m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Gdyby spytać mnie: Jakie jest Twoje ulubione miejsce w Pradze? Odpowiedziałabym bez wahania: Most Karola. Przekonałam się, że to także ulubione miejsce fotografów. Już prawie godzinę przed wschodem słońca był on zastawiony statywami i ich właścicielami. Ja także chciałam rozstawić się ze statywem, wykonać pamiątkowy kadr, ale tłumy mnie odstraszyły i od razu pobiegłam na nadbrzeże Wełtawy. To była dobra decyzja, gdyż w ciszy i samotności mogłam oddać się uwiecznianiu otulonego mgłą mostu. Aura nie była wymarzona. Czekałam na malowniczy wschód słońca, a zamiast niego doczekałam się szarych chmur... i rybaka, który idealnie wkomponował się w mroczny jesienny kadr. Było tajemniczo i klimatycznie do momentu pojawienia się dwóch fotografów. Ich przybycie uzmysłowiło mi, że może na moście trochę się rozluźniło i będzie można wykonać zaplanowane zdjęcie. Z drugiej strony mostu. Faktycznie, spotkałam niewielu fotografów, za to coraz liczniej pojawiali się pierwsi turyści. Most tonął we mgle i miało się wrażenie, że ciągnie się w nieskończoność. Napisałam, że było niewielu fotografów. Errata: na początku mostu, ale już na końcu stał ich cały rząd i nawet bardzo długie naświetlanie nie usunęło duszków ze statywami.
Duszki rozpłynęły się w powietrzu zanim zapłonęło niebo. Teraz świat nabrał barw. Niestety takie spektakle nie trwają zbyt długo. Miałam już zaplanowane klasyczne ujęcie z mostu i sporo czasu do śniadania, więc wybrałam się na jego drugą stronę. A tam powitały mnie pierwsze promienie słońca i stado łabędzi. Było cudownie mgliście. Obserwowałam baraszkujące łabędzie i statecznie pływające  kaczki. ... Para Azjatów w czasie sesji zdjęciowej. Praga jest modnym plenerem dla azjatyckich nowożeńców. Spotkałam ich w tym dniu wielokrotnie.
To był piękny skąpany w ciepłym miękkim świetle poranek. Dzień zapowiadał się wspaniale i bardzo intensywnie, więc wróciłam wzdłuż Wełtawy na śniadanie. ... Tuż po nim wyruszyliśmy na odkrywanie uroków Pragi. I to w bardzo licznym towarzystwie. Ludzi było tak wielu i w takim zagęszczeniu jak kłódki na ogrodzeniu przy Moście Karola. Był tam także znajomy Krtek z popularnej czeskiej bajki. Starsi wiekiem Obieżyświaci zapewne pamiętają go doskonale. Na moście tłumy turystów, sprzedawców i muzyków, ale ma to niezaprzeczalnie swój urok i bez tego nie wyobrażam sobie tego miejsca. Muzyków można spotkać także przy ścianie Johna Lenona. Ściana jak ściana, mamy lepsze murale, jednakże nie są one tak dobrze wypromowane i tak znane jak ta ze zdjęcia. Ciekawych ścian w Pradze nie brakuje, trzeba się tylko dobrze rozejrzeć.
Rozglądałam się także za sympatycznym czeskim krecikiem. Jak widać skutecznie.
Poradził, aby udać się na Wzgórze Petrin, gdyż ze znajdującej się na nim wieży jest najlepszy widok na Pragę. Krecik miał rację. Z tego miejsca stolica Czech jak na dłoni. Skupiłam się na starej części miasta z Hradczanami i ... widocznym na środku kadru Moście Karola. W dole widać było Katedrę św. Wawrzyńca, przy której znajduje się atrakcja dla dzieci: labirynt luster. Miejsce nie tylko dla małych dzieci, ale także dla dużych, gdyż i ja się w nim znalazłam i dobrze bawiłam.
Gdyby widoków z góry było komuś za mało, można delektować się nimi, a także posiłkiem, na tarasie restauracji U zlate studne. Po nim udać się na zamek na Hradczanach. Król serdecznie witał i zapraszał do pamiątkowych zdjęć. Hradczany były nam znane, więc przemknęliśmy przez nie i udaliśmy się w stronę Kościoła Marii Panny przed Tynem, gdzie znów ... ... spotkaliśmy Krecika, który szepnął, aby zwiedzić Muzeum Muchy, Apple Muzeum i KGB Muzeum, ale to ostatnie na własną odpowiedzialność. Po wizycie w muzeum zrozumiałam dlaczego na własną odpowiedzialność. Przewodnik oprowadzający po nim siał propagandę jak za starych czasów. No nie tylko za starych ... Z przyjemniejszych rzeczy i nie tak starych, jak większość budowli w Pradze namawiam Was na znalezienie Domu Pod Czarną Matką Bożą i zobaczenie znajdującej się w nim niesamowitej klatki schodowej. Przypomina ona swym kształtem żarówkę, albo ... ... kroplę wody, ale to co ujrzymy zależy od naszej wyobraźni.
Z jeszcze nowszych rzeczy proponuję mobilną instalację Franza Kafki będącą dziełem najsłynniejszego współczesnego czeskiego rzeźbiarza Davida Černý . Ruchoma głowa artysty składa się z paneli ze stali nierdzewnej poruszających się niezależnie od siebie. Jeśli ktoś ma 40 minut, to w takim czasie może obejrzeć całą choreografię. Pora na kolejny wart zobaczenia punkt na mapie Pragi. Z nazwy poruszający się jak rzeźba Franza Kafki, ale tylko z nazwy - Tańczący Dom zwany także  Ginger i Fred na cześć słynnej pary tancerzy. Został on zaprojektowany przez architektów: Franka Gehry'ego i Vlado Milunića. Podobne dzieło wybitnego architekta mogliśmy mieć w Warszawie. Niestety władze stolicy naszego kraju nie były zainteresowane propozycją  Gehry'ego. Tańczący dom stoi na prawym brzegu Wełtawy podobnie jak te piękne kamienice oświetlone i ozłocone zachodzącym słońcem. Ten widok skojarzył mi się z obrazami Canaletta. Zachodzące słońce przypomniało, że pora na nocne zdjęcia, a na razie 222 sekundy na Moście Legii z widokiem na Hradczany. Zamek na Hradczanach, Most Karola i zabudowania nad Wełtawą w czasie błękitnej godziny. Pogoda była dla mnie łaskawa, niebo pięknie podbarwiło się na fioletowo-różowo i dopiero po skończonej sesji zaczął siąpić deszczyk, więc udaliśmy się na obfitą kolację w okolice Rynku i kontemplację klimatu miasta. Dziękuję za uwagę i zapraszam do Pragi, zwłaszcza Ciebie Jasko ;) Każdy inaczej widzi to miasto.

najbliższe galerie:

 
czeskie impresje / Praga /
1pix użytkownik zielas odległość 0 km 1pix
CZECHY - Ogrody Wallensteina (Valdštejnska zahrada)
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Czechy - Praha
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Praga -Mala Strana
1pix użytkownik knfred odległość 0 km 1pix
po czeskim kraju - Praga
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Praga - Most Karola
1pix użytkownik knfred odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (45):

 
harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 31.10.2017 22:10

Nola, haha, masz ekonomicznego męża ;) Taniej wyjdzie wyjazd nad morze niż do Pragi :)
No i go rozumiem, bo morze zimą wygląda pięknie, ale wiem to na razie dzięki obejrzanym zdjęciom.
Podejrzewam, że Praga jest cudna zimową porą, i podejrzewam, że nie miałabym problemów, aby namówić mojego męża na odwiedzenie jej zimą ;)
Tylko czasu brak na wszystkie wyjazdowe pomysły :)
Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6846) dodano 29.10.2017 22:33

Próbowałam namówić małżonka na krótką zimową wizytę w Pradze, ale on chce nad morze, mimo iż nad nim mieszkamy;) Także Praga będzie musiała jeszcze poczekać, pewnie długo...;) pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 24.10.2017 13:30

Margo, dziękuję, że zajrzałaś i zostawiłaś miły komentarz :)

Andred, chcę, aby się Tobie tak chciało jak się Tobie nie chce. Jeśli jednak tylko mnie się będzie chciało a nie Tobie, to nie masz szans na lepsze zdjecia od moich, bo po prostu ich nie będzie ;)
Dzięki za wymienienie ulubionych kadrów. Zawsze jestem ciekawa co się komu podoba.
A tam, zaraz byś przegapił galerię. „Żarówka” świeci tak mocno, że nie da się jej nie zauważyć, no chyba, że się chce ;)

Anusia, miło, że zajrzałaś. Jeszcze milej by było, gdyś zaglądała i wstawiała swoje prezentacje :)

Serdecznie Was pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 21.10.2017 16:03

Chciałbym żeby mi się tak chciało wstawać przed świtem jak mi się nie chce, to miałbym większe szanse na tak dobre zdjęcia jak Twoje ;-)
Ten Most Karola we mgle i B&W jest super, żarówka też niesamowita, nocne ujęcia świetne......to musiała być GT.
Akurat jak wstawiłaś tę galerię nie było mnie w kraju i nie zaglądałem na OS. Co by to było jakbym przegapił taką galerię?...wolę nie myśleć ;-)
Pozdr,
andred

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 21.10.2017 15:41

Zanim tu weszłam to już wiedziałam, że wstawiłaś świetną galerię...Jaśko miał rację....jest cudnie:) Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 19.10.2017 10:02

Doracz, bardzo dziękuję :)
30 lat temu nie było tylu fotografów, teraz każdy nim jest ;) i stąd te tłumy na moście.
Aż się rozmarzyłam po przeczytaniu, że miałeś codziennie okazję stąpać po moście. Też bym tak chciała, bo bardzo dobrze czuję się w tym miejscu.
Czas pomyśleć o dłuższym wyjeździe do Pragi.

Lucy, wielkie dzięki :)

Yatraman, miło, że zajrzałeś :)

Ogi, masz więcej wiary niż ja ;)
Bardzo dziękuję :)!

Koniczynko, bardzo się cieszę, że się tak spodobało, ale mnie na miejscu prawie wszystko zachwycało, więc widocznie przemyciłam trochę tego zachwytu w kadrach.
Lubię to co robię, więc zmiana profesji nie teraz i nie z tą wiedzą, którą mam na temat fotografii :)

Agra, bardzo dziekuję :)
Kalendarz Obieżyświata to super sprawa. Kto to organizował?

Surykatka, byłam grzeczna, więc pogoda dopisał ;) Pamiętaj, grzeczne dziewczynki dostają to czego chcą ;)

Dziad_ek, Woja, Michał, Pszem, Viaje, Saturn, Stach, miło, że zajrzeliście :)
Jasko, miło przyjmować gratulacje, dziekuję!:)

Pozdrawiam Was serdecznie :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 16.10.2017 17:24

No super prezentacja. że robisz świetne zdjęcia to wszyscy tu wiedzą :), ale jeszcze trafić na taki klimat poranka , to już szczęście dostępne dla wybranych:) niesamowite te mgliste fotki :)
pozdrawiam :)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 16.10.2017 16:32

Piękne foty-świetnie oddałeś klimat -jakby był robiony kalendarz Obieżyswiata jak lata poprzednich -głosowałbym na jedną fotę z tej galerii-pozdrawiam

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 16.10.2017 16:10

już gratulowałem w komentarzu,ale nie zaszkodzi powtórzyć ... Gratulacje !!

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 16.10.2017 15:07

Harmony, galeria zachwyca! Gratuluję!
Super fotki, narracja i pomysł z krecikiem.
Jedno jest pewne, jeśli aparat fotograficzny nie jest jeszcze Twoim narzędziem pracy, powinnaś natychmiast zmienić profesję.
Cieszę się, że znów zabrałaś mnie do swego fotograficznego świata.
Pozdrawiam serdecznie.

ogi użytkownik ogi(wpisów:134) dodano 16.10.2017 11:24

Gratuluję.
Nie jestem zaskoczony. Jak tylko zobaczyłem Twoją galerię to wiedziałem że w poniedziałek to będzie GT.

Pozdrawiam

yatraman użytkownik yatraman(wpisów:63) dodano 16.10.2017 10:42

wow.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 16.10.2017 08:23

Gratulacje 😊.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 16.10.2017 01:02

Przepiękna artystyczna prezentacja. Kiedyś pracowałem na budowie na Malej Stranie przy rewitalizacji pewnej starej kamienicy. Chodziliśmy codziennie w ubraniach roboczych i kaskach przez Most Karola przed świtem i miałem okazję oglądać go bez tłumów. Ale to było prawie 30 lat temu :) Gratuluję GT, jestem pod wrażeniem...
pozdrawiam serdecznie ;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 15.10.2017 19:42

Kordula, warto się starać przy tworzeniu galerii, gdy potem można przeczytać pod nią taki komentarz jak Twój, za który bardzo dziękuję.
Mistrzyni Kordulo, miałam od kogo się uczyć :)
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 14.10.2017 10:19

Nola, wracamy razem ?;) Też już myślę o kolejnej wizycie w Pradze.
Fot. 18 wyczekany, ale nie aż na tyle jakbym chciała. No cóż, to była Praga express :)
Miło, że podobają się Tobie kadry z mostem, bo też je lubię ;)
Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 13.10.2017 21:17

Miałam mocno zajęty tydzień, więc nie było komentarza. Ale dziś wreszcie jego koniec. Galerie obejrzałam sobie już wcześniej. Jak zwykle dopracowana i przemyślana w każdym calu. Moje ulubione foty to wszystkie BW i łabędzie w porannym słońcu. Choć to nie portal fotograficzny , bo ciągle ten temat jest tu poruszany, to własnie dobra fotografia znów wygrała. BRAWO !!!! Nikt mi nie powie, że bylejakość w tworzeniu galerii jest tyle samo warta , co taka galeria jak Twoja. Więcej takich galerii !!!!! Pozdrawiam:))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6846) dodano 13.10.2017 11:33

Poranne fotki z mostem w roli głównej piękne klimatyczne, no i te z gory wiadomo:) Podoba mi się też zdjęcie 18, fajnie Ci wyszło:) W Pradze byłam z 15 lat temu, ale gabinet krzywych luster pamiętam do dziś, płakaliśmy ze śmiechu przez całą tam wizytę, oj wróciłabym jeszcze do Pragi:) pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 13.10.2017 11:14

Magdaleno, widzę, że lubisz klasyczne ujęcia w ciepłych barwach :)
Dziękuję, że zajrzałaś.
Pozdrawiam :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 13.10.2017 08:00

Ostatnie cztery zdjęcia najbardziej mi się podobają, choć klatka schodowa też super! Piękna prezentacja:-)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 12.10.2017 22:49

Rozmusiaki, Ogi, miło było Was gościć w Pradze i czytać Wasze komentarze za które dziękuję.
Serdecznie pozdrawiam 😀

ogi użytkownik ogi(wpisów:134) dodano 12.10.2017 20:15

Zamglona Praga - rewelacja, jak cała galeria.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4951) dodano 12.10.2017 15:35

Odsłona Pragi na najwyzszym poziomie.
Zdjęcia nocne great :)
Pozdrawiam serdecznie.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 12.10.2017 09:50

Ak, a ja teraz przy kawce odpowiem na komentarze ;)

Achernar, bardzo dziękuję, a te "z dolnej półki" (fajne określenie :)) to z poziomu kucek ;)

Dispar, cieszę się, że zajrzałeś i zostawiłeś miły komentarz :)

Serdecznie Was pozdrawiam i życzę miłego dnia :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 11.10.2017 23:40

Mocno podobające spojrzenie.
Pozdrawiam serdecznie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5728) dodano 11.10.2017 23:32

Cóż dodać? Wszystko w zasadzie powiedzieli moi poprzednicy... Świetne fotki, zwłaszcza te z "dolnej" półki, czy z brzegu Wełtawy... Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 11.10.2017 23:04

ha !! Właśnie tak było ! :))

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 11.10.2017 20:10

Paweł, koniecznie trzeba wrócić :) Mam wrażenie, że im dłużej jest się w Pradze, tym bardziej się chce ją poznać.
Miasto „wciąga”. Ja też muszę wrócić do Pragi, mam jeszcze kilka punktów widokowych do obskoczenia ;)

Pipol, przynajmniej ten kadr zapamiętasz ;)

Popekpawel, pięknie dziękuję. Prague with Krtek ;)

Ak, bardzo dziękuję :) Mam nadzieję, że obejrzałeś galerię tradycyjnie przy porannej kawusi ;)

Iwonka, przewodnik pierwsza klasa :) Nawet bym go wypożyczyła, ale syn pewnie na to nie pozwoli ;)

Przemku, uff, dobrze, że nie tylko ten jeden kadr ;)

Patryk, bardzo dziekuję :)

Satan, jak zwykle miło było gościć i pięknie dziękuje za komentarz :)

Jasko, jeszcze będziesz mi dziękował, że wysyłam Ciebie do Pragi ;)
Z mgiełkami jesteś za pan brat, co udowodniłeś w ostatniej galerii, więc jeśli dopiszą, to bez problemu je odpowiednio wykorzystasz.
Jedź koniecznie, a jestem przekonana, że będę mogła pod Twoją prezentacją z Pragi napisać tak miły komentarz jak Ty pod moją. Bardzo dziękuję :)

Iwosz, ranek i świt to najlepsze pory na udane kadry, a jeśli się podobają, tym bardziej miło :)

Charlie, klatka była ogromną niespodzianką. Wiedziałam, że robi wrażenie, ale że aż takie to nie.

Afrodyto, prawda, Praga jest bardzo pięknym miastem i wstyd by mi było, gdybym pokazała ją gorzej niż wygląda w rzeczywistości.

Terezo, miło, że zajrzałaś i bardzo dziekuję za komentarz :)

Gabi, staram się jak mogę, aby było ciekawie, wiesz o tym :) Czasami nawet nie trzeba się starać, gdy miejsce zauroczy. Wtedy kadry powstają same, pod wpływem impulsu. Tak było w Pradze.
Klatka schodowa to dla mnie hit numer 2, po Moście Karola ;)

Śnieżko, ahoj :) Dorabiasz w Pradze jako Krecik?;) A to przemiła niespodzianka :)

Dziękuję Wam za miłe komentarze i serdecznie pozdrawiam :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3477) dodano 11.10.2017 18:50

Ahoj! Ja sem Krtek, a ta galeria jest przebajeczna!

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 11.10.2017 16:58

Piękna prezentacja. Zdjęcia inne, bardzo wyszukane i klimatyczne. Trzeba umieć wymyślić i zrobić takie fotografie, możemy dzięki Tobie
podziwiać takie perełki.
Dobrze, ze wytłumaczyłaś niuans zdjęcia tytułowego. Ja naprawdę myślałam, ze to jest żarówka.
Renata, pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 11.10.2017 16:55

Piękna prezentacja.Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 11.10.2017 16:19

Cudownie. Praga jest piękna sama w sobie, a foty uczyniły ją znakomitą.
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 11.10.2017 16:18

Stara, dobra, piękna cudowna kochana Praga. Takie kadry jak Twoje, przywołują tysiąc ciepłych wspomnień :-)
Klatka schodowa absolutnie niesamowita.
Pozdr.

iwosz75 użytkownik iwosz75(wpisów:14) dodano 11.10.2017 15:52

Naprawdę zjawiskowa ta Twoja Praga, szczególnie te przed świtem i nocne kadry.:}

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 11.10.2017 14:42

obejrzałem galerię już wczoraj przed północą i z dużym bananem na twarzy położyłem się spać ... świetne pomysły,wykonanie ... B/W równie atrakcyjne jak kolor ... o mgiełkach i wieczornych kadrach nie wspomnę ... spektakularne !! wysyłanie mnie,po takiej prezentacji,do Pragi graniczy z nieludzkim traktowaniem ... :)))))) gratulacje Harmony !!

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 11.10.2017 14:40

Ciekawie i nietuzinkowo pokazane, jak zwykle! ;-) Graty!

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 11.10.2017 09:17

I co tu dodać?Kiedy"krecik "z Harmony (a raczej odwrotnie) uraczyli klimatycznym spacerkiem po znanej(troszeczkę 😉),cudownej Pradze.Zachwycająco.Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 11.10.2017 09:12

Przepiękna galeria

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 11.10.2017 09:10

No, oczywiście, nie tylko...;)
Pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 11.10.2017 09:09

18!...;)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 11.10.2017 08:16

piękna ta Twoja Praga, ale z takim przewodnikiem to nic dziwnego....

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 11.10.2017 08:03

Rewelacyjnie i ciekawie ! Dla mnie GT! :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 11.10.2017 07:55

Prague with harmony :) Pięknie.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 11.10.2017 00:02

no skąd ja znam foto nr. 29 ;)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 10.10.2017 23:25

Fotki z górnej półki jak zawsze cieszą moje oko, zdjęcia nocne rewelka ... i cała Praga cudna ..., ja byłem tam dwa dni po pół dnia, czyli właściwie jeden dzień, nie wszędzie dotarłem, ale trochę zobaczyłem ..., w każdym razie trzeba będzie tam wrócić:)))
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!