m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Gdynia położona jest w województwie pomorskim, nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Wchodzi w skład Trójmiasta (wraz z Gdańskiem i Sopotem), jest zatem jednym z miast centralnych aglomeracji Trójmiasta.Jest największym polskim miastem niebędącym miastem wojewódzkim. Wysiedleni gdynianie upamiętnieni przy dworcu.Pomnik ma przypominać o wysiedleniach gdynian, ale mieszkańcy liczą, że stanie się również początkiem przemian na ul. Starowiejskiej.

Matka z dziećmi, z których jedno spogląda na pozostającego w oddali psa to główne elementy, z których składa się pomnik upamiętniający przymusowe wysiedlenia gdynian podczas II wojny światowej. Monument został odsłonięty na przebudowanym przy okazji Placu Gdynian Wysiedlonych przy ul. Starowiejskiej

Monument Wysiedlonym gdynianom - społeczeństwo przedstawia nieprzypadkowo kobietę z dziećmi. Mężczyźni w tym czasie byli zajęci walką na froncie. Pies ma symbolizować wszystko to, co trzeba było zostawić za sobą w Gdyni

Pomnik Antoniego Abrahama znajduje się na placu Kaszubskim w gdyńskiej dzielnicy Śródmieście. Przedstawia on Antoniego Abrahama, kaszubskiego działacza. Plac Kaszubski, pierwotnie Rynek Kaszubski. Plac w centrum Gdyni, z którego początek biorą ulice: Świętojańska, Starowiejska, Wójta Radtkego, Jana z Kolna, Portowa i Derdowskiego.
Skwer Kościuszki - reprezentacyjna ulica Śródmieścia Gdyni stanowiąca wspólnie z ulicą 10 Lutego i aleją Jana Pawła II wizytówkę Gdyni.
Granica skweru Kościuszki i Mola Południowego znajduje się na wysokości przedłużenia Nabrzeża Prezydenta POMNIK MARYNARZA POLSKIEGO.Znajduje się w miejscu Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej tzw. popularnie Nataszy (skrzyżowanie Skweru Kościuszki z ul. Karola Olgierda Borchardta).Płytę odsłonięto 26.06.1991 roku, pomnik do dziś nie doczekał się realizacji. Jest to miejsce obchodów świąt narodowych z udziałem Marynarki Wojennej. Obiekt znajduje się na trasie Szlaku Legendy Morskiej. Na W cokole tablicy znajdują się urny z kilku cmentarzy marynarskich, wymienione są także nazwy niektórych okrętów, na których ginęli polscy marynarze. Na płycie został umieszczony napis: ”Największe ofiary i przelana krew staną się żywym świadectwem naszego trwania nad polskim morzem”. Fontanna nie znajduje się na skwerze Kościuszki, tylko na alei Jana Pawła II. Pomnik W Hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej, na Skwerze Kościuszki.
Pomnik Żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie powstał z inicjatywy kombatantów PSZ na Zachodzie, a odsłonięty został w 1999 roku. Usytuowany jest przy Skwerze Kościuszki .Na pomniku widnieje napis: Żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy walczyli i polegli za wolność Ojczyzny na lądzie, morzu i w powietrzu na wielu frontach II wojny światowej. Kombatanci P.S.Z. na Zachodzie. Gdynia 1999 rok. Gdynia posiada rozległe nadmorskie tereny spacerowe. Zalicza się do nich Molo Południowe, będące przedłużeniem Skweru Kościuszki - cumują tam jednostki muzealne - niszczyciel „ORP Błyskawica” oraz żaglowiec „Dar Pomorza”. Okręt Błyskawica i żaglowiec Dar Pomorza nie stoją (nie cumują) przy skwerze Kościuszki, tylko przy Nabrzeżu Pomorskim lub ogólnie przy Molo Południowym. Przy Nabrzeżu Prezydenta cumuje również Zawisza Czarny. Zawisza Czarny to flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego i jednocześnie największy żaglowiec skautowy na świecie. Zawisza Czarny przy kei w Gdyni.W 2000 statek przeszedł gruntowny remont z modernizacją pomieszczeń.Od 2006 roku uczestniczy w programie Zobaczyć Morze, a od 2011 roku rokrocznie Zawiszą harcerze przewożą Betlejemskie Światło Pokoju dla skautów z Bornholmu i Karlskorony. Do Nabrzeża Pomorskiego przycumowane są dwie jednostki pływające, które pełnią funkcje pływających obiektów muzealnych.:
Niszczyciel ORP „Błyskawica”, funkcję okrętu muzeum pełni od 1976. Wybudowana w brytyjskiej stoczni jednostka służyła w Marynarce Wojennej RP w latach 1939-1946, powróciła do Polski w 1947 i służyła w Marynarce Wojennej do 1969. W 1976 przycumowała w Gdyni jako pływające muzeum. oraz Żaglowiec „Dar Pomorza”, funkcję statku muzeum pełni od 1983. W 1929 został zakupiony we Francji i pełnił funkcję fregaty szkolnej Szkoły Morskiej w Gdyni. Monument upamiętniający okręty wojenne Burza, Wicher, Grom, Błyskawica ulokowany jest przy Nabrzeżu Prezydenta, nieopodal niszczyciela ORP Błyskawica. Wieżowce Sea Towers z widokiem na stocznię morską. Pomnik Marynarki Wojennej.Obok monumentu stoją tablice, na których opisana jest skrótowo historia polskiej Marynarki Wojennej w latach 1937-2012. Warto przystanąć i przeczytać, bo to część historii naszego kraju. Niedaleko stąd mieści się też Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wykonany z brązu model ORP Błyskawica, stanął na Molo Południowym w Gdyni , tuż przy swoim większym odpowiedniku.
Na przeciwko 3,5 tonowa kotwica, która została znaleziona w trakcie modernizacji Nabrzeża Pomorskiego w 2009 roku. Basen Prezydenta Gdynia. Na Molu Południowym znajduje się także Akwarium Gdyńskie Pomnik Morświn na Molo Południowym .Akwarium Gdyńskie - polskie muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego posiadające status ogrodu zoologicznego. Akwarium zlokalizowane jest w Gdyni przy Alei Jana Pawła II na Molo Południowym w modernistycznym budynku Stacji Morskiej, który został wybudowany w 1938 roku. Port Gdynia. Galeon Dragon.Dragon to statek pasażerski, przeznaczony do przewozów na pełnym morzu, również w sezonie zimowym.
Wieżowce Sea Towers i najbardziej rozpoznawalny apartamentowiec na Pomorzu. Swoją niezwykłość zawdzięcza w głównej mierze doskonałej lokalizacji.Luksusowy i niezwykle nowoczesny budynek jest umiejscowiony zaledwie kilkanaście metrów od Zatoki Gdańskiej, co sprawia wrażenie, jakby wyłaniał się bezpośrednio z wody. Na gdyńskim nabrzeżu, na molo południowym, tuż przy Oceanarium, wznosi się na sporą wysokość pomnik Maszty, zwany też Żagle. Pomnik widać z daleka i swą wysokością pewnie nawiązuje do dawnych potężnych żaglowców. Pomnik Józefa Conrada-Korzeniowskiego.Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 m.in. Rokiem Josepha Conrada Korzeniowskiego. Pomnik postawiono w 1976 r. dla upamiętnienia pisarza-marynisty polskiego pochodzenia Josepha Conrada (pol. Józef Teodor Konrad Korzeniowski). Autorami pomnika są Zdzisław Koseda i Wawrzyniec Samp. Latarnia Morska w pobliżu Mola Południowego. Marzyciel lub Dyrygent Fal. Jest to figura małego chłopca z batutą w ręku siedzącego na nieużywanej już dalbie dewiacyjnej, który w zamyśle ma witać żeglarzy wpływających do portu.
Często mylnie skwerem Kościuszki nazywa się obszar od skrzyżowania ulic Świętojańskiej i 10 Lutego aż po kraniec pirsu. W rzeczywistości skwer Kościuszki to obszar pomiędzy wspomnianym skrzyżowaniem a początkiem pirsu. Sam pirs nosi nazwę Molo Południowe, przez który przebiega aleja Jana Pawła II (dawniej aleja Zjednoczenia, jeszcze dawniej aleja Zjednoczenia Ziem Polskich) Akademia Morska.Akademia Morska - Wydział Nawigacyjny w modernistycznym i zabytkowym Domu Żeglarza Polskiego z 1937 r. Architektura inspirowana formą statku autorstwa architektów Bohdana Damięckiego i Tadeusza Sieczkowskiego. Widok na reprezentacyjną fasadę nad basenem jachtowym imienia generała Mariusza Zaruskiego. Faktyczna granica skweru Kościuszki jest od ulicy Świętojańskiej do ulicy Waszyngtona. Przez skwer nie przebiega ulica Waszyngtona, tylko styka się ze skwerem na rogu budynku Dowództwa Marynarki Wojennej. Skwer Kościuszki nie styka się z Molem Południowym. Granica alei Jana Pawła II jest od skweru (lub od ulicy Waszyngtona) do końca Akwarium Gdyńskiego. Restauracja Róża Wiatrów jest położona w najbardziej reprezentacyjnym miejscu Gdyni, bezpośrednio przy nabrzeżu (nieopodal Daru Pomorza i Oceanarium). Tablica pamiątkowa poświęcona wizycie Papieża Jana Pawła II, ze spotkania w 1987 roku z ludźmi, morza, Pomorza i Kaszub. Skwer Kościuszki.
Ulica Starowiejska. (Jeśli się mylę, proszę poprawić) Ulica Świętojańska w Gdyni. Ulica Świętojańska w Gdyni. Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego.Stoi u zbiegu ul. Świętojańskiej i ul. Pułaskiego przed budynkiem w którym w latach 1947-1956 miała swoją siedzibę Informacja Wojskowa, Rzeźba-pomnik. Pomnik ofiar stalinowskiego terroru, odsłonięty 8 lutego 1998 roku. Pomnik powstał według projektu Dąbrówki Tyślewicz. Jest poświęcony wszystkim ofiarom władz komunistycznych z lat 1939 - 1989 Pora pożegnać się z Gdynią, którą odwiedziłam po 30 latach. Warto było. Dziękuję za wspólny spacer.

najbliższe galerie:

 
Grudniowy weekend w Gdyni
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Gdynia - spacer wybrzeżem
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
Gdynia
1pix użytkownik moniaa- odległość 0 km 1pix
ARM Cuauhtemoc wychodzi w morze
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
Gdynia
1pix użytkownik lolaola odległość 1 km 1pix
Polskie miasta powiatowe - Gdynia
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3854) dodano 11.10.2017 16:57

Miło powspominać.Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 11.10.2017 16:16

ak
Miło że jesteś. Ja płynęłam tym Dragonem do Sopotu :)
Pozdrawiam cieplutko.( W Warszawie zimno i leje)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 11.10.2017 16:15

paweller75
Ja też obeszłam tylko kawałek miasta. Jednego dnia wiele się nie uda.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 11.10.2017 16:15

achernar-51
Wrzuciłam zdjęcie "Baru Pomorza" w poprzedniej galerii. Specjalnie dla Ciecie :) :) :)

ak użytkownik ak(wpisów:6021) dodano 11.10.2017 08:06

Pięknie. Z chęcią popłynął bym Dregonem :)
Pozdrówki :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 10.10.2017 23:17

Będąc w Gdańsku na wycieczce z dzieciakami pojechaliśmy do Gdyni ..., miasta zbyt dużo nie zobaczyliśmy, jedynie drogę od dworca do tych statków ..., zwiedziliśmy żaglowiec, na Błyskawicę nie można było wejść ..., miło powspominać, pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5062) dodano 10.10.2017 22:35

Fajne obrazki z Gdyni. Ja mam jakoś duży sentyment do zabudowy miasta z okresu międzywojennego, która nadaje pewien niepowtarzalny klimat śródmiejskim ulom miasta, ale także niektórym dzielnicom willowym. Gdy bywam w Gdyni lubię zawsze wdrapać się na Kamienną Górę i tak jak Ty - przejść sie aż na koniec Mola Południowego, mimo ze byłem w obu miejscach wielokrotnie. A jeśli mam więcej czasu lubię także wpaść do Orłowa... Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 10.10.2017 22:21

Na pewno, tylko kartonową sklejałem 30 lat temu, a dużo widziałem ostatnio w 2004. W porównaniu z USS Missour ( 270 m długości), to Błyskawica (114 m), to malutka.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 10.10.2017 22:11

voyager747
No tak, tylko kartonowa nie robi takiego wrażenia :) :) :)
Na prawdziwej, mimo upływu lat czujesz ten "zapach".

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 10.10.2017 22:09

charlie
Trzeba przyznać, że większość naszych miast jeszcze 100 lat temu, były wioskami. Dziś prezentują się okazale.
Pozdrawiam :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 10.10.2017 22:08

Sklejałem kartonową, znam ją dobrze.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 10.10.2017 22:08

voyager747
Błyskawica jest bardzo charakterystyczna i robi wrażenie. Jst ogromna i naprawdę trzeba wejść na pokład, żeby zrozumieć jej "wielkość"
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 10.10.2017 18:41

Patrząc na współczesną Gdynię, nijak nie idzie sobie wyobrazić, że jeszcze 100 lat temu, była to jedynie wieś rybacka.
Fajnie było odświeżyć sobie wspomnienia, dzięki Twojej galerii :-)
Pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 10.10.2017 18:05

Tu ładnie wygląda Błyskawica, zawsze mi się podobało jej malowanie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!