m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Moskiewskie City - centralny obszar biznesowy rosyjskiej stolicy. Międzynarodowe Centrum Biznesu w Moskwie założone zostało w 1992 r. Centrum Biznesu miało rywalizować z nowojorskim Manhattanem lub londyńskim City. Na obszarze 60 ha znajdują się cztery z pięciu najwyższych budynków w Europie. W panoramie Moskwy, istotną rolę odgrywają socrealistyczne wieżowce - rodzeństwo warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Jest ich siedem.Miał być jeszcze ósmy, najwyższy [ 275 m z iglicą ], ale jego projekt pozostał jedynie na papierze. Gmach Przedstawicielstwa Federacji Rosyjskiej. Moskiewskie City widziane ze Wzgórz Worobiowych. Są to wzgórza na prawym brzegu rzeki Moskwy.
Wzgórza Worobiowe jest to jedna z najwyżej położonych części miasta. Na wzgórzach zlokalizowany jest m.in. górujący nad miastem gmach główny Uniwersytetu Moskiewskiego. Widoczny w tle budynek to Uniwersytet Moskiewski, który powstał w latach 1949 - 53. Wysokość wieżowca to 183 m, z iglicą 240 m, czyli nieco więcej od PK i N w Warszawie. Most Łóżkowa - inna potoczna nazwa to Trietiakowski lub Most Miłości. Jest jednym z mostów na którym zakochani wieszają swoje kłódki, aby zamknąć w nich miłość na zawsze. Na moście moskiewskim, zakochani nie wieszają swoich symboli wiecznego uczucia na jego poręczach, lecz na metalowych drzewkach ustawionych na całej jego długości. Gdy tylko drzewka na moście wypełniają się kłódkami są przenoszone na nabrzeże tuż przy moście, w ten sposób Moskwa ma nie tylko Most Miłości, ale i miłosną ulicę.
Most ma nawet '' Ławkę pogodzenia '', czyli miejsce, gdzie skłócone pary mogą usiąść i zapomnieć o swoich żalach. Klasztor Nowodziewiczy został wybudowany w 1524 r. dla uczczenia zdobycia Smoleńska. W XVII w. Zofia Romanowa, siostra cara Piotra I Wielkiego przebudowała go, a od 1862 r. stał się on jej drugą rezydencją. W tym samym klasztorze została zamknięta, gdy Piotr I przejął władzę.
Równocześnie z klasztorem założony został cmentarz. Z czasem stał się miejscem pochówku dostojników cerkiewnych, carskich dygnitarzy, a od XIX w. inteligencji - artystów i pisarzy. Cmentarz zaliczany jest do narodowych nekropolii. Spoczywają tu m.in. pisarze Antoni Czechow, Mikołaj Gogol, Michał Bułhakow, poeta Włodzimierz Majakowski, kompozytorzy Sergiusz Prokofiew, Dymitr Szostakowicz, czy konstruktor samolotów Andriej Tupolew. Na cmentarzu pochowana jest także Raisa Gorbaczowa,żona ostatniego przywódcy ZSRR.
Na cmentarzu znalazło się miejsce dla I Sekretarza KC KPZR Nikity Chruszczowa, którego władze radzieckie uznały za niegodnego spoczęcia pod murami Kremla.
Na Cmentarzu Nowodziewiczym w głównej alei został także pochowany Borys Jelcyn. Jego rodzina nie zgodziła się by spoczął w sektorze, w którym chowani są przywódcy państwowi i dowódcy wojskowi. Na grobie Jelcyna odsłonięto pomnik przedstawiający rozwiniętą trójkolorową flagę Rosji. Robotnik i Kołchoźnica - rzeźba autorstwa Wiery Muchiny złożona z figury kobiecej i męskiej, trzymających nad głowami sierp i młot.Rzeźba jest symbolem rosyjskiego studia filmowego Mosfilm. Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe - na jego terenie znajduje się ok.250 pawilonów nazwanych od dawnych republik radzieckich lub poświęcone gałęziom przemysłu z których Rosjanie byli dumni [ energia atomowa, podbój kosmosu ].
Na terenie centrum znajduje się park rozrywki i atrakcje turystyczne takie jak repliki pojazdów kosmicznych m.in. makieta promu kosmicznego. Moskiewskie metro oddane zostało do użytku w 1935 r.
System metra składa się z 12 linii,jego długość wynosi 333 kilometry, na których znajduje się 200 stacji. Korzysta z niego ponad 7 mln pasażerów dziennie. Metro moskiewskie wyróżniają bardzo ciekawe stacje,których część uważana jest za wzorcowy przykład architektury socrealizmu. Czterdzieści cztery stacje zostały zaliczone do obiektów Dziedzictwa Kulturowego Rosji. Wnętrza niektórych stacji przypominają pałace,pod sufitami wiszą misterne żyrandole.

najbliższe galerie:

 
Rosja-Moskwa cz. II
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Moskwa 2016
1pix użytkownik taipan odległość 0 km 1pix
Rosja-Moskwa cz. I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Moskwa - Zęby Stalina
1pix użytkownik kubafoto odległość 0 km 1pix
Chodząc po Moskwie
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Kuszetki i Moskwa
1pix użytkownik ania_st odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.03.2019 20:01

Moskwa lat siedemdziesiątych i obecnie, to dwie różne bajki. Jest pięknie.
Pozdrawiam serdecznie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3908) dodano 04.03.2019 16:51

W Moskwie byłam pierwszy raz i muszę przyznać, że miasto robi pozytywne wrażenie.
Żałuję, że moja wizyta była krótka, a jest co tam oglądać. Pozdrawiam serdecznie:]

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 04.03.2019 13:55

Moskwa, Petersburgi i miasta Złotego Pierścienia były moim niespełnionym marzeniem w czasach gdy studiowałam rusycystykę.
W zasadzie dalej chętnie bym zobaczyła te miasta, ale póki co, nie wybrałabym się na indywidualną wycieczkę do Rosji. A z biur turystycznych jak na razie nie korzystam :-)
A tak mi się te moje czasy studenckie przypomniały, jak zobaczyłam nagrobek Jelcyna.
Rosjanie nazywają swoja flagę 'biesik', czyli po naszemu diabełek.
A wszystko od kolorów: BIE-łyj (biały) + SI-nij (niebieski) + K-rasnyj (czerwony).

Jakoś musieli zapamiętać kolory po zmianie flagi i tak zrodził się diabełek :-)
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5620) dodano 03.03.2019 00:55

Podobnie jak Agra60 widzę ogromne zmiany, mimo że w Moskwie byłem także już po "pieriestrojce" (ostatni raz w 2005 roku). Ciekawe, czy podobne zmiany zachodzą na rosyjskiej prowincji, bo na początku obecnego wieku pomiędzy Moskwą i Petersburgiem a prowincjonalnymi miasteczkami była prawdziwa przepaść... Pozdrawiam. :)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 02.03.2019 18:51

Oglądam Twoje relacje z Moskwy i widzę olbrzymie zmiany w Moskwie od której ją znam czyli też koniec lat 70-tych Zachęciłaś mnie do odwiedzenia jej znowu -ale z biurokracją wizową Rosja zatrzymała się na komunie czyli korzystanie z biur podróży wskazanych przez ambasadę .Muszę wgłębić temat -ale mam ochotę ją odwiedzić .Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:683) dodano 02.03.2019 08:45

Piękna galeria. Moskwę i okolice zwiedzałam krótko w 1979 roku. Wtedy nie była taka kolorowa. Utkwił mi w pamięci z tamtych czasów Klasztor Nowodziewiczy, odmalowany łącznie z murem, cały na biało. Był piękny, ale jakoś taki smutny. Podobno w tamtych czasach, biała farba na restaurowanie zabytków pochodziła z Polski. Pozdrawiam serdecznie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!