m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Początki Nieborowa sięgają końca XII wieku, kiedy powstał tu przysiółek, a następnie wieś, z kościołem erygowanym w 1314 roku i drewnianym dworem. Na początku XVI wieku wzniesiono w Nieborowie gotycko-renesansowy dwór, który przetrwał do końca wieku XVII. Dobra nieborowskie stanowiły wówczas własność rodu Nieborowskich herbu Prawda. W 1694 roku kardynał Michał Stefan Radziejowski kupił od Nieborowskich dobra wraz z dworem i na jego zrębach wzniósł barokowy pałac według projektu architekta Tylmana z Gameren, spolonizowanego Holendra. Kardynał Radziejowski zapisał w testamencie dobra nieborowskie wraz z pałacem Konstancji z Niszczyckich i Jerzemu Hipolitowi Towiańskim. Ich syn Krzysztof Mikołaj Towiański sprzedał dobra w 1723 roku generałowi saskiemu Aleksandrowi Jakubowi Lubomirskiemu i jego małżonce Karolinie Fryderyce von Vitzthum.  Od 1736 roku właścicielami Nieborowa byli Stanisław i Jan Józef Lochoccy, którzy odsprzedali w 1766 roku dobra Michałowi Kazimierzowi Ogińskiemu, hetmanowi wielkiemu litewskiemu. Hetman w latach 1766-1768 dokonał przekształcenia wnętrz pałacowych w stylu rokokowym. Przekraczając progi pałacu,natrafiamy na wystawę w tym budynku.Sama nazwa Majolika była dla nas już zagadka.By przekonać sie co to jest zaczelismy od jej obejrzenia.
A ta majolika to nazwa wyrobów ceramicznych,wytworzonych z gliny,margla i piasku,pokrytych szkliwem nieprzezroczystym,poddanych procesowi podwójnego wypalania i bogato ozdobionych kolorową dekoracją. Technike powstawania ceramiki fajansowej zawdzięczamy Arabom,którzy juz w XII wieku przeniesli ją do Europy z Bliskiego Wschodu,konkretnie z Persji i Syrii. Początkowo ośrodki wytwarzające przedmioty majolikowe pojawiły się na Półwyspie Iberyjskim,a nazwa pochodząca od wyspy Majorki,rozpowszechniła się w XIV wieku we Włoszech,gdzie powstały liczne wytwórnie tego typu ceramiki. Począwszy od wieku XVI ośrodki produkcji majoliki istniały także we Francji,póżniej w Holandii,a także w wielu innych krahjach,natomiast rozwój majoliki został zahamowany w XVIII wieku. Od XVI wieku wyroby majolikowe,sprowadzano do Polski z Włoch.Pomimo licznych prób wytwarzania tego typuprzefmiotów w kraju,dopiero w XVIII I XIX wiekupowstawały tu manufaktury fajansowe,które z powodzeniem produkowały ceramikę głównie na bazie wzorów zagranicznych,miedzy innymi we Włocławku,Ćmielowie,Chodzieży,Kole i właśnie w Nieborowie. Technologia wytwarzania majoliki nieborowskiej,była oparta na wzorach francuskich,dzieki doświadczeniu i wiedzy zdobytej przez Stanisława Thielego w fabryce w Nevers,z którą utrzymywał ożywione kontakty i skąd sprowadzał niezbędne urządzenia i materiały.
Co godne podkreslenia,w Nieborowie odbywał się pełny proces technologiczny.Ceramika nieborowska produkowana była z miejscowej gliny mieszanej z marglem i piaskiem.Przygotowanie gliny,jej oczyszczenie,szlamowanie i ugniatanie,przebiegało na dziedzińcu manufaktury. Natomiast kolejne etapy produkcji odbywały sie w budynku manufaktury.który mieścił modelarnię,suszarnię,retuszernię,szlifiernię,pracownie artystów i pomieszczenia z piecami. Zanim wejdziemy na salony,to zróbmy sobie jeszcze spacer po pobliskim parku,a ja w międzyczasie dokończę o o majolikach,bo to w sumie ciekawy proces - bynajmniej mnie temat zainteresował. Zatem z przygotowanej masy formowano przedmioty za pomocą koła garncarskiego lub przez wycisk z formy gipsowej.Przeschniete,zdobiono uchami lub innymi elementami i pozostawiano do wyschnięcia. Nastepnie wypalano w temperaturze 800 - 900 stopni C.Uzyskany biskwit,po wystudzeniu,zanurzano w płynnej,barwionej emalii cynowej.Przedmioty malowano farbami ceramicznymi,tak zwanymi muflowymi,wytwarzanymi na bazie tlenków metali - glinian kobaltu,związki miedzi,tlenki manganu,antymonu,cyny i żelaza. Potem powtórnie wypalano w tak zwanym wielkim ogniu w temperaturze 1000 - 1100 stopni C.Podczas wypału barwniki wtapiały się w szkliwo.Kolorystyka ograniczona była gama barwną używanych do malowania tlenków metali; żelaza czerwień,kobaltu - błękit,miedzi - zieleń,antymonu - żółć,manganu - fiolet i czerń.
W manufakturze majoliki artystycznej księcia Michała Piotra Radziwiłła w Nieborowie byli zatrudnieni specjaliści,lokalni rzemieślnicy i artyści,utalentowani przedstawiciele zubożałego ziemiaństwa oraz mieszkańcy wsi. Około roku 1884 pracowało tu ponad 100 osób. Wśród dekoratorów znajdowali sie uczniowie warszawskiej klasy rysunkowej prowadzonej w latach 1871 - 1896 przez Wojciecha Gersona,który kształcił w niej między innymi takich artystów jak Józef Chełmoński,Józef Pankiewicz,Władysław Podkowiński czy Leon Wyczółkowski. Dekorowały także uczennice warszawskich malarni porcelany.Projektowaniem i zdobieniem wyrobów zajmował sie też sam książę Michał Piotr Radziwiłł. Manufakturę nieborowską zorganizował Stanisław Thiele,syn polskiego powstańca i emigranta,ceramik,który kształcił sie we Francji orzaz zdobywał doświadczenie w fabryce Antoinea Montagnona w Nevers. W roku 1879 przyjechał do Ćmielowa,by w tamtejszej manufakturze uruchomić dział wyrobów majolikowych.W roku 1881 przybył do Nieborowa i jako dyrektor tej manufaktury dbał o zaopatrzenie w surowiec i niezbedne urządzenia,nadzorował poszczególne etapyprodukcji,nawiązywał kontakty z klientami,a także zajmował sie sprawami pracowników.
Poza obowiazkami związanymi z kierowaniem manufakyura,Thiele również wiele projektował i malował. Po wycofaniu sie Księcia Michała Piotra z manufaktury,odkupił częśc urządzeń i prowadził produkcję majoliki aż do 1897 roku. A teraz zapraszam na salony ... W 1774 właścicielem dóbr nieborowskich został książę Michał Hieronim Radziwiłł, późniejszy wojewoda wileński i jeden z najbogatszych magnatów polsko-wileńskich. W pałacu nieborowskim Michał Hieronim Radziwiłł zgromadził kolekcję obrazów mistrzów europejskich - holenderskich, niemieckich, włoskich i hiszpańskich oraz portrety osobistości polskich i obcych, gabinet kilkunastu tysięcy rycin, księgozbiór unikatowych starodruków (od XVI wieku), zespoły mebli polskich, angielskich i francuskich, zbiory sztuki zdobniczej - sreber, porcelany, szkieł i tkanin. Dla niego warszawski architekt Szymon Bogumił Zug założył na początku lat siedemdziesiątych XVIII wieku regularny ogród francuski i przebudował w 1784 roku wnętrza pałacu w stylu wczesnoklasycystycznym.
W pałacu znajdują się Gabinety Żółty i Zielony oraz Sypialnia Wojewody. Książę wprowadził na folwarku nieborowskim nowoczesne formy organizacji zarządzania dobrami i uprawy ziemi. Jego małżonka, Helena z Przeździeckich, założyła w pobliżu Nieborowa słynny ogród romantyczny, który nazwała Arkadią, utrzymany w stylu angielskim, z pawilonami ogrodowymi bogato wyposażonymi w dzieła sztuki, głównie sztuki antycznej, greckiej i rzymskiej. Po śmierci Michała Hieronima Radziwiłła w 1831 roku, dobra nieborowskie podupadły, a pałac uległ zaniedbaniu. Spadkobiercy przez długie lata prowadzili spór o ogromną sukcesję po zmarłym, położoną na terenie Cesarstwa Rosyjskiego, Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Część dóbr, położona w Królestwie Polskim, a w niej Nieborów, przypadły w spadku w 1841 roku synowi Michała Hieronima - Michałowi Gedeonowi Radziwiłłowi, generałowi wojsk polskich, jednemu z głównodowodzących powstaniem listopadowym 1831 roku.
Z kolei jego spadkobierca, syn Zygmunt Radziwiłł, okazał się utracjuszem i doprowadził do ruiny dobra swoich przodków. Sprzedał na licytacji w Paryżu najlepszą część galerii obrazów i biblioteki, zgromadzonych przez wielkiego dziada, i odsprzedał w obce ręce Arkadię z całym jej unikatowym wyposażeniem. Na szczęście odstąpił Nieborów w 1879 roku swemu bratankowi Michałowi Piotrowi Radziwiłłowi i przeniósł się na stałe do Francji. Nowy właściciel Nieborowa podniósł z ruiny zaniedbane dobra, odkupił Arkadię, założył przy pałacu manufakturę mebli i majoliki, uzupełnił uszczuplone wyposażenie wnętrz i wyposażył na nowo bibliotekę pałacową. Zmarł bezpotomnie w 1903 roku, a wdowa po nim sprzedała w trzy lata później dobra nieborowskie wraz z pałacem dalekiemu kuzynowi męża Januszowi Radziwiłłowi, ordynatowi ołyckiemu. Janusz Radziwiłł był znanym działaczem politycznym i gospodarczym okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Dokonał w latach 1922-1929 przebudowy wnętrz pałacu w Nieborowie, m.in. Sali Weneckiej i Palarni, nadbudowy drugiego piętra i uczynił z Nieborowa głośną podwarszawską rezydencję, odwiedzaną przez znanych polityków i inne osobistości życia publicznego w Polsce. W dramatycznym okresie okupacji hitlerowskiej prowadził działalność konspiracyjną o charakterze politycznym. W tym czasie jego syn Edmund Radziwiłł zarządzał dobrami nieborowskimi, działając jednocześnie, razem z małżonką Izabelą, w ruchu oporu w szeregach łowickiego okręgu Armii Krajowej. Janusz Radziwiłł dwukrotnie, w 1939 roku i w latach 1945-1947, więziony był przez sowieckie służby NKWD na terenie Związku Radzieckiego, a po powstaniu warszawskim, do grudnia 1944 roku przetrzymywany był przez hitlerowców w więzieniu berlińskim. W 1947 roku zamieszkał w Warszawie, gdzie zmarł w 1967 roku. Małżonka Janusza Anna z Lubomirskich Radziwiłłowa zmarła w 1947 roku w Krasnogorsku.
Młodsi członkowie rodziny Radziwiłłów nieborowskich po powrocie z zesłania pozostali w Polsce, przetrwali najcięższy okres realnego socjalizmu i mieszkają dzisiaj w Warszawie. Dziękujemy za wytrwałość :)

najbliższe galerie:

 
Pałac w Nieborowie
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Nieborów
1pix użytkownik annuus80 odległość 0 km 1pix
Nieborów
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Nieborów
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Nieborów
1pix użytkownik magnus odległość 1 km 1pix
Nieborów i Arkadia
1pix użytkownik jo_ta odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (26):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 17.01.2018 22:09

Andred,co to znaczy - jak znajdę ?
To nie masz na dysku ?
Zepnij poslady i do dzieła :)
Pozdrówki !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 17.01.2018 21:06

Toman,dziękuję za przybycie :)
60 km to niedaleko,spokojnie w którąś niedzielę zdążysz wyskoczyc z żoną :)
Pozdrawiam !

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 16.01.2018 20:11

Jak znajdę te zdjęcia to może coś sklecę....jakąś galeryję, ale póki co to gdzieś zgubiłem te zdjęcia :-(

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 16.01.2018 20:02

Andred,baaaardzo chciałbym zobaczyć Twoja konkurencję :)
Czy był to ten sam dzień,to niestety nie wiem,bo dziwnie mi sie data przestawiła na zdjęciach,ale było to w okolicy Sierpnia :)
Pozdrawiam !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 16.01.2018 16:55

Halszka,Twojej nieobecności w Nieborowie bym się nie spodziewał :)
Pozdrowionka !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 15.01.2018 19:15

U-optymisto,warto zajrzeć :)
Pozdrawiam !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 15.01.2018 17:41

PopekPawel,leżącą obok Arkadię oczywiście zdołalismy odwiedzić :)
Niedługo postaram sie ją pokazać .
Pozdrówki !

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 14.01.2018 22:25

Pałac piękny i Twoja galeria bardzo ciekawa. Z żoną wyliczyliśmy, że chyba z 10 czy 11 lat nie byliśmy w Nieborowie. Tym cenniejsze przypomnienie i mobilizacja do pokonania 60-70 km.
Pozdrowienia

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 14.01.2018 20:51

Katii,to dobrze,że moje fotki mogą sie jednak na coś przydać :)
Pozdrowionka !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 14.01.2018 18:22

Kordulo,pieknie dziękuję :)
Pozdrowionka !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 14.01.2018 14:08

Marcin,dziękuję że zostawiłeś ślad po sobie :)
Pozdrawiam !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 14.01.2018 11:05

Śnieżko,dziękuję :)
Pozdrowionka !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 12.01.2018 16:04

Wmp,tak czasem bywa :)
Pozdrowionka !

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 11.01.2018 14:43

Na tych zdjęciach próbowałem siebie odnaleźć, może gdzieś wszedłem Ci w kadr, bo wszystko wskazuje na to, że właśnie tego samego dnia też się tam szwendałem. Fajne miejsca na niedzielną wycieczkę. Może kiedyś zrobię Ci konkurencję i też popełnię galerię z tego miejsca :-)
Pozdr,
andred

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 11.01.2018 08:48

Pięknie przedstawiłeś Nieborów z wyczerpującymi opisami:)
Przeczytałam wszystko,bo tam jeszcze nie byłam:( Pozdrawiam!

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:884) dodano 09.01.2018 20:30

Piękna rezydencja - jeszcze nie byłem - dzięki - pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 09.01.2018 17:34

Piękny jest ten pałac. A zaliczyliście leżącą w pobliżu Arkadię?

katii użytkownik katii(wpisów:160) dodano 08.01.2018 21:11

Choć tak często tam bywam, dopiero na Twoich zdjęciach tak naprawdę mogę przyjrzeć się niektórym detalom :-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 07.01.2018 19:41

Patryk,dziekuję za miłe słowo :)
Pozdrowienia posyłam !

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 07.01.2018 15:54

I ja sie dowiedzialam wielu ciekawych rzeczy z Twojej galerii. Folderowe fotki. Pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 07.01.2018 15:02

Bardzo piękny dworek.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 07.01.2018 13:59

śliczna foteczka 15 - do folderu:) pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 07.01.2018 12:02

Charlie,Pana Kleksa i jego świty niestety nigdzie nie było :(
Ani sladu ...
Pozdrowionka !

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2151) dodano 07.01.2018 10:32

Piękną letnią pogodę mieliście w środku minionej zimy.
Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4814) dodano 07.01.2018 00:51

Myślę, że wszystkim z mojego pokolenia ten piękny pałac zapadł w pamięć za sprawą "Akademii Pana Kleksa". Świetny film familijny to był a książka jeszcze lepsza. Dobra prezentacja Rozmusiaki

charlie użytkownik charlie(wpisów:2204) dodano 06.01.2018 16:58

Hej, a Pana Kleksa tam czasem nie spotkaliście ? :-)
Otoczenie i wnętrza pałacu - super.
Widze że panna Orzelska dalej wisi na swoim poczesnym miejscu. Imprezowiczka epoki i nieodrodna córeczka tatusia :-)
Też muszę się tam ponownie wybrać.
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!