m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nasz dzisiejszy spacer zaczniemy niedaleko od Placu Katedralnego. Jeśli pójdziemy ulicą Zamkową (Pilies) to bardzo szybko po prawej stronie zobaczymy okolony łukiem wylot pewnej uliczki. To Skopówka (S. Skapo g.). Jej nazwa pochodzi od królewskiego sekretarza Stanisława Jakuba Skopa. Na początku XVI wieku kupił on pałacyk stojący w tej okolicy a biegnącą do niego uliczkę nazwał swoim imieniem. Widok w kierunku ul. Zamkowej. Wg. oficjalnych danych Skopówka jest najwęższą ulicą Wilna. W najwęższym miejscu mierzy 1,98 metra. Choć cierpliwym spróbuję pokazać w przyszłości inny zaułek, dużo węższy. Ulica wyprowadza nas na nieduży Plac Dowkonta ( w przeszłości zwnym także Placem Napoleona). Jego ozdobą jest klasycystyczny pałacyk de Reussów. Przy tym placu stoi także Pałac Prezydencki.
My jednak pójdziemy uliczką która biegnie przy Uniwersytecie Wileńskim. Nie dziwi więc jej nazwa: po polsku i litewsku ta sama - Uniwersytecka. Skręcając z niej w lewo możemy wejść na teren Uniwersytetu a w prawo dostaniemy się plac będący ogrodową częścią Pałacu Prezydenckiego. Od XVI wieku była tu siedziba biskupów wileńskich. W 1794 roku słynny wileński architekt Wawrzyniec Gucewicz przebudował pałac nadając mu klasycystyczny charakter. W okresie zaborów rezydowali tu carscy namiestnicy np. wieszatiel Murawiow. W1812 mieszkał tu Napoleon a potem w wolnej Polsce niejednokrotnie przebywał tu Piłsudski i polscy prezydenci. Obecnie jest to siedziba prezydenta Litwy. W części ogrodowej są także inne budynki w których prezentowane są różne wystawy. Jest też nieduży park z sympatycznymi plenerowi rzeźbami.
Widać stamtąd uniwersyteckie budynki i kościół Św. Jana. A także stojący też przy Placu Dowkonta kościół Św. Krzyża zakonu bonifratrów. Choć jest on oddzielony od nas murem który oddziela zaplecze Pałacu Prezydenckiego od reszty miasta... ...my zrobimy szybki wirtualny skok aby się znaleźć przed nim. Kiedyś w tym miejscu biło źródełko o wodzie mającej mieć lecznicze właściwości.Z czasem powstała tu kaplica i sprowadzono zajmujących się lecznictwem zakonników - bonifratrów. Zbudowali oni tu kościół (obecny pochodzi z początku XVIII w.) oraz na terenie klasztoru zorganizowali szpital który funkcjonował do kasaty zakonu w 1843 r. Na froncie świątyni widnieje kopia cudownego obrazu z ołtarza głównego MB Bonifraterskiej. Na placyku przed kościołem stoi współczesny pomnik nieraz wymienianego tu architekta Wawrzyńca Gucewicza.
Wróćmy jednak na ulicę Uniwersytecką... ...koniecznie trzeba zajrzeć na teren Alumnatu Papieskiego. Powstał on w 1582 roku z fundacji papieża Grzegorza XIII. Było to seminarium duchowne które miało za cel kształcenie unickich księży. Po obejrzeniu pięknego dziedzińca przejdźmy na jego drugą stronę... ...znajduje się tu miejsce... ...z jeszcze jednym pięknym widokiem na ogrodową elewację Pałacu Prezydenckiego. Z ulicy Uniwersyteckiej skręcamy w ulicę Dominikańską (Dominikonų). O tym co na niej można zobaczyć opowiem kiedy indziej bo teraz...
...skręcamy w ul. Św. Ignacego (Sv Ignato)i Jezuicką (Totorių g.). Dochodzimy do budynków klasztornych zakonu jezuitów. Są to budynki sięgające roku 1602 w których mieścił się jezuicki nowicjat. W 1944 roku w czasie walk o Wilno budynki uległy poważnym zniszczeniom. W 1985 poddano je renowacji. Obecnie jest to siedziba Ministerstwa Obrony Kraju. Przed budynkiem jest postument z popiersiem generała Jonasa Žemaitisa. Po wojnie był on dowódcą antysowieckiej partyzantki. Aresztowany w 1953 roku został rok później rozstrzelany w Moskwie. Spacerując bez tłumu turystów... ...wracamy na ulicę Św. Ignacego.
Zaglądamy w podwórka. I stajemy przed kościołem Św. Ignacego Loyoli. Świątynię wznieśli jezuici w latach 1622-47. Potem ulegała pożarom, była plądrowana przez żołnierzy moskiewskich,  w okresie międzywojennym był to kościół garnizonowy a po II wojnie urządzono tu archiwum i magazyn wytwórni filmowej. Obecnie kościół jest katedrą polową ordynariatu wojskowego na Litwie. Ulica Św. Ignacego.
Opuszczamy tę część miasta i ul. Mała Pohulanka (K. Kalinausko) idziemy w kierunku Góry Bouffałowej. W jej najwyższym punkcie stoi cerkiew św. Konstantyna i Michała. Zbudowano ją w 1913 roku z okazji 300-lecia panowania dynastii Romanowów, dlatego jest też zwana cerkwią Romanowską. Prawie nieprzerwanie służy wiernym prawosławnym. Naprzeciwko cerkwi znajdował się powstały w 1809 roku cmentarz ewangelicki. Były tu groby wielu zasłużonych mieszkańców Wilna. Niestety w latach pięćdziesiątych XX wieku, w czasach stalinowskich zrównano go z ziemią. Ocalała tylko klasycystyczna kaplica grobowa rodu Niszkowskich z 1819 roku. A na miejscu nekropolii powstał park. Powoli wracamy w kierunku centrum. Przy tej samej ulicy w miejscu które zaznaczyłem kursorem...
...stoi ciekawostka dla fanów - pomnik Franka Zappy. Dochodzimy do pozostałości pałacu który wybudował znany z Potopu książę Janusz Radziwiłł. Była to renesansowa rezydencja która niestety przez wieki została w dużej części zniszczona. Słynne powiedzenie mówi, że jeśli jesteśmy w Wilnie a nie widzimy żadnego kościoła i po przejściu paru kroków w dowolna stronę dalej nie widać żadnej świątyni to znaczy, że to jednak nie Wilno. Pałac Radziwiłła stoi jednak w Wilnie bo z jego okolicy widać kościół - Św. Katarzyny.
Dziękuję za wspólny spacer po małej części Wilna... ...który kończymy na ul. Ludwisarskiej (Liejyklos g.) z widokiem na Górę Trzykrzyską. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Litwa - Wilno - Część I
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
Wilno - Stare Miasto część zachodnia raz jeszcze
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Litwa - Wilno (bez znieczulenia)
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Migawki z Wilna
1pix użytkownik pedro1912 odległość 1 km 1pix
Wilno - Stare Miasto część wschodnia
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
WILNO  cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:911) dodano 06.12.2017 09:24

Dziękuję za odwiedziny.
Mocar - myślę, że warto zobaczyć Alumnat Papieski, zwłaszcza,że jest w samym centrum.
Achernar - sprawdziłem w internecie. Frank Zappa zmarł w 1993 roku i to zmobilizowało wileńskich fanów tego artysty do jakiegoś uczczenia idola. Pomnik odsłonięto w 1995. Faktem jest, że nie rzuca się w oczy a ja zobaczyłem go trochę przypadkowo zwracając najpierw uwagę na murale. Ty masz za to pretekst aby wrócić do Wilna :)
Popek - powiem Ci , że chodząc po Wilnie i oglądając tamte cerkwie, na pewno piękne, ale sercu bliższe są te nasze - beskidzkie.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3602) dodano 05.12.2017 06:18

Podoba mi się to miasto. Ciekawy klimat.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5268) dodano 04.12.2017 22:40

Miło się spacerowało z Tobą po Wilnie. Większość miejsc miałem okazję odwiedzić, ale nie zwróciłem uwagi na pomnik Franka Zappy, chyba że podczas mojego ostatniego pobytu w Wilnie (w 2006 roku) jeszcze go nie bylo... Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2664) dodano 04.12.2017 21:04

W Wilnie bywałem już kilka krotnie ale jakoś pominąłem Alumnat Papieski, i muszę to nadrobić w najbliższym roku.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!