m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Zamek w Lublinie zbudowany w XII wieku, wielokrotnie przebudowywany, w latach 1831-1954 wykorzystywany jako więzienie, od 1957 siedziba Muzeum Lubelskiego. W 1569 roku w murach zamku obradował sejm, na którym podpisano akt unii polsko-litewskiej. Stare Miasto jest zdecydowanie najpiękniejszą częścią Lublina. Od 23 lutego 2006 jest również dzielnicą administracyjną miasta. Nie jest to jednak najstarszy obszar Lublina. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że pierwsze osady istniały na Wzgórzu Czwartek, Grodzisku oraz na terenie dzisiejszego zamku.. Plac Zamkowy (niegdyś Plac Zebrań Ludowych) - plac położony u stóp Wzgórza Zamkowego.

Plac jest położony na podmokłych terenach, na których do 1942-1943 rozpościerała się lubelska dzielnica żydowska.
 Powstał on w 1954, pierwotnie służył jako reprezentacyjna przestrzeń publiczna, miejsce organizowania wydarzeń. Ulica Rybna wychodzi na Rynek z jednej strony, z drugiej przedłużona została schodami opadającymi w dół ku ulicy Kowalskiej. Ulica Rybna w układzie urbanistycznym średniowiecznego Lublina, podobnie jak inne ulice przyrynkowe, powstała w zależności z formą Rynku. Posiadała doniosłe znaczenie handlowe na przestrzeni XV i XVI wieku ze względu na usytuowanie przy niej placu Rybnego.
Uliczka Ku Farze to jeden z najpiękniejszych zaułków Starego Miasta w Lublinie. Wąska, tajemnicza, zacieniona gdzie promienie słońca rzadko docierają. Uliczka ta w przeszłości prowadziła od Placu Rybnego do kościoła pod wezwaniem świętego Michała Archanioła gdzie obecnie znajduje się Plac po Farze. Została zamurowana i na otwarcie czekała aż do roku 1954. Plac Po Farze - plac na Starym Mieście w Lublinie utworzony po rozebraniu kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła. W latach 1936-1938 odkopano fundamenty kościoła, znaleziono wtedy m.in. resztki sklepień żebrowych. Przez wiele lat na Placu Po Farze w kilku miejscach widoczne były zarysy fundamentów.

W 2002 dokonano zagospodarowania placu, wyeksponowano fundamenty kościoła, wmontowano w nie oświetlenie, położono kostkę. Dzięki temu widać, jakich rozmiarów był kościół św. Michała. Obecnie Plac Po Farze jest miejscem koncertów oraz spotkań lublinian.
Ulica Grodzka jest jedną z najbardziej oryginalnie zachowanych ulic Lublina. Zarówno jej przebieg, jak i nazwa nie zmieniły się od czasów średniowiecza. W połowie swej długości ulica otwiera się na plac Po Farze, w przedłużeniu zaś w kierunku Śródmieścia wybiega na Rynek i ul. Bramową zamkniętą Bramą Krakowską. Zachowana w autentycznej formie szerokość ulicy w stosunku do innych, była dyktowana jej pierwotną funkcją (dawny szlak handlowy). Ulica została wybrukowana pod koniec XVIII wieku z polecenia Komisji Dobrego Porządku.
Obecnie przy Grodzkiej mieszczą się popularne w mieście galerie i lokale.
Zaułki Starówki. Cerkiew pw. Przemienia Pańskiego (Spasa) to pierwszy prawosławny sobór, który powstał w 1447 roku w Lublinie. Pierwsza cerkiew była wykonana z drewna. Następna, murowana, została wystawiona w 1607 roku i poświęcona w 1633 roku. W XVII wieku cerkiew przechodziła kilkakrotnie z rąk prawosławnych do unitów i na odwrót, co zadecydowało o licznych przebudowach i zmianie wystroju świątyni.  Główna świątynia diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Mogiła ułanów ks. Józefa Poniatowskiego. Na rogatkach lubartowskich w Lublinie, w miejscu, gdzie się zbiegają ulice Obywatelska, Spółdzielczości Pracy i Lubartowska, stoi pomnik. Postawiono go na mogile ułanów księcia Józefa Poniatowskiego, którzy zginęli 14 maja 1809 r. w potyczce z wojskami austriackimi. Pomnik w formie kolumny zwieńczonej krzyżem posiada również wizerunek tej Rozalii datowany na 1852 r. Święta ta była patronką chorych na choroby zakaźne i być może powieszono go w latach, gdy Lublin nawiedzały zarazy choleryczne. Mogiła jest ogrodzona, gruntowny remont przeszła w 1905 r.
Dzisiaj wygląda jak zwykła, przydrożna kapliczka - stoi wszak na bardzo dużym skrzyżowaniu dróg, tylko metalowa tablica na cokole pomnika informuje nas o prawdziwej intencji postawienia tego pomnika. [http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/38669,lublin-mogila-ulanow-ks--jozefa-poniatowskiego.html] Jeszywas Chachmej Lublin, hebr. ישיבת חכמי לובלין (Lubelska Szkoła Mędrców) - założona w Lublinie przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 roku była największą uczelnią talmudyczną na świecie. Po zakończeniu wojny budynek jesziwy przejęła Akademia Medyczna. Jesienią 2003 roku gmach został zwrócony Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Ulica Lubartowska w Lublinie - jedna z arterii komunikacyjnych Lublina, w dzielnicach Śródmieście (na Lemszczyźnie) i Stare Miasto. Ulica ciągnie się od Placu Łokietka do Alei Spółdzielczości Pracy (skrzyżowanie z ulicami: Unicką i Obywatelską). Jej nazwa pochodzi od drogi wylotowej na Lubartów. Na odcinku od ulicy Bajkowskiego do Alei „Solidarności” ulica jest jednokierunkowa. W obydwu kierunkach mogą jeździć tylko trolejbusy. W okresie PRL ulica na krótkim odcinku od placu Łokietka do Kowalskiej miała nazwę „Rady Delegatów”, a przed II wojną światową odcinek ten nosił nazwę ulicy „Nowej”. Na pozostałej długości funkcjonowała nazwa „Lubartowska”. Murale z Lubartowskiej

najbliższe galerie:

 
Folki`08 [I] Lublin.
1pix użytkownik krushyna odległość 1 km 1pix
Folkowy Lublin.
1pix użytkownik krushyna odległość 1 km 1pix
Lublin
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Lublin - moje miasto. [I]
1pix użytkownik krushyna odległość 1 km 1pix
NOC KULTURY w Lublinie.
1pix użytkownik krushyna odległość 1 km 1pix
Lubelskie murale i graffiti
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 20.11.2017 16:23

No to zaliczyłem kolejny spacer - dzięki

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.11.2017 11:01

Lublin to piękne miasto i warto tam zajrzeć:) Pozdrawiam!

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 18.11.2017 10:34

Warto odwiedzić to miejsce.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 15.11.2017 07:50

Do Lublina zawsze wracam z prawdziwą przyjemnością.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 14.11.2017 14:47

Lublin to perla wschodniej Polski. Teraz wiem dlaczego moje ulubione piwo nosi taka nazwe :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!