m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Zapraszam na spacer po wileńskim Nowym Mieście. Powstało ono w części miasta które leżało za dawnymi miejskimi obwarowaniami. Obecnie często trudno oddzielić Stare i Nowe miasto. zaczynamy przy dworcu kolejowym. Sam budynek dworca powstał w 1862 roku przy nowo uruchomionej linii Warszawa - Wilno - Sankt Petersburg. Jedna z knajpek działająca na bocznym peronie. A po drugiej stronie dworca nie trzeba daleko się oddalać aby poczuć się jak na wsi. Wróćmy jednak na miejską  stronę. Niedaleko dworca stoi kościół Św. Stefana. Zbudowany w latach 1600-1612. Był jednym z pierwszych kościołów zbudowanych na ówczesnych przedmieściach Wilna. Świątynia mocno ucierpiała w trakcie Insurekcji Kościuszkowskiej. Odbudowano ją w stylu późnego renesansu na początku XIX w. Sądzi się, że na przykościelnym cmentarzu był pochowany znakomity architekt Wawrzyniec Gucewicz. Niestety po cmentarzu nie ma już śladu. W kościele po wojnie urządzono warsztaty samochodowe. Obecnie świątynia podlega renowacji. Choć znajduje się na terenie jakiś zakładów nam nikt nie przeszkadzał w podejściu do niej.
Ruszamy dalej w miasto... Pomnik Pisanki ma symbolizować odrodzenie tej części miasta. Przed nami jeden z piękniejszych pałaców Wilna - Tyszkiewiczów. W XVIII wieku przebudował go Wawrzyniec Gucewicz nadając mu klasycystyczny styl. Balkonik od frontu jest podtrzymywany przez dwóch mitycznych atletów, ale przez nich Wilnianie nazywają ten pałac Pod bałwanami.
Kościół ewangelicko- reformowany, czyli kalwiński. Kalwini swój pierwszy zbór postawili w 1555 r. W obecnym miejscu, poza dawnymi murami miejskimi świątynia powstała w XVII wieku. W latach 1830-1835 powstał kościół w stylu klasycystycznym nieco przypominający wileńską katedrę. Po II wojnie w świątyni urządzono salę kinową. Szczęśliwie ocalał piękny kasetonowy sufit. Obecnie budynek wrócił do wiernych protestanckich. Inny wileński pałac to zbudowany w XVIII wieku pałac Ogińskich. Obecnie ma tu swą siedzibę teatrzyk kukiełkowy i teatr młodzieżowy. W Wilnie na skwerze Konstantinasa Sirvydasa stoi multimedialna ławeczka. Wygrywa ona utwory urodzonego pod Warszawą ale i związanego z Wilnem muzyka Michała Kleofasa Ogińskiego autora poloneza Pożegnanie Ojczyzny.
Spacerując po mieście możemy często skonfrontować się z nową sztuką. Tu kilka próbek ulicznego malarstwa...
Wileńska hala targowa. Powstała na początku XX wieku. Wart tu przyjść kupić coś do zjedzenia ale i odetchnąć tutejszą oryginalną i autentyczną atmosferą. Na koniec ulica Niemiecka (Vokiečių). Choć należy do najstarszych ulic w mieście to uwzględnię ją  w tej galerii bo nieco zmieniła się po II wojnie. Sowieccy architekci chcieli wyburzyć znaczną część starych kamienic i zbudować nowy socrealistyczny prospekt. Szczęśliwie wobec protestów Litwinów pomysł ten szybko porzucono. Przy tej ulicy przez noszący gotyckie ślady budynek...
...dostaniemy się na podwórko... ...przy którym stoi kościół ewangelicko - luterański. Pierwszą świątynię ufundował kanclerz litewski Mikołaj Krzysztof Radziwiłł w 1555  r. Obecny zbór powstał w XVIII wieku wg. projektu Glaubitza. Po wojnie urządzono we wnętrzu halę sportową. Obecnie świątynia wróciła do protestantów. Warto zwrócić także uwagę na tę niepozorną kamienicę. Tablica przypomina nam, że tu mieszkał nasz narodowy kompozytor Stanisław Moniuszko. Na tej ulicy znajdziemy też nietypowe muzeum iluzji. Warto ją odwiedzić zwłaszcza z dziećmi i zrobić kilka zaskakujących zdjęć. http://vilnil.lt/en/ I jeszcze kilka detali które przykuły moje oko...
Dziękuję. P.S. Dodaję jeszcze jedno zdjęcie fajnego muralu które wcześniej przeoczyłem :)

najbliższe galerie:

 
WILNO   cz.II
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
WILNO
1pix użytkownik sniegu80 odległość 0 km 1pix
Wilno Respublika Użupio
1pix użytkownik sunduk odległość 1 km 1pix
WILNO  cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Migawki z Wilna
1pix użytkownik pedro1912 odległość 1 km 1pix
Wilno 2013
1pix użytkownik luk111 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:902) dodano 30.12.2017 19:50

Dziękuję za odwiedziny. Jeszcze coś z Wilna do pokazania mi zostało.
Sniezko murale zawsze przyciągają uwagę. Jako ciekawostkę to napiszę to co mówi moje dziecko. Według niego autorem tego ostatniego z 25 zdjęcia jest nasz trójmiejski artysta.
Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3327) dodano 30.12.2017 18:13

Murale the best - nie spodziewałam się, a naprawdę świetny street art mają.
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5189) dodano 29.12.2017 22:39

Bardzo podobał mi się Twój wileński serial. Pozwolił mi przypomnieć sobie miejsca, które miałem okazję odwiedzić, a także poznać wiele nowych zakątków tego pięknego miasta. Pozdrawiam. :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3580) dodano 29.12.2017 21:57

Mnie się bardzo podobało. Klimat zdecydowanie fajniejszy niż centrum.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!