m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
San Francisco - miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona. Historia San Francisco sięga roku 1776, kiedy to hiszpańscy kolonizatorzy Ameryki Północnej dowodzeni przez Juana Bautistę de Anza osiedlili się na krańcu półwyspu zakładając na tym terenie fort oraz misję imienia świętego Franciszka z Asyżu. San Francisco i Kalifornia należały następnie do Meksyku, po wywalczeniu przez niego niepodległości od Hiszpanii, a następnie zostały włączone do Stanów Zjednoczonych. Miasto przeżyło znaczne przyspieszenie rozwoju w 1848 roku podczas krótkiego okresu kalifornijskiej gorączki złota, stając się w tym czasie największym miastem na Zachodnim Wybrzeżu. Tramwaje linowe w San Francisco to ostatni działający na świecie system ręcznie sterowanej kolejki linowej.
Spośród dwudziestu trzech linii powstałych pomiędzy 1873 a 1890 rokiem trzy funkcjonują do dzisiaj. Na zdj. obrotnica służąca do zawracania pojazdu. Trasy dwóch linii zaczynają się blisko Union Square w centrum i prowadzą do Fisherman Wharf, trasa trzecia przebiega zaś wzdłuż ulicy California Street. Wśród 7 milionów pasażerów rocznie jeżdżących tramwajami większość stanowią turyści. My też jedziemy tym tramwajem, zdjęcia robiłem ze stopnia pojazdu. Tramwaje te są jedną z największych turystycznych atrakcji San Francisco, obok wyspy Alcatraz i mostu Golden Gate. W 1906 roku San Francisco zostało w większej części zniszczone podczas trzęsienia ziemi i pożarów, które były jego skutkiem. Zostało jednak szybko odbudowane. Podczas II wojny światowej San Francisco było punktem ekspedycyjnym dla tysięcy żołnierzy walczących na Pacyfiku i ważnym portem wypadowym operującej na tym oceanie floty.
W latach powojennych do miasta napłynęły tysiące imigrantów i byłych żołnierzy, co zbiegło się w czasie z gwałtownym rozwojem okolicy. W 1967 w mieście zaczęło się tak zwane Lato Miłości. Postępująca liberalizacja i otwartość społeczności wyrobiły San Francisco opinię miasta liberalnego. Charakterystyczne dla miasta są jego strome wzgórza i ulice oraz mieszanina stylów architektonicznych, od wiktoriańskiego do postmodernizmu. Żegnamy naszego motorniczego... ... oraz nasz tramwaj. Stojąc na widocznym na zdjęciu pomoście robiłem wcześniejsze zdjęcia. Miasto słynie także ze swojego zróżnicowania etnicznego, kosmopolityzmu, uniwersytetów oraz wyodrębnionych i wpływowych społeczności azjatyckiej, latynoamerykańskiej oraz LGBT.
Lombard Street jest ulicą w San Francisco, w jego północnej części. Jeden z odcinków tej ulicy, na osiedlu Russian Hill, jest znany jako najbardziej poskręcana ulica na świecie. Lombard Street najlepiej znana jest z odcinka tej drogi w Russian Hill między Hyde i Leavenworth Streets, na którym jezdnia ma osiem ostrych zakrętów. Na tym odcinku znajduje się 12 kamienic, dla których odcinek ten jest jedyną droga dojazdową. Widok z dołu na Lombard Street.
Kilka kolejnych fotek pochodzi z Portu San Francisco. Na zdjęciu widok z portu na wyspę Alcatraz. Leniuchujące uchatki.
W oddali most Golden Gate. W tle Alcatraz. Spacerkiem po molo.
Ten kierunek obralibyśmy w razie fali tsunami, szczęśliwie obyło się bez tego. Ciekawy pojazd turystyczny. cdn...

najbliższe galerie:

 
USA - San Francisco - część II
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
USA - San Francisco - część III
1pix użytkownik kryjan odległość 1 km 1pix
USA - San Francisco - część I
1pix użytkownik kryjan odległość 2 km 1pix
USA - SAN FRANCISCO 5,  CASTRO I PAINTED LADIES
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
SAN FRANCISCO cz. 3 (ulice)
1pix użytkownik pipol odległość 3 km 1pix
San Francisco
1pix użytkownik magbo odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 23.11.2018 10:44

Stany to przede wszystkim przyroda , najwieksze atrakcje to przede wszystkim parki krajobrazowe. Jesli o miastach mowa to raczej mnie specjalnie nie interesuja- poza jednym wyjatkiem : San Francisco ! Tak , podczas wizyty w USA musze tam zawitac. A Twoja galeria tylko mnie w tym utwierdza. Pozdro

satan użytkownik satan(wpisów:3162) dodano 21.11.2018 20:51

Świetne! Galerie z USA jednak przyciągają, zresztą same "Stany" też. Ciekawa galeria, oddająca myślę, klimat S.F. ;-)


Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 21.11.2018 12:02

Rzeczywiście fajna ta poskręcana ulica :-)
Uchatki - super. W taki dzień jak dziś, to sama bym się tak wyłożyła na pomoście zalanym słońcem :-)
Pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3059) dodano 20.11.2018 19:56

Z przyjemnością oglądam znane i nieznane miejsca.Jazda Lombard Street była rewelacyjna chociaż to koleżanka siedziała za kierownicą😊.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!