m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przekraczamy granice Hiszpanii z Francją i jadąc Traktem Napoleońskim podążamy w kierunku Grenoble i po drodze podziwiamy krajobrazy Francji. Okolice La Salette to bardzo ciekawy i spokojny region Francji. Malownicze miasteczka, rękodzieło artystyczne, gospodarstwa ekologiczne - wszystko to sprawia, że kilkudniowy pobyt w tych stronach dostarczy wielu niezwykłych wrażeń. Z każdym kilometrem zbliżamy się co raz bliżej do Alp Francuskich.
W miasteczku Corps niepozorna tabliczka i napis: La Salette - sanktuarium Matki Bożej, 15 km. Stąd jeszcze kilka zabudowań i praktycznie już tylko góry oraz droga wijąca się po alpejskich zboczach. Widoki za oknami autokaru czy samochodu budzą zdumienie niezależnie od pory roku. Wraz ze zmieniającą się wysokością odsłaniają się kolejne górskie szczyty, wśród nich najbardziej majestatyczny - Obiou o wysokości 2800 metrów n.p.m. Mijamy wioskę La Salette
Ale to jeszcze nie koniec wspinaczki, widoki coraz szersze i piękniejsze, pogoda dopisuje Lecz w oddali rysują się pierwsze zarysy sanktuarium Parking wcięty w bok skalistego wzgórza, następnie betonowa kładka wiedzie nas wprost na hal recepcji. Kwaterunek ,kolacja i czas na rekonesans zapoznawczy z nie małym sobie obiektem sanktuaryjnym. Do tego sanktuarium maryjnego położonego najwyżej na świecie - na wysokości 1820 metrów n.p.m. - przyciąga pielgrzymów objawienie maryjne, jakie miało tam miejsce, a także niepowtarzalny górski klimat.
Wyprawie towarzyszy nieodparte wrażenie, że wstępuje się na górę świętą, miejsce mistyczne, gdzie można odkryć szczególną bliskość Boga.Na zdj.Dwie wieże bazyliki i zabudowania klasztoru. Wnętrze świątyni, dosyć surowe nieco mroczne i surowe z kamienia. Będąc w takim miejscu trudno pominąć czas zadumy, medytacji i modlitwy. Chociaż Chrystus Pantokrator wydał mi sie nie za bardzo udany malunek - no chyba że tak miało być ? Nawa boczna lewa str. Witraż w nawie głównej
Nawa boczna prawa str. Fronton Dzieci były niewykształcone i nigdy nie chodziły na lekcje religii. Były prostymi pastuszkami na wzgórzach Gargas. Skąd więc w ich głowach pojawił się opis Pięknej Pani, jak ją określały, która im się ukazała, oraz korony z róż i brylantowych gwiazd i krzyża, który nosiła na piersi, z symbolami męki Pańskiej?
Było to w sobotę 19 września 1846 roku. Dwoje dzieci: Melania Calvat (15 lat) i Maksymilian Giraud (11 lat) wypasało krowy wysoko w górach. Nagle, idąc śladem zwierząt, dzieci ujrzały siedzącą kobiecą postać w niezwykle jasnej poświacie. Jak opowiedziała później dziewczynka, wyglądało to tak, jakby słońce spadło. Kobieta miała twarz zakrytą dłońmi i łokcie oparte na kolanach. Płakała. Na jej piersiach widniał krzyż z Jezusem Chrystusem i z zawieszonymi na nim narzędziami męki: młotkiem i obcęgami.
Właśnie z tego krzyża promieniowała niezwykła jasność, która otaczała Maryję. Po chwili Kobieta wstała i przemówiła do dzieci najpierw po francusku, potem w lokalnym dialekcie. Treść orędzia, które Matka Boża skierowała do ludzi, opłakując ich grzechy, przewinienia, odejście od Boga? Na zdj. Cmęntarz klasztorny. Na miejscu objawienia (ok. 1750 metrów n.p.m.) wytrysnęło źródło. Płynie ono od dnia objawienia bez przerwy aż do dnia dzisiejszego. Jesteśmy w Alpach francuskich. Pięknie jest tutaj przez cały rok, bo każda pora roku wnosi coś nowego w otoczenie sanktuarium. Oczywiście wiosna na tej wysokości pojawia się znacznie później i gdy na nizinach w czerwcu trwa już lato i jest gorąco, tutaj, zwłaszcza wieczorem, wyczuwa się chłodne górskie powietrze.
Ja tu zawitałem jesienią w wrześniu, wszystko tu już w kolorach jesieni , brązu Sanktuarium może być doskonałą bazą wypadową dla osób, które chcą poznać okolicę. Miłośnicy górskich wędrówek mogą bezpośrednio stąd wyjść na okoliczne szczyty, z których przy sprzyjającej pogodzie roztaczają się wspaniałe widoki. DZIĘKUJE !

najbliższe galerie:

 
La Salette
1pix użytkownik dana odległość 0 km 1pix
Annecy-Wenecja Alp
1pix użytkownik jedrek odległość 28 km 1pix
Alpy Francuskie
1pix użytkownik thunder odległość 42 km 1pix
Autokarem przez Europę cz. I
1pix użytkownik barbara_31 odległość 43 km 1pix
Kanion rzeki Verdon-Alpy
1pix użytkownik jedrek odległość 50 km 1pix
Pont-en-Royans
1pix użytkownik thunder odległość 55 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:155) dodano 03.12.2017 21:54

Cudowne miejsce - Dziękuję za możliwość odbycia takiej Podróży.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 26.11.2017 09:46

Pięknie położone.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 26.11.2017 09:08

Kabaczek - Oczywiście w rzeczywistości nie ma tam tłumów, zbyt wysoko i nie łatwy dojazd ogranicza ilość odwiedzających to sanktuarium.
Dziękuje Wszystkim odwiedzającym i pozostawiony ślad w mojej galerii.
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1145) dodano 24.11.2017 09:25

Wspaniałe miejsce. Zachęciłeś do odwiedzin.
Nie wiem czy Tylko na Twoich zdjęciach, czy też w rzeczywistości nie ma tam tłumów ?
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 23.11.2017 22:09

Pięknie tam!:)) Obejrzałam z przyjemnością:) Pozdrawiam!

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 23.11.2017 20:41

Zarówno samo sanktuarium, jak i jego otoczenie robią duże wrażenie... Pozdrawiam. :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 23.11.2017 18:05

Bardzo ładne to sanktuarium.Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 23.11.2017 14:49

Piękne krajobrazy, a sama świtynia warta ... rozgrzeszenia :D
Pozdrawiam :)
(wrócę sobie tu na dłuższą chwilkę z popołudniową kawunią ... czyli zaraz ! :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 23.11.2017 10:34

To Sanktuarium Maryjne zrobiło na mnie największe wrażenie z tych co odwiedziłam w Europie....miło było powspominać...
pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 23.11.2017 10:25

Lucy56 - To jest ostatnia galeria z serii moje podróże po Sanktuariach Maryjnych Europy.
Dziękuje i Pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 23.11.2017 10:16

Trasa piękna i miejsce docelowe również.45 i 46 podobające.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!