m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Do Avili wyruszamy z Fatimy rano, po drodze obserwuje tereny Hiszpanii pejzaż urozmaicony, wyżynny, pełen jarów, kotlinek, kamienisty, żółto-pomarańczowy. Tereny obecnego miasta Ávili zamieszkiwał celtycki lud Celtyberów, który zamieszkiwał te tereny około VIII wieku przed naszą erą. Na zdj. Pierwsze zarysy Avili. W starożytności tereny te zasiedlili Rzymianie, którzy wprowadzili tu swój system dróg i mostów. Po czasach rzymskich, władzę nad miastem przejęli Wizygoci - plemiona germańskie. Pozostałości po tym okresie zachowały się pomiędzy kościołami San Pedro i Santa Maria de la Antigua, gdzie odkryto grobowce Wizygotów. Na zdj.Słynne mury obronne w Avili. W VIII wieku Ávili trafiła pod panowanie Maurów. W czasie rekonkwisty, w 1085 roku Ávili została zdobyta przez Alfonsa VI. Z tamtych czasów miasto zyskało całkiem nową architekturę. Zostały zbudowane m.in. Las Murallas - obronne mury miasta z 88 wieżami oraz 9 bramami. Oto jedna z nich przez którą wchodzimy na plac i  klasztor  Convento de Santa Teresa. Fronton kościoła i klasztoru de Santa Teresa. Kolejne zdjęcia przedstawiają sanktuarium  Sw.Teresy.
Z miastem Ávila bardzo mocno związana jest postać świętej Teresy , która zaznaczyła swoją obecność w historii kościoła katolickiego.  Żyła ona w latach 1515-1582. Była zakonnicą (zakon karmelicki), teologiem i pisarką, a jej dzieła zapisały się w historii hiszpańskiej literatury. Jedne z ważniejszych dzieł św. Teresy to „Księga życia”, „Droga doskonałości”, „Księga fundacji” oraz „Twierdza wewnętrzna”. Teresa Sanchez została kanonizowana w roku 1622 przez papieża Grzegorza XV. Teresa Sanchez była pierwszą kobietą ogłoszoną przez kościół katolicki doktorem Kościoła w 1970 roku. Jest to postać kultowa dla miasta. Teresa kochała taniec i muzykę, a także literaturę popularną. Na zdj.Kościół w barokowym stylu mieści salę z relikwiami świętej i kaplicę ozdobioną scenami z jej życia. Miała też poczucie humoru, za które była lubiana, ale które przysparzało jej też kłopotów.
Była piękną młodą dziewczyną, a ojciec widząc zainteresowanie córki u płci przeciwnej wysłał ją na wychowanie do sióstr augustianek.  Przeżyła przemianę duchową podczas ciężkiej choroby, gdy przebywała w internacie szkoły klasztornej. Na zdj. Kaplica św.Teresy Postanowiła wtedy oddać się służbie Bogu.  Jednak nawet gdy została zakonnicą rozpierała ją energia i pragnienie dokonania zmian. Wprowadzała reformy i walczyła o swoje przekonania w obrębie klasztoru, aż po prawie trzydziestu latach założyła własny - klasztor Karmelitanek Bosych pod wezwaniem św. Józefa.
 Na zdj. Relikwia, podeszwa buta świętej Teresy. To jednak nie był koniec jej działań. Teresa włączyła się aktywnie w życie społeczne i rozwijała swój zakon, powołując do życia kolejne klasztory -
Na zdj. Figura świętej Teresy.
... 17 klasztorów sióstr zakonnych i 15 klasztorów męskich. Zorganizowała także misję karmelitów bosych w Kongo.
Na zdj. Relikwia Św.Teresy, palec. W Ávili na każdym kroku można zauważyć odwołania do św. Teresy. Na zdj. Pomieszczenia św.Teressy W klasztorze Convento de Santa Teresa można zakupić wiele pamiątek związanych z jej osobą, w przyklasztornej kaplicy można podziwiać obraz z jej podobizną. 
Na zdj. Pomieszczenia św.Teressy W przyklasztornej kaplicy obraz z jej podobizną. W miasteczku można też skosztować przysmaku, który był uwielbiany przez świętą Teresę - yemas. Na zdj. Bogato zdobione pomieszczenie św.Teresy. Smakołyk składa się głównie z żółtek jaj, cukru i soku z cytryny - przypomina on kogel-mogel, jednak jest bardziej utwardzony.
Jest też wiele relikwii z nią związanych, które nieco zaskakują turystów (np. podeszwa buta świętej Teresy. Na zdj. Nie wielki wirydarz z postacią św. Bram miasta. Kilka zdjęć z zabudowy starego miasta Avila. Miasto jako kolebka św. Teresy od Jezusa, zarówno na terenie otoczonym murami, jak i poza ich obszarem, miasto posiada wiele budynków o charakterze religijnym, związanych z życiem mistyczki.
Miasto posiada wiele budynków o charakterze religijnym, związanych z życiem mistyczki.
Na zdj. Urząd miasta i dziedziniec Na zdj. Urząd miasta i dziedziniec Na zdj. Urząd miasta i dziedziniec
św. Jan od Krzyża, rodak z Avila. Dziedziniec przed klasztorem  Convento de Santa Teresa. Na zdj. Słynne mury obronne w Avila. Panorama starego miasta.
Wizytówką Ávili są oczywiście jej mury obronne. Pochodzące z końca XI wieku, chociaż w późniejszym czasie były wielokrotnie wzmacniane i rozbudowywane. Okalają stare miasto w ponad 2,5-kilometrowym pasie, posiadają około 2500 blanek, 88 baszt i 9 bram. W średniowieczu czyniły z Avili miasto-twierdzę, praktycznie nie do zdobycia.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Avila - Miasto świętej Teresy
1pix użytkownik labcio odległość 0 km 1pix
3 x Avila - troszkę zabytków
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
3 x Avila - po marylkowemu
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
3 x Avila - po malarsku
1pix użytkownik ak odległość 2 km 1pix
Hiszpania-Avila
1pix użytkownik tereza odległość 4 km 1pix
Hiszpański-007 lipiec.
1pix użytkownik ak odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 13.11.2017 10:06

Bardzo urokliwe miejsce.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 10.11.2017 19:06

Czyzby wiekszośc siestę miała,że tak mało ludzi ???
Do zdjęć to oczywiście dobrze,no ale ...
Fajna miejscówa :)
Pozdrawiam !

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 10.11.2017 11:38

Ładna prezentacja, ale i miasto piękne... Poazdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 09.11.2017 18:08

Za Avilę dycha musi być. Te miasto polecam każdemu turyście :)
Pozdro.:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!