m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zaczynamy od Palacu Peles w miasteczku Sinaia. Miejsce znane, przyjeżdża tu każda wycieczka. Jest tłok, jest komercja, za to pałac - trzeba przyznać - naprawdę piękny. Wnętrza robią ogromne wrażenie, ale żeby móc robić w nich zdjęcia, trzeba zapłacić jak za zboże. Pałac nie jest taki stary, jak by się mogło wydawać. Pochodzi z końca XIX w. i był letnią rezydencją królów. Kolejne miejsce - Bran - zamek Drakuli, jedna z najstarszych twierdz w Siedmiogrodzie. Dookoła piękne krajobrazy. Zamek pochodzi z XIV w.
Tak się prezentuje z miejsca, gdzie nocowaliśmy. A tak się prezentuje okolica Bran. Przeskakujemy do Sibiu. Bardzo mi się spodobało to miasto. Niby nie było tam widać śladów Drakuli, ale upiorne klimaty jak najbardziej można zauważyć. Sibiu to miasto saskie, założone w XII w.
Jest pięknie odrestaurowane i tętni życiem. W średniowieczu było to największe i najbogatsze miasto Siedmiogrodu. Dziś też mu nic nie brakuje. Jest kolorowe, zadbane, nowoczesne. Chociaż nie zawsze tak było, bo podobno w czasach komunizmu Sibiu było miastem prowincjonalnym i nikt nie dbał o jego bogate dziedzictwo. Dopiero w ostatnich kilkunastu latach na remonty Starego Miasta przeznaczono ponad 50 mln euro.
Bardzo ciekawe w Sibiu są dachy, które mają oczy i skanują wszystko, co dzieje się na rozległym Rynku. Najlepiej je widać z punktów widokowych. Polecam szczególnie dwa: Wieżę Zegarową oraz wieżę katedry ewangelickiej - Kościoła Najświętszej Maryi Panny. Wieża katedry pochodzi z XV w. i wiąże się z nią pewna legenda. Jej budowniczym przyświecał cel wzniesienia najwyższej i najwspanialszej wieży w całym Siedmiogrodzie. Do zmierzenia wysokości zatrudniono dwóch rzemieślników, którzy wdrapali się na wieżę i wyciągnęli tam ze sobą długą linę. Za pomocą liny mieli udokumentować wysokość wieży. Po drodze do domu zatrzymali się na nocleg w gospodzie, tam poczęstowano ich winem i rozwiązano języki. Chłopaki wyjawili cel swojej misji. Gdy zasnęli, ktoś z konkurencyjnego miasta Bystrzyca uciął im kawałek liny. Tym sposobem wieża w Sibiu ma tylko 73 m wysokości, natomiast wieża w Bystrzycy: 75 m. Atrakcyjnym punktem widokowym jest także Most Kłamców (w zasadzie kładka - wiadukt dla pieszych).
Z tym, że kłamcom lepiej na niego nie wchodzić. Według legendy - most zawali się, gdy ktoś na nim skłamie. Lepiej tego nie testować;) W Sibiu spędziliśmy zaledwie kilka godzin, ale myślę, że byłoby co robić przez kilka dni. Mam niedosyt. Zmieniamy klimaty. Z dużego miasta jedziemy do wioski Sibiel.
Wieś jest dość spora, mnóstwo bardzo ładnych domów utrzymanych w saskim stylu. Ale z drugiej strony - jest niesamowicie pusto. Trudno tam spotkać żywego ducha na ulicy. Być może większość mieszkańców pracuje w pobliskim Sibiu... ... a do Sibiel wracają tylko przenocować. Nieliczni napotkani rolnicy są zmechanizowani. Przy uliczkach co kawałek można spotkać studnię. Zaciekawiło mnie to, że studnie zawsze stały po zewnętrznej stronie płotu, a nie wewnątrz podwórza.
W rumuńskich wioskach zwracają też uwagę liczne bocianie gniazda. Tutaj boćki obserwują centralną część Sibiel. A teraz Miercurea Sibiului - mówię Wam, to był hit. Miasteczko w zasadzie zwykłe, podobne do wszystkich innych po drodze. Dziadek Jon - to jest człowiek, który sprawił, że wizyta była taka niezwykła. Był szczerze ucieszony naszym przyjazdem. Jon zaprowadził nas do swojej ukrytej w podwórzu piwniczki.
To była najfajniejsza, najsympatyczniejsza degustacja, na jakiej w życiu byłam. Raczej nielegalna;) A winko bardzo dobre i bardzo mocne. Poznaliśmy pół rodziny Jona i ich szczeniaczka. Wyjechaliśmy we wspaniałych humorach, zaopatrzeni w białe, domowe winko nalane do plastikowych butelek. A Jon żegnał nas na gościńcu niemal ze łzami w oczach. Od Jona pojechaliśmy do Alba Julia, ale wszyscy byli wstawieni i nikomu się nie podobało, więc Wam tego nie pokażę. Następnego dnia zawitaliśmy do rumuńskiej Wieliczki. Kopalnia soli Turda. To bardziej park rozrywki niż muzeum - można tu popływać łódką po podziemnym jeziorze, pograć w pingponga, kręgle, czy pojeździć na karuzeli.
Jest mnóstwo ludzi, którzy się tłoczą i hałasują. Szczerze mówiąc mieszane miałam odczucia - z jednej strony obiekt jest ogromy i robi wielkie wrażenie, z drugiej - te tłumy wszystko psują. A teraz - światełko w tunelu. Tym optymistycznym akcentem kończę i polecam Rumunię tym, którzy jeszcze nie byli :)

najbliższe galerie:

 
Viscri / Weisskirche
1pix użytkownik claude odległość 10 km 1pix
 TRANSILVANIA 2013 - gdzieś na wsi...
1pix użytkownik przemyslaw odległość 16 km 1pix
Alba Julia - Cytadela
1pix użytkownik muzyk odległość 26 km 1pix
Alba Iulia - Sacrum
1pix użytkownik wo odległość 27 km 1pix
Alba Iulia
1pix użytkownik patryk80 odległość 27 km 1pix
Alba Julia
1pix użytkownik kabaczek odległość 27 km 1pix

komentarze do galerii (29):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 05.02.2018 20:22

Hej, Nola:) Ja weszłam na obie, ale z językiem na brodzie. I brakło czasu, żeby jeszcze trochę po mieście pobiegać, albo usiąść w jakiejś kafejce...
Dzięki za odwiedziny!

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 05.02.2018 00:55

Fajowy ten Twój rumuński mix:) Też miałam niedosyt po zwiedzaniu Sibiu, ale jak zawsze czas gonił i mogłam wejść tylko na jedną wieżę...;) pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 24.01.2018 17:46

Cześć Kordulo:) Dziękuję, że chciało Ci się tutaj wrócić i takie miłe słowa napisać. Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 23.01.2018 21:43

Witaj snieżko:) Galerie obejrzałam wczesniej, ale nie było sposobności na komentarz. Nadrabiam dziś zaległosci.
Super ten Twój rumuński mix.
Zachęciłeś i mnie. Choc byłam, z ochota sie znów tam wybiorę. Majowy weekend juz niedaleko, musze jakoś wytrzymac:))
Bardzo sie podobało, pozdrawiam:))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 21.01.2018 17:42

Rozmusiaki, Gabi, Wasaga, Woja, Patryk - dzięki za wizytę i miłe komentarze.
Pozdrawiam:)))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 20.01.2018 23:35

Świetny ten mix Ci wyszedł. Zobaczyłem miejsca mi znane i nieznane i świetnie udało Ci się oddać klimat tego kraju. Kiedyś tam muszę wrócić

woja użytkownik woja(wpisów:568) dodano 19.01.2018 21:07

Śliczności:-)
Chętnie tu jeszcze wrócę na spokojnie.
Pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:731) dodano 17.01.2018 21:43

Ech, Rumunia ... ale się rozmarzyłam. Miasteczka wypiękniały przez lata. Byłam w Sybinie długo przed tym zanim został Europejską Stolicą Kultury (bo wtedy tak go odpicowali), wszystko się się tam sypało. Ale wtedy też miał swój niepowtarzalny klimat. Wizyty i degustacji u dziadka Jona zazdroszczę. Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 17.01.2018 21:08

Piękne miejsca i piękna prezentacja,
pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 17.01.2018 21:04

Fajnie było powrócić do Rumunii :)
Jestem zarażony i z pewnościa ponownie się tam wybiore :)
Fajna galeria Śnieżko :)
Pozdrowionka !

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 17.01.2018 17:30

Hej, Podróżninka_____:)
Wygląda na to, że córa ma Cię za kłamczuszka i sama też coś musi mieć na sumieniu;)
Wstaw galerię, na mnie się nie oglądaj. Za 2 dni moją wszyscy zapomną;)

Dispar:) Jon jest super. Kochany człowiek:)

Lucy, umiem też zniechęcać, ale wolę jednak zachęcać.

Pozdrowienia!

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3135) dodano 17.01.2018 08:58

Śnieżko masz Ty siłę zachęcania!😊Świetny ten mix.Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 16.01.2018 21:43

Niby byłem, ale co to za bycie, jak do Dziadka Jona nie trafiłem. To jakbym wcale nie był.

podrozninka_ użytkownik podrozninka_(wpisów:165) dodano 16.01.2018 19:53

Cześć.
A mnie to zachęciłaś tak bardzo, że pojechałem tam zanim zrobiłaś tę galerię :)) Jakieś 4 tygodnie po Tobie...
Córa to tak się przejęła "mostem kłamców", że najpierw chciała naokoło iść :))) Poszedłem więc pierwszy i żeby miała radochę udawałem jakby skrzypiał.... "Tata, tata, szybkooo!!! ...."
Nawet się zabierałem za zrobienie galerii, ale znowu byłaś szybsza :)))
Bardzo fajny mix.
Hej.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 16.01.2018 19:20

Achernar, przed wyjazdem przestudiowałam dokładnie wszystkie Twoje rumuńskie galerie:) Bardzo przydała się zwłaszcza galeria z Braszowa - dzięki temu, że dodałeś foty i dokładny opis z góry Tampa, poprosiłam naszego organizatora, żeby wziął pod uwagę wyjazd na górę, bo normalnie nie było tego w programie. I wyjechaliśmy, i było super:) Także przydało się bardzo to, co tu zrobiłeś. Dzięki:)

Wielkopolanko, udanego wyjazdu Ci życzę:)

Baracuda, myślę, że by Ci się spodobało i znalazłabyś wiele smaczków - miejsc, gdzie nie docierają autobusy z turystami.
Gdybym tam miała okazję wrócić, to już na pewno nie ze zorganizowaną wycieczką. Na pewno bym się zatrzymała na dłuuużej w kilku saskich miasteczkach w okolicach Sibiu - mijaliśmy je i aż mnie złość brała, że nie można się zatrzymać choćby na godzinkę albo pół... Piękną tam mają tą saską architekturę.

Dispar, a ja myślałam, że Ty tamte okolice już zaliczyłeś. Gdybyś był w okolicach Sibiu, to polecam gdzieś po drodze wioskę, gdzie przy głównej ulicy stały dość gęsto słupy elektryczne, a na każdym z nich - gniazdo, a w gnieździe boćki z młodymi. Na jedej ulicy chyba z 20 gniazd, po obu stronach drogi:) Piękne to było. Oczywiście z wycieczką nie było jak się zatrzymać i nawet nie wiem jak się ta wioska nazywała... Ale wróciłabym tam dla tych boćków.

Kabaczku, polecam bardzo, skoro częściowo byłeś, to pewnie już wiesz, że Ci się tam spodoba:)

Charlie, z Rumunii już nic nie przewiduję, ale inne rzeczy mogę pomiksować;) Coś się tu jeszcze skleci.

Satan, baw się dobrze w kopalni:)

Surykatko, warto. Może trzeba było się wybrać wcześniej rano i by było inaczej... Myślę, że lipiec to też niekoniecznie najlepsza pora, jeśli ktoś nie lubi stać w kolejce po bilet i potykać się co kawałek o różne wycieczki. Ale masz rację - pomimo niedogodności ta ogromna podziemna komnata ze ścianami z soli jest warta zobaczenia.
Dobre rady - trzeba zabrać kurtkę (ale to wiadomo) i uważać na ściany - można się nieźle ubrudzić jeśli się przypadkiem oprze o ścianę albo gdzieś usiądzie:)

Andred, a robiłeś wtedy jakieś zdjęcia? Bardzo jestem ciekawa jak tam wszystko wyglądało sto lat temu.

Dzięki wszystkim i pozdrowienia ślę!

andred użytkownik andred(wpisów:4779) dodano 16.01.2018 17:35

Wow, nie wiedziałem, że Rumunia teraz tak wygląda, bo ostatnią jaką widziałem osobiście to było 100 lat temu.
Zdjęcia też niezłe...kolory, ostrość, kadry.....wszystko super.
Pozdr,
andred

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 16.01.2018 16:56

A ja tej części Rumunii nie znam, więc chętnie kiedyś to nadrobię. Mają klimat te saskie mieścinki.
Do kopalni Turda mieliśmy się wybrać , ale czasu zabrakło.Tłumów też nie lubię, ale chyba warto jednak to zobaczyć.
pozdrówki :)

satan użytkownik satan(wpisów:3308) dodano 16.01.2018 16:04

Miejsca znane i cenione. Warto było powspominać. Do kopalni muszę jednak zajrzec, jest kapitalna. Resztę chętnie zobaczę na żywo ponownie.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 16.01.2018 15:37

Ładniutko tam :-) Mam jakiś taki niedosyt po tej Twojej galerii. Klikam sobie, klikam, a tu nagle... yyy... koniec ?
Jakbyś miała w planach jeszcze kika takich mixów, to ja chętnie pooglądam :-)
Pozdr.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1293) dodano 16.01.2018 09:47

Częściowo byłem, częściowo widziałem i coś mi tamte okolice chodzą w tym roku po głowie.
Pięknie.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 16.01.2018 09:37

Mnie namówiłaś. Muszę kiedyś tam pojechać.
Ładnie sfotografowane rumuńskie okoliczności.
Pozdrawiam serdecznie:)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 16.01.2018 09:16

Kolejna super odsłona Rumunii . Coraz bardziej dojrzewam do podróży tam. Dzięki Twojej galerii jestem niemalże pewna, że i ja chcę tam zawitać ;)
Pozdrawiam
Aga

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 16.01.2018 09:08

Piękna prezenyacja...miło się z Tobą zwiedzało...wybieram się do Rumunii i na Węgry na wycieczkę a więc wszystko przede mną..
pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5705) dodano 15.01.2018 20:31

Byłem w Rumunii dwa lata temu i już mnie tam ciągnie znowu... To piękny kraj przyjaznych ludzi. Polecam każdemu... Pozdrawiam. :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 15.01.2018 19:06

Pisanko, no mam nadzieję:) Dzięki za wizytę i pozdrawiam:)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 15.01.2018 17:28

Pieknie. Rumunia byla niedocenionym przeze mnie krajem, moze dlatego ze bylem tylko w kilku miastach i miasteczkach gdzie czuc bylo jeszcze ducha Ceausescu. Fakt , bylo to dosc dawno; pora sie troche zaktualizowac i odkleic latke kraju bezpanskich psow i cyganow polujacych na portfel. Dzieki Sniezko, chyba mnie tez namowilas :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 15.01.2018 16:32

Cześć Olu, życzę Ci, żebyś się wybrała:)

Przemek, nie sądziłam, że tak łatwo będzie Cię namówić;) Nocowaliśmy wtedy gdzieś za Alba Iulia.
Czyli dziadek nam to wino sprzedał legalnie? Wow, to może trzeba go gdzieś zareklamować:D Wychodziło 16 zł za dwulitrową butelkę, ale w piwniczce każdy wypił jeszcze co najmniej po 200 ml;) Po tym winie wszyscy mieli wyborne humory, także jeśli się będziecie z Panią Królową tam wybierać, to znacznik na mapie tej galerii stoi mniej więcej przy kamienicy Jona;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6389) dodano 15.01.2018 16:18

Śnieżko,
co by nie mówić - namówiłaś mnie na Rumunię, muszę wreszcie tam pojechać...;)
Zwłaszcza odwiedzić Jona. Z tym, że była degustacja w pełni legalna: na Bałkanach, w Rumunii też, na własne potrzeby każdy ma prawo "pędzić" i żadna władza nie czepia się o jakieś akcyzy itp. pierdoły.
Piękna prezentacja "na szybko". No, ale wycieczki właśnie tak mają.
Gdzie nocowaliście? Nie w Sibiel właśnie?
Pozdrawiam!

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 15.01.2018 15:59

Super galeria-zawsze Rumunia mnie kręcila ale teraz to juz jestem przekonana że muszę się wybrac-pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!