m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Mea Shearim to jedna z najstarszych dzielnic żydowskich w sercu Jerozolimy. Ta dzielnica znajduje się poza murami Starego Miasta w Zachodniej części Jerozolimy. Została założona w 1848 roku przez Żydów w powracających na Świętą Ziemię. Nazwa Mea Shearim pochodzi z wersetu z Księgi Rodzaju 26:12 „Przebywając w tym kraju, zasiał Izaak ziarno i doczekał się w owym roku stokrotnego plonu, gdyż Pan mu pobłogosławił”. Mea Shearim zamieszkiwana jest głównie przez ultraortodoksyjnych Żydów charedim i chasydów, odrzucających współczesną kulturę świecką, przez co są bardzo oddzieleni od reszty miasta. Mea Shearim przez cały czas pozostaje lojalna wobec dawnych zwyczajów i zachowuje swoją izolację przed współczesnym światem. Życie wspólnoty chasydzkiej obraca się wokół ścisłego przestrzegania żydowskiego prawa, modlitwy i studiowania żydowskich tekstów religijnych. Przy wejściu do dzielnicy w wielu miejscach rozmieszczone są plakaty z  informacjami o zakazie wchodzenia dla grup turystycznych i konieczności posiadania skromnego ubioru.
Zniszczony bruk, mnóstwo kabli, wąskie ulice i chodniki, wszechobecne plakaty, ciasna zabudowa kamienic z licznymi sklepikami i warsztatami tworzą  specyficzną atmosferę. Dzielnica jest w pewien sposób zamrożona w czasie. Widać, ze remonty domów pod koniec XX wieku miały niewielki wpływ na wygląd dzielnicy. Wspólnym językiem codziennej komunikacji w Mea Shearim jest język jidysz, w przeciwieństwie do hebrajskiego, którym posługuje się większość izraelskiej ludności żydowskiej. Język hebrajski jest używany przez mieszkańców tylko do modlitwy i studiów religijnych, ponieważ wierzą, że hebrajski jest świętym językiem, który może być używany tylko do celów religijnych.
Spacerując po Mea Shearim moją szczególną uwagę przykuła lokalna forma ekstremizmu religijnego, który odczuwalny był nie tylko na murach. Mimo nieustającej izolacji dzielnica stała się częścią rozbudowywanego centrum miasta, poprzez powiększające się zaludnienie. Ta hermetycznie zamknięta społeczność pobożnych  wyznawców judaizmu jest jedną z najszybciej rozrastających się grup mieszkańców Izraela.
Ludzie, którzy tu mieszkają, nie pracują - kobiety są zajęte obowiązkami domowymi, a mężczyźni uważają, że ich praca polega na studiowaniu religijnych tekstów. Na przestrzeni ostatnich lat stale wzrasta stopa bezrobocia. Rodzinom pomaga rząd oraz lokalne instytucje charytatywne. Wzorem wielodzietnej rodziny jest posiadanie min. pięciorga dzieci. Taka mentalność oraz surowy zakaz antykoncepcji sprawiają, że wiele rodzin ma nawet dziesięcioro dzieci. Mieszkańcy nie używają telewizji, smartfonów, Internetu oraz nie piszą wiadomości tekstowych. Posiadają radio i stare telefony komórkowe.
Społeczność ma bardzo surowe reguły dotyczące skromnego ubioru, zwłaszcza dla kobiet. Ubrania muszą ukrywać kształt ciała oraz nie przyciągać uwagi kolorami. Kobiety i dziewczęta noszą skromne sukienki lub dłuższe spódnice zakrywające kolana. Bluzki z długimi rękawami i bez dekoltów, oraz grube i czarne rajstopy. Zamężne kobiety by nie przykuwać uwagi innych mężczyzn ubierają różnorodne okrycia włosów: czapki, kapelusze, chustki nawet peruki. Mężczyzn i chłopców obowiązuje również tradycyjny strój oraz dominujący ciemny kolor. Panowie noszą długie, czarne płaszcze niektóre przypominające szlafroki.
Mężczyźni zakrywają głowy jarmułkami, czarnymi kapeluszami lub futrzaną czapką. Wielu ortodoksyjnych mężczyźni często nosi cicit -frędzle, przywiązane do rogów chusty modlitewnej. Twarze zakrywają długie brody z powiewającymi pejsami. Przed wyjazdem wiele naczytałam się o nieprzyjaznej atmosferze w Mea Shearim wobec ludzi z zewnątrz. Te opinie rzuciły mi wyzwanie, co do stroju. Czytałam plotki, że wyzywająco ubrana kobieta może zostać ukamienowana lub obrzucona jajami.
Stawiając pierwsze kroki w dzielnicy czułam się nieswojo przybierając defensywną postawę. W sumie niepotrzebnie, ponieważ dostosowałam się do ścisłe określonych reguł dress codu. Ku mojemu zaskoczeniu nikt na mnie nie patrzył, nic nie komentował, tym bardziej nie rzucał we mnie kamieniami. Znaleźli się nawet dwaj mężczyźni, których zaciekawiły moje zdjęcia. Miałam wrażenie, że jestem niemal transparentna o ile nie była to ignorancja mojej osoby. Mężczyźni zakrywają głowy jarmułkami, czarnymi kapeluszami lub futrzaną czapką. Wielu ortodoksyjnych mężczyźni często nosi cicit -frędzle, przywiązane do czterech rogów chusty modlitewnej. Twarze zakrywają długie brody z powiewającymi pejsami. Czułam, że nie należę do tego miejsca, nie odczuwając jednocześnie, że jestem niemile widziana. Panujący surowy klimat niemal przeniósł mnie do dawnej epoki lub scenografii filmowej.
W mojej ocenie Mea Shearim to jeden z najciekawszych zakątków fotograficznych w całym mieście.
W miejscu tym można  poczuć autentyczny klimat i niezwykłą atmosferę związaną z historią i religią żydowską. Jeśli chodzi o moje osobiste odczucie - miejsce to jest tak interesujące i wyjątkowe, że powinno znaleźć się na trasie każdej, prywatnej wycieczki po Jerozolimie.

najbliższe galerie:

 
Dzień w Jerozolimie
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Izrael - Betlejem
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix
Izrael cz.I - Jerozolima
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
JEROZOLIMA - TARG MAHANE JEHUDA
1pix użytkownik patryk80 odległość 1 km 1pix
Moja Jerozolima
1pix użytkownik tama odległość 1 km 1pix
Mea Shearim
1pix użytkownik tama odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (26):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 12.01.2018 16:42

Kordulo z tego co widzę to dla Ciebie nie ma rzeczy niemożliwych, wiec i Ty tam znajdziesz się ponownie ;)))) Mój ulubiony kadr to 24, który przywołuje we mnie wiele emocji.
Charlie nigdy nie mów nigdy ;) Od lat dojrzewam do podroży po Ziemi Świętej, ale prawda jest taka, że to własnie ta dzielnica zachęciła mnie wreszcie abym odwiedziła ten kraj:)
Śniezka, popekpawel milo mi, że podobała się Wam,moja galeria;)
Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny;)
Aga

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3351) dodano 05.01.2018 17:35

Mocna galeria, uczta dla oczu!
Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2294) dodano 05.01.2018 13:16

Gdyby nie ta żółta siatka w ręce jednego z ortodoksów na 9, można by pomyśleć że to kolorowy kadr z przedwojennego krakowskiego Kazimierza.
Nigdy nie przepadałam za tą dzielnicą, ale gdy oglądnęłam Twoją galerię, zdałam sobie sprawę z tego, że ci 'nasi' musieli wieść bardzo podobne życie. Tylko rekwizyty, stroje i elementy 'scenografii' były ciut inne.
Świetnie uchwyciłaś małą z rudymi włosami na 47.
Mimo że to co pokazałaś jest tak diametralnie inne od 'moich' klimatów, bardzo, ale to bardzo mi sie podoba :-)
Pozdr.
PS. Świetny avatar :-)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3640) dodano 05.01.2018 10:49

Piękna galeria.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5992) dodano 04.01.2018 16:48

No cóz ja mogę napisać?
Nie będe oryginalna , jak napisze, że świetna robota:)
Wiem , jak trudno zrobic taką galerie w takim miejscu. Byłam tam dość dawno temu , w póznych godzinach nocnych. Dla niepoznaki załozyłam nawet spódnice i chustkę . Nie wyciagnęłam aparatu, zreszta wtedy jeszcze nie robiłam tylu zdjęc. Może to kiedys nadrobię, kto wie? Czułam sie tam mocno stremowana, jakbym przybyła z innej planety. Specyficzne to miejsce, intrygujace a zarazem lekko odpychajace. Ludzie wygladają jak statyści z planu filmowym u Wajdy z Ziemi Obiecanej.
Moje ulubione kadry to:
13, 16,24,36,47, 48.
Pozdrawiam:))

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 04.01.2018 09:14

Gabi jak mogę być zła skoro miałaś dobre intencje:))) Magda w niczym nie koloryzowała, mnie to miejsce również urzekło. Chętnie wybrałabym się tam drugi raz. Tym razem czułabym się zdecydowanie pewniej, choć i tak jestem zadowolona z osiągniętego efektu :)
Kabaczek podobnie myślę jak Ty. Patrząc na zdjęcia też przypominają mi się czasy przedwojenne. Nawet te po wojnie kiedy przypatruję się na starym fotografiom.
Pozdrawiam
Aga

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1067) dodano 03.01.2018 19:47

Z przyjemnością obejrzałem Twoją relację.
Egzotyczne klimaty. A jednocześnie pomyślałem, że przed II wojną takie widoki były czymś zwyczajnym dla polskich mieszkańców zwłaszcza kresowych miast i miasteczek. Wszak tam duża część społeczności żydowskiej to byli chasydzi i ortodoksi. I żyli obok nas. To wszystko zostało zniszczone przez nieludzkie ideologie.
Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2642) dodano 03.01.2018 10:52

Aga, mam nadzieję, ze wybaczysz mi, ale po prostu przeklejam własny komenatrz napisany u Tamy. Idealnie pasuje również do Ciebie.

" niestety nie dotarłam kiedyś w to miejsce. Świetnie oddałaś jego niezwykłość, inność, osobliwy klimat i unikatowy charakter. Faktycznie reporterska prezentacja na mega wysokim poziomie.Super wyszukane i sfotografowane.
Duże brawa".

Tobie również gratuluję swietnego reportażu, z gatunku takich jakie pozostają w pamięci,
pozdrawiam

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 02.01.2018 21:13

Wmp sama byłam rano na spacerze w tej dzielnicy. Wbrew pozorom nawet ja czułam się trochę onieśmielona i nie pomyślałam, aby poprosić któregoś z mieszkańców o fotkę:) Też marzy mi się podróż do królestwa Amiszów:))) W Izraelu byłam na początku października i temperatury wynosiły 25+ , także wróciłam opalona:)
Pozdrawiam
Aga

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2238) dodano 02.01.2018 20:56

Chapeau bas!
Podziw za ciekawy reportaż z miejsca nadzwyczaj interesującego i jak sadzę niełatwego do fotografowania chociażby za względu na emocje wewnętrzne.
Brakuje mi tylko zdjęcia z Tobą na tle tych uliczek w towarzystwie ortodoksów. Nie wierzę, że koleżanka Ci takiego nie zrobiła.
Chciałbym kiedyś spotkać Amiszów na wschodnim wybrzeżu USA, myślę że mają wiele wspólnego z ortodoksami.
Na koniec pytanko: jaka tam była wówczas mogła być temperatura? Te ciemne i ciężkie stroje niełatwo się tam pewnie nosi.
Pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 02.01.2018 20:12

Mocar zapewne coś w ty jestem, że kobiecie łatwiej jest zjednać sobie ludzi. Raczej nie mam problemu z robieniu zdjęć w miejscach które odwiedzam, zapewne przez ten wewnętrzny urok osobisty heheheh żartuję oczywiście:))))
Satan w sumie dziwi mnie, że się jeszcze ta nie wybrałeś-myślę, że byłbyś zadowolony;)
Rozmusiaki dziękuję, życzę Tobie również wszystkiego dobrego ;)))
Miło, że odwiedziliście moje progi;)
Pozdrawiam
Aga

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 02.01.2018 20:05

Magda z nieczystością masz rację, w tych dniach małżeństwa nawet nie śpią w jednym łóżku. Mało tego przed ślubem kobiety zanurzają się w wodzie 7 razy w celu oczyszczenia i otrzymania certyfikatu o czystości od rabina. Nie dziwi mnie to w końcu przestrzegają prawa Mojżesza III Ks 18:19 ;)
Pamiętam Twoje galerie jak na ulicach były pustki i przemykały tylko dzieci, a przecież też byłam tam z rana. Być może to ożywienie spowodowane było zbliżającym się świętem Sukkot.
Pozdrawiam
Aga

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 02.01.2018 19:17

Jednak w Szabat nie chodzę tam, to jedyny świąteczny czas kiedy sobie odpuszczam, byłoby to takie świętokradztwo, ale w pozostałe święta to ja już taka święta nie jestem :)
Dzieci rzeczywiście jest tam dużo ale podoba mi się, że ojcowie pełnią ogromną rolę w wychowanie potomstwa. Podobno chasydki stosują metodę kalendarzykową, zawsze też w okresie "nieczystym" mężowie mają absolutny zakaz zbliżania się do małżonki. Aby chasydka była znów "czysta" musi skorzystać z publicznej, specjalnej dla kobiet mykwy. To taki rodzaj łaźni.
Bardzo fajna Aga galeria, a ta mała na 47 jest niesamowita. Czuć klimat Mea, ale takich tłumów to chyba za dnia nie widziałam. Dokładnie czuję się tam jak Ty - niewidzialna. Taka galeria to najlepsza scenografia dla europejskiego sztetla :)

Dziękuję Aga za dedykację i miło wspominam nasze spotkanie w Erec Israel :)


satan użytkownik satan(wpisów:3143) dodano 02.01.2018 17:56

Super! Rzeczywiście, jak na planie filmu sprzed 70lat. Też słyszałem opinie o negatywnym nastawieniu do turystów z aparatem, a tu tyle portretów. Bravo Ty ! ;-)
Szkoda, ze bez ocen...

Pozdrawiam *-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2752) dodano 02.01.2018 16:49

Jak byłem w zeszłym roku w Jerozolimie miałem problem z fotografować jednego żyda - a tu tyle i bez problemu, nie możliwe ! Hmm ale ja nie jestem kobietą :)
Super relacja - gratuluję !
Pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4705) dodano 02.01.2018 16:02

Aga,niezwykłe miejsce odwiedziłaś - to jak przenieść się do przeszłości ...
Gratuluję wspaniałej przygody.
Pozdrawiam i dużo dobrego w Nowym roku życzę :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 02.01.2018 15:08

Nie no Pipol zawiodłam się słysząc tą wiadomość, a wystarczyło tylko pejsy zapuścić;)
Pozdrawiam
Aga

pipol użytkownik pipol(wpisów:9026) dodano 02.01.2018 13:12

Chyba nie zostanę ortodoksem ;)
pozdrawiam

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 02.01.2018 12:18

Nic mnie bardziej nie cieszy jak świadomość, że spodobała się Wam galeria. Miejsce jest naprawdę specyficzne i warte uwagi.
Andred w ciągu dnia generalnie nie odczuwałam niechęci mieszkańców przy robieniu zdjęć. Inna sytuacja była wieczorem , kiedy to we cztery poszłyśmy na spacer po Mea Shearim odkrywając małe co nieco. Kobiety zwracały uwagę mojej koleżance aby zasłoniła ramiona, co zniechęciło ją do dalszej wizyty:)
Achernar z tego co pamiętam Tama chodzi tam w szabat.
Lucy i Magdaleno dziękuję za miłe słowa ;)
Pozdrawiam Wszystkich ciepło w Nowym Roku ;)
Aga

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3651) dodano 02.01.2018 08:57

Doskonała galeria! Faktycznie jak na planie filmowym, a Ty niewidzialna dla nich. Gratuluję Aga super fot i uchwycenia niesamowitego klimatu! Pozdrawiam:-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5460) dodano 01.01.2018 23:47

Super miejsce. Niestety, nie miałem okazji tam być, gdyż Jerozolimę zwiedzałem podczas sobotniej wycieczki z Tel-Avivu, w którym byłem na targach, a w sobotę Mea Szearim jest ponoc niedostępna dla gojów... Pozdrawiam i zazdroszczę tej wizyty. :))

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 01.01.2018 23:40

Ups, dopiero teraz zauważyłem, że wyłączyłaś oceny.......szkoda, nie będzie GT :-(((

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 01.01.2018 23:38

Świetne, Świetne, Świetne.....jestem po wrażeniem.
Z tego co wiem, to oni nie lubią jak robi się im zdjęcia co chyba widać po minach na fot. 30 i 34, ale Tobie udało się zrobić super fotografie.
Gratuluję i jestem za ty aby była to GT.
Muzyka też super dobrana.
Pozdrawiam noworocznie,
andred

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3033) dodano 01.01.2018 23:33

Świetna galeria i niesamowity klimat.Jakby czas tam się zatrzymał.Pozdrawiam życząc kolejnych,ciekawych wypraw i wspaniałego ROKU 😊.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 01.01.2018 23:10

Dziękuję bardzo i życzę samej wspaniałości w Nowym Roku:)))
Pozdrawiam
Aga

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6194) dodano 01.01.2018 23:08

Jestem pod wrażeniem: świetnie uchwycony klimat, super foty,
Aga - GRATULUJĘ!
i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!