m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (16):

 
Cerkiew prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Mizar, czyli cmentarz muzułmański w pierwszej z tatarskich wiosek - Bohonikach. Współczesne groby muzułmańskie nie różnią się od katolickich formom, a jedynie symboliką. Zazwyczaj jest to półksiężyc z gwiazdą i stylizowany werset z Koranu. Wnętrze meczetu z Bohonikach. Jest to drewniana budowla na planie kwadratu z czterospadowym dachem zwieńczonym wieżyczką. Wierni modlą się stojąc bez obuwia na dywanach zwróceni twarzą ku Mekce, której kierunek wyznacza wnęka - mihrab, i słuchając wersetów Koranu odczytywanych a ambony - minbaru. Mihrab i minbar w drugim z podlaskich meczetów w Kruszynianach, większym od tego w Bohonikach.
Na ścianach meczetu w Kruszynianach znajdują się muhiry, czyli ozdobne tkaniny z wersetami z Koranu oraz zdjęcia świętych miejsc Islamu, w tym także Mekki. Meczet w Kruszynianch jest bardziej okazały i ma aż trzy wieżyczki. W środku zachował się tradycyjny podział na część dla kobiet i mężczyzn. W rozumieniu Islamu nie jest to przejaw dyskryminacji, ale pomoc z skupieniu się wyłącznie na modlitwie. Na mizarze w Kruszynianch zachowało się wiele bardzo starych nagrobków, rozsianych pozornie bezładnie. W rzeczywistości każdy grób składa się z dwóch kamieni: większego u głowy zmarłego i mniejszego u jego stóp. Na porośniętych mchem kamienia trudno dziś cokolwiek odczytać. Cmentarz nie jest jednak opuszczony i ciągle chowani są wu nowi zmarli, także muzułmanie z innych zakątków w Polsce. Nowoczesne groby odeszły od klasycznych wzorców i łamią nawet niekiedy podstawową zasadę zakazującą przedstawiania ludzkiego wizerunku - można spotkać grobowce ze zdjęciami zmarłych.
Cerkiew Klasztoru Męskiego Zwiastowania NMP w Supraślu w Puszczy Knyszyńskiej. Klasztor ten początkowo prawosławny, przyjął unię brzeską i przeszedł we władanie Bazylianów. Pod zaborem rosyjskim wracają tu prawosławni, w okresie międzywojennym władzę obejmują salezjanie, a w PRLu - szkoła rolnicza. W latach 90. klasztor powrócił we władanie mnichów prawosławnych, którzy zajęli się remontem i odbudową klasztoru. Klasztorna cerkiew jest tak naprawdę świeżo ukończoną rekonstrukcją, gdyż oryginał został wysadzony w powietrze przez hitlerowców. Jeszcze kilka lat temu cerkiew była obłożona charakterystyczną plątaniną drewnianych rusztowań.

najbliższe galerie:

 
Podlasie 3 - Krynki Supraśl
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Krynki
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Podlasie
1pix użytkownik zibid odległość 7 km 1pix
Wierszalin
1pix użytkownik sunduk odległość 8 km 1pix
KRUSZYNIANY
1pix użytkownik wo odległość 10 km 1pix
Kruszyniany
1pix użytkownik wmp57 odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 12.10.2008 12:43

Planowałem sobie zrobić wycieczkę w tamte rejony. Twoja galeria dała mi troszkę więcej informacji.

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 24.09.2007 10:42

Brakuje zdjęcia meczetu w Bohonikach z zewnątrz.

misio-pysio użytkownik misio-pysio(wpisów:43) dodano 19.04.2007 11:25

JAK KRUSZYNIANY TO PIEREKACZEWNIK , SADOGA I CYBULNIKI ....
WSPANIALE MIEJSCE , TYM BARDZIEJ ZE DLUGI WEEKEND NIEDLUGO!

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 19.04.2007 10:57

Dopiero zaczynam wirtualne podróże z obieżyświatem i coś mnie ciągnie w te strony.
Tam faktycznie mało ludzi trafia a są one przecież takie urokliwe.
Architektura, historia , naturalne otoczenie tych miejsc pobudzają do refleksji.

kustonnka użytkownik kustonnka(wpisów:404) dodano 26.02.2007 22:49

Galeria oddaje w 100% idee obiezyswiata. Pokazuje cos, o czym niby wiedzialem, ale nie za dokladnie, no i zobaczylem. Chyba rzadko trafia tam ktos z aparatem, tym bardziej dziekuje przemo. Dziekuje seler za komentarz, bo tylko dzieki niemu ogladnalem te galerie. A naprawde warto bylo. Mimo, ze nie jest to Wenecja, Rio czy Paryz, a moze wlasnie dlatego, daje "5".

seler użytkownik seler(wpisów:67) dodano 25.02.2007 21:23

Ciekawa, tematyczna galeria. Islamskie nagrobki w polskim wykonaniu wyglądają zupełnie swojsko :) Meczety też bardziej podobne są do wiejskich kościółków niż do tych znanych ze zdjęć z Bliskiego Wschodu.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!