m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na pierwszy ogień poszedł rzecz jasna Zamek Królewski , którego historia sięga XII w. jest 
 to najważniejszy zabytek na Lubelszczyźnie. Wielokrotne niszczony i przebudowywany . Obecnie ma neogotycki charakter. Pieknie odrestaurowany błyszczy nad miastem. Najcenniejszą częścią zamku jest gotycka kaplica Świętej Trójcy. Zamek w Lublinie często witał gości królewskich
. Sam Zygmunt I Stary, zamierzał urządzić w nim swoją rezydencję.Ale czy to zrobił, nie wiem? Lublin to miasto naznaczone wielką historią. Historycy nie mają wątpliwości, że właśnie na Lubelskim Zamku podpisano Unię Lubelską. Przez Bramę Grodzką wchodzimy na Stare Miasto.
Lubelskie Stare Miasto jest jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce. Najpiekniej prezentuja się kamienice. W sumie jest ich kilkadziesiąt. Nie wszystkie jeszcze odnowione, ale  nawet takie podniszczone mają swój urok. Wygląd kamienic otaczających Rynek nosi wpływy renesansu , nazywanego lubelskim. Trzeba przyznać, że renesansowe i klasycystyczne kamienice  są naprawdę piękne .  Doba Renesansu była dla Lublina okresem rozwoju i dobrobytu.
Był on wtedy jednym z największych ośrodków miejskich w Rzeczypospolitej. Tu odbywały się słynne jarmarki, sejmy , tu rezydowali królowie. Misto rozwijało się szybko. Mieszkańcy Lublina byli bardzo otwarci na nowinki ze swiata. A i tolerancji religijnej moglibysmy im obecnie pozazdrościć. Lublin był miastem wielokulturowym, atrakcyjnym, wabiącym ludzi przedsiębiorczych. Ciągnęli tu więc Polacy, Rusini, Żydzi, Niemcy, Szkoci, Włosi, Francuzi, Węgrzy, Ormianie a nawet Tatarzy. W społeczeństwo miasta z łatwością wtapiali się przedstawiciele innych narodów i innych wyznań. Nie zwazajac na pochodzenie i wyznaie , kazdy z kazdym robił interesy . Wszyscy razem bez zadnych urazów do siebie potrafili zyć obok siebie. Czyz to nie piękne? W mieście słyszało się różne języki.
 Rozbrzmiewały one nie tylko w świątyniach odmiennych wyznań, ale też na ulicy i na słynnych lubelskich jarmarkach . Jarmarki można porównać do współczesnych nam Targów Handlowych. Były to wielkie imprezy organizowane aż cztery razy w roku. Kazda pora roku miła swój Jarmark. Oczami wyobrazni widze , jaki tam musiał panować ruch i ile języków było słychać. Ale póki co wrócmy do naszych czasów. We wstępie wspomniałam, że ,w mieście zawsze sie coć dzieje. Mieliśmy szczęście natrafić na atrakcyjną impreze nazywaną CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW Piękne przestrzenie lubelskiego Starego Miasta stały się sceną dla artystów sztuki nowego cyrku. Podczas corocznego festiwalu Carnaval Sztukmistrzów Lublin na 4 dni zamienia się w żywą scenę. Między domami rozwiesza się liny na których popisują się slacklinerzy, dostarczajac ogladajacym adrenaliny. Ponoć w tym roku przyjechało 300 sportowców z 30 krajów.
Festiwal narodził sie w 2008r. Potem przemianowano go na Carnival Sztukmistrzów.  Nazwa samego wydarzenia nawiązuje do postaci Sztukmistrza z Lublina, bohatera książki noblisty Izaaka Bashevisa Singera. Patronem j imprezy nie mógł zostać nikt inny jak Jasza Mazur, iluzjonista i akrobata z powieści Singera, który przypominać ma o wielokulturowości i wieloreligijnej tradycji miasta. Carnival cieszy sie dużym zainteresowaniem. Świetnie jest mieszkać na Starówce :))
Miasto przyozdobione było wielobarwnymi balonami. To Balon ze Słowakami. Ten z Polakami A ten nie wiem? :) Wychodzimy poza mury Starego Miasta. Przechodzimy przez Bramę Krakowską, udekorowaną fikuśnymi lampionami.
 Od razu rzuca się w oczy klasycystyczna bryła Nowego Ratusza. Obecnie jest siedzibą miejskich władz samorządowych, w tym Prezydenta Miasta Lublina. Pomiędzy Ratuszem a Brama Krakowską także zawieszono linę. Spacerowali po niej chyba najwięksi smiałkowie Carnavalu. Trzeba mieć mocną psychę, żeby balansować na tak długiej i wysoko zawieszonej linie. Mnie kreciło się w głowie od samego patrzenia. Stojac tyłem do Bramy Krakowskiej na wprost ciagnie sie główna i ważna arteria miasta. Jest nia Krakowskie Przedmieście. Częściowo zamknięta dla ruchu kołowego i przekształcona w strefę pieszą stanowi miejsce licznych spacerów mieszkańców Lublina. Warto iść tam na lody, ponoć najlepsze w mieśćie. Nie wiem , czy najlepsze ale największe tak . Wieża Trynitarska  dumnie spoglada na to wszystko co działo sie w Lublinie. A działo się dużo. Bardzo żałowaliśmy , że nie możemy zostac w Lublinie na noc. Jeszcze ostatnie spojrzenie na zamek i w drogę.
Tego dnia jeszcze na krótko zajrzelismy do Kozłówki- rezydencji Zamoyskich. Nad brama wejsciową widnieje rodowy herb - tzw. Jelita.

Historia tego niezwykłego miejsca sięga XVIII w. Ale apogeum świetności to dopiero rok 1903, kiedy hrabia Konstanty Zamoyski założył tu ordynację. Pałac w Kozłówce to dziś jedyna polska rezydencja arystokratyczna niezniszczona przez armię niemiecką, radziecką ani nawet przez półwiecze komunizmu. Przez sztukmistrzów z Lublina przyjechalismy tu za pózno, aby wejśc do srodka. Musiał nam wystarczyć widok z zewnatrz.
Zdażylismy jednak zwiedzić  unikatową, bo jedyną w Polsce i w Europie Galerię Sztuki Socrealizmu, która miesci się w powozowni Pałacu. I tym miłym akcentem kończę galerię. Dziekuje:)

najbliższe galerie:

 
LUBELSZCZYZNA Koniec pierwszej dekady XXI-go wieku. . .
1pix użytkownik heidi odległość 2 km 1pix
MAJDANEK PROTEST [MAJDANEK POLNISCHE PROTEST]
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
Lublin-Muzeum Wsi Lubelskiej
1pix użytkownik tereza odległość 3 km 1pix
Polska Wschodnia - Lublin i Kazimierz Dolny
1pix użytkownik evva odległość 4 km 1pix
Lublin 1 - Majdanek i cmentarz żydowski
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
DZIEŃ W LUBLINIE
1pix użytkownik wo odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (32):

 
wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1850) dodano 02.11.2017 08:41

Piękna prezentacja....miasto zupełnie mi obce bo jeszcze tam nie dotarłam, starówka urocza a detale architektoniczne powalają, wydaje mi się , ze lubelska starówka jest mało reklamowana i to wielki błąd bo na pewno można ją zaliczyć do najpiękniejszych w Polsce....
Twoja prezentacja to na pewno wspaniała reklama Lublina, która zachęca do odwiedzin..
pozdrawiam serdecznie:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2592) dodano 31.10.2017 21:30

Kolorowo bajecznie, a opis interesujący.
Udana prezentacja miasta tym bardziej, że z krótkiego wyjazdu.
Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 30.10.2017 13:49

andredzie, Lublin jest kompaktowy. Stare Miasto zbite, nie trzeba sie nachodzić, żeby go posmakowac. Dorównuje urodą większym naszym znanym miastom. Nie jest tłoczno, duzo fajnych knajpek, gdzie mozna posiedziec i pokontemplować jego piękno . Bardzo, bardzo mi sie tam podobało. Fajnie, ze Cię zainteresowałam , Pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 30.10.2017 13:26

tamo, ladnie napisałaś o łagodnieniu. A lata szkoda bardzo. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 30.10.2017 13:24

Romano, przepiekne. Może konkurować z innymi naszymi historycznymi miastami. Jest kameralny. Dzięki za wizytę. Pozdrawiam

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 29.10.2017 23:56

Byłem w Lublinie ale nie miałem okazji go zwiedzać, a widzę, że warto. Tyle się dowiedziałem z Twojej galerii, że nic tylko wsiadać w samochód i do Lublina.
Chwila....muszę poczekać na lepszą pogodę, może latem bo w dzisiejszą to trudno kogoś namówić na wyście z domu.
Pozdrawiam,
andred

tama użytkownik tama(wpisów:2982) dodano 29.10.2017 20:54

Bardzo przyjemnie jest w Lublinie. Obrazy w oknach to doskonałe rozwiązanie, mury łagodnieją.
Rezydencję Zamoyskich chyba znam, z czasów kiedy jeździłam do Dęblina.
Ciekawa fotorelacja i przy tak uroczych zdjęciach zatęskniłam za latem i kolorami :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 29.10.2017 19:32

Przepiękne miasto, chciałabym się tam kiedyś wybrać. Najchętniej na kilka dni, żeby na spokojnie móc wszystko pozwiedzać.
Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 29.10.2017 14:05

Dzięki gabi. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 29.10.2017 13:26

Lucy, wszystkie miasta przez ostatnie lata wypełniały. Lublin takze. Milo mi, że tak uważasz. Pozdrawiam☺

gabi użytkownik gabi(wpisów:2469) dodano 29.10.2017 09:23

Kilka godzin, ale jaka piekna relacja, sliczne zdjęcia i jak zwykle bardzo wciagający opis,
pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2839) dodano 28.10.2017 20:36

Zmienił się Lublin od ostatniej naszej wizyty.Oczywiście na korzyść.Galeria na dyszkę😊.Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 28.10.2017 14:54

popekpawel, wiem, ze figę widzielismy, ale i tak było super:))) Nic starconego, jest preteks:) Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 28.10.2017 14:53

koniczynko, taki był mój zamysł, lekko i radosnie. Widziałam tam za mało, zeby sie rozpisywac o zabytlkach, zreszta nie przepadam za tego typu opisami. Nie miał to byc przewodnik tylko lekka opowieśc okraszona moimi wrazeniami. Miło, ze byłas:)) Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 28.10.2017 14:51

anek , własnie o sztukmistrzu Isaaca Bashevisa Singera pisałam pod zdjęciami. Lublin mnie zauroczył. Szkoda, ze tak mam do niego daleko. Latarni nie zauwazyłam. Ania, ja tam byłam tylko kilka godzin. Przeszłam po głownych ulicach Starego Miasta, poogladałam sztukmistrzów, zjadłam obiad i lody i musiałam jechac. Nastepnym razem wszystko dokładnie spenetruję:)) Pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 28.10.2017 12:03

Przemku, musisz to nadrobić koniecznie. Pozdrów żubry. Dzięki. 😊

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 28.10.2017 12:02

Kabaczku, dzis rzeczywiście koszmarna pogoda. My w Lublinie mieliśmy wyjatkowo piekna pogode, jak na zamówienie. Miło, ze zagladasz do mnie.😊

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3580) dodano 28.10.2017 07:16

Piękne miasto i pięknie pokazane. Mając do wyboru Lublin czy Kozłówkę, wybrałbym jednak to pierwsze, bo wiele ciekawych miejsc opuściliście :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 27.10.2017 22:24

Świetne połączenie przeszłości z nowoczesną sztuką akrobatyki zarówno w zdjęciach jak i opisie.
Galeria lekka i kolorowa.
Pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2733) dodano 27.10.2017 22:20

Z przyjemnością obejrzałam Twoją prezentację z Lublina. W mieście tym spędziłam parę lat, więc z ciekawością oglądam, czytam relacje u innych z odwiedzin w tym miejscu. W świetnym czasie tam trafiliście, Carnaval Sztukmistrzów jest imprezą cykliczną i przyciągającą corocznie coraz większą rzeszę turystów. A trudno sobie wyobrazić inną lokalizacje na tę imprezę niż Lublin, gdyż z tego miasta pochodził słynny sztukmistrz opisany przez Isaaca Bashevisa Singera.
Może zauważyliście będąc w mieście, dosłownie parę kroków od bramy Grodzkiej wiecznie palącą się latarnię...Latarnię pamięci, która stoi w dawnej dzielnicy żydowskiej i jest świadectwem naszej pamięci o tym miejscu i i tragicznych losach jego mieszkańców...
Pozdrawiam serdecznie

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6039) dodano 27.10.2017 21:15

W drodze do Białowieży? A ja właśnie w Białowieży...:))
Za to nigdy, o zgrozo, nie byłem w Lublinie. Nie wiem dlaczego. Dycha do kajetu...))

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:902) dodano 27.10.2017 20:51

Bardzo słoneczna i pozytywna galeria. W sam raz na jesienną chandrę :)
Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 27.10.2017 19:52

u-opyumisty, ten portal temu słuzy, dzieki i pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 27.10.2017 19:51

Zgadzam się z Toba achernarze. Lublin ma to coś. Miło, ze wpadłes:))

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:858) dodano 27.10.2017 16:04

No to dzięki OŚ po raz kolejny odwiedziłem Lublin - no i fajnie :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5189) dodano 27.10.2017 14:32

Fajnie pokazany Lublin, który uważam za jedno z ładniejszych miast Polski. Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 27.10.2017 13:36

THx ak:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 27.10.2017 13:36

Ponoć z Poronina.

ak użytkownik ak(wpisów:6112) dodano 27.10.2017 13:27

oglądałem w telefonie poza domkiem i już mi się podobało... teraz przy kawuni południowej w kompie pełen wypas. Super galeria, dla mnie GT. :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:654) dodano 27.10.2017 13:20

Na mnie też Lublin zrobił bardzo dobre wrażenie i aż żal, że tak słabo wykorzystuje swój potencjał. To okolica, gdzie warto przyjechać na kilka dni. Ale lepszy rydz niż nic. Przynajmniej zrobiliście rekonesans ;). Też ciągle myślę o ponownym wybraniu się w tamte strony. Nie mogę sobie przypomnieć, który Lenin rezyduje w Kozłówce - czy ten z Poronina, czy też z Nowej Huty? Też mam pretekst, żeby się tam wybrać, bo do Kozłówki nie dotarłam. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 27.10.2017 13:03

Wiem, wasago. To był bardzo szybki wyjazd. Za szybki, ale tylko tyle mielismy czasu i nic wiecej.
Lublinem jestem oczarowana, Byłam tam jako dziecko. Wsztystko tam teraz błyszczy. Nawet jak sa miejsca , które trzeba jeszcze odświezyc, to i tak wygladaja cudnie:) Rynek z fajnymi knajpkami. Jedlismy pyszne regionalne dania. Pomimo dużej ilości osób, Lublin nie przytłacza.
Bardzo załowalismy, że nie mogliśmy zostac na noc. Wieczorem dopiero sie działo. Dzieki za wizyte. Pozdrawiam:))
Ps Kozłowka cudowna, ale mało widzielismy. bardzo załowalismy wnętrz pałacu.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:654) dodano 27.10.2017 12:54

No, no wypiękniał Lublin bardzo. Jak byłam tam w 2005 roku to remonty dopiero się zaczynały. Pięknie prezentuje się na Twoich zdjęciach. Mieliście farta, że załapaliście się na karnawał linoskoczków, bo chyba to bardzo widowiskowa impreza. A do Kozłówki następnym razem, przynajmniej macie pretekst, aby tam znowu pojechać. Roztocze ma jeszcze wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!