m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Trwało to może godzinę, nie wiem dlaczego, chyba wcześniejsze kursy były już wcześniej zarezerwowane. Spacerowaliśmy wokół dolnej stacji podziwiając takie oto widoki i piwkowaliśmy w tamtejszym barze. W końcu wagonik ruszył ponad wąwozem rzeki Wototan i górskie widoki zmieniały się co kilka sekund. Tutejsza kolej nosi dumną nazwę: „Skrzydła Tatevu” i trzeba wiedzieć, że jest to najdłuższa na świecie dwukierunkowa kolej linowa. Odległość pomiędzy obiema stacjami wynosi 5,7 km. Kolejka jedzie z prędkością 37 km na godzinę, a podróż w jedną stronę zajmuje 10 minut. W najwyższym punkcie nad wąwozem wagonik przemieszcza się na wysokości 320 m nad poziomem terenu. Stojący na wzgórzu monastyr tonął w zieleni i makach. To już prawie czerwiec. Wyglądał dostojnie. Cały (potężny jak na tutejsze warunki) obronny kompleks klasztorny z IX wieku. W X wieku na terenie monastyru zamieszkiwało 1000 osób. Był ważnym ośrodkiem politycznym lokalnego księstwa Sjunik. W XIII wieku był właścicielem 680 wiosek.
Dawne wejście na teren monasteru I widok sprzed jego bram Głównym obiektem jest dobrze zachowany kościół świętych Piotra i Pawła, zbudowany w latach 895-906 w stylu VII- wiecznych trójnawowych bazylik z kopułą. Na zewnątrz surowy i oszczędny w detalach. Harmonijne proporcje potęgują wielkość bryły. Od zewnątrz najbardziej rzuca się w oczy kopuła na bębnie należąca do najwyższych na terenie całej Armenii. Do frontu świątyni przylega budynek dzwonnicy z XIV w. Po trzęsieniu ziemi z 1931 r. jest ona znacznie niższa niż była kiedyś. Tutejsze słynne dzwony istnieją do dziś. Jeden wciąż pełni swoją funkcję, a drugiego widzieliśmy w muzeum. Wnętrze świątyni jest rozciągnięte. Środkowa nawa jest zwieńczona ogromną kopułą w centrum planu krzyża. W porównaniu z surową średnią ormiańską świątynia była obficie udekorowana. Ściany głównej katedry księstwa pokryte były monumentalnymi freskami w kolorystyce bieli, koloru jasnoniebieskiego, żółtego i ciemnoczerwonego. Od 930 r. do czasów obecnych niewiele z nich przetrwało. Jedynie w absydzie na zachodniej ścianie widać Sąd Ostateczny a na północnej Narodzenie Chrystusa.
Wezwanie świątyni pochodzi od relikwii pochodzących od obu apostołów, które w tym miejscu ponoć odnaleziono. Na południowej ścianie kościoła zlokalizowana była galeria z łukowym otwarciem na południe. W jej pozostałościach teraz stoją chaczkary. Tutaj spotykam je jako element wkonstruowany w bryłę budowli. Piękne W każdym prawie budynku kompleksu monasteru Tatev. Do południowej ściany kościoła świętych Piotra i Pawła przylega kościół św. Grzegorza Oświeciciela. Niepozorny w porównaniu z katedrą. Wzniesiono go w 1295r. w miejscu dawnej zabudowy z IX w. Prosta i skromna konstrukcja. Jednoprzestrzenna bryła bez kopuły.
Na odcinku pomiędzy galerią a wejściem do kościoła św. Grzegorza stoi mauzoleum Grzegorza Tatewackiego - postaci z XIV w. - czasów świetności akademickiej Tatevu - nauczyciela, historyka, artystę. To bardzo oryginalna budowla przypominająca miniaturową świątynię z ażurową kopułką i pięknie rzeźbionymi ścianami. Rzeźby w kamieniu to jedno . W Tatevie można spotkać również ciekawe przykłady sztuki snycerskiej. Wybitnym dziełem stąd pochodzącym są drzwi do kościoła Tatev, pochodzące z lat 1253 i 1614. Aktualnie znajdują się w Muzeum Historii Narodowej w Erywanie. W kompleksie klasztornym jest kilka interesujących budowli. Na południe (na zdjęciu na prawo) od kościoła św. Grzegorza znajdują się budynki rezydencji ojca przełożonego. Penetrujemy je dokładnie . Mnóstwo ciemnych zakamarków: sklepiony hol,
refektarz z kuchnią, pomieszczenia magazynowe, sekretne pomieszczenia wykute w litej skale. i galeria z widokiem na okolicę. Na dziedzińcu przy rezydencji przeora w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych wzniesiono w 904r. Gawzan - wysoką na 8 metrów tańczącą kolumnę. To unikatowe dzieło ormiańskiej sztuki architektonicznej jest ośmiobocznym słupem zbudowanym z małych kamieni. Jego szczyt zwieńcza mały gzyms, na którym wznosi się ażurowy chaczkar. Co ciekawe, w przypadku trzęsień ziemi, a nawet przy dotknięciu dłoni słup odchyla się, a potem wraca do pierwotnej pozycji. W północno-wschodniej części kompleksu wznosi się kościół Matki Bożej. Z XI wieku. To właśnie tędy weszliśmy na teren monasteru. To znaczy kościół znajduje się dokładnie nad bramą wejściową. 

Zbudowano go bowiem na wysokiej platformie na planie kwadratu, poniżej której znajduje się mauzoleum i część konstrukcji wejściowej. Kościół Matki Bożej jest dość oryginalną budowlą jak na warunki ormiańskie: małe pomieszczenie z kopułą i niszami na wszystkich fasadach z wyjątkiem zachodniej.
Kopuła zaś to okrągły, spiczasty dach.
W ciągu budynków wzdłuż północnej pierzei monasteru znajdują się m.in. pomieszczenia które służyły jako stajnie, dalej domy dla studentów. Potem zabudowania przechodziły w część zachodnią , w której mieściły się pokoje gościnne dla pielgrzymów, matenadaran, czyli skarbnica rękopisów i skryptorium - miejsce gdzie pisano księgi. W tej części obecnie urządzono ekspozycję muzealną. Obejrzeliśmy co było do zobaczenia i wyszliśmy na zewnątrz murów. Rzut na całość kompleksu z zabudowaniami spod mleczarni i prasy oliwnej Pozostałości łaźni Mur północny Kopuła Matki Bożej na tle kopuły Piotra i Pawła. W tej niebywale soczystej zieleni.

najbliższe galerie:

 
Armenia - w monastyrze Tatew
1pix użytkownik wasaga odległość 0 km 1pix
Armenia - Wzdłuż doliny rzeki Worotan
1pix użytkownik wasaga odległość 1 km 1pix
Armenia: trekking Tatew-Harżis na południu kraju
1pix użytkownik cavalcanti odległość 1 km 1pix
ARMENIA - Norawank & Tatew.
1pix użytkownik irolek odległość 15 km 1pix
Armenia - Stary Chandzoresk czyli ormiańska Kapadocja
1pix użytkownik wasaga odległość 22 km 1pix
Górski Karabach
1pix użytkownik wieszczu odległość 65 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 05.02.2018 00:07

Pięknie położony ten monastyr:) I ta zieleń i maki:) pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1230) dodano 15.01.2018 16:04

Paweller, Marcin, Rozmusiaki - dziękuję Wam i pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4814) dodano 14.01.2018 14:04

Bajecznie faktycznie połozony Monaster :)
Pozdrowionka !

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 14.01.2018 11:24

Bardzo ciekawe miejsce.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7523) dodano 13.01.2018 23:32

Ładna miejscówka, góry w tym zielonkawym kolorze prezentują się bardzo fajnie, a na jesień też tu musi być pięknie:) Pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1230) dodano 13.01.2018 12:15

Kordulo, Wielkopolanko, Halszka, Dispar, Gabi - dziękuję Wam serdecznie za komentarze i pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 11.01.2018 09:41

Niesamowie miejsce, przepieknie połozone i bardzo ciekawie opisane przez Ciebie. Przejazd kolejką musiał byc mega przezyciem.
pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 11.01.2018 09:38

Podobające miejsce.
5- piękna.
Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 11.01.2018 09:11

Niesamowite miejsce w pięknych okolicznościach przyrody:)
Obejrzałam i poczytałam z przyjemnością:) Pozdrawiam!

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1942) dodano 11.01.2018 08:57

Cudowny spacer w tej soczystej zieleni przy dzisiejszej pogodzie pod zdechłym Azorem....wyrózniam zdjecie 5 , budowle również imponujące...
reasumując galeria super...
pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 10.01.2018 21:50

Byłam wczesna jesienią i zobaczyłam inny Tatev niz Ty.
Soczystośc zieleni powalajaca. Kazda pora roku ma swoje uroki:)
Miejsce jest bajeczne, pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1230) dodano 10.01.2018 01:24

Surykatko, Paweł, Wasaga, Charlie, Achernar - dziękuję :). Wasago, tak widziałem, zupełnie inny jest świat jesienią. Charlie - sprawdzałem :) dziękuję Ci:)
Pozdrawiam Was serdecznie

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 09.01.2018 23:15

Oj, jak brakuje takiej zieleni... Pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 09.01.2018 20:13

Ach, jakże tu uroczo i zielono :-)
6 absolutnie pocztówkowa. Majstersztyk. Ale poniewaą uwielbiam czerwone plamki maków na tle zieleni, to dla siebie wybieram 5 :-)
Chaczkary rzeczywiście sa piękne. Od zawsze, o wiele bardziej niz malarstwo, interesowała mnie rzeźba, czy to w drewnie, czy w kamieniu. Teraz widze, że tak łatwo by mnie od tych chaczkarów nie odciągnęli :-)
No i ta tańcząca kolumna... ciekawa sprawa. Sprawdzałeś organoleptycznie czy rzeczywiście słup się odchyla ?
Gratuluję galerii. Naprawdę fajne miejsce.
Pozdr.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:725) dodano 09.01.2018 20:04

Jak zupełnie inaczej wygląda to samo miejsce w innych okolicznościach przyrody. U mnie dominował na zdjęciach kolor żółty ( początek września), u Ciebie zieleń jest powalająca. Ale trzeba przyznać, że pięknie tam jest w każdej porze roku. Ciekawe jak wygląda w zimie ? :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 09.01.2018 17:48

Pięknie tam jest.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7326) dodano 09.01.2018 17:48

Niesamowite miejsce. Pięknie wykute w kamieniu, ale przede bajecznie położone! Przepięknie wygląda monastyr na tle tej przeraźliwie zielonej zieleni :)))
pozdrówki:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!