m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
MADERA długo i skutecznie opierała się naszym planom... Najpierw, ta niezwykle kiedyś ekskluzywna wyspa była zbyt droga jak na nasze możliwości... Potem długo dorastały nam inne priorytety...;) A żadnego programu z choćby jednym plusem nie było...;) W końcu jednak, choć na żaden plus nie załapaliśmy się, priorytety dorosły i usamodzielniły się, a wyspa jakby staniała, stając się dostępna dla zwykłych janushów, takich jak my...;) I oto, w końcu jesteśmy...:))
MADERA powitała nas słońcem... MADERA powitała nas majowym ciepłem... MADERA powitała nas kwiatami... Morzem kwiatów powitała nas zameldowana tu na pobyt stały PANI WIOSNA...;) Zachwyt budziły wszędobylskie strzeliste strelicje...:)) Czarowały bielą ścian i czerwienią dachów, przyklejone do zielonych zboczy domki wsi i osiedli...
I białe miasteczka moczące stopy na kamienistej plaży w ciepłej wodzie oceanu... Westchnieniom, ochom i achom nie było końca, a okrzyki - zrób nam zdjęcie, słyszałem co kilka kroków...;) I już pierwszego dnia, mimo rozpisanych wcześniej szczegółowych planów dziennych, powstał problem: Co i w jakiej kolejności na MADERZE zwiedzać? Czy zacząć od spojrzenia z okien wagonika kolejki linowej na wspinające się po stromych górskich zboczach FUNCHAL? A może powłóczyć się pieszo stromymi uliczkami miasta?
Kusiło pokryte złotem masowo kwitnących milionów żarnowców wnętrze wyspy...:) Intrygowała tajemnicza północna strona MADERY...? A moze ruszyć od razu na Pico Ruivo, by z dachu wyspy spojrzeć na ocean spowity oceanem kłębiących się białych chmur? Tyle piękna dookoła, od czegoż więc zacząć?...:)) Może zatem, tak jak większość odwiedzających wyspę Wiecznej Wiosny... Zacząć od stosunkowo łatwego szlaku wiodącego na zachodni kraniec MADERY - PONTA de SÃO LOURENÇO...?
Tak też zrobiliśmy. Zaopatrzeni w wodę, coś słodkiego na przegryzkę, w filtry przeciwsłoneczne i nieprzemakalne pokrowce na przypadek ewentualnego deszczu... Poszliśmy na szlak...;) Nie zapomniałem o moich samobieżnych górskich butach, które przed wyjazdem kupić kazała mi znamienita Obieżyświatka Kordula...;) Spisywały się doskonale...;) Pani Królowa też dzielnie sobie radziła...;)
Zwłaszcza schodząc w dół...;) A szlak, niby prosty i dość łatwy, raz prowadzi w dół, a potem jak na złość - pod górę... Pod górę było nieco trudniej...:(( Był to jednak nasz pierwszy dzień na MADERZE...;) Słońce niby nieostre, a jednak zdradliwie przypiekało przez cienką powłoczkę chmur... Deszczu żadnego nie zaznaliśmy...
Za to wiatr dmuchał przeraźliwe... Bezustannie i ze wszystkich stron... A dookoła, widoki jak z bajki...:)) PONTA de SÃO LOURENÇO o tej porze roku jeszcze zielony... Zwłaszcza od swojej północnej strony... Nasłoneczniona strona południowa zaczyna już przebierać się w żółto czerwonawe szaty...
Potopione w oceanie samotne iglice skał... I ich pozostałości, które uległy nacierającym falom... Hen, w głębi oceanu, majaczą niedostępne ILHAS DESERTAS... Mimo postępującego zmęczenia i upływu czasu, postanowiliśmy dojść tak daleko, jak tylko się da... Najdalej w ocean wysunięta część Przylądka - ILHEU da CEVADA i leżąca za nią ILHEU do FAROL z latarnią morską, jest już niedostępna: oddziela ją od reszty wyspy wąski przesmyk kipiącej pianą wody... Niechętnie, lecz jeszcze w promieniach zachodzącego już słońca, zaczynamy nieunikniony odwrót...
A za nami, coraz dalej i dalej, niezapomniany widok, wciąż jeszcze majem zielony - Przylądek Świętego Wawrzyńca, PONTA de SÃO LOURENÇO...:)) Wciąż oglądając się za siebie...

najbliższe galerie:

 
Madera - Ponta Sao Lourenco
1pix użytkownik andred odległość 1 km 1pix
Madera - Ponta de Sao Lourenco
1pix użytkownik czupur odległość 1 km 1pix
Madera cz. I
1pix użytkownik aiarenowe-opowiesci odległość 2 km 1pix
   MADERA - UDEPTUJĄC ŚW. WAWRZYŃCA
1pix użytkownik harmony odległość 2 km 1pix
Półwysep św.  Wawrzyńca
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix
Madera Przylądek św.  Wawrzyńca
1pix użytkownik gregy odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (62):

 
dominiak użytkownik dominiak(wpisów:7) dodano 03.12.2018 21:42

Piękne fotografie.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 11.12.2017 12:30

Ula,
dokładnie tak, jak zobaczyłem Twoją "Madera wiosną - słoneczne południe", pomyślałem dokładnie to samo. Różnica tylko w okolicznościach przyrody - mnie trafiła się pełnia kwitnienia i zapachu żarnowców, coś po prostu niesamowitego!
Dzięki za odwiedziny, serdecznie pozdrawiam!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 10.12.2017 15:40

TYle galerii juz widziałam z Madery, wcale ale to wcale nie oznacza, że kolejna jest nudna, bo widoki znane. Wręcz przeciwnie:)
Bardzo na tak.
Chyba na 19, mocno prawdopodobne, ze staliśmy w tym samym miejscu. Znaczy , że podoba nam sie to samo:))
Pozdrawiam:))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 22.11.2017 23:37

Śnieżko,
mnie też to wkurza, zwłaszcza w taką pogodę jak obecnie, wrrrrrrr!!!
Serdecznie pozdrawiam

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3431) dodano 20.11.2017 19:33

... i poczytać fajnie!

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3431) dodano 20.11.2017 19:33

Ładnie tam i wiosna. U nas wiosna za pół roku... Trochę mnie to wkurza.
Pomimo tego fajnie było pooglądać:)

piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:167) dodano 19.11.2017 20:04

...ten sam - Dzięki za link do Krainy, gdzie żarnowców żar rzeczywiście może zawrócić w głowie.
PS
Też mam takie swoje ulubione buty na "Ł" (sandaŁy) :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 15.11.2017 23:22

Ten sam gatunek - żarnowiec miotlasty - Sarothamnus scoparius. Są ich tam miliony, ale gdy nie kwitną, to raczej mało kto je zauważa, ja też nie wiedziałem, że jest ich tam aż tyle...:))
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=33229#

piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:167) dodano 15.11.2017 22:11

Słusznie prawisz, Przemku, dlatego dobrze się Ciebie czyta. Powiedz, czy żarnowce na Maderze są takie same jak w Polsce :)

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 14.11.2017 08:39

Przemek, Pico Ruivo zrobiło na nas ogromne wrażenie, szczególnie odcinek od Pico Arieivo. Myślę, że na Was również, jeśli szliście właśnie od tej strony. Z drugiej strony szlak jest mniej eksponowany i z tego co piszą nieco lżejszy. Idąc od Arieivo zdobywamy de facto dwa szczyty - Pico Ruivo oraz Pico Arieivo w drodze powrotnej, bo tu wracając znów mamy spore podejście. Trochę tutaj się zmęczyliśmy, ale warto było :-).

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 13.11.2017 23:47

Mocar,
dziękuję!...:))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 13.11.2017 23:46

Andred,
;))))))))

mocar użytkownik mocar(wpisów:2806) dodano 13.11.2017 22:25

Galeria tygodnia w pełni zasługuje na to wyróżnienie - moje gratulacje!
Pozdrawiam.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 13.11.2017 21:53

Przemysław, nie jestem w stanie tyle zrobić ile jestem w stanie obiecać ;-)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 13.11.2017 21:43

No widzisz: my tylko 8 dni. Ale na Pico Ruivo weszliśmy...;)

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 13.11.2017 21:14

Przemku, rzeczywiście mieliście pecha z tą ulewą na Monte. Chmura tam zawsze wisi, ale rzadko pada. Na Maderę musicie więc wrócić. Nie mówię tutaj o wyjściu na Pico Ruivo, bo od strony Pico Arieivo gdzie jest oczywiście najładniej to wycieczka trochę wyczerpuje, szczególnie takich piechurów jak ja, którzy właśnie oderwali się zza biurka i wystartowali w góry. Spacery lewadami są piękne i w praktycznie nie męczące, bo lewady spływają baaardzo łagodnie opadającymi pułkami - a widoki przednie. Z czasem będę je zapodawał na OS, zresztą w szczegółach będą opisane na TU i TAM :-). Jak coś to służę radą. Byliśmy tam 14 dni z czego 13 przewędrowaliśmy i przejeździliśmy, bez dnia odpoczynku. Oj warto było :-)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 13.11.2017 20:46

Mariusz,
dziękuję!...:))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 13.11.2017 20:44

Gregy,
dziękuję! Tak, też wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem Madery i powiem tak, jak odpowiedziałem Leszkowi, gdy zapytał mnie, która wyspa podobała mi się bardziej: Sao Miguel, czy Madera? Otóż nigdy nie zapomnę niektórych widoków Sao Miguel gdzie byłem chyba wszędzie, ale chętnie wrócę jeszcze raz na Maderę, bo tu zostało mi jednak jeszcze sporo do zobaczenia. Byliśmy na Maderze po prostu za krótko, a nasza mobilność nie jest niestety już taka jak kiedyś.
Natomiast koszem - nie zjechaliśmy. Nie dlatego żebyśmy skreślili to w naszych, wręcz odwrotnie - plan taki był. Pojechaliśmy na Monte kolejką linową, w końcu też duża atrakcja, z zamiarem zwiedzenia ogrodów i by później zjechać w koszu. Pani w kasie na dole odradzała nam wjazd na górę twierdząc, że na górze jest ulewa. Ale ponieważ na dole była piękna pogoda, nie uwierzyliśmy i mimo wszystko pojechaliśmy na górę. Ku naszemu ogromnemu zdziwieniu, rzeczywiście lało tam tak, ze nie sposób było wyjść na zewnątrz z budynku stacji. Okazało się też, ze ze względów bezpieczeństwa operatorzy sań zwinęli sprzęt i nie zjeżdżali, bo ulice zamieniły się w rwące potoki. Ogrodów też nie dało się zwiedzać. Zjechaliśmy więc s powrotem na dół, a na dole - piękne słońce i ani śladu jakiegokolwiek deszczu. Ot: na Monte uwiesiła się jedna, jedyna chmura i płakał deszczem. Tylko tam...
Dzięki za odwiedziny, z przyjemnością obejrzę Twoja galerię. Ale po meczu!...;)
Pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 13.11.2017 20:31

Andred,
Ty nie obiecuj, Ty to po prostu rób!...;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4841) dodano 13.11.2017 17:34

GRATULACJE !!!

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 13.11.2017 17:07

No Przemku, gratuluję GT. Byliście na Maderze miesiąc przed nami. W czerwcu Wawrzyniec już jest trochę bardziej rudy i wysuszony niż w maju. Powiem szczerze, że Madera zrobiła na nas ogromne wrażenie. Do tej pory trzymają mnie piękne widoki klifów, świetnie przygotowane górskie szlaki, a szczególnie ten na Pico Ruivo no i oczywiście ścieżki wzdłuż lewad. Mam nadzieje, że zjechaliście koszem z Monte. Kto koszem nie zjechał to nie poczuł całej Madery:-). Zaraz wstawiam swoją część Madery - spacer lewadą Nova. Później jeszcze ładniejsze miejsca :-).

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 13.11.2017 16:12

Przemysław, to prawda, że ostatnio rzadko bywam na OS....nie tylko na Twoich ale także na innych galeriach.
Poprawy już nie obiecuję, ponieważ nie raz już obiecywałem i co z tego wyszło?
Ja już dwa razy zdobyłem Pico Di Ruivo. Pierwszy raz kilka lat temu od strony Pico di Areiro, a w tym roku poszedłem na łatwiznę i też od Santany.
Madera niezmiennie piękna.....w rzeczywistości i na zdjęciach.
Pozdrawiam,
andred

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 13.11.2017 12:29

Nolu,
obyś nie musiała czekać zbyt długo. Chociaż wiem jak to jest. Ja też od dawna miałem i mam kilka miejsc w planach i różnie z tym idzie. Jak wspomniałem, niedawno oglądałem Twoje obie Sardynie, bo m.in. tu mi "padło na mapie". Ale nie tylko...
Do Madery przygotowywałem się długo, obejrzałem chyba wszystkie galerie na OS, (jest ich dużo i wiele bardzo dobrych), także sporo innych i dużo czytałem. A i tak na wyspie nie wszystko widziałem, co chciałem: 8 dni jak na moją mobilność, to trochę mało. Ale Ty dasz radę. radzę starannie dobrać termin, bo kolorystyka wyspy jednak zmienia się, mimo, ze kwitnie cały czas, tylko co innego. Ale jeśli chcesz zobaczyć złoto milionów żarnowców, to połowa maja. Przyznaję - żarnowce mnie zaskoczyły...:))
Serdecznie pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 13.11.2017 12:21

Lucy,
dziękuję i pozdrawiam!...:))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 13.11.2017 11:18

Przemek Madera ciągle przede mną, ale będzie musiała troche poczekać;) A ja już od dawna marzę o tej pięknej, wiecznie zielonej wyspie, tylko zawsze było coś innego, jak u Ciebie:) Czekam na dalsze odsłony, bo na pewno mniemam będą!:) pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3106) dodano 13.11.2017 00:23

Gratuluję 😊.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 12.11.2017 23:31

Cześć Andred!
Sam byłem zaskoczony oglądając różne galerie z PONTA de Sao Lourenco na portalu, m.in. Twoją, że może on być on tak aż zielony. Mało tego, krótko wcześniej był on pewnie jeszcze bardziej zielony, bo po południowej jego stronie było już sporo zeschłych traw i innych roślin. A propos zaś Twojej galerii, to chyba właśnie pod jej wpływem, (i Harmony), zanotowałem sobie przed wyjazdem, żeby zawsze mieć wodę. Mieliśmy zawsze. Czasem nawet przydawała się i moje drogocenne buty nie były narażone na wymiane...;)
Dzięki za odwiedziny, (coś rzadkie ostatnio), i serdecznie pozdrawiam!

PS: na Pico Ruivo też weszliśmy i tam woda przydała się, chociaż szliśmy od strony Santana i tam prawie pod samym szczytem są obficie tryskające źródła!

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.11.2017 23:00

Niby na Maderze zawsze wiosna ale w maju jak widzę jest bardziej zielono niż np. we wrześniu czy październiku kiedy ja tam byłem.
Ciekawy jestem co jeszcze zwiedziliście na Maderze. Czekam na następne galerie.
Pozdrawiam,
andred

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 12.11.2017 22:42

Nola,
wyspa piękna obłędnie! Na pewno odwiedzisz. Byłem przekonany, że już ja odwiedziłaś, ale coś pomyliłem: dziś oglądałem Twoja Sardynię i pewnie z automatu "przeniosło" mi się na Maderę.
Dzięki za odwiedziny, pozdrawiam!

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.11.2017 22:37

:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 12.11.2017 22:37

Voyager,
domyślam się: muszę popracować nad funkcją "distortion"...;)
Trafne spostrzeżenie, dziękuję i pozdrawiam!...;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 12.11.2017 21:44

Piękna, zielona wyspa, cudne widoki:) mam nadzieję kiedyś i ja tam dotrę:) pozdrawiam:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.11.2017 20:54

Nie wszystkie zdjęcia są z Ponta, ale i tak jest to najlepsza galeria w tym tygodniu ;) Trochę bym popracował nad niektórymi fotkami jeszcze, wiesz o co mam na myśli.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 12.11.2017 19:27

Patrz, Lucy - patrz.
I byle skutecznie. Oba kierunki zresztą słuszne, ja jeden mam już za sobą, ale właśnie myślę o tym drugim...;)
Decyzja!!!...;)))

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3106) dodano 12.11.2017 18:46

A już myślałam, że podróż na Maderę lub La Palmę zrealizuję a tu klops!Muszą poczekać.Oglądam kolejny raz i napatrzeć się nie mogę😊.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 12.11.2017 17:23

Mariusz,
na 1000% nie pożałujesz, to niemożliwe. Polecam wyjazd w maju!
Pozdrawiam!

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4841) dodano 12.11.2017 14:50

Kolejna prezentacja Madery,która i mnie przybliża do jej odwiedzin :)
Juz nie moge sie doczekać :)
A tymczasem sie ogrzałem,dzieki :)
Pozdrawiam !

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 12.11.2017 14:22

Doracz,
dziękuję za odwiedziny i serdecznie pozdrawiam!
:))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 12.11.2017 14:21

Teresko,
zauważyłem, że śledzisz też inne prezentacje z Madery: jest tu takich sporo i to bardzo dobrych. I dobrze czynisz, bo Madera to świetne miejsce na nawet dwutygodniowe wakacje. Tu nudzić się nie można. A z potencjalnych terminów zachęcam do wyjazdu majowego: tylko w tedy zobaczysz złotem żarnowców posypane górskie zbocza...:))
Serdecznie pozdrawiam!

doracz użytkownik doracz(wpisów:1232) dodano 12.11.2017 02:33

Bardzo piękne miejsce i ciekawie pokazane. Pozdrowienia :)

piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:167) dodano 12.11.2017 00:32

Świetna przygoda - też bym chciała taką przeżyć. Magiczne miejsca - nie dziwię się, że wciąż oglądaliście się za siebie. Śliczne zdjęcia - zachwycają kolorami i kadrami. Pozdrawiam i Gratuluję!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 11.11.2017 22:17

Sona,
piękna niezaprzeczalnie, myślę nawet, że to i tak mało powiedziane....:))
A co do odległości od Wysp Kanaryjskich i od Santa Cruz na Teneryfie, dokąd są ewentualnie przekierowywane loty, to i tak jest o więcej niż połowę bliżej, niż wracać do Lizbony, czy nawet do Faro. Sprawdzałem!...;)
Dziękuję za odwiedziny i serdecznie pozdrawiam dawno nie widzianą Obieżyświatkę!
:))

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 11.11.2017 21:59

Pięknie...zawsze z zachwytem wracam na wyspę :) tylko chyba nie jest ona zbyt blisko Wysp Kanaryjskich... pozdrowienia serdeczne

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 11.11.2017 21:54

Woja,
tak, pogodę to chyba ustrzeliliśmy na loterii...:)))
Sądząc po przygodach z pogodą jakie spotkały nasze Koleżanki i Kolegów z portalu, którzy w tym roku też byli na Maderze, aż nie wierzę, że mieliśmy taki fart.
Galerii, też mam nadzieję, że będzie więcej, natomiast co do jednego jestem pewienA: wszystkie bez deszczu, co na Maderze wcale nie jest takie oczywiste, zwłaszcza na północy tej naprawdę bajecznie pięknej wyspy.
Dziękuje za odwiedziny i jak zawsze serdecznie pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 11.11.2017 21:49

Lucy,
to cieszę się bardzo Twoim zachwytem, zwłaszcza, że po Kanadzie masz poprzeczkę zawieszoną bez wątpienia, (i słusznie), bardzo wysoko...;)
Mam też nadzieję, że kolejne podróże nie będę jednak czekać zbyt długo: no, powiedzmy - nie dłużej niż do wiosny...;)
Dziękuję za odwiedziny i serdecznie pozdrawiam!

woja użytkownik woja(wpisów:567) dodano 11.11.2017 21:44

Wow, ale pogodę ustrzeliłeś na kapryśnej Maderze!
Mam nadzieję, że będzie więcej galerii:-)
Pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3106) dodano 11.11.2017 21:10

Ja już jestem zachwycona a co dopiero gdybym tam się znalazła! Podróże chwilowo muszą poczekać.Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 11.11.2017 13:53

Wielkopolanko,
zdjęcia zdjęciami, nie oddadzą one całego piękna wyspy. Ale jeśli tam wybierzesz się, a gorąco zachęcam, jestem tego absolutnie pewien, będziesz zachwycona!!
Serdeczne dzięki, pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 11.11.2017 13:51

Romario,
mam nadzieję, że wypadłem w miarę pozytywnie...;)
Dzięki za miłe słowa, serdecznie pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 11.11.2017 13:50

Cześć Leszku!
Tak, to Porto da Cruz, knajpka po lewej schodząc do "plaży". Niewykluczone, że siedzieliśmy przy tym samym stoliku. Z tym, ze ja wciągnąłem tam przepyszne krewetki w doskonale doprawionym sosie. W ogóle, nigdzie nie jadłem lepszych krewetek, niż w Portugalii. Coś w tym jest...;)
Natomiast, która wyspa podobała mi się bardziej, Sao Miguel czy Madera - bardzo trudne pytanie i nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć, bo każda jest jednak w mojej ocenie inna. Jedno jest jednak pewne: nigdy nie zapomnę jezior kraterowych Sao Miguel, zwłaszcza wprost bajkowego Lagoa do Fogo, ale chętnie wrócę jeszcze raz na Maderę, gdzie zostało mi jeszcze sporo do zobaczenia...:))
Dziękuję za odwiedziny i serdecznie pozdrawiam!

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1951) dodano 11.11.2017 10:28

Przemku piękny zwiastum Waszego wyjazdu....widoki bajkowe...na pewno tu powrócę....
pozdrawiam serdecznie:)

romario użytkownik romario(wpisów:259) dodano 11.11.2017 08:59

Fajne kadry, chociaż tym razem obejrzałem Twoją galerię pod kątem kolorów ;)
Jest ok :)
No a sama wyspa genialna. Chociaż nigdy tam nie zawitałem, to tyle razy już miałem sposobność ją oglądać na portalu, że tym razem czułem jak bym tam już kiedyś był :)

Pozdrawiam!

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5620) dodano 11.11.2017 00:22

Narobiliście mi trochę apetytu tą dyskusją na tematy kulinarne, a Twoje zdjęcia 13 i 15 przypomniały mi, że właśnie tam jedliśmy pyszne rybki i ośmiorniczki i oglądaliśmy finałowy mecz ME 2016 między Francją i Portugalią. A swoją drogą, Przylądek Świetego Wawrzyńca był też naszym pierwszym szlakiem na Maderze...
Miło było sobie przypomniec wiele znajomych miejsc, pokazanych w Twojej galerii. Ciekaw jestem, która wyspa podobała Ci sie bardziej - Madera, czy Sao Miguel na Azorach? Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 10.11.2017 21:42

nie mam czasu, muszą być w lodówce :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 10.11.2017 20:11

Nie, wcześniej, choć faktycznie, nazwa pochodzi z języka francuskiego - mayonnaise. Mayonnaise, to przymiotnik. Ale jak literę "y" zastąpisz pierwotną "h", to jesteś w Mahón, stolicy Minorki, która jakiś cza okupowali Francuziki i naparzali się o wyspę z Angolami. Wtedy powstała nazwa sosu, bo sam sos- majonez prawdopodobnie znany był od dawna i był robiony na rózne sposoby w wielu miejscach. Także w Polsce...;)
PS:
nie trzymaj jajek, (na twardo zwłaszcza), w lodówce. Powinny być jedzone ciepłe lub przynajmniej w temperaturze pokojowej - są lepsze...;)

ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 10.11.2017 19:56

a zawsze myślałem , że francuski (wynaleziony podczas I wojny światowej ) ... :D

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 10.11.2017 19:53

Weź też majonez. W końcu to hiszpański wynalazek - z Minorki...;)

ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 10.11.2017 19:52

żarłok z Ciebie... zrobiłeś mi smaka , idę po jajko na twardo (z lodówy) i herbatniki :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 10.11.2017 19:35

Andrzej,
potem było jeszcze piękniej, ale schabu nie jadłem.
Za to trafiliśmy super knajpkę na "naszej" ulicy w Funchal, gdzie codziennie jadłem najlepszą na świecie zupę rybną, właściwie gulasz rybny, tak gęsta była. Właścicielka do tego stopnia się wzruszyła, że tak lubię jej zupę, (i nie tylko), ze pod koniec pobytu podawała bez zamawiania ot tak, na "dzień dobry", jako poczęstunek od firmy.
Ryba espada zapiekana z bananami tez była super...;)
Aaa: i mają bardzo dobre piwo, tylko zapomniałem jak się nazywa. Ale jeszcze sobie przypomnę...;)
Pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 10.11.2017 19:28

Pisanka,
tam ciepło jest zawsze - nawet jak Maderczycy narzekają, ze zimno. No ale chodzić w zimowym płaszczu, gdy na zewnątrz jest 20-22 stopnie, to chyba przesada jednak jest, a widziałem na własne oczy...;)
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam!

ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 10.11.2017 19:21

Pięknie zaczęliście chociaż znając Twoje zamiłowanie do żarcia, to byłem prawie pewny, że zaczniesz od otworzenia weku marynowanego schabu z oliwkami i ananasem :DDD
Pozdrówki :)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 10.11.2017 19:17

Niesamowite widoki, az sie cieplo robi w pochmurny listopadowy wieczor .Pozdr

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!