m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (18):

 
Zydowski cmentarz w Worms powstal najprawdopodobniej w 1034 roku. Z data ta zwiazana jest tez budowa pobliskiej synagogi Na cmentarzu znajduje się około 2000 plyt nagrobnych Spoczywaja tu zarówno zwykli obywatele  jak i rabini Wśród najbardziej znamienitych osob należy wymienić M v Rothenburg czy A b Wimpfen Mimo ze pochowano ich w XIII wieku , wspólnoty zydowskie z całego swiata przyjezdzaja tutaj by pochylić się nad ich grobami Podobizny zwierzat na plycie informują o funkcji jaka zmarly sprawowal za zycia
Niestety czas jest nieubłagany dla plyt z piaskowca. Wielu już nigdy nie uda się odczytac Cmentarz polozony byl poza murami miejskimi Wormacji dlatego rozbudowywany był w kierunku zachodnim, gdzie znajdziemy nowsze nagrobki Nekropolie zamknięto w 1911 roku , kiedy to zmarłych zaczęto grzebać na nowym cmentarzu. Choc , jak podaja zrodla, ostatni pogrzeb odbyl się w okresie międzywojennym. Wiele nagrobkow ma znaczenie symboliczne , niestety nie zawsze  wiem jakie.
Zlamana kolumna  lub kolumna z wieńcem na gorze to grob dziecka lub kogos bardzo mlodego Dlonie sugerują ze osoba pelnila ważne funkcje religijne W tzw Rabintal czyli Dolinie Rabinow jest to czesty widok Na gorce czyli w nowszej części znajduje się ponad 1000 grobow i grobowcow Pochodza glownie z XVI i XVII wieku i sa dobrze zachowane Cmentarz jest otwarty dla zwiedzających . Wstep jest darmowy . Dziekuje za wizyte

najbliższe galerie:

 
Dom St.  Peter
1pix użytkownik pisanka odległość 0 km 1pix
Nadrenia-Palatynat cesarskie katedry
1pix użytkownik kikulisko odległość 2 km 1pix
Lorsch
1pix użytkownik pisanka odległość 16 km 1pix
Lauresham
1pix użytkownik pisanka odległość 16 km 1pix
Freinsheim
1pix użytkownik pisanka odległość 17 km 1pix
Mannheim - Wasserturm
1pix użytkownik claude odległość 18 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 01.11.2017 19:11

Achernar 51 , cmentarz rzeczywiscie jest niewielki , calosc liczy nieco ponad 1000 grobow, z czego wiele jest uszkodzonych , nieczytelnych lub lezacych w innych niz pierwotnie miejscach. W XVI wieku cmentarz powiekszono ( czesc ta znajduje sie wyzej i jest lepiej zachowana) do dzisiejszych rozmiarow. Cmentarz na Josefowie pochodzi z tego co wiem z XV wieku , wiec to okolo 400 lat roznicy , co w przypadku nagrobkow z piaskowca moze tlumaczyc zly stan tych z Heiliger Sand. Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5420) dodano 01.11.2017 01:32

Ciekawe miejsce. Nie wiedziałem, że najstarszy żydowski cmentarz w Europie jest właśnie w Niemczech (bo powszechnie za taki uważany jest cmentarz na praskim Josefovie - może dlatego, że jest dużo większy i lepiej zachowany)... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!