m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Montserrat to przede wszystkim ponad tysiącletnia historia związana z figurką Czarnej Madonny, patronki Katalonii. Znajdujący się tam benedyktyński klasztor jest symbolem tożsamości narodowej Katalończyków. Warto zwiedzić te rejony z wielu powodów, nie tylko ze względu na ich wspaniałe walory krajobrazowe.
Teksty za pożyczone  z:hiszpania-portal.pl Skalisty masyw górski Montserrat, którego najwyższy wierzchołek wznosi się na wysokość 1236 m n.p.m. położony jest zaledwie 50 km na północny zachód od nadmorskiej stolicy Katalonii. Jego nazwa pochodzi od katalońskich wyrazów mont (góra) y serrat (przepiłowany). Widząc ją z dalszej odległości faktycznie wygląda jak skała pocięta w poprzek przez ogromną piłę. Jest wyjątkowo stroma, posiada wiele jaskiń dlatego stanowi gratkę dla miłośników wspinaczki skałkowej.  Droga do klasztoru znajdującego się na wysokości 720 m n.p.m. wiedzie stromymi niekiedy serpentynami. Wjeżdżając nią dojedziemy do parkingów lub możemy zaparkować auto na poboczu drogi.
Dalej czeka nas piesza wspinaczka pod teren klasztoru. Stamtąd można się wybrać kolejką linowo-terenową Funicular de la Santa Cova do groty, w której odnaleziono figurkę Madonny lub wjechać Funicular de Sant Joan na punkt widokowy z grotami pustelników. My tym razem stromymi schodami wchodzimy na plac klasztorny. Historia klasztoru i opactwa benedyktynów w Montserrat.
Zanim powstał klasztor benedyktyński znajdowała się tam kaplica, dokładnie w miejscu gdzie odnaleziono cudowną figurkę Madonny. Niewielka świątynia została podarowana przez katalońskiego hrabiego Wilfreda Włochatego (Wifredo el Velloso) opactwu w Ripoll w 888 roku. W 1025 roku opat benedyktyński a zarazem biskup Vic zdecydował się na budowę w jej miejscu nowego klasztoru. Od końca XI wieku świątynia była dynamicznie rozbudowywana. Działo się tak za sprawą obecności w niej świętej figurki Virgen de Montserrat, która zaczęła ściągać pielgrzymujących z całej Europy wraz z szerzeniem się wieści o dokonywanych za jej wstawiennictwem licznych cudach i uzdrowieniach. W 1409 roku powstało tam niezależne opactwo, a lata świetności nazywanego po katalońsku Monistrol de Montserrat trwały do początku XIX wieku. Z 1476 roku pochodzą gotyckie krużganki wokół dziedzińca.
W późniejszym okresie rozpoczęto budowę bazyliki, którą wyświęcono w 1592 roku. Najtragiczniejszy dla tego miejsca był okres wojen napoleońskich. Bazylika dwukrotnie ulegała zniszczeniu na skutek pożarów (1811 i 1812) oraz grabieży. W kolejnych latach opactwo zostało opuszczone przez mnichów i nastąpiła sekularyzacja mienia klasztornego. Benedyktyni wrócili w te strony w 1844 roku i rozpoczęła się mozolna odbudowa zdewastowanej świątyni. Kolejny cios nastąpił wraz z wybuchem hiszpańskiej wojny domowej (1936-1937) oraz rozpoczęciem dyktatury generała Franco. Montserrat jako symbol tożsamości narodowej Katalonii był miejscem znienawidzonym wręcz przez nacjonalistyczny reżim el Caudillo. Na zdj. Wejście na krużganki i do bazyliki.   Klasztor zamknięto, a najbrutalniejszym przejawem tłumienia dążeń niepodległościowych ludności katalońskiej było zamordowanie 23 braci zakonnych i kapłanów. Po śmierci Franco rozpoczęło się przywracanie sanktuarium do dawnej świetności. Na zdj. Z 1476 roku pochodzą gotyckie krużganki wokół dziedzińca.
W barokowej bazylice, nad głównym ołtarzem, w niszy wyłożonej złotem i drogimi kamieniami, znajduje się największy skarb tego miejsca: polichromowana statua Matki Bożej o wysokości 95 centymetrów.  Wyobraża ona siedzącą na tronie Matkę Bożą. Maryja opiera lewą rękę na ramieniu trzymanego na kolanach Dzieciątka Jezus. Oboje mają złociste szaty i korony na głowach. Cudowną figurę ukoronował papież Leon XIII w 1881 roku i uznał Matkę Bożą z góry Montserrat za Patronkę Katalonii. Twarze i dłonie Madonny i Dzieciątka sczerniały od lampek i świec zapalanych przed figurą przez pobożnych Katalończyków. Cudowna statua pochodzi z końca XII wieku. Pobożny lud nazywa Ją La Moreneta(Czarnulką).
Madonna - jako Królowa - trzyma w ręku kulę ziemską na znak, że Swą miłością obejmuje cały świat. W dłoni Dzieciątka zaś widać sosnową szyszkę – symbol życia wiecznego. Na zdj. Oratorium za ołtarzem głównym. Na zdj. Oratorium za ołtarzem głównym i zdobnictwo kaplicy. Na zdj. Oratorium za ołtarzem głównym. Na zdj. Oratorium za ołtarzem głównym, witraż św.Benedykta. W krużgankach. Lampki wotywne
Wyjście z bazyliki na plac klasztorny. Plac klasztorny
Plac klasztorny Ścieżka prowadząca na szczyt  Montserrat. Powrót na parkingi .
Widoczek z drogi powrotnej do Barcelony. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Montserrat
1pix użytkownik muzelea odległość 0 km 1pix
Montserrat
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
Montserrat
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 0 km 1pix
Montserrat - Klasztor
1pix użytkownik afredx odległość 1 km 1pix
Barcelona 2015 - Montserrat
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Montserrat - ( Barcelona - okolice )
1pix użytkownik tuptusia odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 14.11.2017 12:21

Dla mnie fantastyczne miejsce położone w pięknej scenerii... tylko te tłumy przerażają.
Pozdrawiam

iwosz75 użytkownik iwosz75(wpisów:14) dodano 14.11.2017 10:00

Dziękuję za przypomnienie tego niezwykłego miejsca. Byłam raz i to niestety za mało. Zanim weszliśmy do katedry była piękna pogoda, jak wyszliśmy wszystko tonęło we mgle. Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 14.11.2017 09:14

Wspaniały fotoreportaż zachęcający do odwiedzenia tego miejsca...
pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 13.11.2017 22:20

Faktycznie niektóre nasze ujęcia prawie identyczne. Dziękuje i Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 13.11.2017 21:53

To miejsce niezwykle i wręcz obowiązkowe dla odwiedzającego Katalonię. Ja miałem okazję byc tam dwukrotnie - na poczatku lat 90. i w 2015 roku. Miło było powspominać, oglądając Twoją galerię... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!