m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Początki Katowic sięgają XVI wieku, kiedy były ośrodkiem rolniczym i kuźniczym, a ich gwałtowny rozwój został zapoczątkowany w połowie XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu i doprowadzeniem do miasta linii kolejowej. Niedawno Katowice obchodziły swoje 150 urodziny,czyli jest to miasto stosunkowo młode,chociaż poszczególne dzielnice,dawne wsie są znacznie starsze. Prawa miejskie Katowice uzyskały 11 września 1865 roku, po czym rozwijały się w szybkim tempie. Z liczbą prawie 300 tys. mieszkańców w 2016 są 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 12. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km². Tyle danych z Katowic.
A my Aleją Korfantego,wybitnego śląskiego działacza i obrońcy polskości na Górnym Śląsku zmierzamy końcem lata do centrum.
Na zdj. Pomnik Harcerzy Września. Spojrzenie z nowego Rynku po przebudowie w stronę Spodka,jednego z symboli Katowic. Zabytkowy gmach starego Muzeum Śląskiego z czerwonej cegły zachwyca po renowacji.
W głębi Altus- najwyższy wieżowiec w Katowicach,zbudowany w latach 2001-2003 przez zabrzański Mostostal.
Gliwickie palmy pojawiły się na katowickim rynku nad sztuczną naziemną Rawą po raz pierwszy w ub. roku i podobno stały się jednym z ulubionych miejsc zwłaszcza w upały. W tym roku powróciły w maju na kolejny sezon letni. Zabytkowy budynek starego Muzeum Ślaskiego z wystawami czasowymi. Obecnie malarstwo polskie do końca roku kalendarzowego. Cztery olbrzymie palmy od razu zyskały wielu zwolenników,zwłaszcza młodzież i dzieci spacerujące z mamami,chociaż jest i grupka przeciwników. Pod palmami rozmieszczono ławki w formie leżaków,które z reguły są zajęte od samego rana przez wygrzewających się w słońcu tych ,którzy nie spieszą się do pracy. Z prawej strony zielony zagajnik z placem dla dzieci,który już pokazała Romi w swojej galerii. Tutaj dominują platany oraz krzyczące nad głowami sroki i sójki. Ostatni rzut oka na te karaibskie klimaty w centrum Katowic. Nam się podobało,bo nie każdego stać na prawdziwe Karaiby:)
Na wprost katowicki Teatr im.S.Wyspiańskiego,a po lewej ulica Teatralna prowadząca do katowickich uczelni. Dochodzimy do kolejnego katowickiego cuda,czyli zabytkowego gmachu III LO im.Adama Mickiewicza. Ulicą Mickiewicza i Stawową dochodzimy do okolic dworca kolejowego,czyli na ulicę 3 Maja.
Zabytkowe kamienice zachwycają,ale nowa Galeria Katowicka wciśnieta na dawny Plac Szewczyka przed dworcem wzbudza mieszane uczucia. Kilka szybkich pstryków i uciekamy stamtąd,bo godzina szczytu zbliża się nieubłaganie.
Stare kamienice przegladają się w lustrzanej kopule galerii niezaleznie od pogody. Fasady katowickich kamienic przy ulicy 3 Maja naprzeciwko nowej galerii. Wracamy na rynek,a właściwie na jego część zwaną teraz rynkiem kwiatowym:) Prócz sporej kwiaciarni z kwiatami jak na krakowskim rynku są nowe ławeczki w formie kwadratów z drzewkiem w środku.
Ta część rynku jest podniesiona w stosunku do dawnego poziomu rynku,a przystanek tramwajowy został przeniesiony.
Kwadratowa fontanna tryska wesoło wodą coraz wyżej:) Katowice w sieci tramwajowej:) Czerwone tramwaje dzisiaj bokiem objeżdżają rynek i zatrzymują się na nowych przystankach.
W gwarze śląskiej bana to pociąg,a banka to tramwaj. Powoli wracamy z rynku w stronę nowego podziemnego parkingu obok nowego Muzeum Śląskiego na terenie dawnej KWKKatowice. Skręcamy do niewielkiego Parku Powstańców Ślaskich przed Pomnikiem widocznym z daleka w poszukiwaniu pomnika Generała Jerzego Ziętka zwanego przez Ślązaków po prostu Jorgiem. Jest i pomnik Jerzego Ziętka z napisem Syn Ziemi Śląskiej.
Sporo zieleni i kwitnących kwiatków dookoła. Spojrzenie na tzw.mrówkowiec czyli Superjednostkę - jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce,zbudowany w latach 1967-69. Ma prawie 200m długości, 15 pieter i ok. 3 tysięcy mieszkańców. Posiada status osiedla. Starsi mieszkańcy podobno bardzo lubią to miejsce z podziemnym parkingiem i własną przychodnia zdrowia. Pomnik Powstańców Śląskich w kształcie Trzech Orlich  Skrzydeł,oddający hołd powstańcom walczącym o polskość Górnego Śląska w 3 Powstaniach Śląskich w latach 1919 - 1921. Kolejny symbol Katowic. Katowice w budowie:)
Na miejscu wyburzonego niedawno punktowca należącego do kolejarzy Śląskiej DOKP powstają dwa nowe błękitne biurowce. Widok z daleka na razie wielu nie zachwyca,ale poczekajmy na koniec budowy z oceną. Jesteśmy już na Rondzie Gen.Ziętka,gdzie czerwone śląskie tramwaje mają swój przystanek,a przeszklona czasza Galerii Sztuki zachęca do wejścia.
Fontanna i przystanek tramwajowy na największym rondzie Katowic. Znany wszystkim Polakom Spodek czyli Hala Widowiskowo-Sportowa,gdzie odbywają się liczne imprezy sportowe typu mecze siatkówki,koszykówki czy hokeja oraz koncerty muzyczne. Spod Spodka skręcamy w prawo do tzw.Katowickiej Strefy Kultury:) Spodek ma nowych sąsiadów i chyba mu to specjalnie nie przeszkadza,bo już kokietuje i przegląda się w błękitnym biurowcu w budowie:) A oto nowoczesne MCK czyli Miedzynarodowe Centrum Kongresowe,z daleka niby szare i nieciekawe w swojej prostej bryle,ale bardzo funkcjonalne i nowoczesne,ulubione miejsce spotkań i spacerów ludzi młodych. Jest i wspaniały gmach NOSPR-u, czyli Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia o genialnej akustyce na światowym poziomie.
Między młodymi brzozami i licznymi ławkami przechodzimy w stronę zrewaloryzowanego terenu po dawnej KWK Katowice. To tutaj powstało niedawno nowe Muzeum Śląskie,nowoczesne i multimedialne. Wiele starych obiektów czeka jeszcze na swoją odnowę,ale z daleka wszystko nas kusi i zachwyca. Dawny szyb kopalni Katowice to dzisiaj punkt widokowy z windą i platformą na wysokości ok. 40 m nad ziemią,czyli ponad 10 pieter. Skoro jest okazja i zwiedzamy Muzeum Śląskie,to na ten sam bilet możemy wjechać na platformę widokową. Miły starszy pan objaśnia nam kierunki świata i widoczne z wysokości 40 metrów nowe i starsze obiekty Katowic.
Dzielnica Koszutka z góry wygląda jak nowoczesne miasto. Stare i nowe obiekty Muzeum Śląskiego. Te stare z czerwonej cegły znacznie ładniejsze od tych nowych,szklanych pudełek :) Zbliżamy się do dawnych zabudowań kopalni z malowniczej czerwonej cegły:) Zaraz wejdziemy do środka,ale póki co do zwiedzania są pomieszczenia na paru poziomach dawnej kopalni z wejściem w oszklonym budynku. Bardzo malowniczo wygląda nowe Muzeum Śląskie z zewnątrz,a i w środku mile nas zaskoczyło swoim wystrojem i eksponatami,ale o tym innym razem. Zabytkowa wieża ciśnień nadal czeka w kolejce na renowację:)
Żegnamy się z Katowicami,które tym razem zaskoczyły nas bardzo pozytywnie.
Dziękuję za uwagę:)

najbliższe galerie:

 
Katowice –  Muzeum Historii Miasta Katowic
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Katowice Budowa ronda koło spodka
1pix użytkownik witos1985 odległość 1 km 1pix
Katowice
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Katowice - Największa katedra w Polsce
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix
Katowice ... okiem optymisty
1pix użytkownik jasko227 odległość 1 km 1pix
Katowice - miasto pod palmami ;-)
1pix użytkownik romana odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (33):

 
agra60 użytkownik agra60(wpisów:1212) dodano 12.11.2017 22:42

Katowice z mojej perspektywy zmieniły się ogromnie na plus -mieszkałem tutaj 22 lata -ale większość miast w Polsce dobrze wykorzystała transformację w naszym kraju ale Twoja galeria uzmysłowiła mi jedną rzecz .Katowice mają bardzo maleńkie ścisłe centrum miejsko kulturalne -zwróć uwagę że jak pokazujesz rzeczy którymi można się pochwalić -jak pokazujesz jakąś katowicką perełkę w oddali widać kadry znane z poprzednich fot .Katowice są stolicą bogatego regionu ,najważniejszym miastem siedmiogrodu -a ta część scisła miejska malutka -nie będę przyrównywał Katowic do starego Krakowa-albo odbudowanej od zera stolicy -ale Poznań Łódź monza porównać z Katwicami -to miasta które zwiedzaąc trzeba żałożyć wygodne obuwie -do Katowic można wybrać się w szpilkach do Teatru Wyspianskiego czy Korezu i przed spektaklem zrobić zdjęcia do twojej galerii -powiem Ci jak robiłem zdjęcia do galerii z Olsztyna ,Białystoku , Łodzi czy Poznania , Gdańska ,Szczecina musiałem się sporo nachodzić -pięknie sfotografowałaś Katowice wydaje mi się że na fotach Twoich są ładniejsze niż w realu.Pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 12.11.2017 20:36

W przyszłym roku muszę w końcu sfotografowac Katowice.
Miasto naprawdę jest w wielkim rozkwicie :)
Pozdrawiam !

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 05.11.2017 22:58

Pisanka - dzienks:) Warto zahaczyć o Katowice:)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:495) dodano 05.11.2017 17:23

Zmiany jak najbardziej pozytywne. Nie omieszkam zahaczyc o Kato podczas kolejnej wizyty na Slasku. Bardzo ladne zdjęcia. pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 03.11.2017 22:09

Halszko teraz już tylko od czasu do czasu, ale 8 i poł roku pracy i 5 lat studiów to był kawał czasu w Katowicach

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 03.11.2017 21:27

Tylko przy okazji , jak bym sięprzypadkiem chciał przemieścić do Krakowa :))
Wpadnę do Katowic na chwil parę :))
Pozdrówki :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.11.2017 21:18

AK. Wpadnij kiedyś do Katowic w piękna pogodę:) I poszalej z aparatem fot. :) Pozdr.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.11.2017 21:15

Terezo:) Dziękuję za wspólny spacer. Katowice na Ciebie czekają:) Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.11.2017 21:14

Patryk, miło było Cię gościć:) Zapewne znasz dobrze Katowice i widzisz te zmiany na bieżąco.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.11.2017 21:11

Śnieżko:) Zgadza się:) Pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3340) dodano 03.11.2017 17:13

Wyładniały Katowice:) Pozdrowienia!

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 01.11.2017 22:06

Katowice bardzo się zmieniły w ostatnich latach. Nie wszystkie zmiany wyszły na plus czego chyba najlepszym dowodem jest dramatyczny ubytek mieszkańców. Pojawiło się całkiem sporo architektonicznych perełek, które zresztą zagościły i w Twojej prezentacji. Podobało mi się

tereza użytkownik tereza(wpisów:3861) dodano 31.10.2017 20:09

Przez Katowice przejeżdżałam wiele razy,
ale jakoś nie było okazji żeby się tam zatrzymać.
Koniecznie muszę to nadrobić.
Ładna galeria.Pozdrawiam Halszko:)

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 31.10.2017 07:26

Miałaś piękną pogodę, bywałem w Katowicach ale zawsze tylko przejazdem :)
Pozdrówki :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5343) dodano 30.10.2017 22:25

Halszko, kiedyś, gdy żyli moi dziadkowie, bywałem tam często (dziadkowie mieszkali w Zagłębiu, w Sosnowcu). Później często bywałem w Katowicach służbowo, jako że jednym z przedsiębiorstw grupy kapitałowej, w której pracowałem była Huta Metali Nieżelaznych "Szopienice". Od 10 lat, gdy zmieniłem miejsce zamieszkania i zatrudnienia nie mam już tak wiele okazji. Ostatni raz byłem w Katowicach jakieś 7 - 8 lat temu... Pozdrawiam. :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.10.2017 20:54

Achernar, może kiedyś się skusisz i wstąpisz choć na krótko z aparatem:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.10.2017 20:52

Romi, oczywiście masz rację:) Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.10.2017 20:50

Andrew, ja też mam taką nadzieję:)
Estakadę też pamiętam i mam stare fotki stamtąd.

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:324) dodano 30.10.2017 11:26

mam nadzieję, że gen. Ziętek w Katowicach i E. Gierek w Sosnowcu pozostaną
pamiętam jeszcze estakadę na dworzec pkp, Michalika...
pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.10.2017 06:59

Samo miasto może i nie takie stare ale już poszczególne dzielnice są znacznie starsze. Np Dąb, Bogucice, Piotrowice mają ponad 700 lat :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5343) dodano 29.10.2017 22:42

Dawno nie byłem w Katowicach. Widzę, że miasto bardzo zmieniłoo się na korzyść. Dzięki za galerię. Pozdrawiam.:)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1518) dodano 29.10.2017 22:38

też zostałam zaskoczona wiekiem Katowic, no i w końcu wiem, gdzie jest Rynek w Katowicach :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:664) dodano 29.10.2017 22:03

Ale mnie zaskoczyłaś. Nie wiedziałam, że Katowice to takie młode miasto. Nigdy historią Katowic jakoś specjalnie się nie interesowałam. Faktycznie miasto pięknieje. Dużo powstało tu nowych ciekawych, nowoczesnych budynków. Niestety Galeria przy dworcu wg mnie nie wpisała się w ten trend. W ubiegłym roku miałam w Katowicach krótką przerwę w podróży i zaczęłam odkrywać to miasto na nowo ( po 30 latach ). Muszę w końcu wybrać się na dłużej. Dzięki za oprowadzenie po centrum. Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.10.2017 21:02

Romano - Pięknieje to Twoje rodzinne miasto:)
Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 29.10.2017 20:36

Halszko miło mi było obejrzeć moje miasto w Twoim obiektywie. Bardzo ładnie je zaprezentowałaś. Cieszę się też, że Ci się Katowice podobają :)
Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.10.2017 20:10

optymisto - Następnym razem zatrzymaj się choć na chwilę :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.10.2017 20:09

Paweł - Pożyjemy i zobaczymy,w jakim kierunku Katowice się rozwiną:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.10.2017 20:08

Jaśko - Dziękuję za wspólny spacer po Katowicach:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.10.2017 20:07

kordula - Ja też polubiłam Katowice:)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:884) dodano 29.10.2017 17:27

Dziękuję za spacer - przez Katowice często przejeżdżałem ale nie było mi dane zatrzymać się na dłużej :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 29.10.2017 17:26

Centrum Katowic bardzo pięknieje lecz odnoszę wrażenie, że pięknieje na wzór zachodnioeuropejskich miast przez co traci swój niepowtarzalny, śląski klimat. Widocznie tak musi być :) Na szczęście jest Nikisz, który zawsze będzie wizytówką tego miasta. Czy Ziętek zniknie? Zobaczymy? Póki co prezydent miasta odmówił usunięcia pomnika, a prezydenci innych miast solidarnie odmówili zmian ulic. Przekonamy się pewnie wkrótce czym zakończy się ta draka.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 29.10.2017 13:41

palmy zniknęły,ale na wiosnę wrócą ... gen.Ziętka jak skasują to już nie wróci ... fajny spacer ! pozdrawiam serdecznie !

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 29.10.2017 13:29

Lubię Katowice.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!