m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zapraszam do odwiedzenia miejsca które powinno być obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Wilna. Przed nami Wojskowy Cmentarz na Antokolu... Cmentarz ten założono w 1809 roku. Przez wiele lat, do czasu kasaty zakonu opiekowali się nim ojcowie trynitarze z pobliskiego klasztoru. Cmentarz jest usytuowany wśród porośniętych lasem pagórków. Teren ten geograficznie nosi nazwę Rowów Sapieżyńskich. Przez wiele lat chowano tu mieszkańców miasta... ...aż pod koniec XIX wieku zdecydowano, że będą tu chowane tylko osoby wojskowe. W okresie gdy podczas I wojny światowej miasto było zajęte przez Niemców powstały tu kwatery poległych w czasie działań wojennych.
Zgodnie jednak z szacunkiem który mogliśmy też obserwować choćby w Beskidzie Niskim pochowano obok siebie poległych z dwóch walczących stron. Obok Rosjan... ...leżą Niemcy. W trakcie II wojny światowej chowano tu także żołnierzy niemieckich poległych w czasie tego konfliktu. Groby te zostały jednak w okresie ZSRR zniszczone. Warto zwrócić uwagę na samotną mogiłę. Pochowany jest tu (?) Anton Schmidt. Był urodzonym w Wiedniu Austriakiem. Miał tam warsztat radiowy.  Po włączeniu Austrii do Niemiec wcielono go do Wehrmachtu. W Wilnie był świadkiem eksterminacji Żydów. Nie mogąc się z tym pogodzić ukrywał ich, wyrabiał fałszywe dokumenty i ułatwiał ucieczki. Zaaresztowany, został zabity 13 IV 1942 r. Szacuje się, że przyczynił się do uratowania ponad 250 Żydów. Kwatery poległych żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Ale czy wszyscy to byli Niemcy ? Pod tym krzyżem leży zapewne Polak który zginął wcielony do zaborczej armii. Kwatera poległych Rosjan.
To żołnierze oddziałów syberyjskich. Jak widać szanowano ich wyznanie. Jak na wielu starych cmentarzach możemy domyślać się historii które znalazły swój epilog w tej pięknej ziemi. Nie wiem nad kim czuwa ten sowiecki sołdat... ...ale obok jest mogiła radzieckich lotników. Czyżby ofiary jakiejś katastrofy lotniczej ? Nie wiem też kto spoczywa w tym starym grobie. Wstążeczka w litewskich barwach narodowych świadczy, że to ktoś ważny dla Litwinów. Ale na tym cmentarzu, który leży w stolicy niepodległej Litwy jest fragment polskiej ziemi. To ziemia gdzie spoczywają polegli w latach 1919- 1920, oraz zmarli potem obrońcy miasta z tego okresu.
Ma tu swą mogiłę ponad 1600 osób. W późniejszych latach pochowano tu także poległych we wrześniu 1939 roku. Oraz zabitych w walkach w 1944 roku podczas operacji Ostra Brama żołnierzy AK. W centralnej części stoi krzyż. Ogrom tej nekropolii, rozłożonej wśród wzgórz robi ogromne wrażenie...
a biało czerwone tasiemki na każdym krzyżu chwytają za serce.
Pamiętajmy o tych co polegli tam w Polsce w obronie swojego domu, a teraz leżą poza granicami Ojczyzny. Na ogromnym terenie cmentarza antokolskiego jest też część w której pochowano poległych żołnierzy Armii Czerwonej. Na terenie mauzoleum spoczywają żołnierze którzy zginęli w trakcie walk o Wilno. W sąsiedztwie znajdują się kwatery zmarłych po wojnie zasłużonych działaczy socjalistycznych i członków partii. .
W 2001 roku podczas prac budowlanych odkryto groby poległych żołnierzy armii napoleońskiej z 1812 roku. Ekshumowane szczątki 3 tysięcy żołnierzy spoczęły w specjalnie stworzonym mauzoleum. Obecnie cmentarz antokolski stał się panteonem Republiki Litewskiej. W 1991 roku odsłonięto tu mauzoleum w którym spoczywa 14 poległych obrońców wileńskiej wieży telewizyjnej oraz 7 zamordowanych celników i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zginęli oni w 1991 roku broniąc świeżo odzyskanej niepodległości Litwy. Niektórzy z nich byli bardzo młodzi... Nad grobami czuwa Pieta. Obecnie na terenie cmentarza chowani są szczególnie zasłużeni dla miasta i Litwy.
Spoczywa tu także zmarły w 2010 r. pierwszy prezydent niepodległej Litwy - Algirdas Brazauskas.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Wilno - cmentarz Św.  Piotra i Pawła na Antokolu
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Wilno - Góra Trzykrzyska i Antokol
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Wilno - Cmentarz Bernardyński
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Ekspresem przez Wilno.
1pix użytkownik pedro1912 odległość 2 km 1pix
Wilno - Góra Zamkowa i katedra
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Wilno w niedzielny,  jesienny poranek
1pix użytkownik doracz odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1189) dodano 13.01.2018 22:45

Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że udało mi się pokazać coś ciekawego, o czym powszechnie może nie pamiętamy.
Pozdrawiam i zapraszam do zwiedzania Wilna. Na pewno w realu ale i tu u nas. Wkrótce kolejne galerie, bo coś tam mi jeszcze zostało do pokazania.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 13.01.2018 12:27

Szkoda, że nie wiedziałam o istnieniu tego cmentarza. Na początku roku miałam dylematy czy warto lecieć do Wilna. Zgadzam się z Tobą, że to miejsce powinno się obowiązkowo zobaczyć. Lubię oglądać nekropolie, szczególnie tak usytuowane. Bardzo wiele ciekawych kadrów;)
Pozdrawiam
Aga

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 13.01.2018 08:56

Bardzo ale to bardzo ciekawa prezentacja. Takie miejsca uwielbiam odkrywać.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 13.01.2018 00:00

Też muszę wrócić, bo na ten cmentarz nie dotarłem. Dzięki za interesującą galerię. Pozdrawiam. :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1189) dodano 12.01.2018 21:10

Dispar I Wilno, i nasz portal, wiele tracą, że nie ma jeszcze Twoich zdjęć z tego pięknego miasta.
W moich galeriach staram się zachęcić do jego odwiedzenia. Bo sam jestem zauroczony i nim i ogólnie Kresami.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 12.01.2018 20:40

Malowniczo położony jest.
Powiadasz, że obowiązkowy?
To muszę wrócić do Wilna.
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!