m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Rozległe pola ryżowe zapewniają wyżywienie coraz większej populacji balijczyków utrzymujacych się z roli. Od stuleci, Subaki, czyli stowarzyszenie rolników, ustalają, które poletka maja pozostać puste, a które należy zalać woda. Balijskie pola ryżowe otoczone przez palmy kokosowe, to najbardziej zadbany teren rolniczy w całej Indonezji. Zajmują 20% powierzchni, a zbiory wydają około 6 ton ryżu rocznie. Klimat i gleba pozwalają na urządzenie podwójnych, a nawet potrójnych, czy poczwórnych  żniw. Rolnictwo, to najsilniejszy element kultury.
Indonezja jest trzecim co do wielkości producentem ryżu na świecie. Tarasy ryżowe są ciekawym elementem wyspy. Nie trudno do nich trafić. Zajmują dużą część centralnej części wyspy. Zbiory odbywają się co kilka miesięcy, a więc Balijczycy sadzą i zbierają plony przez okrągły rok. Uprawa ryżu nie jest tu zmechanizowana. Wszystko to tylko praca człowieka.
Na mulistej ziemi sieje się ryż, a w czasie gdy ten zaczyna kiełkować, przygotowywane jest obok pole pod jego uprawę. Należy usypać równiutkie tarasy, spulchnić ziemię i odpowiednio ją nawodnić. Chodowla zwierząt wpisana jest również w zwyczaje balijczyków. Najpiękniejsze widoki są oczywiście z wysoka. Jednym z bardziej znanych miejsc, w których można podziwiać uprawę ryżu, jest Tegalalang. Jego widok zachwyca nas już z daleka - po dotarciu na miejsce też nikt nie będzie zawiedziony.
Tegalalang znajduje się ok 9km na północ od Ubud. Po długich wyprawach trzeba troszkę odpocząć w hotelu i planować nastepne wypady. Jedziemy dalej, bo jest co oglądać. Bali Botanic Garden. Kaktusy jak kaktusy...
Tu oczywiście można obejrzeć wiele gatunków kaktusów. Przyznam, że bardziej zauroczyły mnie ogrody niż pomieszczenia z gęstym tropikalnym powietrzem. Na zewnątrz jest zdecydowanie piękniej. Takie widoki zachęcają do spacerów. Miło usiąść nad brzegiem morza i wypić dobrą kawę lub zimne piwo.
Przejeżdżając przez miasto, mijamy małe manufakturki. Każdy tam coś robi, rzeźbi, maluje. są i takie widoki... Balijczycy też mają swoją Syrenkę. Podobną widziałam w Hurghadzie w Egipcie.W Warszawie mam ich kilka :) Przejeżdżając przez miasto, ciągle mijamy jakieś posążki, bramy do małych świątyń... ...smoki, reklamy i inne cuda. Tirta Empul.
Pura Tirta Empul jest położoną w pobliżu Ubud, jedną z ciekawszych świątyń balijskich. Została zbudowana w X wieku wokół gorącego źródła, które do dzisiaj bulgoce na dziedzińcu świątyni. Znacznie większa i bardziej znana Świątynia nosi wszystkie znamiona balijskiej świątyni. Dziedziniec poświęcony jest bóstwom, które podczas obrzędów mogą zstąpić na ziemię. Ofiary sa składane bóstwom i przodkom, bez względu na okazję. Tysiące pielgrzymów przybywa tu jednak w innym celu. Obowiązkowo należy wykąpać się w świętej wodzie, która obmywa z grzechów i chorób.
Przez 13 ozdobnych wylewek, płynie krystalicznie czysta woda. Wierni schylają się pod jedenastoma z nich, odprawiając modły i składając ofiary. Tirta Empul, czyli święta wiosna wodna, jest w rzeczywistości nazwą źródła wody, zlokalizowanego w świątyni. Wiosna zasila różne kąpiele oczyszczające, baseny i stawy rybne otaczające zewnętrzny obwód, które płyną do rzeki Tukad Pakerisan. Karmienie ryb nie jest mile widziane. Padmasany sa pokryte pozłacanymi drewnianymi motywami kwiatowymi. Zastępy demonów pod pagodami strzegą dusz wiernych i świętych miejsc.
Symbolem Wisznu oraz słońca, jest tu swastyka. Różne miejsca w całym regionie i wiele innych zabytków archeologicznych dotyczą miejscowych mitów i legend. CDN...

najbliższe galerie:

 
BALI - UBUD
1pix użytkownik afrodyta odległość 12 km 1pix
Bali – sztuka tańca
1pix użytkownik pedro1912 odległość 13 km 1pix
Bali 2011
1pix użytkownik qlepa odległość 14 km 1pix
Indonezja cz.  XXV - Bali (3)
1pix użytkownik wmp57 odległość 15 km 1pix
Bali
1pix użytkownik darmoch odległość 16 km 1pix
Bali, Indonezja
1pix użytkownik voyager747 odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 18.10.2017 00:01

Fajne strachy na polach ryżowych. Nasze są na wróble, choć przyznaję, że bardziej by się przydały na szpaki. A ciekawe przeciw czemu są te balijskie :-)
Daleko Cię wywiało :-)
Pozdr.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 16.10.2017 17:16

ak
Będą piękne galerie. Z przyjemnością obejrzę.
Pozdrówka.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 16.10.2017 08:01

Nadrabiam zaległości... znowu nas wymiotło na parę dnie w rejony Sorii :))

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 14.10.2017 21:34

ja chyba za bardzo takich nie mam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 14.10.2017 21:30

voyager747
Dużo zdjęć z miasta jest robione z samochodu w czasie jazdy.
Pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 14.10.2017 19:30

Tarasy ryżowe też nam się podobały i świątynie też są super.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 14.10.2017 19:24

Bali to egzotyka, szkoda, że tam daleko. Tego kraba z 32 też fociłem.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!