m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Góra zamkowa przez lata była siedzibą władców Litwy. Za Giedymina wznosiła się tu drewniana warownia. Potem w 1419 roku książę Witold zbudował murowany zamek. Został zniszczony w 1655 roku podczas moskiewskiego najazdu i już nie został odbudowany. W zrekonstruowanej Baszcie Giedymina ma swą siedzibę muzeum zamkowe. Miejsce to jest popularnym punktem widokowym z którego możemy podziwiać panoramę miasta. Widzimy zabytki które potem zobaczymy z bliska - Uniwersytet Wileński z wieżą kościoła Św. Jana. Kościół Bernardyński i cerkiew Przeczystej Bogurodzicy. Kościół Św. Ducha. Kościół Św. Kazimierza.
Za Wilią nowa część miasta. Z nami na sąsiednim wzgórzu oddzielonym od góry Zamkowej doliną rzeki Wilenki wznoszą się wileńskie Trzy Krzyże. A u stóp wzgórza zrekonstruowany Zamek Dolny. Schodzimy z Góry Zamkowej i oglądamy widoczny Stary Arsenał. Pochodzący z XVI wieku był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Spłonął także podczas II wojny światowej ale w 1986 roku został odbudowany wg zachowanej ikonografii. Obecnie ma tu swą siedzibę Muzeum Sztuki Stosowanej. Nowy Arsenał widoczny od góry... ...i od frontu.
Budynek został ufundowany przez wojewodę wileńskiego Mikołaja Kazimierza Ogińskiego w XVIII wieku. W XIX wieku były tu koszary carskiego wojska, a w okresie międzywojennym polskiego. Na skwerze znajduje się pomnik króla litewskiego Mendoga. Obecnie w budynkach Nowego Arsenału ma swą siedzibę Litewskie Muzeum Narodowe. Widać w nim, że historia Litwy i Polski to jedna historia - Rzeczpospolitej Obojga Narodów. 
Książę Witold i makieta bitwy pod Grunwaldem. Polscy ale i litewscy bohaterowie Tadeusz Kościuszko i Jakub Jasiński. Kat naszych narodów Michaił Murawiow - wieszatiel. Jeden z powstańczych sztandarów.
I kartusz herbowy gdzie obok Orła i Pogoni jest jeszcze rusiński Archanioł Michał - skłania do zadumy nad Rzeczpospolitą Trzech Narodów. Cykl rysunków Artura Grottgera Lithuania - przedstawiał sceny z Powstania Styczniowego na Litwie. Oryginały znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie. I sceny z trudnych losów na zesłaniu. W muzeum możemy też przyjrzeć się kulturze ludowej mieszkańców Litwy. Zobaczyć zrekonstruowaną chatę... ...charakterystyczne przydrożne krzyże czy kapliczki.
Po zwiedzeniu muzeum przed nami Dolny Zamek. Zamek powstawał w XIV - XVI wieku. Renesansowy kształt nadał mu król Zygmunt August. W 1655 roku został zniszczony w trakcie najazdu moskiewskiego. Pozostałe ruiny zostały w XIX wieku rozebrane a w miejscu zamku powstał park. Władze niepodległej Litwy podjęły decyzję o jego rekonstrukcji (odbudowie). Obecnie mamy więc nie historyczny Dolny Zamek ale właściwie nowy zamek. Prezentuje się jednak ładnie. Wchodzimy na Plac Katedralny gdzie dominuje archikatedra. Ma ona piękny klasycystyczny fronton. Świątynia stojąca w tym miejscu była wielokrotnie przebudowywana i miała burzliwe dzieje.
Tablica na zewnątrz kaplicy Św. Kazimierza. Po II wojnie światowej katedrę zamknięto dla wiernych i urządzono w niej Muzeum Sztuki. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości w 1989 roku świątynię zwrócono wiernym. W czasie swojej pielgrzymki w 1993 roku odprawił w niej Mszę Św. papież Jan Paweł II. Najcenniejszym elementem katedry jest kaplica Św. Kazimierza. W niszach stoją posągi królów z dynastii Jagiellonów. Kaplica stanowi arcydzieło sztuki barokowej. W katedrze można także zwiedzać podziemne krypty. Oprócz Św. Kazimierza pochowany tu został król Aleksander Jagiellończyk, królowe Barbara Radziwiłłówna i Elżbieta Habsburżanka oraz spoczęło serce króla Władysława IV Wazy.
Nawa boczna. Jedna z bocznych kaplic. Widok na archikatedrę i stojącą obok dzwonnicę. Do jej budowy w XVI wieku wykorzystano obronną basztę. Po zwiedzeniu Placu Katedralnego wchodzimy na główną spacerową ulicę - Zamkową (Pilies). Stoi przy niej wiele zabytkowych obiektów... ...ale warto i zaglądać w bramy... ...gdzie znajdziemy urokliwe podwórka.
A po spacerze można odpocząć w licznych kawiarniach i restauracjach. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
WILNO  cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Litwa-Wilno 2017
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Wilno - ulica Bernardyńska
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Litwa - z wycieczką do Wilna
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Ekspresem przez Wilno.
1pix użytkownik pedro1912 odległość 0 km 1pix
Wilno - uniwersytet
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1113) dodano 29.11.2017 19:14

Nola wiesz, że nie trzeba wchodzić na sam szczyt zamkowej wieży aby mieć piękny widok na miasto. Moje zdjęcia są właśnie zrobione z tarasów u jej podnóża.
Dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 29.11.2017 14:27

Na Górze Zamkowej byłam, ale Baszta była zamknięta (Święta Wielkanocne), także nie miałam takich widoków na miasto jak Ty;) pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1113) dodano 28.11.2017 10:49

Halszka, Achernar cieszę się, ze Was zainteresowała galeria.
W planie mam jeszcze przedstawienie kilku miejsc w Wilnie. Może i one Was zaciekawią.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 26.11.2017 23:45

Mimo że w Wilnie byłem dwukrotnie, nie dotarłem - podobnie jak Halszka - na Górę Zamkową, więc z dużą przyjemnością obejrzałem Twoją relację. Zgadzam się, że Wilno nie pozostawia przybysza obojętnym... Pozdrawiam. :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 26.11.2017 20:12

Dziękuję za Górę Zamkową,bo tam nie dotarłam:(
Obejrzałam z ciekawością. Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!