m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Do parku wchodzimy przez wysoką koryncką bramę, która mieści się przy ulicy Parkowej. Na zdjęciu również dawny Pałac Sztuki zaprojektowany przez czołowych architektów Lwowa. Park Stryjski to najładniejszy i największy park Lwowa. Na powierzchni 50 hektarów możemy znaleźć takie drzewa jak klony, kasztany, olchy, brzozy, buki, dęby, akacje, lipy i sosny. Wchodząc natrafimy na staw i oranżerię dookoła której rośnie ok. 260 gatunków roślin ozdobnych. W dolnej części parku znajdziemy również pomnik polskiego bohatera z powstania kościuszkowskiego Jana Kilińskiego. Tylko trzy z kilkunastu lwowskich pomników pozostały nietknięte: Kiliński w Parku Stryjskim, Bartosz Głowacki w Parku Łyczakowskim oraz Adam Mickiewicz na placu Mariackim. W końcu ciasnej alejki stoją ruiny „sztucznego” zamku, które zbudowano pod koniec XIX wieku.
W górnej części parku możemy znaleźć pozostałości z Wystawy Krajowej z roku 1894 roku. Sam park znajduje się w południowej części Lwowa między ulicami Stryjską a Franki. Wypływa stamtąd potok Soroka. Wzgórza Wuleckie. Pomnik ustawiony w 1991 roku staraniem rodzin zamordowanych oraz Polaków ze Lwowa Tablica informacyjna przy drodze prowadzącej od starego do nowego pomnika Profesorów. Oba pomniki są z oddali widoczne 3 lipca 2011, odbyła się Uroczystość odsłonięcia nowego pomnika w miejscu kaźni.Pomnik znajduje się w miejscu rozstrzelania profesorów, obecnie parku studenckim. Nad jarem, w którym go zbudowano, znajdują się domy akademickie Politechniki Lwowskiej. Na wzgórzu nad pomnikiem znajduje się symboliczny nagrobek z krzyżem zbudowanym w 1991 roku przez rodziny zamordowanych.
Znajduje się na nim tablica z napisem w językach polskim i ukraińskim „W tym miejscu 4 lipca 1941 roku hitlerowscy oprawcy rozstrzelali polskich profesorów lwowskich uczelni i członków ich rodzin” oraz pełną imienną listą ofiar. Od wiosny 1919 w części cmentarza od strony Pohulanki utworzono Cmentarz Obrońców Lwowa (potocznie zwany „Cmentarzem Orląt Lwowskich”) dla poległych w wojnach z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918-1920. Cmentarz Obrońców Lwowa to autonomiczna część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Jest to najbardziej kontrowersyjne miejsce współczesnego Łyczakowa. łącznie na cmentarzu pochowano 2859 poległych, wśród nich 3 amerykańskich lotników, z eskadry myśliwców im. T. Kościuszki oraz 17 ochotników Francuzów. W latach 70 -tych ubiegłego stulecia władza radziecka doszczętnie zrujnowała cmentarz.
Odbudowę rozpoczęto w 1989 roku. 24 lipca 2005 roku uroczyście odsłonięto Cmentarz Orląt Lwowskich i znajdujący się obok Memorial Ukraińskiej Galickiej Armii. W odsłonięciu udział wzięli, prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko i Polski, Aleksander Kwaśniewski. Wysoką wartość artystyczną na cmentarzu stanowią kaplice grobowe. Cmentarz Orląt składa się z Kaplicy Obrońców Lwowa, Katakumb (8 krypt), Pomnika Chwały i mogił żołnierzy. Znajduje się tutaj także Pomnik Lotników Amerykańskich, Pomnik Francuzów, Mogiła Nieznanego Żołnierza i Mogiła Pięciu Nieznanych z Persenkówki. Kaplica Obrońców Lwowa
Łuk Chwały.Do Pola Zasłużonych w dolnym poziomie Memoriału UGA z lewej i prawej strony, otaczając symboliczny grób, prowadzą wysokie granitowe schody. Tu, w dolnej części w kaplicy, w krypcie spoczywa Prezydent Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, Jewhen Petruszewycz (1863-1941). Obecnie znajdują się tutaj także nowe groby ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w ostatnim czasie w czasie walk w regionie Donbasu. Łuk Chwały. Pomnik lotników amerykańskich Przed wejściem na Cmentarz Orląt Lwowskich znajduje się cześć ukraińska cmentarza wojskowego z nowym Memoriałem Żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej (UGA) oraz Ukraińskim Strzelcom Siczowym (USS). Wierzchołek kolumny zwieńczono rzeźbą z brązu przedstawiającą Michała Archanioła z gałązką dębową w lewej ręce i mieczem.
Cmentarz nazywany jest przez Polaków Campo Santo (Ziemia Święta). Kaplica grobowa Baczewskich na Cmentarzu Łyczakowskim Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa, położona we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej...
...przedstawiających alegoryczne postaci i wizerunki zmarłych, a także liczne kaplice, edykuły, kolumny i obeliski, w różnych stylach. Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786. Jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących do dziś w Europie (dla porównania: Powązkowski w Warszawie został założony w 1790, Cmentarz na Rossie w Wilnie został oficjalnie otwarty 6 maja 1801 r, Rakowicki w Krakowie i Père-Lachaise w Paryżu w 1803). Groby wybitnych osób znajdują się przy alei głównej, obiegającej eliptycznie cały cmentarz. Najstarsze nagrobki pochodzą z XVIII wieku. Na niektórych zachowały się empirowe i klasycystyczne rzeźby Antona, Jana i Leopolda Schimserów oraz Hartmana Witwera. W tylnej części cmentarza aleja główna okrąża „Górkę” powstańców 1863, gdzie w oddzielnej kwaterze, znaczonej oryginalnymi stalowymi krzyżami, pochowani są uczestnicy powstania styczniowego. Na cmentarzu znajduje się także kilka grobów weteranów insurekcji kościuszkowskiej.
Współcześnie Lwów stanowi ważny ośrodek nauki i kultury na Ukrainie. Działa tu m.in. Uniwersytet Lwowski (powstały w 1661), Politechnika Lwowska (1844), Lwowska Galeria Sztuki (1897), Teatr Wielki (1900) i Polski Teatr Ludowy (1958). Miasto jest głównym ośrodkiem kultury i życia społecznego mniejszości polskiej na Ukrainie. Lwów jest położony na pograniczu wschodniego Roztocza (Roztocze Lwowskie) i Wyżyny Podolskiej, nad rzeką Pełtwią. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, węzłem lotniczym, kolejowym i drogowym. W 2015 liczył 729,4 tys. mieszkańców, jest siódmym co do liczby ludności miastem Ukrainy. Stare Miasto we Lwowie zostało w 1998 wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki doskonałemu połączeniu architektonicznych i artystycznych tradycji środkowo-wschodniej Europy z wpływami włoskimi i niemieckimi, a także wzajemnym uzupełnianiu się żyjących tu niegdyś rozmaitych grup etnicznych.
Grupy te choć odmienne to jednak wzajemnie od siebie zależne, zostawiły trwały ślad w architekturze i charakterze Lwowa. Baszta Prochowa, trzykondygnacyjna budowla z piaskowca, położona po wewnętrznej stronie murów obronnych, stanowiąca część systemu fortyfikacji Lwowa, wzniesiona w latach 1554-1556.

najbliższe galerie:

 
Lwów - Rynek Starego Miasta
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Jesienny Lwów/ Lviv/ Leopolis
1pix użytkownik oli odległość 0 km 1pix
Л ь в і в
1pix użytkownik lola310889 odległość 0 km 1pix
Lwów
1pix użytkownik przemo odległość 0 km 1pix
Kresowe zagadki
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
LWÓW
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:187) dodano 10.12.2017 23:21

Ładnie tu - dużo ciekawych zdjęć i cennych informacji. Dobrze To wszystko poukładałaś. Dziękuję i Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 09.12.2017 22:11

ak
achernar-51
Dziękuję. :)
Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 09.12.2017 12:51

no piknie , ołtarzyk, baszta ... cmentarz sobie odpusciłem , no bo nie zaduszki :D

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 09.12.2017 01:57

Druga część też fajna... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!