m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Olympisch Stadion, wielofunkcyjny stadion sportowy, położony w Amsterdamie. Do Stadionu można dojść lub dojechać na wiele sposobów. Z Dworca Głównego Amsterdamu, bezpośrednio tramwajem 24. Czas dojazdu 20 minut.Z lotniska Schipol, autobusem 197. Czas dojazdu 25 minut. Przed Stadionem cały czas trwa budowa Centrum Handlowego. Nie mogę się doczekać, kiedy skończą :) Stadion został oddany do użytku w 1928 roku na Igrzyska Olimpijskie 1928. Początkowo miał pojemność 34.000 widzów. Po oddaniu do użytku stadionu De Kuip w Rotterdamie, władze miejskie Amsterdamu zdecydowały 27 marca 1937 roku o zwiększeniu pojemności widowni do 64 000 miejsc.
Po Igrzyskach Olimpijskich stadion był używany do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych, żużlowych, kolarskich oraz hokeja na trawie. Najczęściej jednak obiekt był wykorzystywany do rozgrywania meczów piłkarskich. Swoje mecze na Olympisch Stadion rozgrywały zespoły: Blauw Wit FC i BVC Amsterdam (z ich fuzji powstał FC Amsterdam). W późniejszym czasie również AFC Ajax rozgrywał część swoich meczów na tym obiekcie (były to głównie pojedynki w europejskich pucharach, jak również prestiżowe mecze w lidze). Spowodowane było to niską pojemnością stadionu De Mer, który nie mógł pomieścić wszystkich chętnych do obejrzenia meczu fanów. Ajax swoje mecze na Olympisch Stadion rozgrywał do 1996 roku, kiedy to przeniósł się na nowoczesny obiekt - Amsterdam ArenA.
W 1978 władze miasta planowały wyburzyć stadion, który został uratowany poprzez wpisanie go na listę zabytków. W 1996 rozpoczęła się gruntowna renowacja stadionu, zakończona w 2000 roku ponownym otwarciem przez następcę tronu Wilhelma Aleksandra. Od 2005 roku na Olympisch Stadion ulokowane zostało muzeum sportu - Olympic Experience Amsterdam. Olympisch Stadion był miejscem rozgrywanie wielu spotkań reprezentacji Holandii. Pierwszy mecz odbył się 30 maja 1928 roku podczas Igrzysk Olimpijskich. Holandia uległa 0:2 reprezentacji Urugwaju. Ostatni mecz międzypaństwowy rozegrany na Olympisch Stadion odbył się 6 września 1989 roku. W towarzyskim spotkaniu Holandia uległa reprezentacji Danii 0:2. Informacje na temat stadionu:https://pl.wikipedia.org
Posąg Prometeusza odnosi się do postaci z mitologii greckiej, która ukradła ogień od bogów, aby dać ludziom. Poprzez Prometeusza ludzkość mogła się rozwijać, a ogień symbolizował wolność, wiedzę i niezależność. Pierwotnie statua stała na trybunach po południowej stronie stadionu. Później została przeniesiona na plac. Za posągiem Prometeusza widać trwające prace budowlane. Koniec przewidziany jest na wiosnę 2018 roku. ( Zobaczymy ???, kontroluję sytuację :) :) :) Johan Cruijff, właśc. Hendrik Johannes Cruijff. Urodził się  25 kwietnia 1947 w Amsterdamie, zmarł 24 marca 2016 w Barcelonie. Holenderski piłkarz i trener piłkarski. Jeden z najwybitniejszych zawodników w historii futbolu, trzykrotny zdobywca Złotej Piłki (1971, 1973, 1974); największe sukcesy odnosił jako zawodnik Ajaxu Amsterdam, FC Barcelony i reprezentacji Holandii. Najwybitniejszy europejski zawodnik wszech czasów w plebiscycie FIFA: 2004.
Najwybitniejszy zawodnik w historii Holandii w plebiscycie FIFA: 2004. Trzecie miejsce w głosowaniu internautów z okazji 50-lecia UEFA (za Zinedinem Zidanem i Franzem Beckenbauerem) Frederik Willem Christiaan Hendrik Baron van Tuyll z Serooskerken.Był pierwszym przewodniczącym holenderskiego Komitetu Olimpijskiego (NOC) w 1912 r. Został pierwszym Holendrem, który przyłączył się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w 1898 r.
Posąg  powitanie olimpijskie , wykonane na jego cześć przez rzeźbiarza Hagi Gra Rueba , stoi na Stadionie Olimpijskim w Amsterdamie, na prawo od Wieży Maratońskiej. Gdy powstał w 1928, był budowany na Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie. Później gościł imprezy wielu dyscyplin sportu, choć futbol pełnił rolę nadrzędną. Najważniejsze mecze rozgrywał tu do 1996 roku Ajax, rolę gospodarzy pełniły także inne kluby: Blauw Wit FC i BVC Amsterdam. Na stadionie odbyły się też finały Pucharu Europy (1962), Pucharu UEFA (1992) czy Pucharu Zdobywców Pucharów (1977). Holandia zgłosiła obiekt również jako potencjalną arenę Mundialu 2018 W niedzielę 15 października, odbyła się 42 edycja amsterdamskiego maratonu.To właśnie tutaj w 1928 roku rozpoczął i zakończył się pierwszy wielki maraton w Amsterdamie. Rok i miejsce nieprzypadkowe. W 1928 roku Amsterdam był przecież organizatorem igrzysk olimpijskich, dla nas pamiętnych igrzysk, bo z pierwszym złotym medalem w olimpijskiej historii Polski i z genialną Haliną Konopacką (Amsterdam 1928).
Stadion położony jest w bardzo dobrze dostępnym i atrakcyjnym miejscu. Tuż przy Stadionie znajduje się park z wodą. Idąc Laan der Hesperiden dochodzimy do Olympiakanaal. Na niektórych przesmykach kanału widać drewniane pale, które informują, że w tym miejscu łódki nie przepłyną. Można tu odpocząć, spacerować, nakarmić głodne ptaki... Laan der Hesperiden, to ulica, na której powstały nowoczesne apartamentowce.
Myślę, że zwykłego śmiertelnika nie stać na takie mieszkanie. Takimi samochodzikami jeżdżą inwalidzi. Ten apartamentowiec wyrósł błyskawicznie. Jeszcze 2 lata temu widziałam Stadion z okna. Na przeciwko apartamentowca powstał również nowy hotel Twenty Eight. Między apartamentowcem a hotelem jest olbrzymi plac... ...na którym w każdą sobotę odbywa się targ spożywczy, a w niedzielę targ staroci. Obiekt Hotel TWENTY EIGHT to wyjątkowy, nowy hotel apartamentowy ...
...znajduje się po drugiej stronie ulicy, naprzeciw Stadionu Olimpijskiego. Amsterdam Oud Zuid. Ze wszystkich stron jest blisko i ładnie. Panoramicznie z okna widać to najlepiej. Widok z mojego okna na apartamentowiec. Jeszcze w lato na placu były prowadzone roboty wykończeniowe. Na jesieni plac uporządkowano.
Miejsce wokół Stadionu Olimpijskiego jest zagospodarowane i widać, że władze dbają o jego przeznaczenie.

najbliższe galerie:

 
amsterdamski alkoholowy zawrót głowy
1pix użytkownik vlasta odległość 1 km 1pix
Amsterdam
1pix użytkownik pirania odległość 1 km 1pix
Amsterdam
1pix użytkownik boasik odległość 1 km 1pix
HOLANDIA - AMSTERDAM JAKIEGO NIE ZNACIE
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
HOLANDIA - AMSTERDAM BARDZIEJ ZNANY
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
Holandia - Amsterdam, Haarlem i okolice
1pix użytkownik travelan odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 07.12.2017 13:20

ak
Super. Tak też pomyślałam o głodnych ludziach. Pewnie zaopiekowaliby się taką gąską :)
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6112) dodano 07.12.2017 09:06

34 zaraz mi się skojarzyło z wiecznie głodnym Przemysławem :DDD Tyle rosołów tam biega wolno !
Pozdrówki :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!