m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
I w ten sposób opuszczamy sanktuarium La Salette i Alpy Francuskie, udając się w kierunku granicy Szwajcarii. Początkowo jedziemy Traktem Napoleońskim  w stronę Genewy
 Genewa uchodzi za jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast Europy. W Genewie elegancja płynnie przenika się z prostotą, język oficjeli z mową ulicy, a kultura szwajcarska z francuską.
Drugie pod względem ilości mieszkańców miasto Szwajcarii ulokowało się po obu brzegach rzeki Rodan, uchodzącej w tym miejscu z jeziora. Mostki i piesze kładki sprawiają, że mimo wodnej arterii dzielącej Genewę, tworzy ona zwartą przestrzeń, łatwo dostępną dla piechurów i rowerzystów. Francja jest stąd zaledwie na wyciągnięcie ręki, jej zwyczaje i kultura wlewają się więc bez problemów w szwajcarskie granice. Genewa jest zresztą miastem francuskojęzycznym, a będąc w niej możemy chwilami poczuć się jak w Paryżu. Francuskie upodobanie do stylowego, wygodnego życia przeplata się tu ze szwajcarskim zamiłowaniem do porządku i jakości. Takich oznaczeń w Polsce przynajmniej ja nie spotkałem. Genewa
Genewa Genewa Genewa Genewa
Wzdłuż  Jeziora Genewskiego do Lozanny. Podziwiając widoki jeziora i szczytów alpejskich.   Lozanna to zabytkowe miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone na malowniczym zboczu góry Jorat nad brzegiem Jeziora Genewskiego.  Widok na szczyty Alp. Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to w miejscu dawnej helwetyckiej osady Rzymianie założyli obóz wojskowy zwany Lausanna. Dziś jego pozostałości można odnaleźć w zachodniej części miasta w nadbrzeżnej dzielny Vidy.
W V wieku Lozanna dostała się pod panowanie Burgundów, a następnie Franków. W VI w wieku powstało tu biskupstwo, a samo miasto wkrótce stało się ważnym ośrodkiem handlowym regionu. Na początku XIX wieku Lozanna została stolicą nowo powstałego szwajcarskiego kantonu Vaud.
 Lac de la Gruyère  - zbiornik retencyjny w Szwajcarii. Rozciąga się między miejscowościami Rossens i Broc w krainie historycznej Gruyères, w kantonie Fryburg. Długość 14 km, szerokość maksymalna ok. 1,6 km, powierzchnia maksymalna ok. 10 km², pojemność średnia 200 milionów m³, maksymalna wysokość lustra wody 677 m n.p.m. Powstało z przegrodzenia rzeki Sarine zaporą w rejonie Rossens.  Jezioro, wijące się wśród wysokich wzgórz u podnóża Alp Fryburskich, stanowi atrakcję turystyczną. Akwen wykorzystywany jest do sportów wodnych.  Charakterystycznym elementem krajobrazu jeziora jest wyłaniająca się z jego wód wysepka Ogoz   z ruinami średniowiecznego zamku Pont-en-Ogoz. Na zdj. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
lato nad Lemanem
1pix użytkownik archipio odległość 12 km 1pix
szwajcarskie teleportacje
1pix użytkownik bratek odległość 14 km 1pix
Marzenia stają się rzeczywistością - Rejs po J.Genewskim
1pix użytkownik arla odległość 18 km 1pix
Dezaley
1pix użytkownik 1978 odległość 18 km 1pix
Vallorbe
1pix użytkownik waldek1986 odległość 24 km 1pix
2008-05
1pix użytkownik grendler odległość 25 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!