m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zaanse Schans, skansen wiatraków, znajdujący się w Zaandam, obok Zaandijk. Administracyjnie należy do Zaanstad w Holandii, w prowincji Holandia Północna. Zachowała się tu kolekcja starych wiatraków i domów. Zaanse Schans jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Holandii. Będąc w Zaanse Schans, z pewnością nie możesz przegapić produkcji sera. Ulokowany pomiędzy wiatrakami sklep z serem żółtym oraz pokazową wytwórnią tego holenderskiego przysmaku.
Na stoiskach przeznaczonych do sprzedaży sera, można degustować każdy gatunek. Polecam skosztowanie niezliczonej ilości rodzajów żółtych serów, które, naturalnie, można na miejscu kupić. Mnie najbardziej smakowo i kolorystycznie przypadł ten niebieski z lawendą. Można tu zobaczyć wiatraki, domy, warsztaty, a nawet sklepy, w których ciągle tętni życie. Do wiatraków i warsztatów można (a nawet trzeba!) wejść, aby na żywo przyjrzeć się pracy rzemieślników. Mają z czego produkować sery. Na wybiegach są krowy, kozy, owce...
Oprócz holenderskich wiatraków, od środka zwiedzić można m.in. wytwórnię czekolady. Można kupić gotowe produkty, po uprzednim spróbowaniu. Wstęp na teren skansenu jest darmowy natomiast płatny jest parking oraz wstęp do wiatraków (dorośli 3,5 €, dzieci 2 €). Zaanse Schans to wyjątkowy kawałek Holandii, pełen drewnianych domów, młynów, stodół i warsztatów. Oczywiście można tu kupić wszelkiego rodzaju holenderskie pamiątki, przysmaki, zjeść w jednej z kilku restauracji lub też przenocować. W okresie letnim skansen jest okupowany przez niezliczone tłumy turystów...
Pomimo to można znaleźć miejsca, gdzie jest cisza i spokój. Z tego co widać, niektórzy przyjeżdżają tu obejrzeć tylko wiatraki... ...a ja uważam, że cały skansen zasługuje na spacer i podziwianie. Nie można powiedzieć, że osada tętni życiem, lecz wpatrując się w szczegóły, widać, że na pewno nie jest wymarła. Wiatraki nad rzeką Zaan zaczęto budować około roku 1600.
Początkowo służyły do osuszania terenu, później zaczęto je budować również do celów produkcyjnych. Przerabiały pszenicę, jęczmień, owies, ryż, papier, drzewo, olej jadalny, gorczycę, tytoń, konopie oraz wiele innych przywożonych z zamorskich krajów surowców. W końcu XVIII wieku było ich prawie tysiąc. Po roku 1850 wkroczyły do Holandii maszyny parowe i przejęły pracę wiatraków. Większość z nich w krótkim czasie została zlikwidowana. Dziś pozostało z nich tylko trzynaście.
Wiatraki mają swoje nazwy: Het Jonge Schaap, De Zoeker, De Kat, De Gekroonde Poelenburg i De Huisman. Dzień w Zaanse Schans w Holandii jest zabawny i edukacyjny. Tutaj zwiedzamy warsztaty produkcji sławnych na cały świat drewniaków. Wytwórnia tradycyjnych holenderskich chodaków połączona ze sklepem i wystawą, na której są eksponaty typu chodaki dla konia czy też chodaki-łyżwy.
Przypominają, że ten osobliwy rodzaj obuwia rzeczywiście zasłużył sobie na miano jednego z symboli Holandii. Zaczyna się od drewnianego klocka...Rzemieślnik prezentuje w jaki sposób produkowane są buty. Następnie jest szlifowanie, malowanie itd. Przed wejściem można sobie zrobić zdjęcie w chodakach gigantach. Jeśli chcesz uzyskać dokładne wrażenie życia w Holandii w XVII i XVIII wieku, odwiedź Zaanse Schans. W tym regionie zobaczysz autentyczne domy, wiatraki, fabrykę wyrobów metalowych, serów i fabrykę mleczną oraz inne rzemiosło.
Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz widoczny jest stary styl Zaana. Het Jonge Schaap. Wiatrak-tartak, którego bardzo złożona konstrukcja napawa wrażeniem, że Holendrzy potrafią wykorzystać te napędzane wiatrem machiny do absolutnie wszystkiego. Nie zawsze jest czynny. Chcesz się pobawić??? Przenieś ser, wydój krowę i odwieź mleko do mleczarni :) My się bawiliśmy :)))) Koży też się bawiły... Pierwszy widoczny na zdjęciu Wiatrak De Kat. W De Kat (wiatraku produkującym barwniki) oraz w De Bonte Hen (wiatraku wytwarzającym olej) dostępne są ulotki w języku polskim.
Warto odwiedzić Museumwinkel. Tam można zobaczyć, jak holendrzy robili codzienne zakupy aż do kilku pokoleń wstecz. Na koniec trafiliśmy na sesję ślubną. W takim miejscu warto mieć zdjęcie. Dziękuję .

najbliższe galerie:

 
Holandia Zaanse Schans
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
Zaanse Schans-najpopularniejszy holenderski skansen
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
wiatraczkowo
1pix użytkownik violkad odległość 0 km 1pix
AMSTERDAMSKI SPACER
1pix użytkownik d-b odległość 6 km 1pix
Holandia
1pix użytkownik mayanna9 odległość 8 km 1pix
HOLANDIA - AMSTERDAM MARINA
1pix użytkownik afrodyta odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 23.10.2017 19:30

12 - prawa strona i 46 lewa - super!

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 22.10.2017 23:38

halszka
Chodaki holenderskie są niewygodne, no chyba że takie z futerka :) :)
Dziękuję Halinko. Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 22.10.2017 23:37

iwonka55
Dobre miałaś wyobrażenie. Holandia bez wiatraka, nie byłaby Holandią :) :) :)
Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 22.10.2017 12:54

Ładna prezentacja holenderskich rozmaitości:) Obejrzałam z przyjemnością tam i z powrotem:)
Wypatrzyłam nawet żółte chodaki dla siebie:) Dziękuję za wirtualną wycieczkę i pozdrawiam:)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:623) dodano 22.10.2017 09:48

Tak właśnie wyobrażam sobie Holandię i jej klimaty...fajne miejsce....

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 22.10.2017 01:21

klavertjevier
Można tam odpocząc, pozwiedzać, zobaczyć ciekawe rzeczy, wysłuchać fajnej historii .Miejsce edukacyjno-rozrywkowe.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 22.10.2017 01:19

wielkopolanka
Dziękuję za odwiedziny. Miło mi, że galeria się spodobała.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 22.10.2017 01:18

achernar-51
Miejsce jest fantastyczne i iddaje całkowicie klimat Holandii.
Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 21.10.2017 23:30

Fajny klimacik panuje w tym skansenie. Warto odwiedzić!

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1864) dodano 21.10.2017 19:59

Sympatyczna galeria w holenderskim klimacie...miło spacerowalo się z Tobą...
pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 21.10.2017 18:35

Fajne miejsce - typowe wyobrażenie Holandii... A panna młoda z ostatniej fotki ma chyba coś wspólnego z Kaukazem... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!