m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
ZAPRASZAM DO GDAŃSKA.
Każda wizyta królewska miała odpowiednią oprawę ceremonialną, której najważniejszym elementem był uroczysty wjazd monarchy do miasta. Początek Drogi Królewskiej wyznaczała główna brama miejska, którą do połowy XVI w. była Brama Długouliczna (z podwójnym przedbramiem), a od 1588 r. nowa Brama Wyżynna. Dzieło wielkiego rzeźbiarza holenderskiego Wilhelma van den Blocka. Dzisiaj zabytkowa Brama Wyżynna nie prezentuje się już tak okazale jak wówczas, kiedy na prawo i lewo od niej ciągnęły się wysokie wały ziemne, poprzedzone szeroką fosą. Za Bramą Wyżynną wychodzimy wprost na zespół Katowni i Wieży Więziennej oraz Muzeum Bursztynu. W zespole dawnego przedbramia, po drugiej stronie niewielkiego dziedzińca znajduje się budynek zwany Katownią, który warto zobaczyć. Trzeba przyznać, że twórcy ekspozycji w celach więziennych skutecznie zadbali o to, żeby wprowadzić nas w nastrój grozy.
Na parterze mieszkał mistrz gdańskiej sprawiedliwości, na piętrze były cele, gdzie trzymano podejrzanych, a na samej górze duża sala, w której dokonywano przesłuchań. Cele w Katowni nie były jednak wcale najgorszymi miejscami, do jakich mógł trafić w dawnym Gdańsku zatwardziały grzesznik. Stosunkowo najłagodniejszą formą kary była natomiast chłosta, którą wykonywano przy pręgierzu. Za Bramą Wyżynną należało tak jak dzisiaj ominąć zespół Katowni i Wieży Więziennej, żeby zbliżyć się do kolejnej bramy, która nosi dumne miano Złotej ... ..i nie bez powodu przypomina łuki tryumfalne rzymskich cesarzy. Złota brama zwana była również lądową.Wzniesiona została w 1612 roku na miejscu dawnej Bramy Długoulicznej według projektu Abrahama van den Blocka. Budynek posiada trzy przeloty, z których środkowy jest największy. Całość wieńczy ażurowa attyka z umieszczonymi tam w 1648 roku rzeźbami Piotra Ringeringa. Figury przedstawiają od strony Katowni - alegorie Wolności, Bogactwa, Sławy i Pokoju, a od strony ulicy Długiej - alegorie Mądrości, Pobożności, Sprawiedliwości i Zgody. Obecne rzeźby są repliką oryginalnych, zniszczonych przez czas i wojnę. Złota Brama. Obok Dwór Bractwa św. Jerzego.Na fasadzie zachodniej umieszczono cytat z Psalmu 122 w języku niemieckim Oby dobrze wiodło się tym, co cię miłują. Oby pokój panował w twych murach, a szczęście w twych pałacach”. Od strony wschodniej jest napis w języku łacińskim Zgodą małe państwa rosną, niezgodą wielkie upadają”.
Wielka Zbrojownia w Gdańsku  nazywana też arsenałem, stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska. Inspiracją do powstania stały się Hale Mięsne w Haarlemie. Fasada Wielkiej Zbrojowni od strony Targu Węglowego Baszta Słomiana sąsiaduje z Wielką Zbrojownią. Gdańsk słynie z licznych zabytków, najbardziej reprezentatywną częścią miasta jest ulica Długi Targ, na której znajduje się wspaniała historyczna fontanna Neptuna. Usytuowana została tuż obok wejścia do Dworu Artusa u dołu deptaka. Stworzona została w wyniku działań ówczesnego burmistrza miasta Bartłomieja Schachmanna a także Rady Miejskiej.
Prace nad projektem, rzeźbienie oraz odlewanie całości trwało 9 lat od 1606 do 1615 roku. Twórcą posągu Neptuna (boga mórz) jest rzeźbiarz oraz architekt Abraham van den Blocke (żyjący w latach 1572 - 1628). Wykonanie modelu powierzone zostało Piotrowi Husenowi. Odlew rzeźby w brązie wykonany został w Gdańsku w miejskiej odlewni przy zastosowaniu formy ludwisarza Gerdta Benninga przypuszczalnie w 1615 roku. Posąg waży około 650 kilogramów. Abraham van den Blocke jest także twórcą czaszy oraz trzonu posągu. Forma architektoniczna fontanny stanowi zawiązanie do manieryzmu flamandzkiego. Forma architektoniczna fontanny stanowi zawiązanie do manieryzmu flamandzkiego. Zielona Brama to największa brama miejska w Gdańsku. Zbudowana w II poł XVI wieku w miejscu bramy wodnej Kogi. Reprezentuje typowe formy manieryzmu niderlandzkiego. Obecnie jest siedzibą oddziału Muzeum Narodowego i Gdańskiej Galerii Fotografii. Brama Zielona od strony Zielonego Mostu. Gdańska ulica Długa oraz Długi Targ tworzą razem Trakt Królewski i jednocześnie stanowią najbardziej reprezentacyjną i najpiękniejszą ulicę tego historycznego miasta.
Przebiegają one prostopadle do rzeki Motławy. Ulica Długa rozpoczyna się Złotą Bramą i kończy się zaraz za Długim Targiem - Zieloną Bramą. Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Jej sylwetka dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu zabytkowej części miasta. Konkatedralna Bazylika Mariacka zwana często „koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Bazylika św. Mikołaja i klasztor dominikanów - jedna z najstarszych świątyń w Gdańsku, powstała u schyłku XII wieku. Kościół św. Katarzyny - najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku. Powstał w latach 1227-1239, fundatorami byli książęta Pomorza Gdańskiego, rozbudowany został w XIV w. W latach 1555-1945 należał do protestantów. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu. Hala Targowa znajduje się na Głównym Mieście w Gdańsku, przy placu Dominikańskim 1. Jej budowa trwała około dwóch lat i została ukończona w 1896 roku, zaś jej obecnym właścicielem są Kupcy Dominikańscy sp. z o.o.
Przed wybudowaniem Hali pod podanym adresem funkcjonował klasztor Dominikanów, który został zniszczony w wyniku oblężenia Gdańska w 1813 roku. Po rozbiorze budynku pusty plac wykorzystywany był kolejno do musztry wojskowej oraz jako targowisko. Baszta na Podmurzu, jedna z baszt systemu średniowiecznych fortyfikacji Gdańska, znajdująca się na Głównym Mieście. est jedną z najstarszych zachowanych baszt. Sąsiednimi basztami są Baszta Bramy Szerokiej i Baszta Jacek. Targ Drzewny. Baszta Latarniana.Rekonstrukcja tych zabytków to część projektu zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Świętego Ducha, Latarnianą, Szeroką i Targiem Drzewnym. Jego autorem jest architekt Tomasz Celewicz. Gdański konserwator zabytków sporządził dokumentację rekonstrukcji Baszty Latarnianej i przyległych do niej murów z fragmentem fosy. Planowana jest odbudowa owych zapomnianych obiektów.
Ulica Świętego Ducha. Hotel Wolne Miasto. Brama Stągiewna, Stągwie Mleczne, zabytkowa brama miejska na Wyspie Spichrzów Wybudowane na początku XVI wieku wieże obronne z powodu kształtów zwane Stągwiami Mlecznymi, są pozostałością fortyfikacji miejskich. Na początku XVII wieku brama została przebudowana. W czasie oblężenia w 1813 roku część bramy uległa zniszczeniu. W 1945 roku spaliły się wnętrza i zawaliły dachy. Wyspa Spichrzów na rzece Motławie, położona w dzielnicy Śródmieście.Wyspa jest położona pomiędzy Motławą a jej przekopem, Nową Motławą. Leży w centrum Śródmieścia, Od wschodu połączona z Długimi Ogrodami poprzez Most Stągiewny, od południa ze Starym Przedmieściem, od zachodu poprzez Most Krowi i Most Zielony z Głównym Miastem. Ponadto przez jej środek przebiega Trasa W-Z. Od północy wyspa sąsiaduje z wyspą Ołowianką. Dodatkowo południowa część wyspy, na której składowano niegdyś towary łatwopalne, została odcięta od głównej części wyspy poprzez powstały sztucznie Kanał Smolny (na północ od ul. Toruńskiej).
Most Krowi. BASZTA ŁABĘDŹ, na Targu Rybnym. Wybudowana w 2. połowie XV wieku (prawdopodobnie podczas wojny trzynastoletniej w latach 1454-1466), cylindryczna, ceglana, z płaskim ścięciem od strony zachodniej, nakryta dachem w formie ściętego stożka Pobrzeże Rybackie - ulubione miejsce spacerów gdańszczan i turystów. Pobrzeże Rybackie powstało z pomostów, które znajdowały się przed każdą bramą wodną i służyły do wyładunku towarów. Z czasem pomosty połączono ze sobą i w ten sposób powstał bulwar. Po II wojnie, podczas odbudowy został poszerzony i wyłożony płytami chodnikowymi. Brama Mariacka, zabytkowa, jedna z bram wodnych Głównego Miasta. Umiejscowiona jest nad Motławą przy Długim Pobrzeżu, u wylotu ulicy Mariackiej.
Brama Straganiarska ,zabytkowa, jedna z bram wodnych w Gdańsku. Znajduje się u wylotu ul. Straganiarskiej, przy ul. Rybackie Pobrzeże 6. Brama Świętojańska, jedna z zabytkowych bram wodnych w Gdańsku. Znajduje się u wylotu ul. Świętojańskiej, przy Rybackim Pobrzeżu. Brama prawie w całości jest współczesną odbudową.

najbliższe galerie:

 
Gdańsk przed meczem Hiszpania Chorwacja
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Gdańsk - klimatycznie
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Gdańsk 7 - Trakt Królewski
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Gdańskie spacery (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Gdańsk - Bazylika Mariacka
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Z Gdańska do Sopotu i z powrotem
1pix użytkownik greta odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (21):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 06.10.2017 13:03

Gdańska starówka jest piękna ..., byłem widziałem i teraz miło powspominać:)

Nola, ja bym się z niej nie wyprowadzał, ha, ha:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 04.10.2017 14:14

nola76
Miło mi gościć w Twoim mieście, a tym bardziej miło, że mogę pokazać to, co mnie zauroczyło, zachwyciło. A przyznam, że zachwyciło wiele. Starałam się zobaczyć jak najwięcej miasta, bo nie jest ono małe. Jest interesujące, przepełnione piękną architekturą i ogromną historią.Te atuty stawiają Gdańsk na najwyższym poziomie i nie można opisać i pokazać Gdańska w jednej galerii, z szacunku dla historii.
Pozdrawiam serdecznie.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 04.10.2017 13:33

Lubię oglądać galelerie ze swojego miasta, bo zawsze mogę się czegoś nowego dowiedzieć, i też doszukuję się czy na jakimś zdjęciu nie załapała się kamienica, w której mieszkałam million lat zanim się wyprowadziłam ze starówki;) pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 03.10.2017 20:44

halszka
Dziękuję Halinko. Nie tylko Ty się zakochałaś w Gdańsku. Mam tak samo. Poświęciłam temu miastu sporo galerii, ze względu na szacunek dla historii i piękna, jakim epatuje to miasto. Zapraszam do spacerowania ze mną po tym cudownym mieście.
Serdecznie pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.10.2017 20:33

Gdańsk mnie zachwyca od dawna. Zwiedzałam miasto 2 razy w ciągu kilku ostatnich lat i zakochałam się:) Dziękuję za wspaniały wirtualny spacer po miejscach dobrze znanych i tych mniej znanych. Gdańskie zabytki są wspaniałe,mają bogatą historię i mozna pstrykać je bez końca:) Pozdrawiam Asiu:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 03.10.2017 18:35

kabaczek
Bardzo dziękuję za każdą uwagę. Niestety nie znam Gdańska aż tak. Miło mi, że mogłam zaprezentować Twoje miasto. Zachęcam do obejrzenia dalszych galerii z tego cudownego miasta, w którym zostawiłam cząstkę siebie.
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1357) dodano 03.10.2017 16:56

Zawsze chętnie oglądam zdjęcia z mojego miasta. Tylko mała uwaga. Na 28 kadrze są dwa zdjęcia przedstawiające dominikański kościół Św. Mikołaja.
Pozdrawiam i czekam na kolejne prezentacje.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 03.10.2017 13:01

barbara_31
Basiu, uwierz mi, że mam tak samo. Będąc w innym mieście zrobię więcej zdjęć, niż żyjąc w Warszawie. Zawsze mówię, że mam czas, bo przecież tu mieszkam :) :) :)
Miło mi, że przybliżyłam Ci Twoje miasto.
Pozdrawiam.

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 02.10.2017 23:30

Właśnie miałam plan wyskoczyć na miasto z aparatem, ale mnie uprzedziłaś :) A 36 to musiałam dłużej obejrzeć, bo nie mogłam skojarzyć gdzie to jest :) Wstyd!
A tak na serio to z tej mojej wioski jakos tak się nie mogę do "centrum" wybrać, to sobie chociaż na OŚ obejrzę :)
Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 02.10.2017 23:24

u-optymisty
Miło mi, że przybliżyłam troszkę Gdańsk. Zapraszam do oglądania następnych galerii z cyklu Gdańsk.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 02.10.2017 23:23

ak
Codziennie się jakieś pojawią, więc będziesz miał co oglądać przy kawce :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 02.10.2017 23:22

popekpawel
Dziękuję Pawełku za uwagi. Miło, że wpadłeś :)
Pozdrawiam serdecznie.

ak użytkownik ak(wpisów:6369) dodano 02.10.2017 20:43

Tym bardziej się cieszę Asiu, bo w Gdańsku byłem tylko raz i to w ubiegłym wieku ! Z miłą chęcią poznam miasto wirtualnie :)
Serdecznie Cię pozdrawiam i czekam na kolejne prezentacje :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 02.10.2017 18:59

Jedyny raz jaki byłem w Gdańsku to grudzień 2009 r. - z przyjemnością pospacerowałem :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 02.10.2017 18:54

Witaj Afrodyto. Malutka uwaga. Długie Pobrzeże ciągnie się gdzieś do Żurawia. Dalej przechodzi w Rybackie Pobrzeże więc fotki 45, 46 to już to drugie :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 02.10.2017 18:42

andred
Zainstalowałam się w Gdańsku, w ubiegłym roku na miesiąc i stąd gdańskie galerie. Gdańska nie da się opisać i pokazać w jednej galerii, jak napisałam wcześniej. Nigdy nie miałam tyle czasu na zwiedzanie tego pięknego miasta, co tym razem, więc postanowiłam zajrzeć wszędzie, dlatego tytuł :gdzie oczy poniosą". Poniosły mnie w wiele miejsc, łącznie z Gdynią i Sopotem. Zapraszam, do oglądania Trójmiasta w wielu odsłonach.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 02.10.2017 18:37

ak
Witam serdecznie :) :) :). Andrzejku, to początek przebogatej galerii o Gdańsku, bo w jednej galerii Gdańska nie pokażesz i nie opiszesz.Obiecuję, że będzie więcej :)
Pozdrawiam cieplutko.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 02.10.2017 18:35

achernar-51 Miło mi Cię widzieć w mojej skromnej galerii. Gdańsk jest pięknym miastem, pełnym zabytków i ogromnej historii. Poświęciłam mu wiele czasu :)
Serdecznie pozdrawiam.

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 02.10.2017 18:01

Strasznie dawno byłem w Gdańsku i tak naprawdę niewiele miejsc rozpoznaję. Czas nadrobić zaległości.
Bardzo ładnie pokazane, super pogoda i czyste powietrze...jak to na północy.
Przy okazji sprytnie przemyciłaś więcej niż 50 zdjęć na galerię :-)))))......ale warto było.
Pozdrawiam,
andred

ak użytkownik ak(wpisów:6369) dodano 02.10.2017 17:44

Przebogata galeria o Gdańsku, dawno tu takiej nie było ! :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5783) dodano 02.10.2017 17:39

Mimo, że w Gdańsku bywam kilka razy w roku to jeszcze mi się nie znudził i bardzo lubię spacerować jego staromiejskimi ulicami. Lubię także oglądać galerie z tego miasta. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!