m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Miasto Włodzimierz zostało założone w 990 r.przez kijowskiego księcia Włodzimierza I Wielkiego. W XII w.Włodzimierz stał się faktyczną stolicą Rusi,którą pozostał do XIV w. kiedy przeniesiono stolicę do Moskwy. Jedną z najważniejszych budowli Włodzimierza jest Sobór Uspieński / Zaśnięcia Matki Bożej / powstały w XII w. Sobór zbudowany na planie kwadratu miał początkowo tylko jedną, centralną kopułę na okrągłej,bębnowatej wieży.W trakcie odbudowy dodano mu jeszcze cztery,sharmonizowane z całością. W Soborze Uspieńskim pochowano  ks.Andreja Bogolubskiego,jego brata Wsiewołoda III oraz innych członków rodziny książęcej. W soborze zachowały się  cenne freski,część z nich namalował słynny ich twórca Andrej Rublow.
W Soborze Uspeńskim od XII w.koronowali się wszyscy wielcy książęta Rusi,dopiero w XV w.książę Iwan II Srogi przeniósł ceremonię do Moskwy. Główną relikwie cerkwi / i całej Rusi / była Włodzimierska Ikona Matki Bożej przeniesiona w XIV w. do Moskwy. Kompleks architektoniczny otacza park na nadklaźmiańskiej skarpie.Stoi w nim brązowy pomnik ks.Włodzimierza na koniu.
Obok Soboru Uspeńskiego znajduje się Sobór Dmitriewski.Była to świątynia pałacowa wielkiego księcia Wsiewołoda III poświęcona jego patronowi św.Dymitrowi Sołuńskiemu.  Zbudowany na planie kwadratu z trzyczęściowymi fasadami na wszystkie strony świata i centralną,okrągłą wieżą zakończoną złoconą,płaską kopułą uchodzi za najpiękniejszą staroruską świątynię zachowaną do naszych czasów. Wieże i ściany soboru pokryte są białym wapieniem,przepięknie rzeźbionym przez mistrzów ruskich i greckich.
We wspaniałych dekoracjach architektonicznych są głębokie płaskorzeźby świętych,centaurów,lwów,borsuków oraz wymyślne sploty o tematyce roślinnej. W centralnej części trzech fasad znajduje się scena z biblijnym królem Dawidem,symbolizującym w sztuce średniowiecznej piękno i harmonię świata. Na ścianie północnej przedstawiony został książę Wsiewołod na tronie w otoczeniu synów.
Klasycystyczny żółty budynek pochodzący z XVIII w.nazywany '' Pałaty ''/ izby ew.sale /. W przeszłości były w nim gubernialne kancelarie,sąd okręgowy i pierwsza tutejsza drukarnia. Złota Brama z XII w.była pięknym przykładem architektury wojenno-inżynieryjnej.Jednak jej średniowieczny wygląd został w istotny sposób zmieniony przez przebudowę i dobudowy dokonane w XVII i XVIII w.
Złota Brama była pierwotnie fragmentem fortyfikacji miejskich i była wzorowana na złotej bramie w Konstantynopolu. W dawnej Cerkwi Troickiej / św. Trójcy / zbudowanej w XX w. z czerwonej cegły,mieści się obecnie muzeum gusiewskich kryształów,haftów oraz szkatułek. Pomnik na część 850 lecia miasta Włodzimierz. XX - wieczny Teatr Dramatyczny.

najbliższe galerie:

 
Władimir nad Klaźmą
1pix użytkownik muzelea odległość 1 km 1pix
Rosja-Suzdal
1pix użytkownik tereza odległość 31 km 1pix
Suzdal nad Kamienką
1pix użytkownik muzelea odległość 31 km 1pix
Siergijew Posad 2
1pix użytkownik wo odległość 140 km 1pix
Rosja-Siergijew Posad
1pix użytkownik tereza odległość 142 km 1pix
Rosyjskie klimaty
1pix użytkownik tereza odległość 143 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3908) dodano 09.01.2019 13:11

Pozdrawiam Was serdecznie :]

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:683) dodano 01.01.2019 17:58

Piękny Sobór Uspieński, piękna galeria, ciekawa historia. Pozdrawiam serdecznie.

wo użytkownik wo(wpisów:369) dodano 31.12.2018 19:44

piękna galeria. nie udało mi się dotrzeć do Włodzimierza i Suzdala. granicę łotewsko-rosyjską mieliśmy przekroczyć 15 lipca 2018. tego dnia Rosjanie nikogo do siebie nie wpuścili i musieliśmy spędzić dodatkowy dzień w Rezekne. wyżej wspomniane miasta wypadły z programu. bardzo żałuję, ale dzięki tej fotogalerii mogłem odczuć częściową rekompensatę. bardzo dziękuję i pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5620) dodano 30.12.2018 00:23

Piękna galeria. Przed laty miałem okazję odwiedzić Włodzimierz i pobliski Suzdal, ale wtedy zabytki nie były tak zadbane... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!