m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Słysząc nazwę Westerplatte na myśl przychodzi nam okres drugiej wojny światowej a w szczególności dzień bezpośredniej agresji niemieckiej na Polskę. To właśnie tutaj dnia 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rozpoczął się hitlerowski atak na nasz kraj. Ważnym punktem zwiedzania symbolicznego półwyspu Westerplatte jest Pomnik Obrońców Wybrzeża. Znajduje się on na kopcu tuż obok wejścia do portu, ma 23 metry wysokości. Jego budowa trwała 2 lata. Powstał z 236 bloków granitowych, waży 1150 ton. Kojarzycie charakterystyczny pomnik, który z oddali przypomina miecz wbity w ziemię po rękojeść? To symbol Westerplatte. Na Westerplatte padły pierwsze strzały w najstraszniejszym światowym konflikcie, jaki pamięta ludzkość. 1 września 1939 r. w tym miejscu rozpoczęła się bohaterska obrona Wybrzeża. Każdego roku, już od ponad 70 lat wspominamy te wydarzenia.Tutaj płoną widoczne znicze, których jest 7. Siedem zniczy u stóp pomnika odnosi się do siedmiu dni obrony Westerplatte.Tutaj odczytywany jest Apel Pamięci. Tablica upamiętniająca 28. rocznicę spotkania Św. Jana Pawła II z młodzieżą na Westerplatte.Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajdzie też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, obronić- dla siebie i innych Tablica znajduje się u podnóża kopca, na którym stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża Zniszczone podczas niemieckiego ostrzału z pancernika Schleswig-Holstein koszary wojskowe, cmentarz czy bunkry obrazują ogrom strat jakie miały tu miejsce w pierwszych dniach wojny i nie pozwalają zapomnieć, że to wszystko wydarzyło się naprawdę i wcale nie tak dawno temu, jak niektórym z nas mogłoby się wydawać.
Pamięć o Westerplatte i ich obrońcach na zawsze pozostanie w zbiorowej świadomości Polaków. Budowa dzieła została zainicjowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Monument składa się z 236 bloków granitowych, przywiezionych z kamieniołomów w Strzegomiu i Borowie, o łącznej wadze 1150 t i ozdobiony płaskorzeźbami oraz napisami. Pomnik Obrońców Wybrzeża, na półwyspie Westerplatte, przy wejściu do portu, upamiętniający polskich obrońców wybrzeża we wrześniu 1939, w formie kopca (nie jest nazywany kopcem) z monumentem o wysokości 25 metrów. Przyznam, że ta wiązanka bardzo mnie zaskoczyła...Kein Krieg mehr ... es ist keine Bitte, es ist ein Anruf.(Nigdy więcej wojny...to nie prośba, to wezwanie.) Z pod pomnika rozlega się plac zieleni z charakterystycznym napisem Nigdy więcej wojny Po zakończeniu działań wojennych w roku 1966 polski naród oddając cześć bohaterom Westerplatte postawił pomnik Obrońców Wybrzeża u wejścia do portu. Obecnie statki różnych bander czczą pamięć bohaterów odpowiednimi sygnałami podczas wchodzenia do portu. Z góry roztacza się widok na Kapitanat Portu i latarnię morską. Latarnia morska Gdańsk Nowy Port .
Na Westerplatte można dostać się w różny sposób. Autobusami, rowerami, lub statkami żeglugi gdańskiej. Dwa piękne statki stylizowane na galeony, ”Czarna Perła” oraz “Galeon Lew”, wypływają sprzed Zielonej Bramy w Gdańsku. Z początkiem kwietnia Żegluga Gdańska rozpoczyna działalność. Rejsy trwają do października. Można też dopłynąć tramwajem wodnym z Gdańska. Koszary garnizonu Westerplatte, o silnie zbrojonej konstrukcji, stanowiły kręgosłup polskiej obrony. Tu mieściła się zbrojownia, kwatery i inne ważne pomieszczenia. Kompleks był pierwotnie posadowiony na planie litery „T”, ale po wojnie kilka części budynku zostało zniszczonych, na przykład przy budowie pomnika. Budynek zaprojektowano tak, by przy bombach lub pociskach trafiających w dach, stropy dwóch górnych kondygnacji zabsorbowały energię wybuchu chroniąc załogę znajdującą się w schronie w przyziemiu. System ten w pełni zdał egzamin, ponieważ bomby zrzucane z samolotów nie uszkodziły sutereny.
W koszarach mieściła się też kabina bojowa. Niektóre z jej okien zmodyfikowano dla zainstalowania w nich karabinów maszynowych. Mniejsze pomieszczenie bojowe ze strzelnicą przetrwało w południowo-zachodnim narożniku budynku. Budynek był nowoczesny- miał obszerne sanitariaty, centralne ogrzewanie. Był zaprojektowany tak, aby dwie górne kondygnacje absorbowały energię wybuchów, pozostawiając załogę bezpieczną w podziemiach. Koszary uległy znacznemu zniszczeniu po nalotach, ale budynek przetrwał tydzień walki. Tuż po wojnie Rosjanie dokonali na terenie koszar prób materiałów wybuchowych i detonacji niewybuchów, co ostatecznie zrujnowało pozostałości powojenne... Przed budynkiem skręcamy w lewo i zatrzymujemy się przed tablicami ufundowanymi przez Radę Miasta Gdańska w 1998 roku, a przedstawiającymi alfabetyczny spis nazwisk wszystkich znanych Obrońców Westerplatte. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się wartownia nr III.1 września wartownia była także ostrzeliwana z Nowego Portu. Zginął tu strzelec Stefan Jezierski. Wartownia nie była obiektem bezpośredniego szturmu, ale jej położenie też powodowało jej ostrzał, co dla obrońców było dużym wyzwaniem. Obecnie z wartowni pozostały tylko dwie zbrojone piwnice - bez możliwości wstępu do środka, przykryte betonowym stropem. Wartownia znajduje się za koszarami, Wartownią nr 1 ( jest ona w nowym miejscu) i nr 2,która była bliżej nadbrzeża; mijamy jej ruiny w drodze do pomnika.
Wartownia nr 1.Główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939. Jedna z sześciu wartowni zbudowanych w latach 30. XX wieku, w celu zabezpieczenia placówki na Westerplatte. Jedyna ocalała, dzięki przesunięciu w 1967 na obecne miejsce, uniknęła rozbiórki. Obecnie w zabytkowym obiekcie mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego (Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte). Mały cmentarz, miejsce spoczynku poległych w obronie Westerplatte podczas wojny obronnej 1939 roku. Później składano tu również prochy zmarłych z innych przyczyn niektórych członków załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Na cmentarzyku zostali pochowani m.in. Władysław Jakubiak, Andrzej Kowalczyk, Henryk Sucharski i Ignacy Zatorski. Cmentarzyk usytuowano na miejscu zniszczonej wskutek bombardowania 2 września 1939 wartowni nr 5 (cała załoga zginęła). Cmentarzowi również został nadany nowy wystrój, którego głównym elementem stał się stojący bezpośrednio za mogiłą czołg-pomnik T-34/76 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, w 1945 roku walczący o Gdynię. W 1989 roku, z okazji pięćdziesiątej rocznicy walk na Westerplatte, cmentarz został poddany rewitalizacji, a czołg przeniesiony w pobliże dawnej placówki „Fort”, skąd został trwale usunięty w 2007 roku (przekazany do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie
Czerwona latarnia na falochronie. Westerplatte to ważne miejsce dla historii Polski. To właśnie tutaj bohaterscy żołnierze pokazali miłość i oddanie ojczyźnie przez co stali się symbolem i inspiracją dla całego kraju. Wola walki widoczna na Westerplatte trwała w ludności polskiej przez cały okres II wojny światowej. W wyniku przeważającej siły wroga zostawała często tłamszona, jednak nigdy nie umarła całkowicie. Pasażersko-towarowy terminal promowy zlokalizowany jest na Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, blisko wejścia do portu i zarazem w niewielkiej odległości od centrum Gdańska.
Dzięki mostowi wantowemu terminal jest dobrze skomunikowany z krajową i międzynarodową siecią dróg, a w szczególności z trasą Gdańsk-Warszawa

najbliższe galerie:

 
Westerplatte
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Gdańsk vol. 2 i Westerplatte
1pix użytkownik patryk odległość 0 km 1pix
Westerplatte
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Westerplatte
1pix użytkownik zielonadesign odległość 0 km 1pix
Gdańsk - latarnia morska
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Gdańsk Twierdza Wisłoujście
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 06.10.2017 22:32

u-optymisty
kabaczek
achernar-51
Dziękuję. Westerplatte to najważniejsze miejsce, o którtym można powiedzieć tak: " Byłeś w Gdańsku ?...tak. A odwiedziłeś Westerplatte?...Nie. TO NIE BYŁEŚ W GDAŃSKU !
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 06.10.2017 21:20

Dziękuję również za relację z Westerplatte. Choć byłem tam kilkakrotnie, ale ostatni raz było to kilkanaście lat temu. Z przyjemnością przypomniałem sobie to tak ważne w naszej historii miejsce. Pozdrawiam. :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1143) dodano 06.10.2017 17:41

Dobrze, że odwiedziłaś to miejsce. I dziękuję za piękną prezentację.
Pozdrawiam.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 06.10.2017 17:34

Czyli już "byłem" zostało fizycznie odwiedzić :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!