m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Lourdes ma bardzo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną (kilkadziesiąt tysięcy miejsc noclegowych). Praktycznie całe miasto zajmuje się obsługą pielgrzymów i z tego czerpie zyski. Na zdj.Rzeka Gave de Pau. Większość odwiedzających przybywa tu w nadziei uleczenia chorób, na które współczesna medycyna nie zna lekarstwa. Na zdj. Nowa dzielnica hotelowa nad rzeką Gave de Pau obok sanktuarium. 	Od 1990 r. Lourdes utrzymuje partnerskie stosunki z Częstochową. 	Przez obszar miasta przebiega południk 0.  Miasto znajduje się na średniej wysokości 420 m n.p.m.
 Na zdj. Nowa dzielnica hotelowa nad rzeką Gave de Pau obok sanktuarium.  Na zdj. Nowa dzielnica hotelowa nad rzeką Gave de Pau obok sanktuarium, w nocy pięknie podświetlone w różnych odcieniach kolorów. W dzień też pięknie Czyste zadbane ulice, hotele ,restauracje i kawiarnie Masa sklepów i sklepików zwłaszcza z dewocjonaliami . Od południa Lourdes jest otoczone przez pirenejskie szczyty: Aneto, Montaigu i Vignemale. Natomiast w sąsiedztwie miasta znajdują się szczyty liczące ponad 1 000 m n.p.m.: Beout, Petit Jer (z trzema krzyżami) i Grand Jer (z samotnym krzyżem).
Masa sklepów i sklepików zwłaszcza z dewocjonaliami, jak widać. Według nauki kościoła rzymsko-katolickiego od 11 lutego do 16 lipca 1858 r. przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się 18 razy Matka Boża. 	Oblicza się, że od roku 1860 do dnia dzisiejszego odwiedziło sanktuarium około 200 mln osób. 	Na początku lat 50-tych XIX wieku, w przededniu objawień, Lourdes było głównym miasteczkiem całej okolicy zamieszkałej przez 4 135 mieszkanców. W zamku stacjonował garnizon piechoty. Miasto było więc tylko etapem dla kuracjuszy,  .... ....przyjeżdżajacych tutaj do wód leczniczych w Bareges, Couterets, Luz-Saint-Sauveur i Bagneres de Bigorre.
Dawało ono także początek pierwszym wycieczkom pirenejskim w kierunku Gavarni - kiedy nagle wydarzyło się to nadzwyczajne objawienie, ... które zbulwersowało mieszkańców regionu i odmieniło historię samego miasteczka. To właśnie w młynie w Boly, Bernadetta Soubirous urodziła się 7 stycznia 1844 roku. Będzie
zamieszkiwała w tym młynie, razem z rodzicami przez 10 lat. Miejsce to nazwała „młynem szczęścia”. Młyn ten, stanowił w owym czasie część licznych młynów wodnych, usytuowanych wzdłuż potoku „La Lapacca”, (dzisiaj skanalizowanego pod bulwarem Groty), wpadającego do rzeki le Gave w Pau. Wewnątrz, będziecie mogli odkryć pokój, w którym Bernadetta urodziła się, jak też kuchnię i stary młyn razem z kamieniami młyńskimi, ( odrestaurowanymi w 2012 roku).
Uliczki starego miasta Lourdes Widok na zamek  od strony rynku gł. Rynek główny  na starym mieście Kościół parafialny w którym Bernadeta otrzymała chrzest św.
Wnętrze kościoła Chrzcielnica  Bernadety S. Wnętrze kościoła parafialnego Wnętrze kościoła Wnętrze kościoła Widok zamku z rynku gł.
Zabudowa starego miasta  Zamek jedyna, po za miastem, świecka atrakcja w Lourdes - położony na skalnym urwisku, strzeże wejścia do dolin i przełęczy do Pirenejów Środkowych. Historia warowni splata się z dziejami miasta. Teren ten był zamieszkiwany przez człowieka od tysiącleci. Potwierdzają to krzemienne topory, ciosane kamienie, a także kości znalezione w grocie Espelugues (Muzeum Pirenejskie). Galowie, Rzymianie, Barbarzyńcy i Maurowie,
....kolejno obwarowywali wzgórze w Lourdes, gdzie dzisiaj znajduje się zamek (Le Chateau Fort). 	Legenda związana z warownią mówi o tym, w 788 roku Karol Wielki na czele swojej armii oblegał warownię, która była w posiadaniu Saracenów pod wodzą Mirata. Pomimo ataków i szturmów armii oraz głodowi panującemu w twierdzy, zamek nie poddawał się. Pewnego dnia na błękicie nieba pojawił sie orzeł. Przelatując ponad broniącymi się w forcie, upuścił trzymanego w dziobie wielkiego pstrąga. 	Mirat, dowódca Saracenów, przesłał rybę dla Karola Wielkiego, dając mu do zrozumienia, że obrońcy mają jeszcze pod dostatkiem wyżywienia. Podczas gdy Karol Wielki począł myśleć o zaprzestaniu oblężenia, jego towarzysz, biskup z Puy-en-Velay, podjął rozmowy z oblężonymi. Zaproponował on Miratowi aby nie poddał się Karolowi Wielkiemu, tylko Królowej Niebios.
Propozycja została przyjęta i Maur, który złożył broń u stóp Czarnej Dziewicy z Puy, został ochrzczony. W dniu swego chrztu przyjął on imię Lorus, które później przekształciło się w Lourdes. Twierdza była w średniowieczu siedzibą hrabiów Bigorre (XI-XII w.), hrabiów Szampanii (XIII w.),  W roku 1607 Lourdes stało się częścią Królestwa Francji. Zamek stał się więzieniem w czasach Ludwika XV, jednak Stany Generalne zarządziły likwidację tego więzienia. Ponownie więzienie znalazło lokalizację w zamku w 1803 roku za Napoleona I. W roku 1933 twierdzę uznano za zabytek. Dzisiaj mieści się w nim interesujące Musee Pyreneen (Muzeum Pirenejskie).

najbliższe galerie:

 
LOURDES - SANKTUARIUM
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
FRANCJA. Lourdes  vol.1
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix
Lourdes
1pix użytkownik rina odległość 1 km 1pix
FRANCJA. Lourdes  vol.2
1pix użytkownik caprio72 odległość 1 km 1pix
Francja - zamek w Lourdes i Pireneje
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Lourdes
1pix użytkownik magdus odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
agra60 użytkownik agra60(wpisów:1373) dodano 22.10.2017 09:09

Kilka ważnych Sanktuariów w ciągu tego roku udało mi się zobaczyć -"naładować wnętrze duchowości" ale tutaj nie dotarłem nigdy -może kiedyś .Ale dzięki Tobie mogę zobaczyć wirtualnie.Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 21.10.2017 19:55

Super. Galeria z pięknego miejsca. Byłam tam jakieś 10 lat temu. Lourdes zawsze było klimatyczne, ale widzę, że wypiękniało.
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 21.10.2017 19:10

Dziękuje bardzo. Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5593) dodano 21.10.2017 18:25

Niezależnie od sanktuarium, samo miasto też prezentuje się ładnie... W tytule galerii warto poprawić błąd w jego nazwie (w opisach zdjęć jest OK), bo uciekła literka"O"... Niby drobiazg, ale rzuca się w oczy dla kogoś, jak ja, obeznanego z językiem francuskim...
Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!