m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wielkie Jezioro Słone - bezodpływowe, słone jezioro w stanie Utah, ma około 120 km długości, 45 km szerokości i jest najbardziej zasolonym po Morzu Martwym akwenem świata. Niestety do wody było daleko więc pospacerowaliśmy tylko po jego wyschniętym dnie. Fabryczka w której pozyskiwany jest chlorek sodu. Salt Lake City czyli Miasto nad Jeziorem Słonym położone jest na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego. Miasto zostało założone w 1847 roku przez grupę mormonów, od 1896 roku jest stolicą stanu Utah. Na horyzoncie stanowy kapitol. Salt Lake City jest znane z bardzo dużej społeczności mormonów - około 70% mieszkańców deklaruje się jako członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Tworzy to specyficzną kulturę w tym mieście: wydawane są mormońskie gazety, książki, broszury.
Wiele szkół, placówek edukacyjnych, szpitali i innych obiektów użyteczności publicznej należy bezpośrednio do Kościoła lub jest przez niego wspomagana. Mormoni to wyznawcy kościołów powstałych w wyniku działalności Józefa Smitha, uznawanego przez nich za proroka. Na zdjęciu pomnik jego i żony. Nazwa „mormoni” pochodzi od Mormona, proroka-kronikarza, który według wyznawców streścił obszerne zapisy ludów zamieszkujących w dawnych czasach kontynenty amerykańskie. Księga Mormona została, według wiernych tej religii, przetłumaczona drogą objawienia przez Józefa Smitha. Księga Mormona ukazała się drukiem w roku 1830. Mormoni mają kanon pism składający się z Biblii, Księgi Mormona, zbioru objawień i pism Josepha Smitha określanych jako Nauki i Przymierza oraz Perła Wielkiej Wartości. Poza tymi księgami przyjmują również za natchnione wszystko co powie lub napisze podczas natchnienia obecnie żyjący Prorok, który jest wybierany spośród specjalnej grupy, określanej jako Rada Dwunastu Apostołów. Na zdj. budynek administracyjny mormonów.
Świątynia w Salt Lake City to największa i najważniejsza świątynia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, powstała w latach 1853-1893. Świątynia została zbudowana z granitu, który wydobywano z kamieniołomu położonego 32 km od miasta, transportowano go na wozach zaprzężonych w woły. Świątynia jest otwarta wyłącznie dla mormonów. Zapraszam do muzeum historii kościoła mormonów oraz zapoznania się z 13 prawdami wiary ich religii ogłoszonych przez Józefa Smitha. 1.Wierzymy w Boga, Wiecznego Ojca, w Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i w Ducha Świętego.
2.Wierzymy, że ludzie zostaną ukarani za swe własne grzechy, a nie za grzech pierworodny Adama. 3.Wierzymy, że przez zadośćuczynienie Chrystusa cała ludzkość, przestrzegając praw i obrzędów Ewangelii, może dostąpić zbawienia. Na zdj. makieta wnętrza świątyni. 4.Wierzymy, że podstawowymi zasadami i obrzędami Ewangelii są: 1. Wiara w Pana Jezusa Chrystusa; 2. Odpokutowanie; 3. Chrzest przez zanurzenie dla odpuszczenia grzechów; 4. Nałożenie rąk dla otrzymania daru Ducha Świętego. Każdego zainteresowanego informacjami dotyczącymi religii mormonów chętnie wysłuchają i udzielą odpowiedzi liczne siostry mormonki. 5.Wierzymy, że do nauczania Ewangelii i odprawiania jej obrzędów, konieczne jest powołanie od Boga przez proroctwo i nałożenie rąk przez tych, którzy mają Jego pełnomocnictwo. 6.Wierzymy w poprawność organizacji, jaka istniała we wczesnym Kościele Jezusa Chrystusa, tj. organizacji z apostołami, prorokami, pastorami, nauczycielami, ewangelistami itd.
7.Wierzymy w dar języków, proroctwa, objawienia, wizji, uzdrawiania, tłumaczenia języków itd. 8.Wierzymy, że Biblia jest słowem Bożym, o ile jest poprawnie przetłumaczona. Wierzymy także, że Księga Mormona jest słowem Bożym. 9.Wierzymy we wszystko, co Bóg objawił, wszystko, co teraz objawia, i wierzymy także, że objawi On jeszcze wiele wspaniałych i doniosłych rzeczy w odniesieniu do Królestwa Bożego. 10.Wierzymy, że nastąpi dosłowne zgromadzenie Izraela i przywrócenie Dziesięciu Plemion. Wierzymy, że Syjon (Nowa Jerozolima) zostanie zbudowany na kontynencie amerykańskim, że Chrystus będzie osobiście królował na Ziemi, która zostanie odrodzona i otrzyma swą rajską chwałę. 11.Domagamy się przywileju czczenia Wszechmogącego Boga według tego, co nam dyktuje nasze sumienie i przyznajemy ten sam przywilej wszystkim ludziom — niech czczą na swój sposób, gdziekolwiek i cokolwiek czcić pragną. I jak się to ma do naszej katolickiej tolerancji religijnej? 12.Wierzymy w posłuszeństwo królom, prezydentom, władcom i rządom; w przestrzeganie, poszanowanie i poparcie dla prawa. Komentarz ciśnie się sam na usta, ale nic nie napiszę...
13.Wierzymy w uczciwość, wierność, cnotę, dobrą wolę, szlachetność i dobroczynność wobec wszystkich ludzi, w istocie możemy powiedzieć, że kierujemy się upomnieniem Pawła — we wszystkim mamy pełną nadzieję i ufność, przetrwaliśmy wiele i mamy nadzieję wytrwać do końca; wszystko, co jest cnotą, zaletą, uznane za dobre czy godne pochwały, staje się naszym celem. I to jest piękne... Na zdjęciach Boży plan dla człowieka. Do Kościoła przynależy obecnie ponad 14 milionów osób, z których większość mieszka poza granicami Stanów Zjednoczonych. W samych Stanach Zjednoczonych znajduje się zaś na czwartej pozycji pod względem liczby członków spośród wszystkich kościołów. Od skromnych początków, kiedy to w 1830 roku zaledwie sześć osób spotkało się w drewnianym domu w stanie Nowy Jork, liczba członków i wpływy Kościoła ciągle rosną. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich stanowi  przywrócenie chrześcijaństwa z  Nowego Testamentu w takiej formie, jak nauczał tego Jezus i Jego apostołowie. Nie jest to kościół protestancki, ewangelicki, katolicki ani prawosławny. Niemniej jednak podstawowe wartości, takie jak moralność, szacunek czy rodzina wyznawane przez Kościół, są podobne do wartości wyznawanych w większości religii chrześcijańskich. Święci w Dniach Ostatnich wierzą w kochającego Boga, który jest naszym Ojcem w Niebie i z którym mogą nas łączyć osobiste relacje. Ponieważ jest On Ojcem naszych duchów, wszyscy ludzie na świecie są Jego dziećmi, a tym samym braćmi i siostrami. Posłał Swego Syna, Jezusa Chrystusa, aby odkupił ludzkość z grzechów. Jedną z najwyżej cenionych w Kościele wartości jest  wykształcenie. Nakaz jego zdobywania dotyczy tak spraw duchowych, jak i świeckich. W każdą niedzielę Święci w Dniach Ostatnich gromadzą się na  nabożeństwach w ponad 28 000 kongregacji w 177 krajach i terytoriach na całym świecie. W zależności od lokalnych potrzeb wiernych w danej kongregacji na świecie, spotkania niedzielne odbywają się w ponad 180 językach. Goście są na nich mile widziani.
Do rozwoju Kościoła na świecie przyczynia się po części służba ponad 52 000 pełnoetatowych wolontariuszy, czyli  misjonarzy, którzy nauczają ewangelii wszędzie, gdziekolwiek nadarzy się po temu sposobność — na ulicach i w domach. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich jest  zorganizowany w niemal identyczny sposób, w jaki Chrystus zorganizował Swój kościół w czasach Nowego Testamentu. Prowadzi go prorok, który służy jako prezydent Kościoła. Posiada on dwóch doradców i ta trójka przywódców stanowi Radę Prezydenta Kościoła. Prezydent Monson (Thomas Spencer Monson, ur. 21 sierpnia 1927 w Salt Lake City, zm. 2 stycznia 2018 tamże) - amerykański duchowny, Prezydent Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych prosił niedawno członków Kościoła o więcej religijnej  wyrozumiałości i tolerancji: „Zachęcam członków Kościoła, gdziekolwiek mieszkają, aby zawsze i wszędzie okazywali dobroć i szacunek wszystkim ludziom. Świat, w którym żyjemy, jest bardzo zróżnicowany. Możemy i powinniśmy okazywać szacunek tym, których wiara różni się od naszej”. Prezydent Monson  opisał, jak wygląda idealny dom: „Nasze domy muszą być czymś więcej niż sanktuariami; powinny być miejscami, w których może mieszkać Duch Boży, gdzie nie mają wstępu burze, gdzie króluje miłość i panuje pokój. Świat może być niekiedy przerażającym miejscem. Nić moralnej osnowy społeczeństwa zdaje się rozplatać w alarmującym tempie”. W sprawach związanych z polityką międzypartyjną Kościół twardo obstaje przy prowadzeniu  polityki neutralności. Misją Kościoła jest głoszenie ewangelii Jezusa Chrystusa, a nie wybieranie polityków. Nie popiera on, nie propaguje ani nie występuje przeciwko żadnym partiom politycznym, kandydatom ani programom, uznając, że głoszone przez niego wartości mogą być reprezentowane wszędzie. I co tu więcej pisać... Budynek stanowego Kapitolu.
Główny hol Kapitolu. W Polsce główna siedziba wyznania znajduje się w Warszawie, ale gminy Kościoła istnieją w wielu miastach Polski, między innymi w Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, Białymstoku, od niedawna w Szczecinie oraz Kielcach. Sesja ślubna. Liczba wyznawców tego wyznania w Polsce wynosi około 1650 osób. Polscy mormoni dla swych obrzędów, korzystają ze Świątyni we Freibergu, udostępnionej im przez ich niemieckich współwyznawców. Kilka domków zamieszkałych przez bogatych mormonów.

najbliższe galerie:

 
USA wrzesień 2014 (7)
1pix użytkownik lucy56 odległość 0 km 1pix
USA wrzesień 2014 (8)
1pix użytkownik lucy56 odległość 36 km 1pix
''On the road again - Willie Nelson
1pix użytkownik cipol odległość 238 km 1pix
Arches National Park
1pix użytkownik sharon odległość 254 km 1pix
raj na ziemi
1pix użytkownik marzenakn odległość 256 km 1pix
USA- Capitol Reef
1pix użytkownik klavertjevier odległość 271 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
pisanka użytkownik pisanka(wpisów:459) dodano 26.04.2018 11:07

Hahaha, Twoj komentarz tak mnie rozbawil ze az poplulem sie kawa :) ale racje musze przyznac.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2153) dodano 24.04.2018 20:35

Pisanka, jeden króliczek to nie problem, ale kilka?
Jeśli dysponujesz dostateczną ilością sałaty i twarda marchewką możesz próbować.
Wszak poligamia to nie rzadkość w różnych kulturach.
Pozdrawiam.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:459) dodano 24.04.2018 20:26

Zawsze daleko było mi do jakichkolwiek religijnych uniesien, ale te wielozenstwo...hm , chyba raz jeszcze musze przemyslec ten temat. pozdr

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2153) dodano 24.04.2018 14:54

Charlie, widzisz, niejeden proboszcz pozazdrościłby takiej plebanii.
Diabli wiedzą jak długo trzeba by iść do tej wody, taka monotonia mnie męczy.
Pozdrawiam serdecznie.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2204) dodano 24.04.2018 00:14

Wszystko fajnie i pięknie, ale ten budynek administracyjny ze zdjęcia 12... noo nie powiem... robi wrażenie swoją wielkością.
A tak poza tym wmp, to jak to tak ? Do wody podejść się nie chciało ? Że za daleko ?
Miałeś okazję się wymoczyć w słonej wodzie i nie skorzystałeś ;-)
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5289) dodano 22.04.2018 12:34

Sorry za błąd. Oczywiście powinno być "nieco inaczej" , a nie "nie co inaczej"...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5289) dodano 22.04.2018 12:33

Oczywiście, posiłkowałem się różnymi tekstami, ale zarówno z tekstów przychylnych, jak i nieprzychylnych Kościołowi wyciągnąłem jedynie fakty. Bo teksty nieprzychylne zawierają też dużo zmyśleń i ideologicznej papki. Np. podają one z reguły, że Biblia była przez wieki na indeksie ksiąg zakazanych, co jest naświetlaną tendencyjnie półprawdą - jako, że z reguły milczą o tym, że nie chodzi tu o Biblię jako taką, ale o pewne przekłady Biblii, a to różnica. A co do tego, że "Kościół w osobach duchownych uczynił dużo zła dla religii Chrystusa" to wypada mi się zgodzić. Jak również, że uczynił też wiele dobra w osobach innych duchownych. Istotne jest to, by zauważać i jedno i drugie, oraz próbować dokonać jakiegoś bilansu. Wówczas wszystko wygląda nie co inaczej niż w hagiograficznych opracowaniach na temat Kościoła, jak też u Deschnera, czy innych autorów, których interesują tylko negatywy. Pozdrawiam. :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2153) dodano 21.04.2018 17:52

Achernar, ponowny szacun dla Twojej wiedzy.
Myślę jednak, że nie pisałeś tego "z głowy" ale posiłkowałeś się jakimiś tekstami źródłowymi. Tekstami z pozytywnym nastawieniem do Kościoła Katolickiego, ja zaś "błądziłem" po tekstach krytycznych i to z różnych źródeł. Nie mogę powiedzieć, że wiem, ale wierzę, że Kościół w osobach duchownych uczynił dużo zła dla religii Chrystusa. Oczywiście swój wkład mieli także wielce władcy i myśliciele. W gruncie rzeczy zawsze chodziło o dobra doczesne i władzę.
Przecież te zjawiska obserwujemy tu i teraz. Jak bardzo nie na rękę dla wielu duchownych jest obecny papież Franciszek, niektórzy posądzają go o herezję, niektórzy woleliby widzieć go w domu Ojca niż modlić się o jego katechizację dla świata.
Na szczęście ludzie są coraz lepiej wykształceni i krytyczni, umieją słuchać, patrzeć i wyciągać wnioski...
Można by zacytować w tym miejscu "nie lękajcie się", ale niestety w odmiennym niż w oryginale znaczeniu.
PS. Wracając do Biblii na indeksie i naszej różnicy zdań, to tak, jakby jeden z nas oglądał TVP, a drugi TVN.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:942) dodano 20.04.2018 22:26

Wmp57 bardzo ciekawa galeria przybliżająca tak ciągle egzotyczne wyznanie jak Mormoni.
Achernar dziękuję Ci za tak wyważony i rzeczowy komentarz.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5289) dodano 20.04.2018 21:33

wmp57 - Dziękuję za obszerny komentarz, z którym w dużej części się zgadzam. Warto jednak zauważyć, że podział chrześcijaństwa na główne odłamy, czyli katolicyzm, prawosławie i protestantyzm miał u swych źródeł nie tyle sprzeczności doktrynalne, lecz osobiste animozje i konflikty pomiędzy ludźmi, którzy do takich schizm doprowadzili (spory Focjusza z Mikołajem I, Cerulariusza z Leonem IX, Lutra z Leonem X, czy Henryka VIII z Klemensem VII). Różnice w doktrynie pojawiały się z reguły już po schizmie, niekoniecznie od razu i nie zawsze były one wielkie (np. między katolicyzmem i prawosławiem). Co ciekawe, dowolna interpretacja Biblii doprowadziła wręcz do atomizacji nurtu protestanckiego, który podzielił się na dziesiątki kościołów i jeszcze większą liczbę przeróżnych sekt. Jeśli chodzi o - jak piszesz - "umieszczenie na wieki Pisma Świętego na Indeksie Ksiąg Zakazanych" przez Kościół Katolicki, to sprawa nie jest taka prosta. Od początku istnienia Kościoła, aż do XVI wieku historia nie odnotowuje ograniczeń w dostępie do Biblii. Pojawiały się natomiast zakazy lokalne, związane głównie z panującą na danym terenie herezją. Zakaz taki wydał np. dla diecezji wchodzących w skład metropolii Narbonne synod prowincjonalny w Tuluzie w 1229 roku i obejmował on zarówno wersję łacińską jak i przekłady na języki narodowe. Ten regionalny zakaz wydano w związku z działalnością na południu dzisiejszej Francji agresywnej sekty katarów która burzyła porządek społeczny i zbrojnie atakowała katolików. Pierwszym dokumentem kościelnym, w którym rzeczywiście globalnie ograniczono dostęp do Pisma Świętego, była konstytucja Piusa IV "Dominici gregis rustodiae" z 24 marca 1564 roku. Zakazano w niej korzystania z niekatolickich wydań Pisma Świętego, zaś na korzystanie z katolickich przekładów na języki nowożytne wierni winni uzyskać zgodę proboszcza lub spowiednika." W praktyce oznaczało to zapewne sprawdzenie przez proboszcza lub spowiednika, czy dany egzeplarz jest wolny od błędów merytorycznych w tłumaczeniu. Benedykt XIV w konstytucji "Sollicita ac provida" z 9 lipca 1753 roku zniósł jakiekolwiek ograniczenia w korzystaniu z katolickich wydań Pisma Świętego. Wprawdzie w wydanym przez Leona XIII 25 stycznia 1897 roku wykazie ksiąg zakazanych (Index librorum prohibitorum) figuruje także Biblia, ale tylko wtedy jeżeli tłumaczona jest na język ojczysty bez imprimatur władz kościelnych. Nigdy natomisat nie było żadnych ograniczeń w dostępie i korzystaniu z Biblii w językach oryginalnych, ani w przekładzie łacińskim (tzw. Wulgaty). Należy pamiętać, że zakazy te wprowadono w czasach, gdy wychodziły liczne protestanckie tłumaczenia Pisma Świętego, w których roiło się od błędów. Podobne ograniczenia (choć nie w formie indeksu ksiąg zakazanych) istniały też w prawosławiu. Tak więc, obiegowa opinia o zabranianiu przez Kościół Katolicki czytania Biblii bez uwzględnienia tych istotnych uściśleń jest po prostu mijaniem się z prawdą. Obecnie żaden Kościół chrześcijański oficjalnie nie zakazuje czytania i rozpowszechniania Biblii, a samo jej posiadanie zabronione jest mocą prawa co najwyżej w niechrześcijańskiej Arabii Saudyjskiej i być może w KRL-D. Piszesz, że "wszystko mogłoby byś takie proste, wystarczą 2 przykazania miłości...". Oczywiście - tu zgadzam się w 100%. Masz też rację, że Chrystus nie promował wielożeństwa ani celibatu. Z tym, że celibat nigdy nie był i nie jest kwestią doktrynalną (w katolickich kościołach wschodnich nie jest on wymagany od kapłanów). Jest to raczej kwestia organizacji stanu duchownego w kościele zachodnim. I choć ma on tradycję kilkunastu wieków, to nie musi istnieć "in saecula seculorum"...

Przepraszam, że tak się rozpisałem i pozdrawiam. :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2153) dodano 20.04.2018 15:10

Achernar, jestem pełen podziwu dla Twojej wiedzy ogólnej, a tu szczególne religioznawczej.
Opis do galerii zaczerpnąłem ze stron internetowych sygnowanych przez wyznawców tej religii, lub sympatyków ( trudno mi to stwierdzić jednoznacznie ).
Starałem się unikać treści krytycznych, ironicznych wobec tej religii. Nie jest to zatem przekaz mojej wiedzy.
Od siebie mogę dodać, że przerażający jest podział chrześcijaństwa na odłamy, wynikający z różnej interpretacji Pisma Świętego przez człowieka. Do tego dochodzi fakt różnej interpretacji słów zamieszczonych w oryginale Pisma z czego wynikają różnice doktrynalne w różnych religiach chrześcijańskich. Nic dziwnego, że Kościół Katolicki umieścił na wieki Pismo Święte na Indeksie Ksiąg Zakazanych, a wyznawcom fundował własną interpretację, wiadomo dla kogo korzystną.
Człowiek, w moim odczuciu, za dużo namieszał przez te 2 tysiąclecia po śmierci Chrystusa, nie dziwię się więc, że powstawały i powstają odłamy chrześcijaństwa dążące do jak największego zbliżenia do treści Pisma Świętego ( oczywiście wg własnej interpretacji ).
A wszystko mogłoby byś takie proste, wystarczą 2 przykazania miłości...
Pozdrawiam.
PS. Z tego co wiem to Chrystus nie "promował" ani wielożeństwa ani celibatu.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2153) dodano 20.04.2018 14:31

Satan i Paweller75 - dziękuję Wam za odwiedziny mojej kolejnej galerii z USA i serdecznie pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5289) dodano 20.04.2018 02:07

Bardzo ciekawa galeria. Do Salt Lake City nie udało mi się , niestety, dotrzeć podczas moich podróży po Zachodzie USA., czego żałuję, zwłaszcza po obejrzeniu Twojej prezentacji. Fajnie przedstawiłeś główne zasady wiary mormonów, choć z niektórymi z nich można polemizować. Piszesz, że "Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich jest zorganizowany w niemal identyczny sposób, w jaki Chrystus zorganizował Swój kościół w czasach Nowego Testamentu. Prowadzi go prorok, który służy jako prezydent Kościoła". Z lektury Ewangelii i Dziejów Apostolskich nie wynika, aby model mormoński był "niemal identyczny" jak organizacja Kościoła przez Chrystusa. Chrystus nie wymagał, by przywódca Kościoła miał cechy profetyczne, ani nie narzucał w istocie żadnej struktury organizacyjnej. Nie bardzo też rozumiem, dlaczego "Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich stanowi przywrócenie chrześcijaństwa z Nowego Testamentu w takiej formie, jak nauczał tego Jezus i Jego apostołowie". O jaką formę tu chodzi? I czy np. niektóre praktyki spotykane w katolicyzmie i prawosławiu stoją w sprzeczności z zasadami pierwotnego chrześcijaństwa? W czym tkwi wyjątkowość mormonów? O ile mi wiadomo, doktrynalnie uznają oni np. wielożeństwo, co jest raczej odejściem od nauk Chrystusa i apostołów w tej materii, a nie powrotem do źródeł. Nie bardzo też zrozumiałe jest to, że goście są mile widziani na zgromadzeniach niedzielnych mormonów, a zabrania im się wstępu do ich świątyni. Taka praktyka jest raczej nieznana w innych wyznaniach chrześcijańskich. Pytasz, jak deklarowana przez mormonów zasada, że każdy człowiek może czcić na swój sposób, gdziekolwiek i cokolwiek czcić pragnie ma się do katolickiej tolerancji religijnej. Obecnie, chyba jest z nią zbieżna, aczkolwiek w przeszłości - różnie bywało. Ciekawe jest też, że mormoni wierzą w przywrócenie Dziesięciu Plemion Izraela. Dlaczego dziesięciu, skoro plemion tych w tradycji żydowskiej było dwanaście (Rubena, Symeona, Lewiego, Judy, Issachara, Zabulona, Dana, Naftalego, Gada, Aszera, Józefa i Beniamina)? I które plemiona chcą z tego wykluczyć? Pozdrawiam. :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 19.04.2018 22:14

Bardzo ciekawy opis ..., i miasto widać na fotkach bardzo zadbane, chyba fajnie by było tam zamieszkać:)
Pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3113) dodano 19.04.2018 21:32

Kolejna ciekawa odsłona USA. Fascynuje mnie ten kraj od "zawsze", więc oglądam z ciekawością.

Pozdrawiam ;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!