbliża się do punktu krytycznego. Produkuje duże ilości pary i wszystko wskazuje na to, że supwerwulkan szykuje się do wybuchu. Równocześnie jednak uspokajają, że proces może ewoluować w obu kierunkach, a więc superwulkan może się jeszcze uspokoić. Sejsmolodzy nie są jednak w stanie określić skali możliwej erupcji. W najgorszym przypadku - zagrożone może być życie milionów mieszkańców Europy. W tym wariancie - pył wyrzucony przez superwulkan Campi Flegrei może przysłonić słońce na wiele lat i objąć swym zasięgiem cały kontynent. W przypadku  erupcji sprzed 40 tys lat chmury popiołu doleciały aż do obecnej Rosji. 
Istnieją przypuszczenia, że to wybuch Campi Flegrei mógł przyczynić się do wyginięcia neandertalczyków w Europie.
Tutaj najczęściej można zobaczyć bulgoczące pod wpływem wysokiej temperatury błoto. Jednak podczas naszej wizyty było bardzo sucho i zamiast błotka była zaschnięta, popękana pod wpływem temperatury skorupa. Samo Pozzuoli było niegdyś jednym z ważniejszych portów południa Włoch. Obecnie jest dość sennym miasteczkiem z kilkoma atrakcjami. Wielbiciele starożytnych ruin mogą tu zwiedzić Amfiteatr Flawiuszów podobno jednen z największych w Europie. Jest kilka kościołów. My jednak na ten dzień miałyśmy jeszcze bogaty program, więc ani do amfiteatru, ani do kościołów już nie dotarłyśmy. Centrum stanowi niewielki centralny placu otoczony przez ciasne, wąskie uliczki z kolorowymi domami.
Jedną z takich uliczek dochodzi się do małej przystani, gdzie cumują białe i niebieskie rybackie kutry i motorówki. Jest też obok przystań promowa. Akurat za chwilę miał odpływać prom na Ischię. Przy porcie można się zaopatrzyć na mini targu w owoce ... i warzywa ... Do Neapolu można wrócić kolejką, która odchodzi z okolic portu i dojeżdża do dzielnicy Monte Santo, bardzo malowniczej, ale i mocno szemranej . Gdy podjechał ten pociąg zaczęłyśmy mieć wątpliwości czy to na pewno dobry pomysł wsiadać do niego. Na szczęście był środek dnia więc odłożyłyśmy nasze obawy na bok i jednak pojechałyśmy.

najbliższe galerie:

 
Pozzuoli - Solfatara
1pix użytkownik kristofer odległość 0 km 1pix
Pozzuoli - Amfiteatro Flavio
1pix użytkownik kristofer odległość 1 km 1pix
Napoli, Sorrento, Salerno
1pix użytkownik agnieshka odległość 7 km 1pix
Neapol - graffiti, pranie i nie tylko
1pix użytkownik nola76 odległość 10 km 1pix
Neapol
1pix użytkownik obserwatore odległość 11 km 1pix
Neapol cz.I
1pix użytkownik baracuda77 odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 16.10.2017 15:39

Świetne miejsce, świetna galeria! Zapisuję to miejsce w zeszyciku.
Pozdrawiam.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:690) dodano 06.10.2017 22:22

Paweller, mandarynki bardzo kuszące były i oczywiście nie mogłyśmy się im oprzeć ;)

Doracz, dziękuję za wizytę i komplementy. Pozdrawiam obu Panów.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1182) dodano 06.10.2017 19:53

Galeria wspaniała. I tematycznie (wulkan) i kolorystycznie i pod każdym innym względem. Pozdrawiam serdecznie :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7377) dodano 06.10.2017 12:18

Te mandarynki bardzo kuszące są, pewnie bym się dobrze zaopatrzył na tym rynku:) Miejmy nadzieję, że nic tu nam nie wybuchnie ..., niech sobie te wulkany śpią jeszcze długo ..., pozdrawiam:)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:690) dodano 06.10.2017 12:02

Też mam taką nadzieję. A kolejka chyba jeszcze większej adrenaliny dostarcza wieczorem. Są w Neapolu takie dzielnice do których po zmroku lepiej się nie zapuszczać. Ale mimo tego Neapol mnie urzekł i chętnie bym tam jeszcze wróciła.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 06.10.2017 08:00

fajnie opisana,ciekawa i jednocześnie złowieszcza prezentacja ... mam nadzieje,że erupcji tego wulkanu nie dożyjemy ... kolejka pachnie adrenaliną :))) pozdrawiam !!

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:690) dodano 06.10.2017 01:32

Ula, akurat byłyśmy tam w szczycie sezonu cytrusowego, więc owocków było w bród i na drzewach, i na straganach. Fajnie, że mogłam pokazać Ci coś nieznanego. Choć może nie było to tak bardzo odkrywcze, bo Solfatara była już pokazywana na Obieżyświacie, ale wiele lat temu. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:690) dodano 05.10.2017 21:21

Tereza, dzięki za odwiedziny. Solfatara to ciekawe miejsce dla osób, które interesuje przyroda i różne zachodzące w niej procesy. Miejsce nie jest bardzo popularne, ale znane w okolicach Neapolu. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6128) dodano 05.10.2017 11:42

Wow, jakie fajne miejsce. Nic o nim nie słyszałam.
Owocki , mniam:) Obieżyświat , przy masie swoich wad jest fajnym miejscem. Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 04.10.2017 18:03

Niezwykle ciekawe miejsce,nie słyszałam o nim.
Dzięki za prezentację.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!