m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
To powiatowe miasto, leży na skraju. Na skraju wszystkiego. Na dodatek, tak chyba zawsze było. Kaszuby to już nie są, Krajna też już nie bardzo. Zresztą gdzie może leżeć Krajna? Leżeć na skraju Krajny, to już chyba perwersja. Dla jasności, teraz leży na skraju województwa pomorskiego. Jak tu trafić, skoro po wpisaniu w necie atrakcje w Człuchowie wyskoczyła mi rzeka Brda, która tu nie płynie i trzy zabytki w pobliskich Chojnicach. A w Człuchowie nic. Jak to nic? A zamek krzyżacki na którym mieszkał Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode? Toż to był największy powierzchniowo zamek Krzyżaków. Tu możecie przeczytać coś o jego historii. Oczywiście ci, którzy mają w miarę dobry wzrok. To chyba jednak solidniejsze wiadomości od tych, które ja Wam serwuję, bo w kamieniu wykute. Czyli prawdziwe. Jak widać nie wszyscy rycerze zakonni zdążyli się wyprowadzić. Zresztą zakon istnieje do dziś i wielki mistrz ma swoją siedzibę w Wiedniu. Ja odwiedziłem Krzyżaków we Frankfurcie nad Menem, gdzie też mają swoją siedzibę.
Zamek był bardzo solidną konstrukcją, co widać choćby na tym zdjęciu. W całości wyglądał tak. Wybudowano go na trzech, sztucznie usypanych wyspach. Nie był jak widać łatwy do zdobycia. Niestety, w XVIII wieku miał miejsce duży pożar miasta, a zamek stał tak nie do końca przydatny. Mieszkańcy zagospodarowali więc budulec na odbudowę swoich domów. A z Zamku została właściwie tylko wieża. Potem okazało się, że trochę więcej. Tylko, że te więcej trzeba było odkopać. Zresztą na odkopywaczy czekają jeszcze podziemia. No i oczywiście nieprzebrane skarby. Tak wygląda wieża od wewnątrz. To miał być ostatni bastion odbiorców. Jedyne wejście do wieży było na wysokości 16 metrów nad ziemią. Na najniższych kondygnacjach mieszkali więźniowie. Standard mieszkań był taki sobie.
Teraz mieszkańcy zamku są bardziej eleganccy. Zresztą, czy ja wiem? Skąd tu samuraj? Skąd samuraj? To żadna zagadka. Skąd tu elektryczne windy w wieży? Bo na wieżę można wjechać elektryczną windą. Jak my z tymi Krzyżakami wygraliśmy? Mieszkańcy Człuchowa jak widać szukają swojej tożsamości. W odbudowanej części zamku mieści się muzeum. Na jego najwyższej kondygnacji jest wystawa folklorystyczna. Wzory chyba jednak trochę takie kaszubskie. Ale ja specjalistą jestem słabym w tym zakresie.
Z wieży roztacza się taki widok. Widoczną tu kładką, wiodącą przez bagna, można dostać się do miasta. W sezonie po jeziorze można popływać takimi okrętami. Nad jeziorem to każdy chce mieszkać. A to już centrum Człuchowa z kościołem parafialnym pw. św. Jakuba. Największa sala zamku, pełni funkcję sali wystawowej i koncertowej. Ja trafiłem akurat na wystawę prac pana Edwarda Dwurnika. A dziś akurat rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
Zobaczcie jak wtedy było. A przynajmniej, jak to pan Dwurnik widział.
Nie było fajnie. Okazuje się, że jednak niektórzy tęsknią do tamtych dni. Jak to zrozumieć? Zamek otacza obecnie taki, piękny las bukowy. Sporo z tych drzew nosi dumne miano pomnika przyrody. W narożniku rynku znajdziemy kościół parafialny pw. św. Jakuba. Wybudowany został w XVII wieku, ale pierwotne wyposażenie wnętrza się nie ostało.
Urząd miasta (dawniej szkoła średnia) prezentuje się bardzo okazale. To budynek poczty. Też zabytkowy. Miasto jest raczej niewielkie. Raptem niecałe czternaście tysięcy mieszkańców, ale jak przystało na miasto powiatowe, jest zadbane i czyste. No i jest pięknie położone nad trzema jeziorami. A jak jeszcze zamek zostanie odbudowany, to niech się Malbork chowa. Krzyżackie samochody już są atrakcją. I nie jest to ostatnie słowo tego miasta.

najbliższe galerie:

 
Człuchów
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Chojnice
1pix użytkownik tereza odległość 11 km 1pix
Charzykowy-Jezioro Charzykowskie
1pix użytkownik mieczysaw odległość 12 km 1pix
Chojnice
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 13 km 1pix
Dolina Śmierci i Lasek Miejski
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 13 km 1pix
Chojnice - stary rynek i deptak
1pix użytkownik robson odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 18.12.2017 01:08

Nigdy tam nie byłem nic nie słyszałem o żadnym zamku w Człuchowie ale skoro nawet w necie nie wiedzieli to skąd ja miałem wiedzieć?
Przy okazji poczytałem w internecie o twórczości Edwarda Dwurnika......obrazy osobliwe, a ceny w sprzedaży online całkiem spore.
Dzięki za galerię która wzbogaciła moją wiedzę.
Pozdrawiam,
andred

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 15.12.2017 06:13

Właśnie widzę Mariusz, że wielokrotnie byłeś. Ale aż 5 tysięcy razy?

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4782) dodano 14.12.2017 21:00

Wielokrotnie byłem w Człuchowie i mile wspominam spędzone tam chwile :)
Pozdrawiam!

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 14.12.2017 20:44

Ciekawe miejsce, którego jeszcze nie znam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7255) dodano 14.12.2017 16:51

chyba w ogóle po drodze donikąd ;). ale miejsce fajne. z tym,że nie znam.
to znaczy już teraz znam. trochę.
samochodzik taki jak na końcu mogłabym mieć :), nawet kory by nie trzeba udawać do kamuflażu.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 14.12.2017 08:07

Zahaczało się jadąc z Berlina do Królewca. Teraz się nie zahacza, bo obwodnicę wybudowano.
Może dlatego nieznane było na naszym portalu.
Z tą tożsamością maja w Człuchowie problem. W całym powiecie tylko gmina Przechlewo, może chyba pretendować do kaszubskości.
W pozostałej części powiatu już się po kaszubsku nie gada.
Na 12, to raczej najeźdźcy.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 14.12.2017 07:31

Fajnie się oglądało, ale odniosłem wrażenie, że o miasteczko zahacza się jadąc z .... do.... Czy pod fot. 12 nie miało być obrońców? :) Piszesz, że to już nie Kaszebe, a wg mnie, fot. 16 to ewidentnie kaszubski strój ludowy:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!