m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Panoram na tzw. Jezioro Mucharskie oraz Beskid Makowski i na horyzoncie szczyt Babiej Góry. Nowo powstałe wiadukty ,kolejowy i drogowy. Arcy dzieła współczesnej techniki i budownictwa. Czyż nie piękne ? Czyż nie piękne ? Czyż nie piękne  i ciekawe ?
Podróżując z Krakowa do Zakopanego bądz odwrotnie przejeżdżamy właśnie tym wiaduktem nad zalewem.
Zbiornik Świnna Poręba - Ukończony, zaporowy zbiornik retencyjny na Skawie. Jego ukończenie planowane jest na rok 2017 i tak się stało.

 Zbiornik powstał na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce.  Zapora usytuowana jest na 26,6 km biegu Skawy, powierzchnia zlewni rzeki do przekroju zapory wynosi 802 km². W Dąbrówce, tuż nad brzegiem zalewu, na tak zwanym Grodzisku stoi już niemal gotowy dwór . Nawet z daleka prezentuje się okazale. Przypomnijmy, że pochodzący z XVII wieku obiekt rozebrano w 1997 roku,
....bo znajdował się w innej części wioski, na terenach zalewowych przyszłego Jeziora Mucharskiego i zapory w Świnnej Porębie. Przez wiele lat trwał spór o to, kto ma odbudować zabytek. Samorządu gminy Stryszów nie było stać na takie przedsięwzięcie. Ostatecznie więc zajął się tym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Odbudowa kosztuje bez mała dwa miliony złotych.
Wiadomość : http://www.beskidzka24.pl/wadowice/artykul,dabrowka_dwor_juz_stoi,30954.html
Widok z dworku na zalew.
W perspektywie zbiornika  miejscowość Mucharz. Wyrobisko po kamieniołomie w Mucharzu.
Wał oporowy po którym biegnie trasa kolejowa Kraków Zakopane. Wiadukty  - prezentowane w tej galerii.  Stryszowski dwór, położony nieopodal Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej,oraz w pobliżu powstałego zalewu, należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjonalnego w tym rejonie.
Wzniesiony pod koniec wieku XVI, pierwotnie jako dwór obronny, został przebudowany w połowie XVIII stulecia. Od ponad 40 lat, jako oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, dwór pełni funkcję placówki muzealnej.  Jest w nim prezentowana stała ekspozycja wnętrza dworu polskiego w wieku XIX oraz są organizowane wystawy czasowe. Pozostałości zabudowań dworskich Okoliczne chaty zabytkowe. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Mucharz i teren zalewowy Świnna.
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix
Dwory i dworki galicyjskie
1pix użytkownik mocar odległość 4 km 1pix
Dwór Senator
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
Spacerkiem po Podbeskidziu
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
W poszukiwaniu wiosny
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Taka sobie kapliczka
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 10.12.2017 09:00

Też parę razy zwiedzałem te okolice mając bazę w Śleszowicach. Bardzo ciekawe muzeum wnętrz dworskich w Stryszowie. Nie tak daleko do Kalwarii Zebrzydowskiej i uroczej Lanckorony. Niestety nie dotarliśmy do muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym, w którym również obrazy, m.in. L. Wyczółkowskiego, J.Mehoffera czy S. Noakowskiego. O muzeum również ciekawa galeria Mocara.
A okolice bardzo urocze. Dzięki za obie galerie.
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 08.12.2017 21:46

Dzięki Wam za wizytę i komentarze.
Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 08.12.2017 10:21

Dobrze,że ta inwestycja jest wreszcie skończona,długo czekaliśmy.Mosty i widoki nad wodą na te zielone wzgórza przepiękne!:)) Pamiętam,jak przed 30 laty mój Ś.P.Ojciec cieszył się na te widoki; Ojca nie ma już ponad 20 lat,a budowla tak długo się ślimaczyła na naszych oczach.Przejeżdżaliśmy tam wiele razy pędząc w Pieniny czy do Zakopanego,aż w końcu zmienilismy trasę na Żywiec i Suchą Beskidzką:) Trzeba wrócić w przyszłym roku na Andrychów i Wadowice i swoje odstać w korkach,żeby zobaczyć zalew w Świnnej Porębie w pełnej krasie:)Czyli coś za coś - jak to mówią:) Pozdrawiam!

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 07.12.2017 21:18

Kilka razy tamtędy przejeżdżałam i nawet nie miałam pojęcia, że tam jest taki zalew! Ładnie to pokazałeś.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 07.12.2017 20:01

Nie miałem pojęcia. Kurde. Bardzo ciekawie to wygląda.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 07.12.2017 06:46

Też już widziałam w końcu ten zalew napełniony : ) Przez wiele lat na to czekałam z nadzieją zbliżałam się do miejsca skąd już można było zobaczyć, że... dalej nic, że jeszcze nie w tym roku... No cóż, w końcu jest to najdłużej budowany zbiornik wodny w Polsce. Jego budowa trwała ponad 30 lat, bagatela.
Ale w końcu jest. Niestety nie zatrzymywałam się tam i fotek nie robiłam bo miałam mało czasu, ale pierwszy raz widziałam go wczesnym letnim porankiem gdy słońce dopiero ledwo się wychylało zza okolicznych gór a ja wtedy pędziłam w moje kochane Taterki . Przepiękny to był widok :)
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!