m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Plac Czerwony w Moskwie to najbardziej znany plac w stolicy i całej Rosji. Ma 330 m długości i 70 m szerokości. Został wpisany na listę UNESCO w 1990 r. Państwowe Muzeum Historyczne powstało w XIX w. Styl w którym zostało zbudowane nawiązuje do architektury Kremla. Trudno nie dostrzec podobieństwa wież muzeum z basztami na murach otaczających Kreml. Muzeum zostało zaprojektowane przez Władimira Sherwooda w tzw. rosyjskim stylu narodowym. Brama prowadząca na Kreml.
Będąc na Placu Czerwonym nie można pominąć Mauzoleum Lenina. Jest to budowla z czarnego i czerwonego marmuru. Schody prowadzące w stronę sarkofagu wyłożone są czarnym marmurem, nie ma żadnej dekoracji, a przyciemnione światło dodatkowo podkreśla żałobny nastrój. Spoczywający tam od kilkudziesięciu lat Lenin prezentuje się jak żywy. Jednak nasuwa się lekkie powątpiewanie w autentyczność ciała wielkiego wodza. Baszta Spasska jeden z obiektów fortyfikacyjnych w obrębie umocnień Kremla. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektonicznych kompleksu Placu Czerwonego. Posiada zegar wieżowy z kurantami, wydzwaniającymi oficjalny czas moskiewski. Nieopodal mauzoleum, w murze kremlowskim, pochowane są szczątki najwybitniejszych działaczy byłego Związku Radzieckiego i dowódców wojskowych: Tuchaczewskiego, Żukowa, Rokossowskiego, kolejnych sekretarzy generalnych partii, ale także Jurija Gagarina.
Są też czarne nagrobki oraz popiersia kilkunastu najbardziej  zasłużonych '', w tym także Beri, Dzierżyńskiego oraz Stalina. Dla wielu Rosjan ciągle są to bohaterowie i twórcy potęgi sowieckiego imperium. Grób Nieznanego Żołnierza istniejący od 1967 r. ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej walczących w II wojnie światowej. Prochy żołnierzy pochowanych w grobie należą do ofiar bitwy pod Moskwą w grudniu 1941 r.
Częścią pomnika są również urny zawierające ziemię z tych miast, które otrzymały tytuł Miasta Bohatera. Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie. W soborze tym przechowywano Kazańską Ikonę Matki Bożej, otaczaną w Rosji wielkim kultem. Towarzyszyła ona księciu Dmitrijowi Pożarskiemu w jego zwycięskiej kampanii przeciwko okupującym Moskwę Polakom. Pierwsza wzmianka o istnieniu w tym miejscu cerkwi pochodzi z XVII w. W 1936 r. władze stalinowskie zdecydowały o zniszczeniu obiektu i wzniesieniu na jego miejscu publicznej toalety. Sobór odbudowano dopiero po upadku ZSRR.
GUM - centrum handlowe na Placu Czerwonym. Pomysłodawcami centrum byli architekt Pomierancew i inżynier Szuchow, którzy wygrali konkurs, jaki się odbył w Moskwie w 1888 r.
Autorzy połączyli konstrukcje z żelaza i szkła z formami staroruskiej architektury. W trzypiętrowym gmachu, składającym się z trzech podłużnych pasaży, zmieściło się ponad tysiąc sklepów. Konstrukcja stropów pasaży - metalowe kratownice w kształcie łuku z oszklonymi piętnastometrowymi przęsłami to unikalne i śmiałe rozwiązanie jak na koniec XIX wieku.
Arbat lub Stary Arbat to słynna ulica w centrum Moskwy, położona na zachód od murów Kremla. Ulicę wytyczono już w XV w. ale na znaczeniu ulica zaczęła zyskiwać dopiero w drugiej połowie XVIII w. Ulica otoczona jest też ciekawymi gmachami i budynkami. Większość z nich pochodzi z początków XX w. i stanowi ciekawe przykłady architektury secesyjnej. Na Arbacie znajduje się tez kilka pomników z których na uwagę zasługuje monument Bułata Okudżawy i Aleksandra Puszkina. Pomnik Aleksandra Siergiejewicza Puszkina i jego żony Natalii Gonczarowej vis a vis domu gdzie mieszkał. Monument Bułata Okudżawy. Kompozycja składa się z dwóch łuków z cytatami utworów Okudżawy, rzeźby samego poety wychodzącego spod łuku, stołu i dwóch ławek. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 2002 r.
Fontanna '' Księżniczka Turandot  w pobliżu Teatru Wachtangowa na Arbacie zbudowana w 1997 r. przypomina ostatni spektakl reżyserowany przez Jewgenija Wachtangowa tuż przed jego śmiercią w 1922 r. Autorem fontanny - pomnika jest Aleksander Burganow.

najbliższe galerie:

 
Moskwa - Kreml
1pix użytkownik perelka odległość 0 km 1pix
Moskiewski Kreml
1pix użytkownik muzelea odległość 0 km 1pix
Moskwa 2016
1pix użytkownik taipan odległość 0 km 1pix
MOSKWA - MIGAWKI
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Moskwa - Zęby Stalina
1pix użytkownik kubafoto odległość 0 km 1pix
Moskwa
1pix użytkownik qkla11 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3894) dodano 16.02.2019 15:51

Dziękuję za wizytę i komentarze.
Pozdrawiam Was serdecznie :]

wo użytkownik wo(wpisów:366) dodano 10.02.2019 20:01

czuję niedosyt Moskwy i Rosji. dzięki za fajne fotki. pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5613) dodano 09.02.2019 13:01

Swoją drogą, patrząc na fotki 14-16 zastanawiam się, co by powiedział tzw. "świat", gdyby w centrum Berlina stały analogiczne popiersia np. Hitlera, Himmlera i Goeringa? A tu - zero reakcji...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5613) dodano 09.02.2019 12:57

W Moskwie byłem kilka razy, głównie w latach 80. i 90. XX wieku. A ponieważ dwa razy byłem tam na targach, trwających około tygodnia, to był czas, żeby zobaczyć sporo ciekawych miejsc. Twoja galeria ładnie pokazuje centrum miasta... Pozdrawiam. :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4814) dodano 08.02.2019 18:06

W Moskwie miałem być przyjemnosć w zeszłym roku,ale nie widziałem tyle co Ty .
Może dlatego,ze zwiedzałem Moskwę nocą ?
Pozdrawiam !

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 08.02.2019 14:04

W Moskwie byłem parę razy - pierwszy raz w 1963, ale przeważnie przelotem lub przejazdem. Ostatni raz w latach 80-tych przez kilka dni, ale nie miałem czasu na zwiedzanie, z wyjątkiem najbliższych okolic Placu Czerwonego (mieszkałem w hotelu Rossija). Od tego czasu tak wiele się zmieniło, nie tylko w stolicy. I nie ma już hotelu Rossija - niegdyś największego na świecie, bo rozebrano go w 2006 roku. Tylko Lenin jest wiecznie żywy! ;-)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!