m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Parking i widok na Królewską Kaplicę pw.św.Izydora i prawie całą miejscowość, którą wybudowano na zlecenie króla Karola III w XVIII w. 
Do kapliczki nie zachodziłem bo była akurat msza... Główny placyk i widok na urząd miasta, posiadają takowy ale i tak muszą się słuchać tych z Aranjuez. Idę osią symetrii gdyż tak geometrycznie wybudowano tę kolonię ... W miejscowości obecnie żyje około 1000 mieszkańców i jest tu niezwykle cicho, czysto i spokojnie... ...osią docieram do Rondy Karola III , to taka mała obwodnica otaczająca całe sioło od początków jego powstania. Wytyczała też jakby granicę. Wszystko co jest poza, to nowe i dobudowane.
Z każdej strony można dostać się do osi, wiadomo, symetria :) Narożnik Rondy... zakręcam ... ...idę wzdłuż pięknego parku i wreszcie tam się zagłębiam... Taras widokowy na żyzną dolinę Arnjuez. Stąpam po przysypanych ziemią stropach piwnic, których  szukałem ... ...już widać wejście ... Przed wejściem mały ale ładny ogród w stylu francuskim.
I zaraz wejście do piwnic, ale nie tak łatwo, trzeba być zapisanym na liście (telefon lub internet) no i płacimy dychę w euro, droga otwarta o konkretnej godzinie :) ... czekamy na poganiacza :) rozglądam się i... jeszcze nie ma ... odremontowano stare drzwi na początku XX w przywalone zeschłym błotem do połowy ! poganiacz jest wchodzimy do środka... korytarz galeria, główny ... ma blisko 400 metrów  w nim dojrzewało królewskie winko ! I teraz też to robi , tylko nie ma nic wspólnego z królewskim ale jest równie dobre , a nawet lepsze !
Galerie mają szerokość 4,5m i przebiegają pod ziemią w poprzek całej miejscowości aż do byłej królewskiej części naziemnej zwanej El Lagar Główny korytarz był przeznaczony na wino, tu dojrzewało w bekach , a później w dalszej części leżakowało już zabutelkowane. Korytarz główny ma 10 świetlików i 8 pionowych kanałów wentylacyjnych. Które na początku XX wieku były zaślepione przez pomysłową francuską firmę hodującą w piwnicach ... pieczarki ! Tym sposobem doprowadzili prawie do ruiny  podziemia, pozbawione wymiany powietrza i nasycone wilgocią prawie w 90 procentach ! Dobrze, że wreszcie zwrócono uwagę na zabytek niespotykanej klasy i go uratowano. To jedyne w Europie piwnice królewskie z unikalną architekturą XVIII wieku. Patrzę jak tu skubnąć winko :) Galeria boczna, tu winka nie było.
Na 115 metrach długości przechowywano oliwę,
obecnie służy do składowania pustych bek czekających do napełnienia winkiem a ło ! poganiacz opowiada nam o urządzonkach z epoki , których garść rzucono nam przed oczy... w niszy łuku widoczny świetlik , a nad nami komin wentylacyjny, teraz drożny :) ...tu ...
... ... ... ... ... odwrotka głównego, tam daleko wejście...
poganiają nas dalej... ciemno, zdjęcia na wyższym ISO i wydłużonym czasie z podpórki, na beczkach , łokciem o ścianę itp. Wiedziałem , że na statyw nie będzie czasu więc nawet nie brałem :P winko leżakuje i nadal nie ma możliwości przywłaszczenia sobie butelczynki :) za wrotami z szyby w krótkim korytarzyku produkcja trwa, metody współczesne... ładnie wyeksponowane winko, aż mnie swędzą łapy :DD ale poganiacz czujny ! pogania nas dalej i dalej ...
schody do wyjścia,  zarazem wejścia do części królewskiej czyl El Lagar  tu panie na lewo , panowie na prawo, ważne bo to część zwiedzania z degustacją, miejsce trzeba zrobić :) Budynek naziemny ma 70 m długości, dwa rzędy murowanych słupów, na których wsparte jest 12 kopuł, te z kolei przykrywa dwuspadowy dach. Będziem pić ! :))
Niestety ja winko bezalkoholowe, tzw mosto trzeba wrócić autkiem do domku :( moje mosto :)
chlup ! Lekarstwo dla Marylki kupiłem ! Winko królewskie z Piwnic Królewskich Cortijo de San Isidro.
Wyzdrowiała !! :D

najbliższe galerie:

 
Pałace - Aranjuez
1pix użytkownik ak odległość 4 km 1pix
Aranjuez
1pix użytkownik figielek odległość 6 km 1pix
Toledo
1pix użytkownik mereks odległość 10 km 1pix
   HISZPANIA - KASTYLIA-LA MANCHA NA JEDEN DZIEŃ
1pix użytkownik harmony odległość 13 km 1pix
Street i nie tylko - hiszpańska jesień 2017
1pix użytkownik ak odległość 14 km 1pix
Uliczkami Chinchon
1pix użytkownik ak odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 12.11.2017 15:27

Przemysławie i dobrze, że się nie dziwisz, bo Tobie po prostu tego robić nie wypada ! :DDD
Pozdrawiam :D

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 12.11.2017 15:25

Pipolu zależy od organizmu ... ale za friko są tylko dwie lampki, reszta płatna, a wtedy kto wie ? Jeśli zasmakuje ? :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6300) dodano 12.11.2017 14:09

Nie dziwię się, że po takiej degustacji można widzieć "na okrągło" jak Ty. Tzn. wielkie pardon: Twój obiektyw.
Pewnie też tak był miał - tzn. mój obiektyw, obiektywnie rzecz ujmując...;)
Ppppoozzzzdrawiam!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 12.11.2017 13:32

można się tam zadegustować do nieprzytomności ? ; )

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 11.11.2017 22:37

Lucy... masz rację :)
Pozdrówki :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 11.11.2017 21:19

Warto było zwiedzić Piwnice Królewskie -chociażby dla zdrowotności Marylki😉.Pozdrówki.

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 11.11.2017 08:33

Achernarze spoko , będzie i klimatyczna bodega, zaprezentuję w przyszłości :D
Ta jest ewenementem na skalę Europejską tamtych czasów czyli XVIII wieku, żaden król i w żadnym kraju takiej wybudować nie nakazał, tylko tu. Jest jedyna i dlatego taka cenna. Dobrze, że ją uratowano.
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 11.11.2017 00:36

Pamiętam, że przez Aranjuez przejeżdżałem jadąc pociągiem z Madrytu do Toledo. No i miejscowość kojarzy mi się ze słynnym koncertem Joaquina Rodrigo, o winie z tych okolic i takich okazałych piwnicach dowiedziałem się dopiero z Twojej galerii. Kiedyś miałem okazję zwiedzić piwnice w Tokaju na Węgrzech. Tam były również podobne omszałe butelczyny i oczywiście - degustacja różnych gatunków "vino regum - rex vinorum", jak określają Tokaj, a sala w której odbywała się degustacja była w piwnicy, oświetlanej świecami - więc nastrój był chyba lepszy, niż w prezentowanej przez Ciebie sali. Gdybyś był - polecam zwiedzanie tych piwnic w Tokaju, albo drugich w pobliskiej Tolcsvie... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!