m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Zandvoort. Promenada. Circuit Park Zandvoort - tor wyścigowy zaprojektowany przez Johna Hugenholza, położony w miejscowości Zandvoort Tor wybudowano w latach 40. Pierwszy wyścig na tym torze odbył się w 1949 roku. Pierwotna wersja miała długość około 3 km. W roku 1952 tor dołączono do kalendarza Formuły 1 jako Grand Prix Holandii. Pierwszym zwycięzcą został Alberto Ascari.
Ostatnie zwycięstwo w Grand Prix Holandii odniósł Niki Lauda w 1985 roku. Po tym sezonie holenderski wyścig został wycofany z kalendarza. W 1973 miała tu miejsce tragedia. Jadący swój drugi wyścig w Formule 1 Brytyjczyk Roger Williamson na 8 okrążeniu, prawdopodobnie w wyniku pęknięcia opony, uderzył w barierki, po czym bolid wylądował do góry kołami i zaczął płonąć. Jadący za nim David Purley zatrzymał się i pobiegł pomóc koledze, próbując przewrócić bolid na koła. Obsługa toru nie pomogła mu, przyglądając się obojętnie całemu zajściu. Płomienie wkrótce objęły cały bolid i urosły do takich rozmiarów, że szanse uratowania Williamsona były bliskie zeru. Gdy w końcu przybył wóz strażacki, Williamson już nie żył. Wyścig wygrał Jackie Stewart. Był to najtragiczniejszy w historii wyścig na Circuit Park Zandvoort. Po wycofaniu Grand Prix Holandii z Formuły 1 tor nie był używany i połowa trasy została sprzedana. Tor został skrócony do 2,5 km latem 1989 roku. W następnych latach odbywały się tu wyścigi Formuły 3, DTM oraz A1GP.
W 1999 tor przybrał obecny kształt. Odcinek starej konfiguracji (zaznaczony na mapce na szaro) częściowo został przemieniony w drogi publiczne, a częściowo zniszczony. Obecnie ma długość 4,252 km, a wyścigi odbywają się na nim po dziś dzień. Nazwa zakrętu numer jeden, Tarzan Bocht (hol. zakręt Tarzana), pochodzi od przezwiska pewnego silnego człowieka mieszkającego w Zandvoort. Zgodził się on oddać swoją działkę pod budowę toru dopiero wtedy, kiedy zapewniono go, że jeden z zakrętów zostanie nazwany jego imieniem. Zjazd samochodzików był atrakcją dla turystów. Holandia to nie tylko kraj wiatraków i tulipanów. Zdziwisz się, ile można tu zobaczyć. Zlot samochodów zabytkowych, przygotowanych do wyścigu.
Haarlem, to zabytkowe miasto w płn.-zach. Holandii na zachód od Amsterdamu, położone nad rzeką Spaarne. Jego historia sięga ponad 750 lat. Dawna stolica hrabstwa Holandii; Stolica prowincji Noord-Holland (Holandia Północna).
Haarlem słynie z wielu interesujących muzeów, a także wspaniałych budowli, jak chociażby Katedra św. Bawona, ratusz (XVII w.), czy też Vleeshal (targ mięsny). Liczne biblioteki, muzea, czy najstarsze w Holandii Teylers Museum), siedziba Noordhollands Philharmonisch Orkest, galerie sztuki; ...zespół zabytkowy skupiony wokół Grote Markt: kościoły, Dom Wagi Miejskiej (1598), hale rzeźnicze (1602-1603), liczne kamienice mieszczańskie (XVI-XVIII w.). Haarlem zaliczony tylko przejazdem. To ostatnia galeria w całej serii. 23 października wyjeżdżam z Polski i wracam 13 listopada. Kiedy galeria będzie wystawiona, ja będę w samolocie.Do zobaczenia po 15 listopada :) :) :)

najbliższe galerie:

 
Holandia - Haarlem
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
HOLANDIA - ZANDVOORT
1pix użytkownik afrodyta odległość 8 km 1pix
ZANDVOORT
1pix użytkownik przemyslaw odległość 8 km 1pix
HOLANDIA W MOIM OBIEKTYWIE 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 8 km 1pix
amsterdamski alkoholowy zawrót głowy
1pix użytkownik vlasta odległość 13 km 1pix
HOLANDIA - KEUKENHOF 3
1pix użytkownik afrodyta odległość 14 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 23.10.2017 21:36

Fajny zjazd "old-timerów"... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!