m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przed przemianami polityczno-gospodarczymi w 1989 r. centrum przemysłu włókienniczego. W 2015 r. niektóre obszary miasta zostały uznane za „Pomnik historii” pod wspólną nazwą „Łódź - wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego”. Sobór św. Aleksandra Newskiego. Księży Młyn - zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824 roku. Zespół powstał na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do proboszcza łódzkiego, wzmiankowanej w 1428 i 1521. Działał tam również młyn sołtysi, później zwany wójtowskim, wzniesiony w tym samym czasie, w niewielkiej odległości od plebańskiego, w górnym biegu rzeki Jasień, prawego dopływu Neru.
Pierwszym, który zbudował tam manufakturę był Krystian Wendisch, uruchamiając dużą przędzalnię (1827-1830), następnie, po jego śmierci (1830), Karol Fryderyk Moes, a z kolei po jego śmierci (1863) Teodor Kruche syn fabrykanta pabianickiego Beniamina Kruschego. W 1870 roku spaloną fabrykę i całą posiadłość Księżego Młyna i Wójtowskiego Młyna kupił Karol Wilhelm Scheibler, przedsiębiorca dynamicznie rozwijający dotychczas swój zakład bawełniany przy Wodnym Rynku w Łodzi. Począwszy od lat 70. XIX w. zaczął się rozrastać kolejny kompleks fabryczny Scheiblera - na niespotykaną wcześniej skalę - Księży Młyn z największym w Łodzi budynkiem przędzalni bawełny (207 m długości), osiedlem dla robotników, domami mieszkalnymi tzw. famułami, sklepem fabrycznym tzw. konsumem, strażą pożarną, szpitalem, szkołą, zespołem pałacowym i parkiem wraz ze stawem. Obecnie ta zwarta dzielnica mieszkalno-przemysłowa, będąca niezwykłym miastem w mieście, jest jednym z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie.[https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99%C5%BCy_M%C5%82yn]
Famuły - łódzkie domy familijne. Cechą charakterystyczną budynków są dwie lub trzy kondygnacje. Ponadto ceglane budynki mają wspólne klatki schodowe i toalety. Przeciętne mieszkanie ma około 35 m² powierzchni i składa się z pokoju, kuchni i spiżarni.  Łódzkie domy familijne zostały ufundowane przez największych łódzkich fabrykantów, Scheiblera i Grohmanna oraz Poznańskiego.
Składnik kompleksu fabryczno-mieszkalnego Księży Młyn .
Pałac - rezydencja rodziny Edwarda Herbsta i jego żony - córki Karola Scheiblera - Matyldy . Edward Herbst był majstrem w fabryce Scheiblera , następnie zarządcą - dyrektorem przedsiębiorstwa , a po ślubie z Matyldą - współwłaścicielem fabryki . Herbst wraz z dziedzicami majątku Karola Scheiblera I oraz Gerorgiem Kramst założył spółkę akcyjną , był mecenasem gazety „Dziennik Łódzki” , oraz prezesem Banku Handlowego . W Sopocie z willi letniskowej utworzył wieloobiektową rezydencję w której zamieszkał od 1919r. Budynek wzniesiony prawdopodobnie w/g projektu Hilarego Majewskiego w latach 1875-1877 w pobliżu rzeczki Jasień i utworzonego na niej stawu , jest dwukondygnacyjny, neorenesansowy, na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, nakryty czterospadowym dachem z belwederem. Fotografowanie wyposażenia wnętrz jest surowo zabronione, prawdopodobnie z powodu eksponatów, wypożyczonych od prywatnych kolekcjonerów. Zakaz jest restrykcyjnie egzekwowany przez liczną grupę pracowników.
Dawny budynek przędzalni na Księżym Młynie.
Remiza strażacka. Ruiny fabryk. Dużo ich w Łodzi. Zbyt dużo......
Willa Henryka Grohmana - obecnie Muzeum Książki Artystycznej. Willa została wzniesiona w latach 1892-1892 według projektu Hilarego Majewskiego. Swoją bryłą nawiązuje do włoskiego renesansu z ceglaną elewacją (budynek nigdy nie był otynkowany). Pierwotnie budynek miał być częścią przedsiębiorstwa Ludwika Grohmana (ojca Henryka), lecz plany uległy zmianie i stał się willą mieszkalną Henryka. Była ona przebudowywana kolejno w latach: 1903 - arch. Franciszek Chełmiński, 1912 - arch. Stanisław Stebelski. Pomimo swojego fabrykanckiego wyglądu budynek był bardzo bogato wyposażony. Do dnia dzisiejszego między innymi zachowała się sala balowo-koncertowa, w której gościły takie sławy jak: Artur Rubinstein, Ignacy Paderewski, Ignacy Witkiewicz, Henryk Sienkiewicz. Henryk Grohman był miłośnikiem dzieł sztuki. W jego zborach znajdowało się ponad 1300 grafik (E. Munch, E. Degase i innych), które przed śmiercią przekazał Bibliotece Uniwersytetu w Warszawie. Dzięki jego zamiłowaniu do kolekcjonerstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie znajdują się oryginalne skrzypce Stradivariusa. W latach 1939-1991 w willi znajdował się żłobek i przedszkole.
Od roku 1993 mieści się w niej Muzeum Książki Artystycznej prowadzone przez państwa Tryznów. Zabytkowa willa, a obecnie muzeum znajduje się przy ul. Tymienieckiego 24. [http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/17398,lodz-neorenesansowa-willa-henryka-grohmana-(1892--rozbudowana-1903-i-1912)-.html].

najbliższe galerie:

 
Łódzkie ciekawostki -2015 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
Polskie miasta wojewódzkie - Łódź
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix
Polska - Łódź - nie tylko Piotrkowska. cz.III
1pix użytkownik kamila_kula odległość 1 km 1pix
Subiektywny przegląd podróżniczo-fotograficzny 2014
1pix użytkownik andred odległość 1 km 1pix
Łódź 1 - Piotrkowska
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Łódzkie impresje - część 2
1pix użytkownik millotaurus odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 30.11.2017 19:49

Piekna cegla, czasem podobna do slaskiej. Dawno nie bylem w Lodzi, jakies 15 lat. Wtedy bylo troche obskurnie... Pozdr

wo użytkownik wo(wpisów:366) dodano 30.11.2017 17:39

achernar-51, romana, toman, u-optymisty - serdeczne dzięki. pozdrawiam :)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 30.11.2017 16:15

Podobno urodziłem się w Łodzi, ale wcale jej nie znam ot tak trochę ze szkoły podstawowej rejon Polesia. Pospacerowałem z przyjemnością - dziękuję :)

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 30.11.2017 08:49

Jestem łodzianinem, z przerwami, od 59 lat. 20 lat wstecz mało oświetlona Piotrkowska wyglądała jak główna ulica jakiegoś zapyziałego amerykańskiego miasteczka. Nie lubiłem wtedy Łodzi i często na zapiątki uciekałem do mego ukochanego Krakowa. Teraz Łódź znana jest z Manufaktury, trochę z nowej Łodzi Fabrycznej, nadmiaru pubów i banków na Pietrynie i nadmiaru marketów.
Wielkie dzięki i uznanie za ciekawe pokazanie prawdziwego oblicza Łodzi, która długo słynęła z kominów fabryk
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 29.11.2017 06:31

Mają klimat te ceglane domy. U mnie na Śląsku też jeszcze można spotkać podobne. My nazywamy je familoki. Co do Łodzi to już od dawna planuję mały wypadzik do tego miasta. Szczególnie właśnie ze względu na takie klimaty jak Ty pokazałeś.
Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 28.11.2017 20:43

Bo Łódź piękną jest bez dwóch zdań :)

wo użytkownik wo(wpisów:366) dodano 28.11.2017 20:38

nie było tego w planie. organizacja wyjazdu pozostawiała wiele do życzenia, ale Łodzią jestem zauroczony. afrodyta, popekpawel - pozdrawiam serdecznie :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 28.11.2017 20:33

Jedne z moich ulubionych klimatów w miastach. Na teren loftów już nie można wejść ? Ja miałem przyjemność je zwiedzić gdy człowieki się jeszcze nie wprowadziły i ochroniarz wpuścił mnie bez problemów:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 28.11.2017 20:24

Łódź się tak zmienia, że trudno nadążyć. Za każdym razem coś nowego.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!