m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przy wejściu wita nas pięknotka japońska. W ogóle, to będzie wycieczka bardzo obieżyświatowa, bo rośliny przybyły tu z różnych zakątków naszej pięknej planety. Pieris japoński mógł przybyć oczywiście z Japonii, ale niekoniecznie. Występuje naturalnie także we wschodnich Chinach. Po datach przy zdjęciach, możecie się przekonać, że wysyłanie mnie do Rogowa w tym mało atrakcyjnym czasie, to już tradycja. Zawsze jest to początek grudnia. A to oczar wirginijski. To, że kwitnie o tej porze, to wcale nie jest niespodzianka. Tak już ma. Ma coś jeszcze. Dobrze działa na układ krwionośny i na wiele innych organów. Bukan chilijski to wyjątkowo odporne drzewko rosnące w Andach. Jego druga nazwa to bukan antarktyczny. To już wiecie jaki to mocny gość. Klon zielonokory pochodzi ze wschodniej Azji. Zimą prezentuje się szczególnie ciekawie dzięki wyjątkowej korze.
W Rogowie możemy obejrzeć największą kolekcję klonów w Polsce i jedną z większych w Europie. Znajdziemy tu właściwie wszystkie klony, jakie wytrzymują nasz klimat. Zbiór klonów nosi dumne miano Kolekcji Narodowej. To klon strzępiastokory. Pochodzi ze środkowych Chin. Niestety, w naturze jest coraz rzadziej spotykany. Na szczęście, spotkać można go często w parkach. A to niespodzianka. To także klon, choć mocno podobne liście ma do naszego graba. To klon grabolistny. Przyjechał do nas z Japonii. A swoją drogą, czy wiecie, że lesistość Japonii wynosi aż 66% i jest jedną z największych na świecie. A to taki ludny i nowoczesny kraj. Klon trójkwiatowy to uciekinier z Korei Północnej. Choć występuje też w północnych Chinach. Ośnieża czteroskrzydła pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Najbardziej efektowna jest kiedy kwitnie na biało wiosną, ale i owoce ma atrakcyjne.
Brzoza Medwediewa to gatunek przybyły do nas z Kaukazu. Abelia mosańska to też gość z Korei. Dziurawiec barwierski to roślina śródziemnomorska. Rośnie po europejskiej jak i afrykańskiej stronie, a także w Azji Mniejszej. Dąb teksański. Chyba się domyślacie skąd pochodzi. Ambrowiec balsamiczny, albo amerykański. Inna nazwa to styrakowiec amerykański. Z jego oleożywicy robi się gumę do żucia.
Kalina wonna zasadniczo kwitnie pod koniec lutego, ale czasem coś jej się miesza i zakwita w grudniu. Przyjechała do nas z pogranicza mongolsko-chińskiego. Kalina klonolistna jest mocno tajemnicza. Nie znalazłem informacji gdzie rośnie w naturze. Kalina brzozolistna pochodzi z Chin. Kalina herbaciana, jak łatwo się domyślić, dodawana jest do herbaty i chętnie napar z niej jest spożywany w Chinach, skąd pochodzi. Parczelina trójlistkowa od biedy może służyć do produkcji piwa. Jej owoce, tu widoczne, mogą zastąpić chmiel. A pochodzi z Ameryki Północnej. Kuningamia chińska, inaczej stroigła chińska, ma lekkie i przy tym trwałe drewno. Dlatego chętnie jest ono wykorzystywane do produkcji trumien.
Metasekwoja chińska rosła już w erze mezozoicznej. Jest żywą skamieniałością.Odkryto ją dopiero w 1941 roku. Dzięki temu, że łatwo się ją rozmnaża przez sadzonki, jest dość popularnym drzewem parkowym. Sam jej sporo namnożyłem. Franklinia amerykańska właściwie cudem została uratowana przed zniknięciem z powierzchni Ziemi. Pod koniec XVIII wieku znalazł ją w Georgii John Bartram. Wkrótce potem zniknęła z naturalnych stanowisk. Przetrwała dzięki ogrodniczej pasji szeregu osób. Trzmielina ostrolistna pochodzi ze wschodniej Azji. Platan klonolistny jest bękartem. Powstał poprzez skrzyżowanie platana wschodniego, pochodzącego z Bałkanów z platanem zachodnim z Ameryki Północnej. Różanecznik, ale jaki? Niestety tabliczki nie było, a jest ich coś około tysiąca gatunków.
Ostrokrzew kolczasty to święta roślina Celtów. Miał zastosowanie podobne jak kadzidło. Tu w odmianie Aurea marginata. No i tu właściwie moja wiedza botaniczna się kończy. Wiem, że to trzmielina, ale jaka? Róża, ale nie taka zwykła. Hortensja pewnie też z ciekawą historią. Irga. Berberys.
Niestety, po sezonie część etykiet się gdzieś zapodziewa. Tak też było z tym klonem. Może lepiej napiszę trochę o samym arboretum. Powstało po I Wojnie Światowej. Już w 1919 roku przeznaczono część nadleśnictwa Skierniewice na cele badawcze. W 1925 roku założono pierwszą powierzchnię doświadczalną z daglezją zieloną. Teraz te drzewa maja nawet 36 metrów wysokości. Do II Wojny Światowej sadzono właściwie tylko powierzchnie doświadczalne z różnymi gatunkami drzew. Chciano się zorientować, które gatunki w naszych warunkach klimatycznych poradzą sobie. No i które będą najcenniejsze pod względem gospodarczym.
W sumie posadzono około stu gatunków drzew. Po wojnie zostało ich 51. Od 1947 roku ogród zaczął się rozwijać. Dziś ma powierzchnię ponad 53 hektary. Sadzonki pochodzą głównie z własnej produkcji, a nasiona zdobywa się w drodze wymiany z innymi ogrodami botanicznymi i arboretami. Muszę się przyznać, że jakieś dwadzieścia lat temu, sam też pozbierałem trochę nasion w tym ogrodzie. Może i całkiem legalne to nie było. Wysiałem je u siebie i teraz mogę się cieszyć z pięknych drzew i krzewów.
Niektóre z nich już kwitną i owocują. Teraz historia się powtarza, bo to u mnie miłośnicy roślin zbierają nasiona. I fajnie. I jeszcze raz pięknotka na zakończenie.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Jesień 2017.  Rogów.
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix
Barwy jesieni- arboretum w Rogowie.
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix
Arboretum Rogów Rogów
1pix użytkownik francheesco odległość 0 km 1pix
Rogów - arboretum
1pix użytkownik jo_ta odległość 1 km 1pix
Rogów Arboretum
1pix użytkownik pirania odległość 1 km 1pix
Arboretum - Rogów
1pix użytkownik magnus odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3479) dodano 30.12.2017 19:17

Uczta dla oka. Dla drugiego oka też.
6 mi się najbardziej podoba.
Pozdrawiam:)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 14.12.2017 20:37

Galeria jak to mówi <ak> do wieczornej kawuni = nastrojowa, kolorowa i uspakajająca - pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 14.12.2017 17:04

Ja po prostu uwielbiam takie obrazki :)
A pilność to ważna cecha .
Pozdrawiam !

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 13.12.2017 21:31

Twoje galerie powinno się przepisywać na receptę. już to na pewno mówiłam.
kolorowo tak i optymistycznie. 23 i 28 najpiękniejsze. 28 idealne na ścianę z tym zielonym tłem.
muszę kiedyś w końcu ten Rogów odwiedzić.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2367) dodano 13.12.2017 11:56

Kto to wymyśla, czym się kieruje i kto to zatwierdza oraz do wierzenia maluczkim podaje polskie nazwy gatunkowe roślinek i zwierzątek, zwłaszcza tych nierodzimych?
Pozdrawiam.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 13.12.2017 10:18

Piękne a zarazem tajemnicze okazy, no i oczywiście pięknie pokazane.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 12.12.2017 21:34

A tylko przerwy wykorzystywałem.
Bo pilnym uczniem jestem.

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 12.12.2017 16:41

Ostre szkolenie musiało być na tej konferencji żeby tyle nazw gatunków zapamiętać ;-).
A swoją drogą to mam rzut beretem do Rogowa i jeszcze tam nie byłem. Muszę się tam wybrać ale nie na szkolenie.....tylko tak dla przyjemności.
Ustrzeliłeś sporo fajnych fotek.
Pozdr,
andred

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 12.12.2017 16:30

Optymistycznie .

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 12.12.2017 15:38

Pięknie i kolorowo. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!