m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Vondelpark to największy i najpopularniejszy park miejski w Amsterdamie i jedno z najbardziej znanych miejsc tego typu w Holandii. Rocznie przewija się tutaj około 10 milionów osób, które mają wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu. Zapraszam na spacer po tym pięknym parku. Tu się nie można nudzić.Vondelpark ma dwa kilometry długości. W 1936 roku na środku parku powstał różany ogród . Voldelpark to idealna miejsce na długie spacery, uprawianie sportów (jogging, rolki, jazda na rowerze) oraz relaks i wypoczynek. Na 47 hektarach powierzchni znajdziemy między innymi rzeźby z wizerunkiem znanych osobistości, dzieła wielkich artystów oraz amfiteatr, w którym odbywają się darmowe koncerty. Od czerwca do sierpnia w teatrze na świeżym powietrzu odbywają się występy muzyczne i taneczne.
The Fish (1965), rzeźba Pabla Picassa. Amsterdamczycy zawsze widzieli go jako rybę, a lokalnie jest znany jako statua ryby Picassa. Ponadto zwiedzający park mają do swojej dyspozycji kilka restauracji, a najmłodsi mogą wyszaleć się na jednym z sześciu placów zabaw. Co roku odbywa się tutaj turniej golfowy oraz obchody holenderskiego święta państwowego, tzw. Dnia Króla. Obchody Dnia Króla 27 kwietnia w Vondelpark skupiają się szczególnie na dzieciach. Park można porównać do warszawskich Pól Mokotowskich powiększonych 4 razy o powierzchnię i 10 razy o różnorodność roślinności.Na 47 hektarach mieści się Holenderskie Muzeum Filmu, wiele kawiarni i restauracji, ale przede wszystkim stawy i ogromne połacie zieleni. Park istnieje już od prawie 150 lat i ma wiele starych platanów, kasztanowca, holenderskiego kasztanowca czerwonego, katalin i różnych rodzajów brzóz.
Zadziwiające drzewa... przewrócone, a rośnie. Mimo że Vondelpark jest najbardziej ruchliwym parkiem w Amsterdamie, jest także domem dla dzikich zwierząt, w tym bocianów, sów i żab oraz wielu różnych gatunków drzew i roślin. Wiele gatunków drzew zadziwiająco rosnących w europejskim klimacie...są zawsze zielone. Spacerując po parku, zapoznasz się ze starodrzewem i mnóstwem stawów. Stawy są czyste, zadbane, pełne ptactwa.  Liczne krzaki i zioła uzupełniają krajobraz parku. Vondelpark jest także domem dla wielu ptaków - dzikich kaczek, czapli niebieskich i wielu mniejszych ptaków. Pomnik Joosta van den Vondela z końca XIX wieku
W latach 60-tych stworzono place zabaw dla dzieci . W epoce kwiatowej w latach 60. i 70. XX wieku Vondelpark stał się symbolem miejsca, w którym wszystko jest możliwe i (prawie) wszystko jest dozwolone. W latach 80-tych wybudowano teatr na wolnym powietrzu. Park został otwarty w 1865 roku i pierwotnie nosił nazwę Nieuwe Park, ale później został przemianowany na Vondelpark, po XVII-wiecznym dramatopisarzu i poecie Joost van den Vondel . Park jest czynny całą dobę. W Vondelpark znajdziemy mnóstwo gatunków ptaków, a także królików i innych zwierzątek.
W parku (ale w innych parkach miejskich również) można spotkać zielone papugi, które żyją  na platanach. Park opanowały również czaple, bociany, kurki wodne, łyski, mewy, gęsi i kaczki. Takie widoki w parku, to codzienność. Pani wiosna sypie cukierkami dla dzieci. W parku jest mnóstwo pięknych mostków, kładek... ...uroczych kawiarni, barów i piwiarni.
Restauracją Vertigo, jest największą restauracją w parku. Latem otwiera ogromny taras dla turystów. z parku widać wieżę pobliskiego kościoła (niezwykle malowniczą), jednak owy kościół jest aktualnie biurem mieszczącym się w „domu bożym” (u nas kojarzy się to ze złymi nawykami władz komunistycznych, a tutaj jest zjawiskiem normalnym). W latach 1873-1947 na terenie Vondelpark w Amsterdamie była fontanna z wodą pitną, zaprojektowana przez Pierre'a Cuypersa w stylu neogotyckim. Wykonano go z piaskowca w 1863 roku i oficjalnie nazwano Van Eeghenfontein.Z fontanny pobierano wodę wydmową z ówczesnego rurociągu z Amsterdam Waterleidingduinen, niedaleko Zandvoort. Fontanna otrzymała dwa pseudonimy: rzymską fontannę (ze względu na katolickie pochodzenie Cuypersa) i Kraantje Lek.  W 1947 r. Zburzono starą fontannę z powodu budowy dróg.W 2009 r. Obecna fontanna została postawiona z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Vondelpark . Fundacja Odbudowa i renowacja zabytków w Vondelparku i jego okolicach zebrała fundusze na budowę fontanny. Zamiast miękkiego piaskowca nowa fontanna wykonana jest z twardego kamienia naturalnego.Tablica informacyjna umieszczona w 2009 roku. Mama Branka, autorstwa Nelsona Carrilho, jest zrobiona z ziemi, ale jest pęknięta i złamana. Pomnik anty rasistowski powstał w 1984 roku, ku pamięci zamordowanego Kerwina. Niech Amsterdam, niegdyś bastion tolerancji, będzie dalej nosił pochodnie tolerancji, ponieważ jego kolor skóry nie mógł znieść tu jednego upadłego człowieka nietolerancji !?
Vondelpark położony jest na południe od Leidseplein i całkiem blisko do Rijksmuseum, Stedelijk Museum i Muzeum Van Gogha Vondelpark służy mieszkańcom i turystom przede wszystkim do wypoczynku. Amsterdamsche Huishoudschool to miejski zabytek tuż przed jednym z wejść do Vondelpark w Amsterdamie . Szkoła domowa istniała w latach 1896-1983.Budynek, w którym odbyły się te lekcje, zbudowany jest w stylu domków . Charakterystyczne dla stylu domków są na przykład drewniane balkony i loggie oraz wystające podsufitki z ozdobnymi konsolami. Vondelstraat, ulica biegnąca wzdłuż parku została zbudowana w dziesięcioleciach po powstaniu Vondelpark z wieloma domami zbudowanymi przez czołowego amsterdamskiego architekta, projektanta Rijksmuseum i dworca centralnego Pierre'a Cuypersa z domem zaprojektowanym dla siebie. [Hollandse Manege - dziś Muzeum Żywego Konia].
 pomnik pisarza i dramatopisarza Joosta van den Vondela Zbudowany na błotnistym terenie, Vondelpark musi przejść przez całkowitą renowację co 30 lat. Dzieje się tak dlatego, że faktyczny poziom gruntu w parku stale się zmniejsza. Gdyby te prace nie zostały wykonane, cały park byłby pokryty wodą.
Vondelpark, to oaza spokoju i płuca Amsterdamu. Warto tam odpocząć i poznać historię tego pięknego, zielonego miejsca.

najbliższe galerie:

 
HOLANDIA - AMSTERDAM BARDZIEJ ZNANY
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
HOLANDIA Amsterdam
1pix użytkownik paweller75 odległość 1 km 1pix
Amsterdam 2 - szlifiernia diamentów
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Amsterdam 1 - Muzeum Narodowe Rijksmuseum
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Amsterdam
1pix użytkownik vlasta odległość 1 km 1pix
Amsterdam 2011
1pix użytkownik luk111 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.12.2017 22:11

o, to coś dla mnie

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 06.12.2017 22:02

voyager747
Sławek, ale masz zawsze wodę i soczki. Są jeszcze lody :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.12.2017 19:47

He he, ja akurat nie pijam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 06.12.2017 19:42

voyager747
No muszę Ci powiedzieć, że łażenie po tym parku, potrafi przyprawić o ból nóg. Dobrze, że można się napić piwka :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.12.2017 19:32

i nogi nie bolą :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 06.12.2017 19:05

voyager747
Miło mi, że pospacerowałeś ze mną po tym pięknym parku.
Pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.12.2017 17:30

Też nie byłem, ale obejrzałem sobie u Ciebie, fajne miejsce.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 06.12.2017 17:14

achernar-51
Cieszę się, że mogę pokazać miejsca w Amsterdamie, do których nie trudno dotrzeć, a jednak niektórzy nie dotarli.
Ja w Holandii jestem na bieżąco, więc jeszcze pokażę coś fajnego... tym razem sportowego :)
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 06.12.2017 17:12

andred
Miło mi, że galeria przypadła Ci do gustu i przybliżyła miejsce, do którego nie dojechałeś.
Inne atrakcje też będą, niektóre już były :) :)
Serdecznie pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5260) dodano 06.12.2017 15:24

Fajne miejsce, o którego istnieniu do dziś nie miałem pojęcia. Dzięki za jego przedstawienie. Pozdrawiam. :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 06.12.2017 14:11

Oj chyba długo nie zobaczę tego parku. Jak byłem w Amsterdamie 26 lat temu to ganiałem w poszukiwaniu innych atrakcji ;-)
W zeszłym roku miałem już bilet samolotowy do Amsterdamu ale złe okoliczności spowodowały, że nie poleciałem, a teraz się nie wybieram.
Musi mi wystarczyć ta Twoja bardzo dobra i szczegółowa relacja fotograficzno-opisowa.
Pozdrawiam,
andred

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 06.12.2017 13:22

lucy56
Amsterdam to urocze miasto, które ma wiele do zaoferowania. Rijksmuseum i Plac Dam, które są najczęściej pokazywane w Amsterdamie, to wyjątkowe miejsca, ale nie jedyne. Mnie interesują również inne miejsca, takie jak Stadiony, Parki i inne bardzo ciekawe obiekty, które chcę pokazać, a które nigdy nie były pokazane na tym portalu.
Pozdrawiam serdecznie.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2852) dodano 06.12.2017 01:14

w pierwszym* miało być;) szkoda,że od razu takich"perełek"nie da się poprawić

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2852) dodano 06.12.2017 01:12

Lubię takie miejsca w wielkich miastach.Zwiedzanie Londynu zaczęłam przed laty od Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew i tylko mój syn nie był zdziwiony;)Mało tego,w pierwszego swoim wolnym dniu od razu mnie tam zawiózł!Podobało mi się tam i tu.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!