m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
To właśnie tutaj 11 lutego 1858 roku w pobliżu słynnej Groty Massabielle 14 letniej Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boża, przedstawiając się jej w miejscowym dialekcie: Que soy era Immaculada councepciou (Jestem Niepokalane Poczęcie). Objawienia których było w sumie osiemnaście trwały do połowy lipca tego samego roku. W tym czasie dziewczynkę wielokrotnie przesłuchiwali przedstawiciele władzy świeckiej. Po uznaniu objawień i wykupieniu przez miejscową parafię groty wraz z przyległymi terenami, rozpoczęto budowę pierwszego kościoła, który obecnie spełnia rolę krypty. W 1874 roku w miejscu objawień w górnej części groty wzniesiono statuę Madonny z Lourdes, a dwa lata później rozpoczęto budowę monumentalnej neogotyckiej bazyliki...
..Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia ta nazywana bywa także bazyliką górną, gdyż usytuowana jest nad kryptą oraz trzecim kościołem na terenie sanktuarium, który wybudowano w latach 1883-1899 (bazylika Różańcowa). Serce sanktuarium stanowi naznaczona obecnością Maryi - Grota Massabielle, przy której licznie wierni poszukują bezpośredniego kontaktu z sacrum. Powagi miejscu dodaje panująca tu cisza, zakłócana jedynie szumem przepływającej obok rzeki Gave de Pau. Lourdes słynie także z odkrytego przez Bernadettę źródła, którego woda rzekomo posiada cudowne właściwości. Zanotowano do tej pory blisko 70 przypadków osób (potwierdzonych przez kościół),
...które po wypiciu lub polaniu ran wodą z owego źródła doznały cudownego uzdrowienia. Na zdj.Rzeka Gave de Pau w pobliżu groty objawień. Plac przed bazyliką podczas wieczornego nabożeństwa różańcowego z procesją światła. Grota Massabielle miejsce objawień Maryi. Na zdj. Plac przed bazyliką podczas wieczornego nabożeństwa różańcowego z procesją światła. Grota Massabielle. Plac przed bazyliką podczas wieczornego nabożeństwa różańcowego z procesją światła, a w oddali podświetlony górujący nad miastem monumentalny średniowieczny gotycki zamek.
Nabożeństwo przed Grotą Massabielle Pierzeja bazyliki Pierzeja bazyliki po której można sie poruszać pieszo. Que soy era Immaculada councepciou (Jestem Niepokalane Poczęcie). Każdego roku sanktuarium odwiedzane jest przez blisko 6 milionów wiernych z całego świata. W tym roku znaczną część pielgrzymów stanowią Polacy.
Odkrytego przez Bernadettę źródło, którego woda posiada cudowne właściwości. Nabieranie do pojemników przez pielgrzymów. Następne zdjęcia przedstawiają wystrój wnętrz świątyni . Bazylika jest budowlą jednonawową, pięcioprzęsłową, zbudowaną z kamienia Ołtarz główny z marmuru z Carrary z figurą Matki Bożej jest dziełem Cabucheta[, zbudowany został bezpośrednio nad miejscem objawień, w znajdującej się pod bazyliką Grocie Objawień. Mozaiki papieskie
Figura MB Niepokalanej obnoszona w procesjach światła. Krypta Uwagę wiernych przyciąga relikwiarz św. Bernadetty. relikwiarz św. Bernadetty.
Mozajki
Bazylika św. Piusa X w Lourdes, plan wnętrza świątyni pod ziemią. Wnętrze bazyliki św. Piusa X. Bazylika św. Piusa X została zbudowana w latach 1957-1958 według projektu architekta Pierre’a Vago. Nawa jest owalna, ma 191 m długości i 61 m szerokości. Posadzka lekko zniża się w kierunku centrum bazyliki, gdzie znajduje się umieszczony na podwyższeniu ołtarz główny.
 Zadaniem projektu było pomieszczenie mas pielgrzymów w budynku, który nie przesłaniałby istniejących bazylik i nie zakłócał swą potęgą kameralnego założenia miejsca pielgrzymek. Powierzchnia bazyliki wynosi 12000 m2. Może ona pomieścić 25000 ludzi. Tak w wielkim skrócie przedstawiłem sanktuarium i jego sacrum. W kolejnej galerii przedstawie częśc hotelowo usługową z całym marketingiem oraz stare miasto Lurdes. Na zdj. fragment drogi krzyżowej.

najbliższe galerie:

 
FRANCJA. Lourdes vol.1
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix
LOURDES - MIASTO
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Lourdes
1pix użytkownik rina odległość 1 km 1pix
FRANCJA. Lourdes vol.2
1pix użytkownik caprio72 odległość 1 km 1pix
Francja-Lourdes
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Francja - zamek w Lourdes i Pireneje
1pix użytkownik nola76 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5573) dodano 15.10.2017 10:58

Jeszcze drobna uwaga - warto może skorygować tytuł, bo wkradł się mały błąd - w nazwie miejscowości zabrakło jednej literki (dalej w tekście jest wszystko OK)... Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 14.10.2017 23:43

Dziękuje Wam Wszystkim za wizytę i życzliwe podjęcie tematu.

Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1113) dodano 14.10.2017 18:02

Dziękuję Ci za relację z tego uświęconego miejsca.
Pozdrawiam.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 14.10.2017 11:14

galerię obejrzałem z ciekawością ... fajnie,a zarazem zwięźle opisana i okraszona eleganckimi kadrami ... pięknie ! Pozdrawiam serdecznie ...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5573) dodano 14.10.2017 01:07

Ja też... I chciałbym tak kiedyś tam trafić... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 13.10.2017 21:21

Po prostu pięknie. Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!