m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Na ulicę Bernardyńską wychodzi się z ul. Zamkowej niedaleko od Placu Katedralnego. Miły kontrast tam tłumy tu cisza i spokój. Warto się jednak zatrzymać na samym rogu tych dwóch ulic... ...i popodziwiać pomysł właściciela narożnej knajpki.
Widok w kierunku ul. Zamkowej. Zgodnie z moim zwyczajem zaglądamy na mijane podwórka. Choć to środek miasta, możemy się poczuć jak na wsi.
Podobno prawie wszystkie kamieniczki na tej ulicy to klasycystyczne i barokowe zabytki.
Jedna z bram prowadzi nas... ...na podwórko... ...i do budynku w którym w 1822 roku mieszkał Adam Mickiewicz. W tym budynku Mickiewicz napisał Grażynę oraz pracował nad drugą i czwartą częścią Dziadów. Muzeum otworzono już w 1911 roku a potem ponownie w 1955, w setną rocznicę śmierci wieszcza.
Opuszczamy muzeum poety. Chwilę po opuszczeniu muzeum naszym oczom ukazuje się gotycki skarb - kościół Św. Anny. Na chwilę jednak zostawmy go i skierujmy się do klasztoru bernardynek... ...i sąsiadującego z nim kościoła Św. Michała Archanioła. Kościół to jedyna wileńska świątynia renesansowa ( z późniejszymi barokowymi przebudówkami).
Kościół zbudowano pod koniec XVI wieku z fundacji Lwa Sapiehy. W 1655 roku w czasie moskiewskiego ataku Kozacy spalili kościół i klasztor a wcześniej zamordowali próbujących się tu chować mieszkańców. Zabito także wszystkie siostry zakonne. W 1886 roku władze carskie zamknęły kościół i klasztor. Rozebrano wówczas przylegające do kościoła krużganki. Pozostały po nich wolno stojące kolumienki. W okresie międzywojennym do klasztoru powróciły bernardynki. Nie na długo jednak...Po wojnie doszło do dewastacji budynków. Dopiero w 1972 r. powołano tu muzeum architektury. Obecnie świątynia została zwrócona wiernym a w budynkach klasztornych ma siedzibę muzeum Dziedzictwa Sakralnego. Wracamy do klasztoru bernardynów... ...mijając kolejny uroczy zaułek.
Ponownie przed nami kościół Św. Anny, neogotycka dzwonnica i stojący w głębi kościół Św. Franciszka i Bernarda. Kościół św. Anny powstał w latach 1495-1500. Do budowy przepięknej fasady wykorzystano aż 33 rodzaje cegieł. Ołtarz główny zdobi cudowny obraz Św. Anny Samotrzeciej. Legenda mówi, że Napoleon Bonaparte tak się zachwycił świątynią, że chciał ja przenieść do Paryża. Chyba to jednak legenda bo podobno jednocześnie w jej wnętrzu urządził koszary dla swojej kawalerii. Przed nami jeden z największych gotyckich kościołów na Litwie. Bernardyńska świątynia pod wezwaniem Św. Franciszka i Bernarda. Pierwszy murowany kościół powstał w tym miejscu w 1520 roku z fundacji Radziwiłłów. I tu w 1655 roku Moskale wymordowali wszystkich zakonników i chroniących się mieszczan a kościół spalili.
Odbudowana świątynia miała cechy kościoła obronnego. Kościół słynął z bogatego wyposażenia i gotyckich polichromii na ścianach. Niestety w czasach sowieckich urządzono tu magazyn materiałów budowlanych dewastując wnętrze. Obecnie kościół zwrócono franciszkanom i prowadzone są prace renowacyjne. Widok na kościół Św. Anny. I cały kompleks wraz ze stojącym tu pomnikiem Mickiewicza. Postawiono go w 1984 roku. W 1987 roku przed pomnikiem odbywały się pierwsze manifestacje których celem było odzyskanie przez Litwę niepodległości. Wokół pomnika leżą płyty przedstawiające sceny z Dziadów. Wykonano je w latach 30-tych XX wieku i miały być fragmentem pomnika którego realizację przerwała wojna.
Widok z okolic pomnika na cerkiew Przeczystej Bogurodzicy. Ale do niej pójdziemy kiedy indziej.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
WILNO  cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Wilno - uniwersytet
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Litwa - z wycieczką do Wilna
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Litwa - Wilno cz.  1
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
Wilno - Miłosierdzia Bożego
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Wilno cz. 2
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1265) dodano 13.12.2017 20:07

Dispar brak mi porównania do lat poprzednich. Ale wiedząc o przysłowiowej ilości kościołów w Wilnie i znając stosunek władzy sowieckiej do miejsc kultu, to pracy przed nimi jest jeszcze dużo. Ważne, że prawie w każdym miejscu prace trwają. A miasto odzyskuje dawny blask, choć możemy jeszcze ciągle znaleźć magiczne miejsca które dla nas mają posmak spotkania z przeszłością.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 12.12.2017 21:50

Urokliwe zaułki.
Kościół św. Franciszka i Bernarda wypiękniał.
Pamiętam go, jak nic jeszcze w środku nie było.
Za to była dziewczyna ze swoją nauczycielką śpiewu.
Niezapomniane przeżycie.
Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1265) dodano 11.12.2017 14:07

Dziękuję za odwiedziny.
Zachęcam do poznawania Wilna zwłaszcza w realu.
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4870) dodano 08.12.2017 16:00

Wilno ciągle przede mną .
Pozdrawiam !

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5676) dodano 08.12.2017 15:46

Ja też... Pozdrawiam.:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 08.12.2017 15:36

Znakomicie. Z przyjemnością obejrzałam :)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!