m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
 W piątkowe popołudnie ulice Chartumu a dokładniej Omdurmanu pustoszeją, znikają uliczni sprzedawcy, cichną uliczne hałasy. Tylko na starym omdurmańskim cmentarzu przy meczecie Hamad El Nil robi sie tłoczno. Meczet leży  pośrodku tego cmentarza. Aby tam dojść trzeba przejść po pustynnym klepisku, pośród licznych grobów. Muzułmańskie cmentarze bardzo róznią się od naszych. Nie ma tam płyt nagrobnych,  tylko  skromne pryzmy ziemi świadczące o mogiłach. Gdyby nie wystajace ponad bujne trawy betonowe lub blaszane tablice z nazwiskiem zmarłego, nikt by nie poznał , że to cmentarz. Przyjezdzamy tam na tyle wczesnie aby w pełni móc sie delektowac atmosferą tego miejsca.Wyznawcy islamu związani z sufckim bractwem Quadriyah pomału zaczynają się schodzić na wspólną  copiatkową modlitwę. Na cmentarzu panuje atmosfera trochę piknikowa . Ludzie jedzą , pija herbatę, czytają, odpoczywają . Siedzą wśród grobów jak gdyby nigdy nic. Czekają aż słońce bedzie na tyle nisko na horyzoncie, by zacząć wieczorne modły.
 Bębny czekają na moment , kiedy będą mogły  oznajmić początek uroczystości.  Pomału zaczynają się pojawiać pierwsi derwisze - sufccy mistycy i asceci, którzy we wspólnej modlitwie i mistycznym tańcu szukają bezpośredniego kontaktu z Allahem. Wszyscy odświętnie ubrani w śnieznobiałe galabije .W całej ceremonii biorą udział tylko mężczyżni. Kobiety nie mają wstepu na plac. I to był mój najwiekszy problem, nie mogłam swobodnie poruszac się między nimi. A z minuty na minutę sufitów przybywało. Musiałam przemykać się między nimi jak szpieg z Krainy Deszczowców. I tak mieli dla mnie dużo wyrozumiałości. W białych szatach i zawijach na głowie wygladali co najmniej jak z poprzedniego stulecia.
Radość ze spotkania z Bogiem biła od każdego. Była  widoczna w każdym momencie. :) Już teraz wiem , dlaczego Muzułmanie i Islam jest tak silną religią. Tyle żaru i zaangażowania, jaki widziałam podczas tych modłów , nie widziałam nigdzie indziej na świecie. Sudańczycy to bardzo wierzacy naród. Modlą się regularnie 
 a kontakt z Bogiem wyznacza rytm ich dnia. Wiele razy mogłam sie o tym przekonać. Kierowcy naszych jeepów znikali kilka razy dziennie na krótką modlitwę.
Islam porządkuje wszystkie obszary aktywności człowieka: rodzinę, społeczeństwo, związki, edukację, zdrowie. To nie tyle akt wiary, ile sposób myślenia i życia. Ale wróćmy do samej uroczystości. Derwisze wygladaja zupełnie inaczej niz ci , których znamy choćby z Turcji. Ubrani w patchworkowe kostiumy ozdobione zwierzęcą skórą, wygladaja trochę jak z karnawału w Rio. Suf w zielonej galabii zagrzewa młodych derwiszy do śpiewu. 
 Kapłani w wymyślnych nakryciach głowy rozpoczynają powoli zikr - czyli rytualny taniec ku czci jedynego Boga.
Zikr to w islamie jedna z podstawowych form modlitwy. Porównuje się ją do katolickiego różańca, polega na wielokrotnym powtarzaniu tych samych formuł. To zbiorowe doświadczenie przybiera formę ekstatycznego, transowego tańca , tak własnie jest w sudańskim tańcu derwiszów. Derwisze w stroju ze skrawków tkanin, podskakują, kręcą się w kółko, wbijając wzrok wysoko w niebo, by po szleńczym wirowaniu paść na ziemię. Wszędzie dominuje kolor zielony Świat islamski jest do niego bardzo przywiązany. To kolor Machometa i Boskiej Opatrzności. W uroczystości bardzo aktywnie uczestniczą przybyli na tę uroczystość sufici. Tworzą ogromny , ciasny krąg i w rytm powtarzajacych się zwrotów coraz szybciej i szybciej wykonują dziwne ruchy. Filmik pokazywał tą modlitewną ekstazę.
Do głośnego powtarzania modlitewnych śpiewów zagrzewa prowadzacy , taki dyrygent . Wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w modlitwie. Tak jak wcześniej pisałam, kobiety nie biorą udziału w modlitwach. Przygladają się z boku. Uczestniczą w inny sposób. Wśród kobiet nareszcie mogłam poczuć się swobodnie.
Mogłam z bliska poprzygladać się tym hebanowym pięknościom. :) :) :) :) Po trzech godzinach niezwykłego przedstawienia i szukania najlepszego miejsca na zrobienie zdjęć byłam niemniej zmęczona niz oni.
 Na szczęście , słońce było juz tuż nad horyzontem, a to znak , że szaleńcze tańce i modły pomału dobiegają końca. Trzygodzinny rytuał trwał równo do momentu zachodu słońca.  W jednej chwili zamilkła muzyka, ustały śpiewy i tłum w milczeniu rozszedł się we wszystkich kierunkach. Ale nad Hamad al Nil jeszcze długo unosiła się modlitewna ekstaza. La ilah il Allah - nie ma Boga prócz Allaha,, siedziało mi w głowie na tyle długo, że nie zmrużyłam oka do rana. Fajnie jest móc przeżyć z Wami to jeszcze raz.:))Dziekuję i zapraszam na kolejną część:) Ruszamy na północ.

najbliższe galerie:

 
  SUDAN - Chartum i jego mieszkańcy
1pix użytkownik kordula157 odległość 24 km 1pix
SUDAN- Śladami Stasia i Nel
1pix użytkownik kordula157 odległość 407 km 1pix
Sudan 2005
1pix użytkownik kanaga odległość 415 km 1pix
SUDAN - Głęboka prowincja- samo życie.
1pix użytkownik kordula157 odległość 455 km 1pix
SUDAN - pustynne impresje
1pix użytkownik kordula157 odległość 536 km 1pix
Etiopia cz. 14 - Gondar; łaźnie Fasilidesa.
1pix użytkownik wmp57 odległość 632 km 1pix

komentarze do galerii (31):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 27.02.2018 16:39

Pozdrawiam Mariusz.Fajnie , że wpadłeś :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 28.01.2018 15:20

Derwisz wirujący na jednej nodze wymiata :)
Całość wielce dokształcająca.
Dziekuję i pozdrawiam !

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 23.01.2018 21:10

tamo, jak widac, nie wszyscy muzułmanie to terrorysci i gwałciciele kobiet.
Trzymajmy sie tego:))
Miło, ze I Ciebie zainteresowałam:))
Pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 23.01.2018 21:08

sniezko, czasem dobrze jak przemówi dżwięk i ruch.
Dzieki wielkie:)))) Pozdro:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 23.01.2018 21:07

sona_dora , miło Cie widziec.
Ciekawośc świata to podstawa, przeciez to portal podrózniczy:))
Dziekuje CI za przybycie, Pozdrawiam serdecznie:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 23.01.2018 21:04

wasago, dziekuję:))) Pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 22.01.2018 19:00

andred ,z tym profesjonalizmem filmowym to chyba przesadziłes. To był mój pierwszy filmik w życiu.
A co do tolerancji , to masz racje. Tolerancja to słowo w Polsce mało popularne. Uczyć się jej powinno w szkołach od najmłodszych lat. Tez tak uwazam, że nie wolno generalizować. Trzeba najpierw wziąć pod uwage wszystkie apekty sparawy a dopiero potem zabierac sie za sądy. Wiele razy pisałam, że bardzo dobrze tolerancji ucza podróze. Na własne oczy mozna wtedy zobaczyc jak w tym innym od naszego swiecie zyja ludzie. Tak samo kochaja , tak samo się martwia, tak samo przezywaja radośc czy cierpienie. Często stereotypy sa mocno krzywdzące. Ja wiele razy mogłam sie o tym przekonac. Nikogo nie chce tu bronic, staram się tylko pokazać róznorodność swiata. Podrózujemy przeciez po to, aby zaznac tej rózorodności, czyż nie? Dzieki tej róznorodności ,Świat jest przecież tak fascynujacy. Ja przynajmniej to bardzo lubię. Zawsze staram się znależć pozytywna stronę . Pozdrawiam Urszula

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 22.01.2018 18:38

lucy, bardzo lubie taki trud. To najmilszy trud swiata:))
Dziekuje i pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 22.01.2018 16:54

Magdaleno , bardzo , bardzo sie cieszę z Twojego komentarza. Pierwszy raz cos nakreciłam. Widowisko, było tak porywajace, że prosiło sie by uwiecznić i dzwięk.
Dziekuję i pozdrawiam:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 22.01.2018 16:48

doracz, i dla mnie to było wyzwanie. Ale ani przez chwile nie żałowałam , To był mega interesujacy kierunek.
Nie był łatwy to wyjazd, zwłaszcza , ze byłam tam sama bez męskiego wsparcia. Wysokie temperatury, a nawet bym powiedziała, bardzo wysokie, spanie w namiotach i tamtejszej agroturystyce były jak dla mnie sporym wyzwaniem. Ale dałam radę. Dzieki i pozdrawiam:) Urszula

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 22.01.2018 15:06

wielkopolanko, ja do momentu jak nie zobaczyłam tego w Chartumie, też tak myslałam. Zobacz jak taki zikr wyglada w Czeczenii. To tez modlitwa , jeszcze inna.
http://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=4pDHXlKxRHo. Fascynujace prawda? Pozdrawiam i dziekuje:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 22.01.2018 15:03

podrózninko, dziękuję za oklaski, uściski i podziękowania. Duzo tego,:))) Ale miły to cięzar:)
Widzisz, tak samo jak lubie poznawanie świata i ludzi , tak samo bardzo lubię dzielić sie z innymi swoimi wspomnieniami. A nazbierało sie trochę tego. Tak mam. Ja z kolei uwaznie słucham tego co inni mają do powiedzenia. Fajnie jest móc wymieniac sie swoimi doświadczeniami, czyż nie?
ps. geografia zawsze bardzo lubiłam.
Dziekuję raz jeszcze , pozdrowienia przesyłam:)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 22.01.2018 10:34

Zapomniałam dodać, że moje ulubione kadry to: 21, 36, 40, 48 ;)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 22.01.2018 10:26

Fimik rewelacyjnie uzupełnia Twoją galerię. Choć do końca nie są to nie moje klimaty, to jak zwykle zainteresowała mnie Twoja relacja ;) Wygląd Derwiszów faktycznie zupełnie odmienny do tych z Turcji. Ich kolorowe stroje przypominają mi bardziej wyznawców voodoo.
Pozdrawiam
Aga

satan użytkownik satan(wpisów:3308) dodano 22.01.2018 10:05

Świetne. O tym się czyta tylko, a tu proszę można zobaczyć ;-)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 22.01.2018 10:03

achernarze, ja takze jestem przeciwna temu co sie dzieje obecnie w Europie, ale nie mozna wszystkich wkładac do jednego worka. Wariatów na całym świecie nie brakuje. Ale TY przeciez wiesz, sam wiele widziałes, spotykałeś się z ludzimi innych wyznan , niz nasze,. Nie można przecież mierzyc , oceniać kogoś z powodu jego wyznania. To zwykła zasciankowość. Zło na świecie zawsze było i będzie. Podróże uczą bardzo tolerancji są szansą na poznawanie różnych kultur, ludzi, a przy okazji samego siebie.
Ciesze sie bardzo, ze zainteresowałam Cię , pozdrawiam serdecznie;)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 22.01.2018 09:48

Witaj gabi:)
To była podróz w czasie. Poznawanie innych kultur jest fascynujace, trzeba tylko byc otwartym na swiat, na inność.
Ludzie podobni, jednak inni.
Dziekuję, pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 21.01.2018 21:36

Bardzo ciekawa relacja. Barwny i pokojowy Taniec. Gratuluję świetnych ujęć w tak trudnych warunkach dla fotografa-kobiety, a filmik świetnie skręcony.
Pozdrawiam :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 21.01.2018 17:50

Wow, zdjęcia piękne, a i film świetny - można nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć jak było.
Bardzo ciekawa prezentacja. Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 21.01.2018 09:21

Dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie. Wieczorkiem odpowiem każdemu z osobna. Pozdrawiam zimowo😊😊😊😊

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 20.01.2018 20:47

Ja też podpisuję się pod słowami podrozninki.. Piękne zdjęcia i... podziwiam Twoją odwagę, ciekawość świata i otwartość. Pozdrówka i buziaki

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:731) dodano 20.01.2018 00:39

Bardzo to wszystko ciekawe. Świetna relacja i pięknie pokazane. Pozdrawiam

andred użytkownik andred(wpisów:4779) dodano 19.01.2018 21:52

Kordula, zgodnie z Twoją sugestią najpierw obejrzałem filmik. Równie dobry, wręcz profesjonalny jak galeria.
Bardzo pouczająca galeria i ucząca tolerancji do różnych religii....w tym wypadku do islamu.
Nie można generalizować, nie wszyscy musza być tacy źli (patrz wpis ak).
Pozdr,
andred

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3135) dodano 19.01.2018 11:17

Zasłużona "10",bo przeniosłaś choć na chwilę w barwny i ciekawy świat.Podziw za trud fotografowania ale jaki efekt😉.Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 19.01.2018 09:39

Piękny spektakl! Filmik też obejrzałam. Czułam się tak prawie, jak gdybym w tych modłach uczestniczyła. Dziękuję i pozdrawiam:-)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 19.01.2018 00:02

Wspaniały fotoreportaż a i filmik ciekawy.Dziękuje i czekam na kolejne odsłony Sudanu. Podpisuję się pod komentarzem podrozninki - pełen podziw i szacunek bo Sudan to jest dla mnie podróżniczy konkret i wyzwanie. Pozdrawiam serdecznie:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 18.01.2018 10:02

Super relacja...gratuluję wspaniałej relacji...czułam się jakbym sama obserwowała tę uroczystość..spotykając się z derwiszami w Turcji to myślałam , że tylko w białych kreacjach występują? a tu tak kolorowo i wesoło...
pozdrawiam serdecznie:)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 18.01.2018 07:08

Nikt mnie nie przekona. Islam kojarzy mi się z podrzynaniem gardeł, terroryzmem, gwałceniem kobiet i niszczeniem kulturalnego dorobku ludzkości. I wielu jeszcze nie wymienionych tu innych lecz także niepochlebnych aspektów tej niby miłosnej religii obrośniętej równie dziwną kulturą.

podrozninka_ użytkownik podrozninka_(wpisów:165) dodano 17.01.2018 22:58

Tobie to Ministerstwo Edukacji powinno jakiś medal przyznać za wkład w poszerzanie wiedzy społeczeństwa. .. No oni pewnie nie dadzą, a przynajmniej w najbliższym czasie, ale ode mnie masz oklaski, wirtualne uściski i podziękowania. Naprawdę jestem pełen podziwu, że nadal chce Ci się wkładać tyle czasu, energii i zaangażowania w stworzenie galerii, jakie Ty tworzysz. Galerii pełnych rzetelnych informacji i świetnych zdjęć.
Świetna lekcja geografii to była! Dzięki.
Hej!

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5704) dodano 17.01.2018 22:43

Faktycznie, ci derwisze są inni, niż tureccy: https://www.youtube.com/watch?v=Ywa6glFr6io . I prawdą jest, że jest to zupełnie inny, fascynujący świat. Inna rzecz, że wolę oglądać go w kajach islamskich, a niekoniecznie na ulicach Paryża, Marsylii, Malmoe czy Berlina... Galeria bardzo ciekawa. Pozdrawiam. :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.01.2018 21:04

Niezwykły to dla nas świat. Gratuluję prezentacji, bo jeżeli kobietom wstęp wzbroniony, to nie da sie ukryc, że miałaś bardzo trudne zadanie.Pokazałaś ich tak jakbyś była w samym środku zdarzenia. Wielu z nich ma urodę ludzi z Etiopii, owszem, inna karnacja, ale piekne rysy twarzy, tak jak chlopczyk z 48.
Ula, wspaniały fotoreportaż,
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!