m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wyspa Sobieszewska - dzielnica Gdańska położona na wyspie w ujściu Wisły.Most Sobieszewski - most pontonowy w Gdańsku Sobieszewie na Martwej Wiśle, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501, łączący Wyspę Sobieszewską z Wiślinką. Został zbudowany niedługo po II wojnie światowej dla celów wojskowych w pobliskim Kiezmarku, a w 1973 r. podzielono go na dwa odcinki i przeniesiono do Drewnicy i Sobieszewa. Jest to most pontonowy o 9 przęsłach (środkowe przęsło jest ruchome i umożliwia żeglugę po Martwej Wiśle) i nośności do 30 ton (15 ton przed remontem). Most ma 150 metrów długości. W 2013 został przeprowadzony remont generalny mostu, w wyniku którego most jest przejezdny i czynny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Obecnie nie jest on zamykany w czasie niepogody ani w czasie cofki z morza. Mogą po nim jeździć wszystkie samochody do 30 ton, w tym autobusy i autokary turystyczne. Przejazd przez most Sobieszewski jest bezpłatny. W 2005 roku władze Gdańska zapowiedziały budowę nowego mostu, stałego ze zwodzonymi przęsłami, o nośności 50 ton; termin budowy określono na lata 2007-2009.  W 2009 roku termin ten przesunięto.
Nowy most ma być mostem zwodzonym. Oba przęsła mają się otwierać w 2 minuty.W maju 2016 rząd przyznał dofinansowanie na realizację I etapu inwestycji w kwocie 16,6 mln zł, a w czerwcu 2017 przyznał kolejne 11 mln zł na kontynuację prac. We wrześniu 2017 prezydent Gdańska przedstawił propozycję. Nazwa nowego mostu: im. 100-Lecia Niepodległości Rzeczpospolitej. Zjeżdżając z mostu, wjeżdżamy na rondo, gdzie główna ulica Turystyczna kończy swój bieg w miejscu Przegalina. Na Wyspę Sobieszewską można dojechać z centrum Gdańska (Wały Piastowskie) autobusami 112 i 186 do pętli Górki Wschodnie, do rezerwatu Ptasi Raj. Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów. Parafia rzymskokatolicka i sanktuarium pw. Matki Bożej Saletyńskiej.  Parafia rzymskokatolicka usytuowana w Gdańsku, prowadzona przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów. Należy do dekanatu Gdańsk-Dolne Miasto w archidiecezji gdańskiej. Została ustanowiona 1 stycznia 1947 roku.
Stelle mennonickie na terenie kościoła w Sobieszewie [Mennonici - wyznanie chrześcijańskie zaliczane do protestantyzmu powstałe w roku 1539 w Holandii. Jest jednym z nurtów anabaptyzmu, wywodzi nazwę od swego założyciela - Menno Simmonsa. Cmentarz Sobieszewski. Gdańsk-Sobieszewo, ul. Turystyczna. Ul. Turystyczna - główna ulica Sobieszewa.Sobieszewo leży na zachodzie wyspy, nad Martwą Wisłą. Jego południowa i wschodnia granica częściowo pokrywa się z granicą miasta. Ul. Turystyczna - główna ulica Sobieszewa. Sobieszewo zostało (wraz z całą Wyspą Sobieszewską) przyłączone w granice administracyjne miasta w 1973. Należy do okręgu historycznego Niziny. Ul. Turystyczna - główna ulica Sobieszewa. Izba Pamięci Wincentego Pola, muzeum poświęcone życiu i twórczości polskiego poety Wincentego Pola, położone w Gdańsku na wyspie Sobieszewskiej.
W 2012 r. dotychczasowa nazwa została zmieniona na Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola GAK Ul. Turystyczna - główna ulica Sobieszewa. Morfogenetycznie, do Sobieszewa należy również jego dawny przysiółek - Sobieszewko. Na terenie Wyspy Sobieszewskiej można spotkać ponad 300 gatunków ptaków, które zatrzymują się tam w swoich migracjach. Niektóre z nich odbywają lęgi, inne zimują na pobliskich wodach, a pozostałe odwiedzają wyspę podczas okresu jesiennych wędrówek. Dlatego wyspa posiada status obszaru chronionego krajobrazu (1228 ha, w tym 961 ha lasów i 90 ha wod powierzchniowych), a ponadto powstały tutaj dwa rezerwaty ornitologiczne:Rezerwat przyrody Ptasi Raj,Rezerwat przyrody Mewia Łacha. Na terenie rezerwatu Ptasi Raj od 2003 roku funkcjonuje ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Na wyspie występują także rzadkie gatunki roślin, jak storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski. Wyspa Sobieszewska posiada status „wyspy ekologicznej”.
Rezerwat przyrody Ptasi Raj. W skład rezerwatu wchodzi kilka większych i mniejszych zbiorników wodnych, w tym dwa jeziora. Jezioro Ptasi Raj i Jezioro Karaś oraz okoliczne łąki i lasy. Najbliższe miejscowości to Sobieszewo i Górki Wschodnie (dojazd do rezerwatu autobusami komunikacji miejskiej z Gdańska, do pętli w Górkach Wschodnich). Rezerwat jest udostępniony do zwiedzania za pomocą ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej, przewidzianej w planie ochrony rezerwatu od 1995, powstałej w latach 1999-2003 i wyposażonej w końcu 2004 w dwie wieże obserwacyjne, które udostępniono do zwiedzania w kwietniu 2005. Wyspa Sobieszewska od 1973 roku leżąca w granicach Gdańska, otoczona jest: od północy: wodami Zatoki Gdańskiej, od południa: Martwą Wisłą, od wschodu: Przekopem Wisły, od zachodu: Śmiałą Wisłą. Południe wyspy jest równinne i bezleśne. Północ porasta Las Mierzei z wydmami w pasie nadmorskim. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Mew o wysokości 32 m n.p.m.
Na terenie Wyspy panuje łagodny mikroklimat. Roślinność plaż i wydm jest bardzo uboga. Plaża w Sobieszewie. Nie ma tu atmosfery kurortu. Jest pięknie. Muszelki, żółty piasek. W pogodne dni widać port gdański. Jesienią warto głęboko oddychać jodem :)
Wejście na plaże od strony ul. Turystycznej. Spacer po burzy jest przyjemny. Wystarczy pogrzebać w piasku i masz garstkę bursztynów. Martwa Wisła Gdańsk-Sobieszewo-Przegalina Martwa Wisła to dawne główne ramię ujściowe Wisły.  Stało się martwe po powstaniu Przekopu Wisły w Świbnie i odcięciu od głównego ujścia śluzami w Przegalinie i w Pleniewie. Ta ostatnia została rozebrana po wojnie.
Martwa Wisła stanowi bardzo ważny szlak wodny - umożliwia bowiem wodniakom dotarcie do Gdańska od strony Wisły z ominięciem wód morskich Zatoki Gdańskiej. To ważne, gdy siła wiatru lub fala na Zatoce jest zbyt duża. Prąd wody jest minimalny i może występować w obu kierunkach. Przy sztormach dolądowych występują groźne spiętrzenia wody powodujące lokalne podtopienia a dla wodniaków trudną sytuację w portach i marinach. Hałda fosfogipsów.Od 2011 funkcjonuje tu przystań żeglarska Polskiego Klubu Morskiego Przeprawa promowa na Wiśle między Świbnem a Mikoszewem czynna jest każdego roku od końca kwietnia do połowy października.Promu w Świbnie nie należy mylić z mostem pontonowym w Sobieszewie.Prom Świbno-Mikoszewo stanowi dodatkowe połączenie wyspy ze stałym lądem od strony Mierzei Wiślanej. Zrujnowany ośrodek wczasowy w Sobieszewie.Zobacz, w jaką ruinę obrócił się teren byłego ośrodka wypoczynkowego Alma 2Jeszcze kilka miesięcy temu, przy ul. Sobieszewskiej 1 w Gdańsku prężnie funkcjonował ośrodek wypoczynkowy Alma 2. 
Obecnie malowniczo położona nieruchomość zarasta chwastami i straszy ogołoconymi ruinami. Wszystko na skutek konfliktu pomiędzy właścicielem nieruchomości a jej byłym dzierżawcą.Porastający północną część Wyspy Sobieszewskiej nadmorski las, rozciągający się pomiędzy rezerwatem Ptasi Raj na zachodzie, a rezerwatem Mewia Łacha na wschodzie, to niewątpliwie jeden z najbardziej urokliwych zakątków Gdańska.
Do jesieni ubiegłego roku, w tej urzekającej scenerii funkcjonował ośrodek wypoczynkowy Alma 2 przy ul. Sobieszewskiej 1 (nie mylić z ośrodkiem Alma, który znajduje się przy ul. Falowej 4). Na popołudniowy spacer udałam się w okolice byłego ośrodka Alma 2.Teren ośrodka jest obecnie wystawiony na sprzedaż przez Agencję Mienia Wojskowego, ale nie jest w żaden sposób pilnowany. Prawie wszystkie elementy budynków zostały rozkradzione. Na domiar złego to, czego nie dało się rozebrać, zostało zniszczone. Może ktoś chce zaniżyć cenę jakże ciekawej i zapewne drogiej działki nad samym morzem?

najbliższe galerie:

 
Wyspa Sobieszewska i nieco dalej.
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Wyspa Sobieszewska
1pix użytkownik robertno1 odległość 3 km 1pix
Szlakiem żuławskich domów podcieniowych
1pix użytkownik barbara_31 odległość 6 km 1pix
Gdańsk Szlak Fortyfikacji Nadmorskich
1pix użytkownik kabaczek odległość 6 km 1pix
Pomerania rowerowo by Satan cz. I
1pix użytkownik satan odległość 7 km 1pix
UJŚCIE WISŁY - REZERWAT MEWIA ŁACHA
1pix użytkownik zielonadesign odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 09.10.2017 15:16

Pogrzebać i są :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 09.10.2017 13:09

satan
Miałam miesiąc, więc odnalazłam. Wyspa sobieszewska nie jest duża.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 09.10.2017 13:08

u-optymisty
Jak pisałam wcześniej, Gdańsk, to nie tylko Starówka. Przez szacunek dla historii, rozłożyłam galerie gdańskie na kilka. To jest miasto, które należy pokazać w całości. Obawiam się, że wiele ominęłam.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 09.10.2017 13:06

voyager747
Trzeba było mocno pogrzebać, żeby znaleźć takie okazy :)
Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3080) dodano 08.10.2017 21:34

Stelle super, brawo, że je odszukałaś ;-)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:817) dodano 08.10.2017 17:33

Trudno nadążyć z oglądaniem Twoich gdańskich galerii :) przynajmniej wiem ile mam do nadrobienia :D

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 08.10.2017 17:14

bursztyn ponoć w cenie teraz

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!