m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Kościół pw. św. Piotra i Pawła na Antokolu ufundowany został przez Michała Kazimierza Paca, hetmana litewskiego. Kościół został wybudowany jako wotum za pomyślne zakończenie wojny z Moskwą i oswobodzenie Wilna z rąk okupanta. Wnętrze świątyni zdobi ponad dwa tysiące rzeźb stiukowych o tematyce biblijnej, mitologicznej i historycznej.
Jednym z ciekawszych elementów wystroju jest przepiękny, kryształowy żyrandol w kształcie łodzi.
Ostra Brama w Wilnie to brama gotycka na Starym Mieście wzniesiona w XVI w. Ostra Brama wraz z przylegającymi do niej fragmentem muru obronnego stanowi pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich.
Od strony wewnętrznej bramy znajduje się klasycystyczna kaplica Ostrobramska. W kaplicy znajduje się pochodzący z XVII wieku obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia, przez wiernych uznawany za cudowny.Obraz został namalowany na deskach dębowych i nie jest znany autor obrazu. Charakterystyczną ozdobę stanowi sierp srebrnego półksiężyca z wygrawerowanym napisem wotywnym. Dopełnieniem wizerunku Matki Miłosierdzia są dwie korony założone jedna na drugą. Ulica Ostrobramska.
Kościół zwany Ostrobramskim z XVII w. zbudowany z fundacji Stefana Paca. Cerkiew św. Ducha została założona przez bractwo św. Trójcy w XVI w. Cerkiew św. Ducha jest jedyna z wileńskich cerkwi, która zawsze znajdowała się w rękach prawosławnych. Nawa główna i przepiękny ikonostas rokokowy przypominający ołtarz świątyń katolickich. W nawie głównej pod pięknym baldachimem znajdują się relikwie trzech pierwszych prawosławnych świętych Litwy : Jana, Antoniusza i Eustachego - męczenników za wiarę chrześcijańską.
Kościół św. Kazimierza - pierwsza barokowa świątynia katolicka wzniesiona ku czci św. Kazimierza Królewicza. W zespole klasztornym bazylianów znajduje się cerkiew św. Trójcy ufundowana  w XVI w. przez księcia Konstantego Ostrogskiego. Był to dar za zwycięstwo pod Orszą nad wojskiem moskiewskim. Kościół św. Anny stanowi osobliwą mieszankę stylów, pośród których dominuje niderlandzki gotyk. Kościół św. Anny powstał na przełomie XV i XVI w. O niezwykłości kościoła decyduje oryginalna fasada zdobiona wieloma łukami oraz ażurowe wieżyczki.
Obok kościoła św. Anny znajduje się kościół św. Franciszka i św. Bernarda / zwany kościołem Bernardynów /. W pobliżu kościoła św. Anny znajduje się pomnik Adama Mickiewicza. Plac Katedralny z zabytkową budowlą sakralną Katedrą św. Stanisława. Katedra zaskakuje swoją formą architektoniczną. Budynek przypomina bardziej teatr lub muzeum niż świątynię, a wszystko za sprawą klasycystycznej bryły katedry.
Na szczycie katedry znajdują się trzy wielkie figury : postać św. Heleny oraz św. Stanisława i św. Kazimierza. Na Placu Katedralnym znajduje się pomnik księcia Giedymina, założyciela miasta. Ciekawa jest historia pomnika nie przez wszystkich uznana za ozdobę placu. Brąz wykorzystany do odlewu posągu księcia i jego konia, to dar litewskich celników pochodzący ze skonfiskowanego na granicy przemytu. Cokół wykonano z granitu podarowanego Litwie przez Ukrainę, a odlewu pomnika dokonano w Tallinie. Zamek Dolny w Wilnie - rekonstrukcja dawnej siedziby Wielkich Książąt Litewskich przy Placu Katedralnym.

najbliższe galerie:

 
WILNO  cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Wilno - uniwersytet
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Ekspresem przez Wilno.
1pix użytkownik pedro1912 odległość 0 km 1pix
Wilno - Góra Zamkowa i katedra
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Litwa - z wycieczką do Wilna
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Wilno i Troki w pigułce
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1147) dodano 31.03.2019 16:29

Wilno jest piękne i udało Ci się urok tego miasta przybliżyć.
Pozdrawiam.

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:230) dodano 31.03.2019 11:04

Ode mnie z Podlasia do Wilna mam stosunkowo blisko, a nigdy tam jeszcze nie byłam. Muszę to wreszcie nadrobić, a Twoja galeria do tego zachęca :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 31.03.2019 06:21

Dziękuję za zainteresowanie i miłe komentarze.
Pozdrawiam Was serdecznie:]

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 29.03.2019 16:23

W czerwcu podążę Twoim śladem. To będzie moja druga wizyta w tym mieście - pierwsza była dawno temu - w latach 70-tych. Świetna galeria.
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:637) dodano 29.03.2019 08:15

Nie byłam w Wilnie, a Twoja prezentacja jest piękna. Pozdrawiam serdecznie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 28.03.2019 21:54

Zgadzam się z Mocarem. Obok Wilna nie da się przejść obojętnie. Bardzo ładna prezentacja. Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 28.03.2019 21:35

Byłem w Winie kilkakrotnie, piękne miasto i pięknie za prezentowane w Twojej galerii.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!